Dodaj do ulubionych

Polski ranking popularności języków obcych

15.02.09, 02:45
Polski ranking popularności języków obcych

Angielski jest nadal najbardziej popularny wśród Polaków uczących się języków obcych. W pierwszych 8 miesiącach 2008 roku wybrała go połowa osób, które w tym czasie uczyły
się języków. Angielski jest niemal 5 razy bardziej popularny od drugiego w zestawieniu języka niemieckiego oraz 8 razy niż trzeci w kolejce włoski.

Angielski wybrało 50% osób uczących się języków obcych, niemiecki 11,6%, włoski 6,6% a jako czwarty w rankingu znalazł się hiszpański 6,2%. Co dwudziesty Polak wybrał francuski (5,4%), a co dwudziesty piąty norweski (4,3%). Na dalszych miejscach w zestawieniu 10 najpopularniejszych języków, znalazły się odpowiednio język: holenderski, japoński, rosyjski i szwedzki.

Taki kształt rankingu to powrót do sytuacji sprzed 2 lat po szalonym roku 2007 – mówi Jerzy Gorzeń dyrektor marketingu ESKK. – Wtedy przebojem na rynku okazały się języki skandynawskie, takie jak norweski, czy szwedzki. Norweski prześcignął w rankingu popularności język francuski i prawie dogonił hiszpański, a szwedzki zostawił w tyle zazwyczaj bardziej popularne japoński i rosyjski. Wzrost popytu na te języki był związany z pojawieniem się w tamtym czasie możliwości legalnej pracy w Skandynawii. Nas, jako chyba jedyną szkołę posiadającą aż tyle języków w swojej ofercie, cieszy również fakt, że Polacy uczą się języków egzotycznych i niszowych. Chociaż duński, fiński, portugalski, czeski, czy chiński nie znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych języków, to jednak co roku mamy chętnych na te kursy – dodaje.

Ciekawa jest również niska pozycja języka rosyjskiego, który zajmuje dopiero 9. miejsce w rankingu. W latach 2006 - 2008 był on nawet mniej popularny niż egzotyczny i traktowany jako hobby, japoński. Tuż poza rankingiem znalazł się natomiast arabski. Zainteresowanie nim słabnie od 2006 roku, kiedy wraz ze szwedzkim, pojawiał się na 10. miejscu rankingu.

Ranking został stworzony na podstawie danych sprzedażowych spółki ESKK Sp. z o.o. za lata 2006 -2008.
Edytor zaawansowany
  • kasz0 29.09.13, 18:18
    smutnybelg napisał:

    > Ciekawa jest również niska pozycja języka rosyjskiego, który zajmuje dopiero 9.

    Wiekszosc watkow zostala rozpoczeta wiele lat temu. Chcialem odpowiedziec jakiejs paniusi, ktora przed laty pisala artykul o jezykach zanikajacych. Bez znajomosci angielskiego trudno jest poszukiwac informacji w internecie. Ciekawe czy po napisaniu tego artykulu podniosla swe kwalifikacje przez te lata.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka