05.10.13, 20:21
Mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z baskijskim? Interesuje mnie ten język ze względu na swoją wyjątkowość, tzn. brak jednoznacznej przynależności do jakiejkolwiek rodziny językowej, niezwykły dla Indoeuropejczyka system gramatyczny itd. Studiowałem swego czasu filologię, więc szeroko rozumiana teamtyka językoznawcza mnie kręci. Mam taką zachciankę, aby się tego języka nauczyć. Nie jest mi to potrzebne w życiu, ale traktuję to jako wyzwanie intelektualne. Czy zna ktoś jakieś podręczniki, opracowania (mogą być naukowe) po polsku lub hiszpańsku, które są godne polecenia i możliwe do zdobycia? Nie chodzi mi raczej o rozmówki, ale o porządny podręcznik. Kursy w szkołach językowych, nawet jeśli takowe istnieją, z przyczyn finansowych i czasowych mnie nie interesują.
Edytor zaawansowany
  • i.am.somewhere.else 14.10.13, 19:46
    Nie pomogę niestety, ale podziwiam. Wiele razy spotkałam się z opinią, że baskijski jest najtrudniejszym językiem na świecie. Rozumiem, że znasz hiszpański, to na pewno wiele ułatwi w nauce baskijskiego, bo z pewnością jest mu on najbliższy. Kiedyś szperałam w internecie w poszukiwaniu jakiś materiałów do nauki ale niewiele znalazłam. Ale to było rok temu, może teraz już jest lepiej...
  • cauliflowerpl 19.10.13, 18:45
    "Rozumiem, że znasz hiszpański, to na pewno wiele ułatwi w nauce baskijskiego, bo z pewnością jest mu on najbliższy"
    Baskijski z Hiszpańskim nie ma nic wspólnego. Te dwa języki należą do kompletnie innych grup.
    Ale najwięcej materiałów do nauki baskijskiego można najprawdopodobniej znaleźć właśnie po hiszpańsku.

Wbrew pozorom, z tego, co mówią znajomi, którzy w różnym wieku zaczęli się uczyć tego języka (a w ostatnich latach coraz więcej dorosłych z Kraju Basków i Navarry chce się uczyć euskera) - nie jest też tak potwornie trudny. Moim zdaniem zaś jest łatwy do rozumienia ze słuchu - naturalnie już po opanowaniu go w jakimś stopniu. Wymowa tez nie przysporzy Polakom problemów.
    Zresztą sami spójrzcie, jak sobie radzą uczniowie z euskaltegi (szkoła języka baskijskiego) - w tym również jedna Polka :)
    www.eitb.com/eu/bideoak/osoa/1289280/bideoa-bilboko-euskaltegiko-euskaldunberriak--harian/
    Podpowiedzi, jak zdobyć materiały, zamieściłam tutaj:
    forum.gazeta.pl/forum/w,23863,147282734,147282734,Baskijski.html
    Pozdrawiam.
    --
    Navarra - mój kawałek podłogi
  • davidoff_pce 20.10.13, 12:22
    Tak wstępnie wgryzłem się w temat i chociaż oczywiście wiem, że baskijski jest językiem izolowanym i nie ma wiele wspólnego z hiszpańskim, to jednak fonetycznie wydają mi się na pierwszy rzut ucha bardzo podobne. Pewnie wzajemnie na siebie wpływały i wpływają, więc stąd to podobieństwo. Poza tym każdy Bask mówi również, a większość przede wszystkim po hiszpańsku, więc wzajemne interferencje są nieuniknione.
  • tihotapec 20.11.16, 20:10
    Gra do nauki baskijskich słówek baltoslav.eu/hulnia/eus.php?mova=pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka