Dodaj do ulubionych

W Kotowie....

04.05.11, 19:46
W Kotowie cerkiew niszczeje
i niszczeć ma do końca,
ponieważ dla radnych Birczy,
to sprawa ,,niepokojąca,,.
Mógłby ktoś wywieziony
przyjechać i świeczkę zaświecić,
albo ktoś duchem natchniony
modlitwą swą ,,ogień,, wzniecić.
Czego??? Pytanie do radnych,
po latach sześćdziesięciu pięciu
Pomódlcie się do Jana
nowego błogosławionego.
Niech wam oświeci pały,
by wam się w piekle nie grzały.
Edytor zaawansowany
  • darino 05.05.11, 11:47
    Witam ! To jakie są ustalenia wobec cerkwi w Kotowie ? Jak rozumiem, LOT nie otrzymała cerkwi we władanie ?
  • birczanin7 05.05.11, 18:20
    Kotów ma się kojarzyć
    z kotami nie cerkwiami.
    Jak Bircza nie z Cyganami,
    Bojkami, Ukraińcami,
    Żydami i Polakami,
    ale wyłącznie z NAMI birczanami.
  • darino 09.05.11, 12:49
    „Cerkiew niezgody”

Od ponad roku trwają próby przejęcia przez Lokalną Organizację Turystyczną „Wrota Karpat Wschodnich” zrujnowanej cerkwi w Kotowie. Radni z gminy Bircza mówią – nie.

Chcąc uatrakcyjnić teren gminy, planujemy utworzenie szlaków turystycznych prowadzących po miejscowych zabytkach - mówi Tomasz Gierula, wiceprzewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Wymyśliliśmy sobie, żeby jednym z punktów tego szlaku był Kotów. Jest możliwość rekonstrukcji stojącej tam drewnianej cerkwi. Obok niej chcielibyśmy postawić drewnianą chałupę, w której byłaby ekspozycja starych sprzętów i narzędzi oraz urządzane byłyby warsztaty o charakterze etnograficznym.

*Wstęp wzbroniony*

Cerkiew w Kotowie została zbudowana w 1923 r. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej miejscowy PGR urządził w niej magazyn pasz. Potem PGR upadł i przez jakiś czas jeden z gospodarzy trzymał w niej owce. W latach 90-tych podjęto również próbę przeniesienia cerkwi do Kalnikowa, z zamiarem wykorzystania na greckokatolicką cerkiew parafialną, ale mieszkańcy Kotowa nie wyrazili na to zgody. Dzisiaj obiekt jest w opłakanym stanie. Babiniec i prezbiterium pozbawione są dachu, Jedynie nawa główna i kopuła trzymają się jako tako. Ściany popodpierane drągami, resztki kolorowych szybek w oknach, a przy głównym wejściu tabliczka: Wstęp wzbroniony.

*Propozycja*

Ponieważ cerkiew jest własnością gminy, 4 marca ubiegłego roku Lokalna Organizacja Turystyczna zwróciła się do wójta z prośbą o użyczenie cerkwi lub jej dzierżawę. W piśmie między innymi czytamy: „W związku z tym, że Gmina Bircza, jako właściciel cerkwi w Kotowie, nie ma żadnych planów na zagospodarowanie świątyni, zwracamy się z propozycją przekazania cerkwi w Kotowie (...) np. w formie użyczenia lub dzierżawy. Przejmując świątynię, zamierzamy po remoncie urządzić w niej salę wystawową dla potrzeb stowarzyszenia i okolicznych mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji sakralnej obiektu, a także udostępnić do zwiedzania dla turystów. Oczywiście wszystkie prace zostaną wykonane w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Jeśli będzie zainteresowanie, cerkiew może także służyć wiernym Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Środki na remont świątyni zamierzamy pozyskiwać z różnych programów dla organizacji pozarządowych”. (...)

*Nie*

Rada gminy po rozpatrzeniu wniosku wydała opinię negatywną. - To trudna i delikatna sprawa - mówi wójt Józef Żydownik. Ze względu na specyfikę i historyczne uwarunkowania radni są ostrożni w podejmowaniu takich decyzji. Konsultowałem się z częścią radnych i oni byli przeciwni temu, by tam odbywały się msze greckokatolickie. Przyznaję, że też nie chciałbym na tym terenie jakichś waśni na tle narodowościowym i moje stanowisko jest również na nie - kończy wójt. Nieoficjalnie mieszkańcy Birczy mówią, że jednym z argumentów na „nie” jest obawa przed ukraińskimi wycieczkami, które autokarami mogłyby zjeżdżać się do Kotowa.

*Rezygnujemy z mszy*

LOT nie odpuściła i w piśmie z 31 marca tego roku skierowanym do wójta przedstawiła zmodyfikowany projekt: „Wobec stanowiska dziekana dekanatu Bircza oraz z powodu braku na tym terenie wyznawców innych obrządków, zwłaszcza grekokatolików, do których przed 1947 r. należała kotowska cerkiew, LOT „Wrota Karpat Wschodnich” rezygnuje z zachowania sakralnego charakteru obiektu, koncentrując się jedynie na prowadzeniu działalności wystawienniczo-muzealnej. W związku z tym, w załączeniu przesyłamy zmieniony plan zagospodarowania cerkwi w Kotowie”. Jednak nie rozwiało to obaw radnych. - Raczej będziemy na nie - mówi wójt.

*To świetny pomysł*

- Jak najbardziej popieram pomysł rewitalizacji cerkwi w Kotowie - mówi Wojewódzki Konserwator Zabytków Grażyna Stojak. Mamy już przykłady znakomitego zagospodarowania niszczejących obiektów cerkiewnych, jak choćby w Dubiecku, gdzie powstał Kresowy Dom Sztuki, czy w Radrużu na filię muzeum. Nie rozumiem, dlaczego urząd gminy nie chce udostępnić tej cerkwi ludziom, którzy uratowaliby ten obiekt. Tym bardziej że znalazłyby się na to pieniądze i nie obciążyłoby to budżetu gminy. Na co czekać - aż cerkiew się rozsypie?

Jacek Szwic

„Życie Podkarpackie”, Nr 18, 4 maja 2011 r.
  • darino 09.05.11, 12:51
    Jak rozumiem, w gminie Bircza mile widziani są tylko turyści Polacy wyznania rzymskokatolickiego ?
  • wiahor 13.05.11, 17:05
    Pan wójt obawia się autokarów z turystami ? W całej Polsce mieszkańcy są zadowoleni, jak przyjeżdżają do nich turyści. W Zakopanem planuje się nawet budowę cerkwi dla turystów z Rosji i Ukrainy.
  • ordan 14.05.11, 06:14
    Myślę że nie Wójt, lecz presja związana z przeszłością,Ludzie i co idzie za tym radni tej presji ulegają, a faktycznie tak jest że turystyka przynosi prawdfziwe zyski dla społeczności , każdy kto trochę oleju w głowie ma to wszystko robi aby tyrystow ściągnąć do siebie, niezależnie czy z z Ukrainy czy Niemiec itd, poniwaz turysta który przyjedzie to usi i zjeść i gdzieś się wyspać i jakąś pamiątkę kupi, i gdzieś by się zabawił, no i co za tym idzie pieniądze zostają. Nasi radni mają trochę własnego dochodu trochę im kapnie z diet, i to im wystarcza, nie chce się myślić dla innych tzn. innych ludzi mieszkających w gminie-prowadzących sklepy,noclegi, bary.I w tym problem tkwi. Wójt sam tego muru nie pokona.
  • wiahor 14.05.11, 08:30
    Uważam, że uchwała na ten temat powinna być przegłosowana na sesji Rady Gminy. Tak, żeby było wiadomo, którzy z radnych działają przeciw rozwojowi gminy.
    W czasie, kiedy inne okoliczne gminy zaczynają, lub już kończą, remontować swoje cerkwie jako atrakcje turystyczne, nasza gmina wykonuje krok w przeciwnym kierunku.
  • darino 10.05.11, 17:37
    Obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest utrzymanie jej w stanie niepogorszonym. W związku z tym za celowe doprowadzenie cerkwi do ruiny grozi osobie zajmującej się w gminie nieruchomościami odpowiedzialność karna.
    www.radio.rzeszow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12664&catid=46&Itemid=72
  • mieszaniec7 10.05.11, 21:24
    Strachy na Lachy!
    Rozwiązanie tego problemu nasuną sam Tomasz Gierula - wiceprezes LOT WKW z Birczy.
    Według niego cerkiew należy przenieść do Kalnikowa gdzie by godnie służyła jako grekokatolicki kościół parafialny
    Razem z cerkwią możecie sobie zabrać Wójta Józefa Żydownika ,bo jako Wójt Gminy Bircza uosabia taką samą ruinę jak ta cerkiew w Kotowie.
  • ponowa.1 14.05.11, 13:22
    W czasie wojny w Kotów był bardzo silnym ośrodkiem UPA.Znajdowała się tam szkoła podoficerska UPA oraz koszary.W tych też latach kapelan UPA ,grekokatolicki ksiądz w tej samej cerkwi święcił broń ,noże i bagnety banderowców zagrzewając ich do mordowania Polaków w okolicznych wsiach . Po odnowieniu cerkwi w Kotowie będą się tam zjeżdżać wycieczki z weteranami UPA,tymi samymi którzy mordowali w bestialski sposób naszych przodków,oraz wycieczki z młodymi neobanderowcami z Polski i Ukrainy.Bendą się też zjeżdżać banderowcy z Kanady i USA.
  • darino 14.05.11, 15:23
    A jeżeli przyjadą autokary z niemieckimi turystami, to będą to faszyści i neofaszyści ? A jeżeli z Żydami, to syjoniści i neosyjoniści ? I tak dalej ?
    Myślę, panie Ponowa, że jest pan niespełna rozumu.
  • ponowa.1 14.05.11, 22:15
    darino napisał:

> A jeżeli przyjadą autokary z niemieckimi turystami, to będą to faszyści i neofa
    > szyści ? A jeżeli z Żydami, to syjoniści i neosyjoniści ? I tak dalej ?
    > Myślę, panie Ponowa, że jest pan niespełna rozumu.
    Niespełna rozumu to pan jest od kiedy zwonchał się Pan w Krakowie z neobanderowcami.Jak mieszkał Pan w Birczy był Pan jeszcze normalny.
    Dla mnie to zaszczyt usłyszeć od darina ,że jestem niespełna rozumu ,bo to oznacza ,że jestem patriotą - przynajmniej lokalnym.
    Znam doskonale Niemców i nimi gardzę,Żydówki kocham,,jednych i drugich zapraszam jako turystów do Birczy.Dla rezunów stanowcze nie!
  • tadeusz.4 16.05.11, 12:28
    > Znam doskonale Niemców i nimi gardzę,Żydówki kocham,,jednych i drugich zaprasza
    > m jako turystów do Birczy.Dla rezunów stanowcze nie!

To masz problem, rybcia, bo Podkarpacie nie graniczy ani z Niemcami, ani z Izraelem, tylko z Ukrainą. Rozumiem, że wolisz zdechnąć z głodu, niż obsłużyć turystę z paszportem z tryzubem - twoje prawo. Ale nie odbieraj innym prawa do własnego zdania, bo może wolą na Ukraińcach zarobić, niż ich tak szczerze, po katolicku, nienawidzić prawdziwą chrześcijańską nienawiścią bliźniego...

--
    Redakcja ["Gazety Polskiej"] powtórnie celnie niczym piorun uderza rysunkiem: Hitler ze swastyką, Stalin z sierpem i młotem oraz Tusk z logo Platformy. Podpis: "Trzej przyjaciele z boiska".

wyborcza.pl/1,76842,9464724,Obsluga_naziemna.html?as=2&startsz=x#ixzz1K4t5d42N
  • tadeusz.4 16.05.11, 12:25
    W tych też latach kapelan UPA ,grekokatolicki k
    > siądz w tej samej cerkwi święcił broń ,noże i bagnety banderowców zagrzewając i
    > ch do mordowania Polaków w okolicznych wsiach .

A ty, oczywiście, widziałeś to na własne oczy...

> będą się tam zjeżdżać wycieczki z weteranami UPA,tymi samymi którzy mordowali w
    > bestialski sposób naszych przodków,

Ludzie, którzy mordowali Polaków w czasie II wojny światowej, będą mieli po odbudowie cerkwi w Kotowie ponad 90 lat (teraz właśnie przekraczają 90). Jak się wygląda w tym wieku i jak zdrowie dopisuje można się przekonać na przykładzie Johna Demianiuka - wątpliwe, aby tacy ludzie marzyli jeszcze o wycieczkach, mając 95 lat (jesli w ogóle dożyją takiego wieku).

--
    Redakcja ["Gazety Polskiej"] powtórnie celnie niczym piorun uderza rysunkiem: Hitler ze swastyką, Stalin z sierpem i młotem oraz Tusk z logo Platformy. Podpis: "Trzej przyjaciele z boiska".

• darino 14.05.11, 21:51
    forum.gazeta.pl/forum/w,49301,72527798,125164844,Sprawa_cerkwi_w_Kotowie_na_sesji_Rady_Gminy.html
  • dymek25 15.05.11, 10:12
    Ale akcja słuszna...
  • klopsik1984 16.05.11, 20:12
    Ale po co znów Ukraińców sprowadzać na nasze tereny? A naród który nie pamięta o swojej historii (bandy UPA) jest narodem bez przyszłości. My mamy tacy być??
  • tadeusz.4 17.05.11, 23:37
    klopsik1984 napisał:

> Ale po co znów Ukraińców sprowadzać na nasze tereny?

Może po to, po co odbudowano niemieckie zabytki na Ziemiach Wyzyskanych? Żeby przyjeżdżali tam Niemcy z wycieczkami? Czyżbyś uważał, że z tego powodu Niemcy już rozpalili piece w Dachau i Sachsenhausen oraz ustawili słupy graniczne w Gliwicach, Krzyżu i Babimoście?

--

• darino 15.05.11, 15:23
    forum.gazeta.pl/forum/w,49301,72527798,125210739,Wiejskie_zebranie_w_Kotowie_w_sprawie_cerkwi.html
  • ordan 15.05.11, 15:44
    Tu niema co kombinowac wiadomo turystyka daje najwieksze dochody, i wszystkie bogate gminy ze skóry wychodzą żeby ściagnąć do siebie jak najwięcej turystow, nie kreujmy na siłę ludzi na bandytów, faszystów itd.Niemcy chętnie widzą u siebie Żydów, amerykańcy Japończyków, Japończycy u siebie amerykanów,Teraz ekonomia się liczy a nie obłędna polityka. Jak któś będzie chciał mieszkać w Birczy to każdy:banderowiec, akowiec,alowiec itd. może kupić dom i ziemię i tu być-ofert sprzedarzy jest mnóstwo, a zwiedzać przyjedzie turysta raczej młody i inteligentny i z forsą który ma już wszystko tylko atrakcji szuka. Nie dajmy się zwariować i niech ta świątynia wygląda jak należy. Nie ulegajmy "buszmenom".
  • na-kuzim 15.05.11, 20:19
    Nie ma co kombinować.Właśnie wróciłem z Kotowa ,mieszkańcy tej miejscowości na dzisiejszym zebraniu zadecydowali,że nie chcą być utożsamiani z banderowcami którzy w Kotowie mieli szkołę wojskową dla podchorążych i przy niej cerkiew z kapelanem sotni.Bo tak naprawdę to w Kotowie nie ma Ukraińców,a więc cerkiew też nie jest im potrzebna.
  • darino 18.05.11, 09:02
    forum.gazeta.pl/forum/w,49301,72527798,125302265,Wiejskie_zebranie_w_Kotowie_podsumowanie.html
  • darino 17.05.11, 08:42
    Niezły wynik. Jednomyślność.

forum.gazeta.pl/forum/w,49301,72527798,125261327,Wynik_sesji_15_0_w_plecy_.html
  • pikulant 17.05.11, 13:17
    Sie niektórym w tej Birczy całkiem we łbach poprzewracało, Jakie Ukraińcy będą ;przyjeżdżać, tak się składa że z racji obowiązków zawodowych bardzo często jestem w Łodzi, gdzie mam dużo przyjaciół. Na spotkaniach zamęczają mnie pytaniami właśnie o cerkwiach, od Nich dowiedziałem się ze wysadzona w powietrze cerkiew z Birczy była ponoć w stylu bizantyjskim, proszą mnie o zdjęcie tej cerkwi. Wstyd mi że ja który urodziłem sie w Birczy mniej wiem o zabytkach Birczy niz Oni. A kim są ? By radnych z Birczy zmroziło gdyby usłyszeli nazwiska. Polski kwiat inteligencji a nie yntelygecji birczańskiej której oprócz dobrze się najeść i wyspać nic więcej nie potrzeba.
  • darino 18.05.11, 07:19
    www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110516/TURYSTYKA02/126483354
  • klangowycietrzew 18.05.11, 07:55
    Najlepszym i na pewno bezkonfliktowym wyjściem z sytuacji byłoby zdemontowanie cerkwi i przeniesienie do miejscowości adekwatnej na jej ponowne postawienie. I wilk syty i owca syta. Ot co.
  • darino 18.05.11, 14:14
    www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20110517%2FTURYSTYKA02%2F839128044
  • wiahor 19.05.11, 15:21
    Jest już wydarzenie na Facebooku: "W obronie cerkwi w Kotowie", gdzie organizują się osoby chcące ocalić cerkiew. Dziś dostałam zaproszenie.
  • sinieckimichal 18.06.12, 20:42
    Witam,
    mam pytanie dotyczące Facebooka.
    Od jakiegoś czasu nie wyświetla mi się kontakt mojego znajomego (dokładnie e-mail).
    Stało się tak z dosłownie z dnia na dzień...

Co może być powodem tego?

Proszę o odpowiedź.
    Z góry pozdrawiam i dziękuje,
    Michał
  • darino 18.06.12, 22:35
    Może znajomy usunął informację o mailu ze swojej strony ?
  • sinieckimichal 21.06.12, 19:58
    Raczej nie, gdyż jest tak z każdym użytkownikiem/znajomym...(niestety).

Inny mój znajomy z którym rozmawiałem ma normalnie wyświetlane "Dane Kontaktowe"...
  • darino 20.05.11, 10:48
    rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,9631813,Radni_nie_uzycza_cerkwi___Boja_sie_powrotu_Ukraincow_.html
  • klangowycietrzew 20.05.11, 14:44
    Pamiętam piękną cerkiew w Krecowie. Ostatni raz widziałem ją w 1979 roku. Żałuję że nie zrobiłem wtedy zdjęć. Oby tej z Kotowa nie spotkał taki sam los. Bo naprawdę szkoda by było.
  • krados 20.05.11, 15:34
    Faktycznie to sredniowiecze.Takie prymitywnwe, prostackie argumenty. -"Bo Ukraińcy będą przyjeżdżać". Za te słowa wasze własne dzieci i wnuki będą was przeklinac, będziecie się w grobie przewracać. Ludzie toż to xxi wiek, jaką wy przyszłość dla swoich wnuków budujecie. Przecież o tym piszą gazety, telewizja mówi, i wy szacunku,uprzejmości od innych oczekujecie?-za co-za wasze prostackie zakapiorstwo?-a na Ukrainę po paliwo, wóde i papierosy to się jedzie-i pewnie chcecie zeby was z kulturą przyjmowano?- Za co!
  • uskok1 20.05.11, 19:58
    A ja myslę ze tak LOT-wi w Birczy, jak i Ukraińcom nie chodzi tak naprawdę o renowację cerkwi w Kotowie. Tak naprawdę to poprzez pozorowane zainteresowanie odbudową światyni chodzi o wykazanie naszą niechęć i sprzeciw do wszystkiego co ukraińskie aby mieć preterkst do negatywnych decyzji do wszystkiego co Polskie na Ukrainie.
  • klangowycietrzew 20.05.11, 20:59
    do "uskok1". Wybacz, ale takie myslenie nie ma przyszłości. Żyjemy i mieszkamy tu gdzie mieszkamy. Tu mieszkali nasi przodkowie, tak polacy jak i ukraińcy. Razem korzystali z tego co ich otaczało. I to co jest koło nas i wokół nas nie zniknie. Czy nasze nastawienie będzie pozytywne czy negatywne - sąsiad zawsze będzie sąsiadem. Przecież wszyscy nie uciekniemy od naszych sąsiadów. Dlatego dobra tradycji i kultury tak ukraińskiej jak i polskiej trzeba szanować, utrzymywać i pielęgnując z niej wspólnie korzystać.
  • mniejszosci_karpackie 21.05.11, 13:54
    Lepiej za dużo nie myśl człowieku, bo sobie krzywdę zrobisz. Gadasz jak przewodniczący rady: sprawa ma drugie dno. Chyba sam nie rozumiesz siebie, bo wskaż choć jeden przykład weryfikujący te spekulacje. Jak dotychczas wszystkie użyczane, odzyskiwane cerkwie powoli sukcesywnie są otaczane opieką i remontowane. Niestety to trwa: najpierw zrobienie inwentaryzacji obiektu, dokumentacji, planów (w tym zagospodarowania przestrzennego), kosztorysu, starania o pozwolenie u konserwatora, pozwolenie budowlane w wydz. architektury i doooopiero starania o pieniądze, nie mówiąc o realnym remoncie, który tak naprawdę finiszuje sam proces. Widać że zielonego pojęcia o tym nie masz, więc lepiej idź sobie pod sklep poplotkować przy piwie. Albo zajmij się polityką - zamiast wykazywać się efektami będziesz snuł wizje, rozwijał ideologie a twe usta będą pełne pustych frazesów. Żyć nie umierać, kasa leci, jeśli dorwiesz się do władzy, ewentualnie zawsze można zostać celebrytą. Teraz gwiazdorstwo jest w modzie.
  • krados 22.05.11, 13:06
    No tak. Z zabytków Birczy można by było niezłą kasę mieć. Słyszę słowa Wójta:Gmina rolnicza, biedna, brak dochodów.Raczej juz nie rolnicza. Proszę mi wskazać chociaż jednego rolnika z prawdziwego zdarzenia, Podatki placą dzieci pracujace w centrum kraju lub za granicą. Z turystyki mogły byc dochody. Ale w imię politycznych uprzedzeń i nienawiści, bizantyjską cerkwię wywalono w powietrze, rozebrano synagogę, stary cmentarz pozbawiono przępięknej bramy, dużą część Lini Mołotowa spalono bądż rozebrano, cerkiewki zniszczono, a teraz cała nienawiść tych "dziwnych" ludzi z Rady Gminy skupia się na rozwalającej się cerkiewce w Kotowie. Przekleństwo jakie czy co?.
  • uskok1 24.05.11, 05:36
    Gościu" Mniejszości Karpackie" widzę ze sobie uzurpujesz prawo do "tylko jednej słusznej prawdy" Twojej prawdy, wypowiedezi które nie są po Twojej mysli są "bezrozumne". Ochłoń trochę człowieku. Pierwsze wpisy dot. starań o odzyskanie cerkwi w Kotowie są na tym forum datowane w 2004 roku, a więc ponad 7 lat temu. W takim tempie to odzyskacie cerkwie w stanie jak w Bolestraczycach, Kupnej itp. A swoją drogą epitetami jakimi obrażasz aż się proszą aby porządne joby spadły na Twoją głowę za kulturę wypowiadania się i traktowania adwersarzy.
  • mniejszosci_karpackie 24.05.11, 09:01
    Prawda boli :))) Głupota nie, co najwyżej skutki, takie jak te które obserujemy w gminie Bircza! Koń by się uśmiał!

Członkowie rady się odzywają? Podobnie nielogiczna i emocjonalna retoryka... "Gościu" (jaki elegancki, kulturalny zwrot:) uskok1 używaj argumentów racjonalnych a nie emocjonalnej manipulacji. W tym kraju jest miejsce dla wielu - nie wiem czy zaobserwowałeś ten fakt prawny.

"Pierwsze wpisy dot. starań o odzyskanie cerkwi w Kotowie są na tym forum datowane w 2004 roku, a więc ponad 7 lat temu. W takim tempie to odzyskacie cerkwie w stanie jak w Bolestraczycach, Kupnej itp"
    - Masz z czymś kłopot? Przecież to nie ty się starasz, nie ty pracujesz, nie ty zginasz kark i własny umysł aby uratować skrawek pamięci po przodkach.

"A swoją drogą epitetami jakimi obrażasz aż się proszą aby porządne joby spadły na Twoją głowę za kulturę wypowiadania się i traktowania adwersarzy."
    - Ktoś tu o kulturze wspominał? Poza tym, ktoś tu grozi? Masz ochotę spalić mi chałupę wyrżnąć rodzinę, zniszczyć mi cerkiew, odebrać i przeznaczyć ją na oborę, wysiedlić? Koncepcja Stalina, ciągle wieczna i żywa. Patrzcież, a jednak twierdza Bircza, pomyślałby kto, rok 2011. Syndrom oblężenia...

"Gościu", bądź uprzejmy sam ochłonąć. Nie masz żadnych podstaw to nagonki na ludzi chcących użyczyć cerkiew celem jej wyremontowania i udostępnienia szerokiemu odbiorcy, zabraniania takich działań. Nie masz/nie macie żadnych podstaw prawnych, kulturowych, moralnych. Mielibyście - gdybyście zadbali o ten obiekt i wiele innych które zmanrnowaliści. W tej sytuacji - tylko piętnowanie ww zachowań się należy, aby innym równie durne pomysły do głowy nie przychodziły. Przyjdzie ci przekonać o tym nie za długo - konserwator planuje wysłać kontrolę a potem pismo do prokuratury. Wojewoda też wyciągnie wnioski z nieodpowiedzialnych zachowań władz B.

Masz problem w kwestii kultury - spuszczający "jo.." uskoku1, napisz o tym do administratora forum. Basta!
  • klangowycietrzew 24.05.11, 17:41
    Do "mniejszosci_karpackie". Ale się Waść rozsierdziłeś. Sfolguj nieco. Zostałem zrugany nie wiem za co. Forum jest po to by dyskutować i wyrażać własne zdanie. Dla pocieszenia dodam: że już nigdy nie wejdę na ten temat. Pozostawiam wolne miejsce i wnioski Waści. A miałem dobre, nie tylko chęci. Pozdrawiam.
    P.S. Uj widze że niedługo trza sie bedzie żegnać z tym Forum.
  • darino 24.05.11, 18:04
    Wydaje mi się, że te gromy to na głowę uskok1, a nie Twoją :)).
  • mniejszosci_karpackie 24.05.11, 23:38
    Dzięki darino:) Bardzo dobrze Ci się wydaje. Panie/Panowie - czytajmy ze zrozumieniem swoje wzajemnie swoje wpisy.

Do uskok1:
    1/ Możesz mieć rację, że są tacy Ukraińcy, wśród wszystkich możliwych, którym zależy na wykazywaniu niechęci...(mały kwantyfikator).
    2/ LOT WTW nie jest organizacją ukraińską a zatem do takich nie należy, z tego co wiem na pewno (niektórzy z członków) kierują się zwyczajną troską o zabytki ziemi na której działają, dają tego dowody od kilku lat, dbając bezinteresownie o okoliczne cmentarze rusko-ukraińskie.
    3/ Wskazując Bolestraszyce i Kupnę podajesz kontrargumenty własnego twierdzenia.
    - Żaden z tych obiektów nigdy wcześniej nie był ani odzyskiwany, ani użyczany przez organizację ukraińską a także żadną inną. Nie wiem czy zauważyłeś, ale ludzi którzy kiedyś byli użytkownikami tej cerkwi w znakomitej większości zostali wysiedleni! Ci którzy mieszkają w Polsce i zdołali obronić swoją ukraińskość, ruskość są w tak znikomej ilości, że nie są w stanie dbać o obecne i dawne świątynie - ich przodków. Prosta logika życia, finansów, czasu i energii, sił do wydatkowania. Poza tym władze PRL zadbały, aby zrobić z wysiedlonych Polaków grzecznie uczęszczających do kościoła rzymskokatolickiego, i to im się udało w ogromnej części.
    - Bolestraszyce: cerkiew została zniszczona przez pobliską parafię rzymskokatolicką po tym jak wcześniej użytkowali ją przez wiele lat po wojnie. Potem starzejący się obiekt, wymagający remontu stał się zawadą. Postanowiono wybudować betonowe straszydło zamiast remontować obiekt, który miał duszę, historię a za dosłownie kilka lat byłby zabytkiem, co prawda nie światowej klasy, ale jednak, własny lokalny zabytek. Obiekt ten miał jeszcze jedną zaletę był tańszy w utrzymaniu, bo z drewna, lekki, całkiem zgrabny. Ciekawe o czym będą myśleli parafianie za 30-50 lat kiedy będą musieli wyładować niebotyczną kwotę na remont swojego bunkra. Ot zła wola i głupota. Zasada gierkowska - zniszcz stare i buduj od nowa, wielkie, paskudne, betonowe. Ciekawe również, że zburzenie cerkwi nie było problemem żadnym, moralnym czy historycznym dla mieszkańców, zabiegali o to rozmyślnie. Artykuł w prasie napisano na interwencję "turystów z Krakowa"! A oczywiście proboszcz na urlopie - klasyka życia politycznego tego kraju. Takie praktyki skazywania na "śmierć" lokalnych zabytków należy bezlitośnie piętnować. Najpierw rozwalają a potem zachwycają się jak to ludzie dbają o zabytki w innych krajach.
    www.grekokatolicy.pl/aktualnosci/Zburzono-kociol-CERKIEW-w-Bolestraszycach.html
    pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Narodzenia_NMP_w_Bolestraszycach
    www.apokryfruski.org/?page_id=1016
    - Kupna: resztki cerkwi na jesień zabierają grekokatolicy z Godkowa
    polskalokalna.pl/wiadomosci/podkarpackie/news/ruiny-zabytkowej-cerkwi-w-kupnej-zostana-przeniesione,1640238,3328
    4/ Wszystkie cerkwie odzyskiwane przez Ukraińców czy Rusinów są zadbane i otoczone opieką. Powody są jawne, a nie ukryte, jak spekulujesz.
    5/ Zatem jak widzisz, radni Birczy powinni całować w stopy WTW, że im się chce angażować w ten cyrk, bo im się nie chciało od ponad 60 lat. WTW wyręcza ich w obowiązkach statutowych.
    6/ Obowiązkiem moralnym jest piętnować praktyki typu bolestraszyckiego, kupnieckiego czy kotowskiego. Inną kwestią jest, że za tym powinny iść regulacje prawne, wymuszające pewne działania - nie remontujesz, oddaj komuś kto ma plan remontu, masz w pobliżu do zagospodarowania obiekt zabytkowy lub prawie, nie buduj nowego, a w ogóle remontuj, znajdź formułę wykorzystania dla obiektu, etc. Dbaj o lokalną zabudowę tradycyjną. Tego typu działania ciągle nie są uregulowane, a powinny być na poziomie urzędu wojewódzkiego, u. konserwatorskiego - powinien istnieć w każdej gminie o potencjalne turystycznym plan zagospodarowania wymuszający zachowanie tradycyjnej zabudowy, a przynajmniej ważnych obiektów-miejsc pamięci.
    7/ Po jakiego diaska poruszasz temat Polaków na Ukrainie - to nie związku z dyskusją nt. cerkwi w Kotowie, tak samo jak miliony innych kwestii możliwych do poruszenia.
    8/ Nie używaj wulgaryzmów i groźb.
  • uskok1 25.05.11, 06:15
    Wszystko prawie ok, tylko trochę mniej nerwów, więcej zrozumienia dla innych ocen, więcej tolerancji . Osobiście jestem również za utrzymaniem jak najwięcej historycznych obiektów w naszej gminie, w tym również cerkwi w Kotowie ,jednak potępianie w czambuł wszystkiego co "nie po mojej mysli" nie jest właściwą formą dyskusji .
  • tomek_abc99 26.05.11, 12:22
    Witam

Czy nie lepiej rozmawiać osobiście zamiast za pośrednictwem prasy i TV?
    Jak organizacja lokalna, zajmująca się lokalnymi sprawami chce efektywnie działać bez współpracy z miejscową społecznością, której było nie było przedstawicielami są radni.
    Wiem, że nie jest łatwo, że ludzie są uprzedzeni, ale trzeba rozmawiać !!!

Ps. 20 km od Birczy się udało. Kresowy Dom Sztuki działa z powodzeniem od kilku lat.
    Dlaczego się udało? Ponieważ TPZD (tow przyj ziemi dubieckiej) jest w jakimś stopniu
    związane z miejscową społecznością (mimo iż też ma krytyków).
  • darino 26.05.11, 18:07
    O ile wiem (bo nie należę do tej organizacji), to znakomitą większość w organizacji stanowią mieszkańcy gminy Bircza, czyli należący do lokalnej społeczności.
    Co do rozmów zaś, to trwały już 2-3 lata, i nic z nich nie wynikło.

PS. Podziwiam TPZD za Kresowy Dom Sztuki. Sądziłem, że jak w Birczy, radni Dubiecka utrącą ten pomysł, ale wykazali się mądrością i perspektywicznym myśleniem.
  • tomek_abc99 26.05.11, 20:45
    Darino,
    W Dubiecku udało się miedzy innymi dlatego, że
    - członkami Towarzystwa są nie tylko młodzi zapaleńcy (także radni)
    - nigdy nie było w planie przywracania funkcji sakralnej cerkwi
    cerkiew od samego początku miała być miejscem promowania 3 kultur i służyć
    miejscowej ludności
    Być może na początku byli tacy którzy się patrzyli z rezerwą, ale nieprzekonani z czasem się przekonali (tak mi się wydaje).
  • darino 26.05.11, 20:57
    Sądzę, choć to tylko moje odczucie, że birczańscy radni nie udzielają się raczej społecznie.
  • dymek25 27.05.11, 07:11
    Nie popieram złej decyzji radnych, ale obiektywnie zauważam, iż mogli się do niej przyczynić i twórcy kilku forów i forumowicze nakręcający [nie zawsze elegancko]dyskusyjne wątki historyczne. Wystarczy zajrzeć do archiwum Forum.
  • darino 01.06.11, 13:02
    www.radio.rzeszow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=13038%3Acerkiwe-w-kotowie-zagroona-katastrofa-budowlana&catid=46%3Apowiat-przemyski&Itemid=72
  • darino 03.06.11, 09:25
    www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=643&akcja=artykul
    Nie wiem, czy to dobry pomysł po latach zaniedbań, całej gminnej kampanii "antycerkiewnej" i braku funduszy w gminie. Lepiej, żeby zrobiono to za pieniądze unijne.
  • birczanin7 04.06.11, 19:44
    To i owo zebrawszy
    na temat Wrót Karpackich,
    wypada zapytać rzeczowo,
    skąd są pieniądze dla zacnych
    przedsięwzięć waszych.... i cele
    jakie osiągnąć chcecie WY
    i ......................................
  • darino 05.06.11, 09:44
    Tu trochę jest:
    forum.gazeta.pl/forum/w,49301,72527798,125595870,O_cerkwi_i_stowarzyszeniu.html
    I dyskusja na temat remontu.
  • pikulant 09.06.11, 05:35
    Radny z Birczy w TVN: Świątynia w Kotowie po remoncie będzie "przyczółkiem nienawiści". Jeżeli świątynia przyczólkiem nienawiści, to co ma ludzi łączyć ?. Ręce opadają.
  • darino 10.06.11, 11:14
    W dzisiejszym "Dzienniku Polskim" jest artykuł o cerkwi w Kotowie, pod tytułem "Cerkiew niezgody".
  • wiahor 11.06.11, 08:41
    Jest artykuł, ale płatny:
    www.dziennik.krakow.pl/pl/magazyny/magazyn-piatek/1149582-cerkiew-niezgody.html
    W sumie nic nowego - traktuje o rzeczach, o których wielokrotnie pisano na forum.
  • birczanin7 15.06.11, 17:59
    -Proponuję drogę trzecią-mówi wójt.
    Wszystko chcę zamienić w kasę.
    Budować będziemy za wasze
    ,, To tu to tam diabeł z aniołem
    idą w tan....''
  • darino 15.07.11, 11:21
    www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=675&akcja=artykul
    Kiedy były potrzebne pieniądze na remont kościołów w gminie, władze wiedziały gdzie ich szukać, i uderzały od razu do konserwatora zabytków, który dawał pieniądze. Czy w tym przypadku nie można tak zrobić ? Urażona ambicja, czy obawa przed patrzeniem na ręce ? W przypadku w/w kościołów, wyremontowanych za unijne pieniądze, nie organizowano również publicznej zbiórki pieniędzy, jak w tym przypadku. Poza tym napisano, że Komitet ma zająć się również zebraniem środków na uporządkowanie otoczenia cerkwi, a przecież "Dolina Sanu" zrobiła to za darmo ? O co więc chodzi ?

