Dodaj do ulubionych

Mlodzi banderowcy w Birczy?!

05.08.09, 10:02
Wojt nic nie wie...to byc moze ktos z mieszkancow Birczy wie kto bedzie
goscil rajd patrona upowskich zbrodniarzy?.Moze juz czeka na nich w Birczy
brama powitalna?
www.rp.pl/artykul/2,344463.html
--
Niemoralnym jest ten który żyje na koszt ogółu-prof.Rybarski
Edytor zaawansowany
  • kwiatjabloni20 05.08.09, 12:02
    lechowski51 napisał:

> Wojt nic nie wie...to byc moze ktos z mieszkancow Birczy wie kto bedzie
    > goscil rajd patrona upowskich zbrodniarzy?.Moze juz czeka na nich w Birczy
    > brama powitalna ?
    Panie lechowski w tym momencie znieważył Pan całą społeczność naszej
    miejscowości pisząc takie brednie.Czyżby nie znał pan minionej histori
    Birczy,czyżby Pan nie wiedział,że to właśnie Bircza była bastionem POLSKOSCI w
    czasie walk z bandami UPA,czyzby Pan nie wiedział,że to właśnie Bircza dała
    krwawy i bohaterski opór przeważającym hordom banderowców za co otrzymała Krzyż
    Grunwaldu,czyżby Pan nie wiedział,że w sercu każdej rodziny birczańskiej tkwi
    głęboka niezagojona rana z tamtych czasów.Rana zadana płonącą
    pochodnią,widłami,cepem,siekierą,nożem,piła,kolczastym drutem,a w akcie
    miłosierdzia karabinową kulą.Drogi Panie my pamiętamy i nie damy zapomnieć
    naszym dzieciom i wnukom ,a jeśli ktoś odważy się ugościć w naszej miejscowości
    tych młodych banderowców to sam okryje się hańbą z którą tu zostanie,a oni
    odjadą.Wtedy będzie czas na oddzielenie chwastu od pszenicy.
  • birczapest 05.08.09, 14:19
    Kto byłby na tyle głupi (lub perfidny) aby przyjąć tą biedną
    młodzież skażoną już chorobą nacjonalizmu i jej "opiekunów" w Birczy
    atakowanej w nie tak odległej przeszłości przez banderowców???!!! To
    byłaby po prostu hańba, gdyby ta jawnie prowokacyjna impreza miała
    swój etap właśnie u nas. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.
  • lechowski51 05.08.09, 16:00
    kwiat jabloni pisze;
    Panie lechowski w tym momencie znieważył Pan całą społeczność naszej
    miejscowości pisząc takie brednie.Czyżby nie znał pan minionej histori
    Birczy,czyżby Pan nie wiedział,że to właśnie Bircza była bastionem POLSKOSCI w
    czasie walk z bandami UPA,czyzby Pan nie wiedział,że to właśnie Bircza dała
    krwawy i bohaterski opór przeważającym hordom banderowców za co otrzymała Krzyż
    Grunwaldu,czyżby Pan nie wiedział,że w sercu każdej rodziny birczańskiej tkwi
    głęboka niezagojona rana z tamtych czasów.Rana zadana płonącą
    pochodnią,widłami,cepem,siekierą,nożem,piła,kolczastym drutem,a w akcie
    miłosierdzia karabinową kulą.Drogi Panie my pamiętamy i nie damy zapomnieć
    naszym dzieciom i wnukom ,a jeśli ktoś odważy się ugościć w naszej miejscowości
    tych młodych banderowców to sam okryje się hańbą z którą tu zostanie,a oni
    odjadą.Wtedy będzie czas na oddzielenie chwastu od pszenicy.

Przepraszam jezeli urazilem swoim wpisem mieszkancow Birczy.Zawsze kiedykolwiek
    jade z Sanoka do Przemysla zatrzymuje sie w pieknej Birczy.Wiem ze wiele od
    banderowskich oprawcow wycierpieliscie.Moja rodzina tez uciekala przed upowskimi
    zbrodniarzami z niedalekiej Ustianowej.
    Mam na Ukrainie przyjaciol,ktorzy zostali wysiedleni z Polski.Pomagalem im i
    moja rodzina.Dlatego nie moge zrozumiec ze sa wsrod Ukraincow tacy ktorzy za
    zbrodniarza wybrali patrona dla ukrainskiej mlodziezy.Kogo wychowaja na takich
    wzorcach jak bandyta Bandera nienawidzacy Zydow,Polakow i wszystkich ktorzy nie
    wierzyli w jego obledna faszystowska wizje Ukrainy.
    Oprocz Was na forach szaleje niejaki Darino vel Hutman ktory ponoc jest z
    Birczy.Gdy czyta sie jego wypowiedzi to boje sie ze tacy jak on szalency znow
    moga jak przed laty rozpalic wasnie miedzy sasiadami i znow bedzie sie lac krew
    niewinnych dzieci,kobiet i starcow.Dla takich jak on Bircza to dalej
    Zakierzonie....byc moze Nadsanie a nie Polska.
    --
  • kwiatjabloni20 05.08.09, 17:45
    W obecnej chwili myślę,że dobrze się stało,ze nacjonaliści ukraińscy wybrali
    Birczę jako bazę noclegową podając naszą miejscowość jako jedyną w Polsce gdzie
    zamierzają się zatrzymać.Zrobili to celowo aby nadać rozgłos sprawie i pokazać
    Birczę w Polsce jako swoje gniazdo.Pracuje nad tym również niezmordowany
    "darino".Dzięki temu incydentowi społeczność birczańska przekona się jakimi
    naprawdę patriotami są urzędnicy w naszej Gminie;na czele z Panem
    Wójtem,birczańscy radni:Pan Bobowski/czas zamienić słowa w czyny/,Pan Buczek/nie
    tylko młotkiem i przecinakiem po tablicy pamiątkowej,ale konkretną
    postawą:barykadą szosy przed Birczą ,zorganizowaniem manifestacji na drodze
    przejazdu ,petycjami do władz rządowych.Panowie czas się określić w tej
    sprawie.Do piatku pozostało tak mało czasu.Daliśmy Wam mandat zaufania - czas go
    spłacić!
  • sprawiedliwy28211 05.08.09, 20:59
    Tak jest nie wpuścić tych ludzi do Birczy. Trzeba zwołać ludzi i nie dopuści do wjazdu tych „młodych banderowców ” do Birczy
  • darino 05.08.09, 18:22
    Przed chwilą w TVP3 była informacja na ten temat. Wypowiadali się pan Kurpiel,
    Żydownik i Pankiewicz. Nie wspominano o noclegu uczestników rajdu w Birczy ?
  • kwiatjabloni20 06.08.09, 21:17
    darino napisał:
    > Pewnie objadą Birczę dołem i nawet nie zobaczą pomnika :)))
    Za to ty widziałeś nie raz ten pomnik w młodości gdy oddawałeś mu cześć w
    mundurku polskiego zucha i harcerza.Człowieku co się z tobą porobiło?
  • orzelbialy15 08.08.09, 15:11
    Ks.Tadeusz Isakowicz -Zaleski w poniższym tekście dziękuje między innymi władzom Gminy Bircza ,radnym i obywatelom birczańskim za poparcie .Przyjaźń z Ukraina - tak, zgoda na faszyzm - nie 2009-08-08

Takiego sukcesu się nie spodziewałem. Wydawało się , że głupota i i zakłamanie zwyciężą. Na szczęście stało się inaczej. Ale to tylko dlatego, że nastąpiła ogromna mobilizacja różnych środowisk, które z determinacją protestowały.

W tym miejscu należą się ogromne słowa uznania dla wszystkich. Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele! możemy sobie dziś szczerze pogratulować. Naprawdę jest z czego się cieszyć. Nie udała się bowiem prowokacja faszystów, którzy manipulując biednymi dziećmi chcieli upokorzyć rodziny pomordowanych przez banderowców Polaków, Żydów, Ukraińców i Ormian, a na zarazem wybić furtkę na Zachód dla promowania idelogii banderowskiej.

Inna sprawa, że nawet neonaziści niemieccy nie wpadliby na pomysł, aby organizować rajd Hitlerjugend z flagami SS szlakami Heinricha Himmlera. Nie wpadliby też zwolennicy terrorystów arabskich, aby zorganizować po ulicach Nowego Yorku rajd rowerowy dla promowania "zdrowego tryby życia" Bin Ladena.

Dobrze, że została podjęta wspólna decyzja przez MSZ i MSWiA. Nie jest ona jednak szczera. Wprawdzie organizatorzy Tour de Bandera rzeczywiście okazali się oszustami. Dla uzyskania wizy w polskim konsulacie podali oni jako powód organizację rajdu po fortach Przemyśla szlakami - uwaga! - wojaka Szwejka. Jednak jedynymi powodem dla którego "poprawni politycznie" Sikorski i Schetyna podjęli taką decyzję był strach przed opinią publiczna. Widocznie jakiś spec od PR uznał, że Tuskowi w słupkach sondażowych więcej spadnie jak wpuści banderowców, niż wtedy, gdy nie wpuści.

Oczywiście teraz nastapi wciekły atak umysłów ukształtowanych przez "Gazete Wyborczą" i pogrobowców z Unii Demokratycznej. Wczoraj w TVP Info w rozmowie ze mną Henryk Wujec dał swój kolejny popis. Zawtórowali mu ideolodzy z ukraińskojęzycznego "Naszego Słowa". Dzisiejsza "Rzp" podała nawet::

"Bogdan Huk, dziennikarz "Naszego Słowa" wydawanego przez Związek Ukraińców w Polsce, winą za całe kontrowersje związane z rajdem obciąża ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który jego zdaniem pisze kłamstwa o UPA i Stepanie Banderze. Ks. Isakowicz-Zaleski alarmował opinię publiczną w sprawie rajdu".

Nawet ks. Adam Boniecki i poseł Jarosła Gowin, jako dyżurne "autorytety moralne", a zarazem dyletanci w sprawach Kresów Wschodnich, dołożyli do do tego swoje cegiełki.

Pomimo tego cieszmy. Naprawde cieszmy się, bo zdecydowana większość Ukraińców, także w Polsce, nie jest wyznawcami banderowskiego faszyzmy. To z nimi, a nie z faszystami, powinnismy szukac drogi do porozumienia.

Będę o tym mówić w TVP 1 w "Kwadrans po ósmej" - poniedziałek 10 sierpnia, g. 8.15.

• tyrawa 15.08.09, 08:02
    Znicze płoną tylko "przy okazji", albo z okazji świąt narodowych. Moze
    podtrzymac ten zwyczaj, i składac kwiaty i znicze częsciej, a nie tylko, jak
    mają przyjechać Ukraińcy.
  • valmont80 05.08.09, 20:57
    Moim zdaniem rajd powinien nosić nazwę „Śladami ofiar Stepana
    Bandery”, wtedy może byłby do przełknięcia, no i oczywiście żeby
    intencje organizatorów miały służyć rzeczywistemu pojednaniu, a nie
    tylko prowokacji. Haniebnej prowokacji, która plami pamięć
    zamordowanych dzieci, kobiet i starców. Z rąk ukraińskich
    nacjonalistów zginęło 8 osób z mojej rodziny były to głównie dzieci
    i kobiety. Naprawdę ogromny bohaterstwem jest mordować bezbronnych i
    na ich ciałach budować swoją państwowość. Niccolo Machiavelli
    napisał, że: „…są dwa sposoby prowadzenia walki. Jeden – prawem,
    drugi – siłą, pierwszy sposób jest ludzki, drugi zwierzęcy”. Bandera
    w swoich zbrodniczych czynach uciekał się zawsze do tego drugiego
    zwierzęcego, dla mnie nie był człowiekiem i nigdy nie będzie tylko
    Ce chien impur- plugawym psem. Ci młodzi nieszczęśnicy na rowerach
    na pewno wiedzą o tym wszystkim i właśnie najbardziej przerażające
    jest to, że taką osobę wybrali na swojego bohatera. Teraz czekam na
    nowe wiadomości typu: Młodzi Serbowie przejadą przez Srebrenice
    śladami Ratko Mladića. Po aferze i skandalu, do jakiego doszło z
    Banderą nic mnie już nie zdziwi. Na koniec pozwolę sobie na
    parafrazę słów F. Petrarki „ Wynik sprawiedliwej walki, podjętej
    przeciw brutalnej przemocy, będzie pomyślny, gdyż nie wygasła
    jeszcze starodawna moc ducha polskiego”.
  • kwiatjabloni20 05.08.09, 21:51
    Tak jak wcześniej przeczuwałem rajd nie przekraczając granic naszego państwa
    osiągną już swój cel.Na forum Przemyśl nazywają nas mieszkańców Birczy
    -"banderowskimi młodymi wilczkami i suczkami"!!!!O to właśnie chodziło
    organizatorom tego rajdu.Znowu my i nasze dzieci będą postrzegane w szkołach
    srednich czy na wyższych uczelniach jako banderowskie nasienie.Wiem co piszę bo
    sam tego dawno temu doświadczyłem w średniej szkole.
  • dymek25 06.08.09, 09:00
    Nawet jeśli to prowokacja, a nie zwykła głupota, to trzeba ten fakt wykorzystać na PONOWNE przypomnienie bohaterstwa Birczan w walce z UPA we wszystkich możliwych mediach. Rano o kontrowersyjnym rajdzie było już w TVN 24, jeden z dziennikarzy tej stacji ruszył do Medyki.
    Może warto do niego dotrzeć?
  • wiahor 06.08.09, 12:05
    Myślę, że należy zlekceważyć tę prowokację, bo że to prowokacja, to nie mam
    żadnych wątpliwości.
    Natomiast warto również zainteresować się bardziej historią naszych okolic, a
    nie cytować ciągle wiadomego księdza i komunistyczną propagandę dotyczącą UPA.
  • lechowski51 06.08.09, 13:47
    To tez "komunistyczna propaganda" o dzielnych wojakach z UPA???.
    www.stankiewicze.com/ludobojstwo/krwawe_zapusty.html
    --
  • rodot 06.08.09, 16:36
    Czy to jakieś przekleństwo władz Ukrainy?. Propagowanie faszyzmu i
    nacjonalizmu i w namolny sposób domaganie sie uznania dla takiego
    postępowania to jakaś schizofremia,i z tym chcą do Europy?.Nigdy nie
    zostaną zaakceptowani.I jeszcze z tym Banderą,to jakaś paranoja.
  • stupniczanka 07.08.09, 15:14
    Powstań Birczo!!! Ojczyzna w niebezpieczeństwie!
    A tu czujki na rogatkach nie wystawione, samoobrona nie powołana
    ( gdzie jest Wójt?!), kosy na sztorc nie postawione!!
    Ja tam swoją postawiłam i właśnie ostrzę. O cholera, osełka kupiona na ruskim targu. Czy wypada polską, patriotyczną kosę ruską osełką ostrzyc? No, niech będzie, taki chichot historii. Piszcie, gdzie zbiórka z tymi kosami. Bo przecież potwory z tryzubami w plecakach są tuż, tuż. Jadą do nas na rowerach.Miało byc dwudziestu, a teraz RMF podało, że zostało tylko czterech. Hura!! Pierwsza Victoria!! Nastraszyliśmy ich. Mówicie, że to tylko dzieci. Nie dzieci ale Ukraińcy, banderowcy, faszyści, bandyci ( niepotrzebne skreśl lub dodaj coś od siebie ). Teraz MY - PRAWDZIWI PATRIOCI rozprawimy się z pozostałymi. A przy okazji znajdziemy te żmije, które wylęgły się w naszej okolicy i nie zgadzają się z nami. Jeszcze tylko trochę soli nasypac na rozdrapane rany, popatrzec na zdjęcia pomordowanych i hajda na koń!
  • wiahor 07.08.09, 15:41
    Koni nie ma u nas za wiele. Najbogatsi wskoczą na "dzipy", ich dzieci na quady,
    biedniejsi na ciągniki, a bidaki na rowery.
    Z tradycyjnymi kosami też kłopot, trzeba będzie użyć kosiarek ogrodowych,
    chociaż ciężej się nimi walczy.
  • czesio48 07.08.09, 16:17
    poucz się trochę historii.
  • czesio48 07.08.09, 16:19
    To moje wyżej dotyczy Stupniczanki
  • valmont80 07.08.09, 12:22
    " Jakie szcząście że nie można tego dożyć gdy wróg na twym grobie
    kwiaty złoży" K.K. Baczyński
  • kwiatjabloni20 07.08.09, 18:04
    Gorąco zapraszam do oddania głosu poparcia dla upamiętnienia ofiar nacjonalizmu
    ukraińskiego ,który w odrodzonej formie w dniu dzisiejszym pragnął za
    pośrednictwem ukraińskiej młodzieży zbezcześcić naszą ukochaną Polskę ,w tym
    naszą piękną Birczę.

www.tvn24.pl/-1,1613578,0,1,mswia-nie-dla-rajdu-bandery,wiadomosc.html
  • kwiatjabloni20 07.08.09, 19:16
    Gorąco zapraszam do oddania głosu poparcia dla upamiętnienia ofiar nacjonalizmu
    ukraińskiego ,który w odrodzonej formie w dniu dzisiejszym pragnął za
    pośrednictwem ukraińskiej młodzieży zbezcześcić naszą ukochaną Polskę ,w tym
    naszą piękną Birczę.

www.tvn24.pl/sondy.html
    Sprawa jest bardzo pilna gdyż nacjonaliści obrali sobie za punkt honoru odnieść zwycięstwo w tym sondażu . A więc do boju bracia Polacy!
  • darino 07.08.09, 19:44
    A, jak sondarz, to chyba nie wezmę udziału.
  • kwiatjabloni20 07.08.09, 20:26
    darino napisał:

> A, jak sondarz, to chyba nie wezmę udziału.
    Drogi Darku bardzo przepraszam za ten szkolny błąd ale to wszystko z emocji!Ja
    Ci nie wypominam twoich podstawowych błędów gdy próbujesz pisać w swoim
    ojczystym ukraińskim języku .Do sondażu zapraszam bo tam marne 7% poparcia !
  • darino 07.08.09, 21:12
    Nie żartuj, taki sondaż nic nie oznacza. Równie dobrze można na podstawie
    sondażu stwierdzić, że w Polsce nie ma kryzysu, albo że jest powszechny dobrobyt.
    Dlatego nie biorę udziału w takich zabawach.
  • kwiatjabloni20 07.08.09, 22:34

darino napisał:
    > Dlatego nie biorę udziału w takich zabawach.
    Mam dla ciebie inną zabawę.Czy po tylu latach jest możliwe aby ktoś z mieszkańców miejscowości:Sufczyna,Brzuska,Jasienica,Huta Brzuska czy Bircza potrafił wskazać miejsce zakopania niemieckiego motoru wraz z zastrzelonymi wcześniej żołnierzami.Tylko szkoda,że odebrana im broń służyła przez następne lata do mordowania niewinnych ludzi.To jest dopiero sondaż.
  • darino 07.08.09, 22:55
    Odpowiem ci bez sondażu. To jest możliwe :)))
  • wiahor 08.08.09, 08:39
    "W Polsce pierwszą noc kolarze mieli spędzić w Birczy. - Nic o tym nie wiemy.
    Obdzwoniłam niemal wszystkich właścicieli gospodarstw agroturystycznych w gminie
    i żaden takich gości nie miał mieć - mówiła nam Krystyna Mac z Urzędu Gminy w
    Birczy."

Ciekawe, gdzie planowany był nocleg ?
  • orzelbialy15 08.08.09, 14:35
    wiahor napisała:

> "W Polsce pierwszą noc kolarze mieli spędzić w Birczy. - Nic o tym nie wiemy.
    > Obdzwoniłam niemal wszystkich właścicieli gospodarstw agroturystycznych w gmini
    > e
    > i żaden takich gości nie miał mieć - mówiła nam Krystyna Mac z Urzędu Gminy w
    > Birczy."
    >
    > Ciekawe, gdzie planowany był nocleg ?
    Odpowiedz jest bardzo prosta.Uroczyste posiłki młodzi cykliści mieli spożywać gdzie nazwa karczmy pisana jest cyrylicą a dania główne to:barszcz ukraiński i proziaki.Po sutym posiłku odpoczynek u "jodły" między Starą Birczą a Kużminą.
  • warszawa17 08.08.09, 19:37
    Rajd był prowokacją rosyjskich służb.
    Jednocześnie tytuł w dzisiejszym
    ,,DZIENNIKU,, ,,Banderowcy nie wjechali,,
    czyim służbom służy?
  • darino 08.08.09, 20:02
    A skąd wiadomość o noclegu ? I gdzie dają tak jeść ?
  • jodla14 09.08.09, 14:35
    Oczywiście w "Kuchni pod Krępakiem". Obawiam się jednak, że dla gości ze wschodu
    barszcz ukraiński i pierogi ruskie to żaden rarytas. Raczej podałybyśmy typowo
    "polskie" potrawy i przystawki np.: sałatka francuska, fasolka po bretońsku,
    kołduny litewskie; na deser kawa po turecku, herbata po angielsku no i
    bajaderka. Ale nikt nas nie uprzedził o chęci rezerwacji. Tak więc dementuję
    parszywe plotki i pomówienia, że miałyśmy rzekomo wydawać obiad "młodzieżówce
    nacjonalistycznej" z Ukrainy. A tak swoją droga, to niezłą reklamę zrobiliście
    państwo Banderze.
  • wolyniak2 09.08.09, 21:28
    Darino, zajmij się własnym biznesem, coś ostatnio nietęgo idzie. A ty siedzisz przy kompie, bzdury wypisujesz i ludzi denerwujesz.
  • darino 09.08.09, 21:43
    A którym ?
  • wolyniak2 10.08.09, 16:18
    Darciu, nie ma znaczenia w którym biznesie. W końcu mamy kryzys, a jak wiesz doskonale, gospodarka to system naczyń połączonych.
  • darino 10.08.09, 16:45
    W branży, o której pisałeś, nie ma kryzysu. Jest po prostu sezonowość, którą
    należy uwzględnić w planowaniu finansów.
  • czarnateczka1 10.08.09, 20:42
    darino napisał:

> W branży, o której pisałeś, nie ma kryzysu. Jest po prostu sezonowość, którą
    > należy uwzględnić w planowaniu finansów.

Przy takim rozumieniu "sezonowaości, finansów" w kontekście rajdu Bandery
    życzę, oby ona trwała adekwatnie do pomysłów o rajdzie Bandery.
    Może lepiej jak zostaniesz, darino, z ruskimi lub z niemcami, jak chciał
    Bandera, zamiast pchać się do Świata?!
  • schindlerowna 09.08.09, 22:05
    Szanowni Państwo Birczanie!
    Właśnie przed chwilą dowiedziałam się, że ktoś "reklamuje" moje gospodarstwo
    agroturystyczne na forum Bircza. Przeczytałam wszystko co tu napisano i wreszcie
    znalazłam. Panie Kolego Orle Biały! Dlaczego tak enigmatycznie kolega pisze "
    gdzieś pomiędzy Starą Birczą a Kuźminą"? Jeśli już to w Leszczawie Dolnej 16.
    Moje gospodarstwo nazywa się " Organistówka" - napis też stylizowany na
    cyrylicę, a ja nazywam się Ela Skrzyszowska a nie żadna jodła. Młodzi Ukraińcy
    nie zarezerwowali u mnie noclegu. Ale gdyby przyjechali, to bym ich przyjęła. A
    dlaczego? Chocby po to, żeby posiedziec i porozmawiac o Banderze. Posłuchac
    jakie są ich racje i przedstawic swoje. Nie przyjechali. Przegapiliśmy kolejną
    okazję, żeby o trudnych sprawach rozmawiac i szukac porozumienia.
    Przeczytałam całą tę dyskusję. Ktoś napisał komuś, żeby się uczył historii. Po
    co? Przecież nikomu tutaj nie chodziło o dyskurs historyczny. Przepojone
    nienawiścią słowa, wstrętne prowokowanie złych emocji, hura patriotyzm a na
    koniec polowanie na czarownice. Cała ta hucpa budzi mój smutek i gniew. Sianie
    nienawiści, skazywanie na banicję całego narodu - jakież to bliskie faszyzmowi,
    o którym piszecie w kontekście Bandery. Bandera żył w czasach faszyzmu. Jak
    Państwo wytłumaczycie się w XXI wieku z takich poglądów?
    Potrzebujecie wroga! Proszę macie go. Mogę byc Ukrainką, Żydówką, kosmopolitką,
    no i oczywiście ........... cyklistką. Niech każdy wybierze coś dla siebie.
    Gdyby ktoś chciał jednak porozmawiac wspólnie o trudnej historii tej ziemi , to
    zapraszam do siebie( adres na początku). Dużo przeczytałam, mam bogatą
    bibliotekę i przekonanie, że już pora rozwalic barykady, powiedziec prawdę o
    historii i budowac wspólną przyszłośc ze wszystkimi sąsiadami.
  • darino 10.08.09, 08:11
    Mało kto potrafi wyzwolić się z tej komunistyczno-nacjonalistycznej wizji
    dziejów, lansowanej przez długie lata nawet w szkołach podstawowych.
    Trochę jeszcze to potrwa, zanim temat zostanie dogłębnie zbadany ...
  • czarnateczka1 10.08.09, 16:44
    darino napisał:

> Mało kto potrafi wyzwolić się z tej komunistyczno-nacjonalistycznej wizji
    > dziejów, lansowanej przez długie lata nawet w szkołach podstawowych.
    > Trochę jeszcze to potrwa, zanim temat zostanie dogłębnie zbadany ...

Kwiatki z deklaracji Bandery vel Stefana Popiela /po wojnie, w Monachium do
    śmiertelnego zamachu na niego przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego/,
    o powstaniu państwa ukraińskiego:

“Nowopowstałe Państwo Ukraińskie będzie ściśle współdziałać z
    Nacjonal-Socjalistycznymi Wielkimi Niemcami, które pod przewodem swego Wodza
    Adolfa Hitlera tworzą nowy ład w Europie i świecie (…). Chwała bohaterskiej
    Armii Niemieckiej i jej Fuehrerowi Adolfowi Hitlerowi!“

“Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów zwalcza Żydów jako podporę
    moskiewsko-bolszewickiego reżimu, uświadamiając jednocześnie masy ludowe, że
    Moskwa jest głównym wrogiem”

“Narodzie! – Wiedz! Moskwa, Polska, Madziarzy, Żydostwo – to Twoi wrogowie.
    Niszcz ich!”

"Sława bohaterskiej Armii Niemieckiej i jej Fuhrerowi Adolfowi Hitlerowi!

#Z proklamacji rządu Stećki z dnia 1 sierpnia 1941:
    "Państwo ukraińskie będzie ściśle współdziałać z Narodowo-Socjalistycznymi
    Wielkimi Niemcami, które pod kierunkiem Adolfa Hitlera tworzą nowy porządek w
    Europie".

Wystarczy...
    A tu artykuł sprzed 2-ch lat, nieco szerzej o biografii, i nie tylko, Bandery -

www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071031/REGION06/71030023
  • wolyniak2 10.08.09, 16:14
    Pani Elu, tekst dobry, szczególnie jedno zdanie: "Jak
    Państwo wytłumaczycie się w XXI wieku z takich poglądów?" Czy te słowa także są adresowany do apologetów UPA, których pełno na tym forum i innych forach podkarpackich?

Pozdrawiam
    Mam nadzieję, że w najbliższym czasie skorzystam z Pani oferty.
  • kwiatjabloni20 10.08.09, 21:22
    Pani schindlerowna napisała: "Dużo przeczytałam.......................ale mało zrozumiałam.A czy to Pani czytała?
    Zagłada kościoła rzymskokatolickiego przez OUN-UPA

Losy Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej były tragiczne a wraz z nimi dzielili los księża katoliccy mordowani w okrutny sposób. Akcja przeciwko Kościołowi była zorganizowana z wielką dokładnością i rozmachem, zniszczone i okradzione kaplice, kościoły a nawet cmentarze. Są też znane przypadki udziału duchowieństwa grekokatolickiego w mordowaniu ludności polskiej lub zachęcania do mordów. Znany jest też rozkaz OUN-UPA do kuszczowych prowidników i referentów "Likwidować ślady polskości.(...) Zniszczyć wszystkie ściany kościołów i innych polskich budynków kultowych. Zniszczyć drzewa przy zabudowaniach tak aby nie pozostały nawet ślady, że tam kiedykolwiek ktoś żył..."

W czasie zorganizowanej przez OUN-UPA czystki etnicznej księży mordowano w sposób szczególnie okrutny, a świadczą o tym przykłady:

* Ojciec Ludwik Włodarczyk z Okop (powiat sarneński), który leczył Ukraińców został przez nich ukrzyżowany 6 grudnia 1943r. (według innej wersji – po torturach wyrwano mu z piersi serce).
    * Księdzu Stanisławowi Dobrzańskiemu (powiat lubomelski) 30 sierpnia 1943r. prawdopodobnie obcięto głowę siekierą, wraz z nim zginęło ponad 1050 osób z pośród parafian wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka.
    * Księdza karola Barana z Korytnicy (powiat włodzimierski) w lipcu 1943r. przepiłowano piłą w drewnianym korycie.
    * Księdza Mariana Bosaka z parafii Mariampol (powiat stanisławowski) 23 sierpnia 1941r. torturowano i uśmiercono, miał wybite oko, obcięte uszy, wybite zęby, złamaną rękę, nogę , połamane żebra.
    * Ojcu Bartłomiejowi Czosnkowi, karmelicie z Parafii Bołoszowce (powiat rohatyński) w marcu 1944r. przed zabiciem wyrwano genitalia.
    * Księdza Błażeja Czubę, proboszcza Parafii Dołha Wojniłowska(powiat doliński), 6 kwietnia 1944r. spalono żywcem na plebanii razem z 85 osobami.
    * Księdzu Stanisławowi Wilkońskiemu, katechecie z parafii Podwołczyska (powiat skałecki) 23 pazdziernika 1944r. wbito w głowę gwoździe, w wyniku czego zmarł w męczarniach.
    * Brat Roch Sałek z zakonu bernardynów we Fradze (powiat rohatyński) 22 lutego 1944r. został zarąbany w klasztorze siekierami.
    * Siostra Anna Żarkowska, służebniczka starowiejska, która prowadziła sierociniec oraz kaplicę we wsi Hnilice Wielkie w parafii Koszlaki (powiat zbarski), 2 listopada 1944r. została uduszona sznurem razem z siostrą Heleną i zakopana w dole na podwórzu sierocińca.

Przykłady te można mnożyć. Wszystkie były wstrząsające. Co najmniej 25 księży, zakonników i zakonnic (z około 120) zginęło w kościołach, klasztorach czy kancelarii parafialnej podczas posługi duszpasterskiej, w tym podczas odprawiania mszy świętej. Wśród nich: Bolesław Szawłowski (Poryck), Jan Kotwicki (Chrynów), Stanisław Fijałkowski(Podkamień), bracia zakonni Gracjan Jóżwa, Jan Frączyk, Kryspian Rogowski(wszyscy z Podkamienia), Władysław Selwa (Tuligłowy), ojciec Kamil Gleczman i brat Cyprian Jan Lasoń - karmelici (Wiśniowiec), siostry służebniczki Helena i Anna Żarkowskie (Hnilice Wielkie), ojciec Bartłomiej Czosnek, karmelita (Bołoszowce).

Co najmniej siedemnastu księży zostało zamordowanych na plebanii lub uprowadzonych z niej, często z wiernymi. Byli to między innymi: Józef Suszczyński (Bubulińce), Karol Procyk (Bawarów) Michał Duszeńko (Helerczyn), Wiktor Szklarczyk (Sarnki Dolne), Antoni Wierzbowski (Bybło), Jan Kuszyński (Tporów), Jan Walniczek (Kociubińce), Jan Mazur (Tarnawka), Marceli Zmowa (Husaków), Franciszek Szarewicz (Stojanów).

Wiadomo, że siedemnastu kapłanów i sióstr zakonnych podzieliło los swoich parafian i zginęło w zbiorowych egzekucjach . Wśród nich: Stanisław Dobrzański (Ostrówki), Wacław Majewski(Mielnica), Stanisław Szczepankiwicz (Ihrowica), Franciszek Bętkowski (Żulin), KaroBaran (Korytnica), JanGach(Kotów), Antoni Farankowski(Podwysokie), siostry Andrzeja i Gana sercanki z Lubieszowa. Nigdy nie odnaleziono ciał 32 księży, braci, ojców i sióstr zakonnych. Nie wiemy kiedy i w jakich okolicznościach zginęli oraz gdzie są ich groby. Cudem ocaleli z rąk banderowskich oprawców, ranni i okaleczeni księża: Józef Jastrzębski (Toporów), Witold Kowalski (Kisielin), Stefan Zawadzki (Cumań), ojciec Honorat Jedliński (Noworodczyce), siostra Kryspina (Petlikowce Stare). Oprawcy ukraińscy zastawiali tez pułapki na księży wzywając ich do niby ciężko chorych, tak wciągnięto w zasadzkę księdza Bartłomieja Czosnka czy księdza Józefa Szady. Zdarzały się też sporadycznie przypadki pomocy księżom i ludności katolickiej przez duchowieństwo prawosławne i greckokatolickie. Konającego księdza Bolesława Szawłowskiego z Porycka opatrzył olejami i wyspowiadał miejscowy duchowny prawosławny. Ksiądz greckokatolicki Baka za odprawienie mszy dla wiernych wyznania rzymskokatlickiego, zapłacił życiem własnym i swojej rodziny. Księdza parafii Żabcze, Serafina Jarosiewicza, spalono żywcem w cerkwi greckokatolickiej za to że potępił zbrodnie UPA również Archireja Aleksieja z Krzemieńca zamordowano razem z trzema innymi duchownymi za jego sprzeciw wobec mordów OUN-UPA. Widać więc wyraźnie że zbrodniarze z OUN-UPA nie oszczędzali nawet "swoich" mordując ich w okrutny sposób za to tylko że stanęli w obronie braci w Chrystusie.
  • czesio48 10.08.09, 22:00
    Poprawność polityczna ponad wszystko a reszta to ciemnota i zacofanie. Jak można tak łatwo nabierać się na błyskotki. Bijmy się tylko w piersi, oddajmy kamienice zostawmy sobie ulice, przeprośmy Niemców i Rosjan za wojnę, pobudujmy pomniki UPA, to będziemy wtedy postępowi. Prawie jak wasz guru.
  • czesio48 10.08.09, 22:08
    mój zapis miał być po zapisie pani co prowadzi organistówkę tylko się pomyliło
  • czarnateczka1 11.08.09, 15:54
    czesio, masz hopla z poprawnością polityczną?
    O co ci biega - jeżeli już to właścicielce gospodarstwa raczej mogło chodzić o
    kasę, i skąd ten "guru"?
    Ludziom myślącym nie trzeba "guru"... chyba, że tym co idą na Jasną Górę by
    kupić telefon...
    Z innego forum:

<<Szanowny Panie,

odpowiadając na Pana e-mail, uprzejmie informuję, iż w dniu 7 sierpnia 2009 roku
    zostało wydane wspólne oświadczenie, przedstawione przez Sekretarza Stanu w
    MSWiA, Pana Tomasza Siemoniaka oraz Podsekretarza Stanu w MSZ, Panią Grażynę
    Marię Bernatowicz.
    7 sierpnia 2009 r. na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze Straży
    Granicznej podjęli decyzje o odmowie wjazdu dla członków grupy rajdu śladami
    Bandery. Decyzja ta została podjęta w zgodzie z prawem RP i UE. Była ona również
    poprzedzona telefonicznymi konsultacjami Ministrów Spraw Wewnętrznych Polski i
    Ukrainy.

W tej konkretnej sytuacji nie odnosimy się do historii ani poglądów obywateli
    innych państw. Mamy jednak prawo ocenić, że wystąpieniu o przyznanie wiz nie
    towarzyszyła wola poinformowania władz polskich o rzeczywistym celu pobytu w
    Polsce. Przedłożono konsulowi pismo Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów
    potwierdzające, iż osoby, które przybyły na przejście graniczne w Medyce,
    zamierzają na imprezy rowerowe w Polsce. Chodziło jednak o zupełnie inne imprezy
    i w innych terminach, niż rajd pamięci Stefana Bandery. W żadnej innej formie
    nie powiadomiono też władz polskich, że taka zorganizowana grupa zamierza
    przebywać w Polsce. Uznajemy i potwierdziła to kontrola funkcjonariuszy Straży
    Granicznej, że wizy zostały wyłudzone.

Liczymy, że społeczeństwa Polski i Ukrainy rozumieją, iż u podstaw naszej
    decyzji leży najgłębsze przekonanie o tym, że służy ona dobrym stosunkom
    polsko-ukraińskim, obejmującym zarówno uczciwą pamięć o historii, jak i
    perspektywę przyszłości, zwłaszcza w kontekście wspólnej organizacji Euro 2012.
    Obywatele Ukrainy są zawsze mile widzianymi w Polsce gośćmi, staramy się, by jak
    najsprawniej wydawać wizy i ułatwiać przyjazd, świadczy o tym choćby ostatnia
    umowa o małym ruchu granicznym będąca ułatwieniem do kontaktów społeczności
    lokalnej.

Z poważaniem

Z upoważnienia Jacek Sońta
    Naczelnik
    Wydziału Komunikacji i Promocji
    Biura Ministra MSWiA>>

• czarnateczka1 11.08.09, 16:11
    I Juszczenko, hołubiony i dekorowany przez PiS_rezydęda, KUL... - o taką
    poprawność ci chodzi, czesio?

[b]"Juszczenko uczyni z Bandery bohatera?[/b]

http://www.wprost.pl/ar/168769/Juszczenko-uczyni-z-Bandery-bohatera/

• galileo11 11.08.09, 01:03
    Witam poprawnych i niepoprawnych!!!

Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!

Sława kpirs!

Salam Alejkum.
  • tawnyroberts 11.08.09, 21:41
    Mądrej głowy to i warto posłuchać! Popieram w całej rozciągłości.
    Wspólnej przyszłości nie da się zbudować na wzorcach, jakie
    prezentują tutaj Orzełek i Kwiatuszek. A antyukraińska Bircza? No
    cóż, oblała kolejny egazamin na tolerancję. Nie potrafię już nawet
    policzyć który. Jednak dzięki takim postawom jak Eli, czuć w tym
    wszystkim jakąś nutkę optymizmu. Na lepszą przyszłość...
  • orzelbialy15 11.08.09, 22:31
    niestrawny robercik napisał:
    > A antyukraińska Bircza? No
    > cóż, oblała kolejny egazamin na tolerancję.
    Nie antyukraińska Bircza,lecz antynacjonalistyczna panie banderowiec.Tak na marginesie to nie powinieneś wypowiadać się na tym forum gdyż nie masz nic wspólnego z naszą Birczą i jej problemami.Znam w Birczy Ukraińców którzy mają tu swoje głębokie korzenie,jest wielu o mieszanym pochodzeniu i kilkanaście osób przybyłych z Ukrainy.Wszyscy oni wypowiadają się o was nacjonalistach bardzo negatywnie i chcą żyć wśród polaków w wolnej Polsce w pokoju i stabilizacji jakiej nie zaznali by w Ukrainie.W Birczy dla takich jak ty,darino,mariuszek czy wianuszek mądre głowy to jedynie przybyłe nie wiadomo skąd i po co Panie z "Kuchni pod Krępakiem" które jak gąbka chłoną waszą jadowitą ideologię.A cała reszta społeczności birczańskiej to dla was zwykła kołtuneria.
  • darino 12.08.09, 08:08
    Bardzo łatwo przychodzi Ci rzucanie oskarżeń. wydaje mi się, że zarówno Tawny,
    jak i panie "spod Krępaka" robią dla Birczy trochę więcej, niż ty.
    Co do patriotyzmu, to jeżeli jesteś Prawdziwym Polakiem, to przydałoby się pisać
    również "Polacy" z dużej litery, a nie według ortografii ukraińskiej - z małej :))
  • ciekawy344 12.08.09, 08:19
    Bardzo to miłe, szczere i elekwentne, ale tez bardzo naiwne.
    Z oszustami i krzywdzicielami dzieci nie nalezy dyskutować a walczyć.
    Cała ta impreza była obliczona na konfrontację i dobrze się stało,
    że do niej nie doszło. Ja rozumiem "nadstaw drugi policzek " i takie
    tam ale ile człowiek ma policzków i ? dlaczego ma się zgadzać na
    kopanie po kostkach ? albo gramy fair play albo wcale.

• kwiatjabloni20 22.08.09, 10:04
    schindlerowna napisała:

> Szanowni Państwo Birczanie!
    > Właśnie przed chwilą dowiedziałam się, że ktoś "reklamuje" moje gospodarstwo
    > agroturystyczne na forum Bircza. Przeczytałam wszystko co tu napisano i wreszci
    > e
    > znalazłam. Panie Kolego Orle Biały! Dlaczego tak enigmatycznie kolega pisze "
    > gdzieś pomiędzy Starą Birczą a Kuźminą"? Jeśli już to w Leszczawie Dolnej 16.
    > Moje gospodarstwo nazywa się " Organistówka" - napis też stylizowany na
    > cyrylicę, a ja nazywam się Ela Skrzyszowska a nie żadna jodła. Młodzi Ukraińcy
    > nie zarezerwowali u mnie noclegu. Ale gdyby przyjechali, to bym ich przyjęła. A
    > dlaczego? Chocby po to, żeby posiedziec i porozmawiac o Banderze. Posłuchac
    > jakie są ich racje i przedstawic swoje. Nie przyjechali. Przegapiliśmy kolejną
    > okazję, żeby o trudnych sprawach rozmawiac i szukac porozumienia.
    > Przeczytałam całą tę dyskusję. Ktoś napisał komuś, żeby się uczył historii. Po
    > co? Przecież nikomu tutaj nie chodziło o dyskurs historyczny. Przepojone
    > nienawiścią słowa, wstrętne prowokowanie złych emocji, hura patriotyzm a na
    > koniec polowanie na czarownice. Cała ta hucpa budzi mój smutek i gniew. Sianie
    > nienawiści, skazywanie na banicję całego narodu - jakież to bliskie faszyzmowi,
    > o którym piszecie w kontekście Bandery. Bandera żył w czasach faszyzmu. Jak
    > Państwo wytłumaczycie się w XXI wieku z takich poglądów?
    > Potrzebujecie wroga! Proszę macie go. Mogę byc Ukrainką, Żydówką, kosmopolitką,
    > no i oczywiście ........... cyklistką. Niech każdy wybierze coś dla siebie.
    > Gdyby ktoś chciał jednak porozmawiac wspólnie o trudnej historii tej ziemi , to
    > zapraszam do siebie( adres na początku). Dużo przeczytałam, mam bogatą
    > bibliotekę i przekonanie, że już pora rozwalic barykady, powiedziec prawdę o
    > historii i budowac wspólną przyszłośc ze wszystkimi sąsiadami.
    A to skromna zakładka do Pani biblioteki:2004-12-01 Liszczawa
    Dolisznja(Leszczawa Dolna) na poczatku 90-tych rokiw XX wiku stan pryblyzno buw
    takyj: na miscy derewjanoj hrekokatolyc`koj cerkwy(pid pokrowom sw. Mychajila) z
    1904r., rozobranoji w 1960r., stojala szkola; cwyntar hrekokat. na piwnicznym
    schyli wzhirja, po liwyj storoni dorohy Kuz`myna-Bircza, zasnow. w II polowyni
    XIXw., powerchnja 0,38ha-zalyszylos` 9 pamjatnykiw, najstarszyj z 1875r., po
    1875 cwyntar wzywanyj jako rymokat., aktualno neczynnyj; w seli derewjana
    kaplyczka z XIXw. W 1938r. zylo w seli 722 hrekokatolykiw, a zahalne czyslo
    meszkanciw wynosylo 1370. W ostatnim nomeri tyznewyka NASZE SLOWO(no 48 z
    28.11.2004) w stattji "Moje postepowanie w sprawach ukrainskich uwazam za
    wlasciwe" je m.in. informacyja o prypynenju slidstwa w sprawi wbywstwa Teodora
    Szymka i inszych 10 osib w Liszczawi Horisznij milicjantamy pols`kymy z Wojtkowoji.

Autor: mytro

Przepraszam w imieniu mytra za styl i pisownię,bo albo był pod wpływem samogonu
    pędzonego bez odstojników i filtrów,albo wymyślił nowy język euroazjatycki,coś w
    stylu esperanto.
  • darino 22.08.09, 18:49
    Nie ma za co przepraszać. Informacje Mytra się zgadzają ze stanem
    faktycznym.
  • syn-birczanki 12.08.09, 20:39
    Rozmowy, rozmowy, rozmowy... A moja Rodzina z Birczy przeżyła przełom 1946 i
    1947 roku dzięki Ukraińcom, którzy w porę przekazali im stosowne ostrzeżenie
    przed tym co miało wkrótce nastąpić.
  • kwiatjabloni20 15.08.09, 18:47
    Pani Ela Skrzyszowska "schindlerowna" napisała: Ale gdyby przyjechali,to bym ich przyjęła."Związek Ukraińców w Polsce natychmiast wydał oświadczenie. "Zarząd Główny, jak
    i również terenowe jednostki Związku nie są organizatorami ani w żadnym stopniu
    nie uczestniczą w międzynarodowym dziecięcym kolarskim rajdzie "Europejskimi
    śladami Stepana Bandery". Wszelkie próby powiązywania Związku z tym
    przedsięwzięciem traktujemy jako dyskredytację społeczności ukraińskiej w
    Polsce" - czytamy w oświadczeniu." To Związek Ukraińców w Polsce się odcina od banderowskiego rajdu ,a Pani Ela Skrzyszowska z Leszczawy przyjmować ich chciała chlebem i solą, jak swoich .Tylko kto dał Pani moralne prawo do takich poczynań.Czy nie zdawała i nie zdaje sobie Pani sprawy,że gdyby doszło do zakwaterowania tych młodych nacjonalistów pod Pani dachem,to we wszystkich mediach zagrzmiało by od słów: "mieszkańcy Leszczawy goszczą uczestników rajdu Europejskimi śladami Stepana Bandery" W całej Polsce nikt by nie wiedział,że nie jest Pani stąd,tylko by mówiono,że to właśnie ludność Leszczawy wita z otwartymi ramionami banderowców.Jak po tym wszystkim może Pani spojrzeć w oczy mieszkańcom tej wioski!
  • ciekawy344 15.08.09, 21:19
    Polska nie Ukraina a Pani Skrzyszowska może sobie przyjmować kogo chce i jak
    chce, wara od tego mieszkańcom Leszczawy.
  • rodot 16.08.09, 07:01
    Pani Skrzyszowska nie miała złych intencji,prowadzi biznes i
    faktycznie przyjmuje ludzi nie wgłębiając się w ich sympatie
    polityczne, religijne etc.Ci młodzi kolarze czy jak ich tam zwał
    zapewne sami nie zdawali sobie sprawę że chciano ich wykorzystać do
    reklamowania faszyzmu, tak znienawidzonego przez normalnych ludzi.
  • darino 16.08.09, 13:21
    Nie należy łączyć działalności gospodarczej z ideologią. Próbowano to robić
    przez cały PRL, i wiadomo, jak się to skończyło.
  • mieszaniec7 16.08.09, 10:18
    ciekawy344 napisał:

> Polska nie Ukraina a Pani Skrzyszowska może sobie przyjmować kogo chce i jak
    > chce, wara od tego mieszkańcom Leszczawy.
    Myślę,że w tym przypadku nie masz racji.Osobiście nie chciał bym aby mnie
    postrzegano w naszym kraju jako sympatyka nacjonalizmu ukraińskiego.
  • warszawa17 01.09.09, 19:42
    Pani Ela gdyby żyła
    w Niemczech podpadałaby
    pod paragraf.....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.