Mam wątpliwości co do całego przedsięwzięcia, więc i nie planuję żadnych wpłat na ten cel.
  • tawnyroberts 15.07.11, 14:21
    Nie "Dolina Sanu", a Lokalna Organizacja Turystyczna "Wrota Karpat Wschodnich". W następnych latach otoczenie cerkwi było obkaszane przez mieszkańców Kotowa.
  • darino 15.07.11, 16:38
    Oczywiście. Przepraszam za pomyłkę. Jakoś mi ta niezbyt dobrze kojarząca się nazwa "Doliny Sanu" wychodzi sama :))).
  • klangowycietrzew 16.07.11, 16:29
    Powstał komitet. Troche ciszy. Zacznie się głośno?
    Powstanie komitet komitetu. Chwila ciszy. Znowu głośno??
    To powstanie coś znowu połączonego, na zatwierdzenie którego trzeba czekać ze trzy lata.
    Na projekty (bo te co są to be) też czekać.
    A w tym czasie cerkiew szlak trafi.
    I w tym wszystkim pewnie o to chodzi.
    "Ot co" - jak mówił mój śp. dziadek
  • dezyderiusz500 16.07.11, 23:38
    Nic nie róbcie w tej zapadłej gminie tylko remontujcie kościoły i cerkwie. To najlepiej umiecie robić nic poza tym.
  • darino 17.07.11, 09:15
    Nie ma dowodów na to, że jakoby u nas w gminie potrafili remontować cerkwie. Kościoły to i owszem ...
  • darino 17.07.11, 09:16
    Sądzę że jest tak, jak piszesz.
  • jodla14 27.07.11, 15:41
    Szkoda, że w tym komitecie nie ma przedstawiciela LOT "Wrota Karpat Wschodnich". Czy ktoś wie lub domyśla się, dlaczego?
  • wiahor 28.07.11, 10:32
    Odpowiedź jest prosta - żeby nikt postronny nie patrzył na ręce. Zostali sami swoi. Jak mówi stare polskie przysłowie: "Mam ręce, więc nimi kręcę".
  • darino 07.08.11, 21:48
    nslowo.pl/content/view/1865/73/
  • darino 07.08.11, 21:50
    I jeszcze artykuł Bogdana Huka na ten temat:
    nslowo.pl/content/view/1861/73/
  • dymek25 08.08.11, 10:59
    Czy mógłbyś przetłumaczyć?
  • darino 09.10.11, 10:28
    Jak na razie udało się tylko utworzyć nowe konto bankowe:
    www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=741&akcja=artykul
    Ciekawe, czy odnawianiem będzie zajmować się Koło Gospodyń Wiejskich w Kotowie, jak planował Przewodniczący Komitetu ?
  • darino 28.02.12, 10:13
    Słuchałem dzisiaj audycji o cerkiewnej architekturze drewnianej w Polskim Radio. Wspomniano tam między innymi o cerkwi w Kotowie. Czy Kolo Gospodyń Wiejskich w Kotowie, które, jak słyszałem, ma remontować cerkiew, zaczęło już jakieś przygotowania ?
  • dymek25 01.03.12, 09:28
    Nie chciałabym nikogo urazić, ale Ty tak na poważnie?
    Byłam ostatnio na konferencji KAI w sprawie fresków w Posadzie, to wprawdzie znacznie większy kaliber, ale chyba i tu przydali by się fachowcy na miarę zabytku XX wieku.
  • darino 01.03.12, 12:23
    Tak. Mówiła o tym pani konserwator Stojak w wywiadzie dla polskiego Radia. Pan wójt podobno jest obrażony na Stowarzyszenie "Wrota Karpat Wschodnich" i nie wyobraża sobie z nimi współpracy. I zadeklarował, że remont cerkwi przeprowadzi siłami Koła Gospodyń Wiejskich w Kotowie.
  • darino 01.03.12, 12:28
    www.polskieradio.pl/8/1415/Artykul/549246,Drugie-zycie-skarbow-Podkarpacia
  • polwilu 28.05.12, 18:50
    Witam
    Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa cerkwi na dzień dzisiejszy?
    Pozdrawiam
    M.W.
  • darino 12.04.12, 22:15
    www.zycie.pl/informacje.php?region=Przemy%B6l&nr=3492
    Ciekawe, ile z tego pójdzie na remont.
  • darino 23.11.12, 10:41
    www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=955&akcja=artykul
  • obserw.ator1 27.11.12, 10:40
    Możni ludzie z Birczy
    Panie i Panowie
    Rozpoczął się remont
    Cerkwi tej w Kotowie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.