Dodaj do ulubionych

Przynależność do nowej spółki wodnej DOBROWOLNA

30.09.15, 00:09
W ostatnich dniach wielu mieszkańców gminy Lesznowola otrzymało nakazy płatnicze w sprawie wymiaru składki członkowskiej na rzecz Gminnej Spółki Wodnej Lesznowola z przeznaczeniem na wykonanie i konserwację urządzeń melioracji wodnych na terenie Gminy Lesznowola. Powiedzielibyśmy cel bardzo szczytny i wspaniały, ale jego wykonanie w ostatnich dniach budzi sprzeciw lesznowolskiej społeczności lokalnej. Wszystko przez nakazy zapłaty na rzecz stowarzyszenia jakie dostają właściciele kolejnych nieruchomości !. Pozostaje pytanie na jakiej podstawie są nakazy płatnicze ?, skoro mieszkańcy nie są członkami stowarzyszenia zarejestrowanego w ewidencji Starosty Piaseczyńskiego…,a dopiero zapłata składki wynoszącej 30 zł powoduje, że nimi się stają…

Mieszkańcom gminy Lesznowola warto przypomnieć, że uczestnictwo w spółce wodnej jest dobrowolne. Ani spółka wodna, ani nawet Starosta nie mają prawa przymusić właściciela danej nieruchomości do przynależności do spółki wodnej. Co, ciekawe nawet właściciele odnoszący korzyści z funkcjonowania urządzeń wodnych należących do spółki wodnej nie muszą być członkami stowarzyszenia. Ustawa Prawo Wodne z dnia 18 lipca 2001 r. w art. 170 ust. 1 ewidentnie wskazuje, że do wnoszenia składek zobowiązany jest tylko członek spółki wodnej. Stąd niezrozumiałe jest założenie Zarządu Gminnej Spółki Wodnej Lesznowola, że członkiem stowarzyszenia jest każdy właściciel nieruchomości na terenie gminy Lesznowola !. Ustawa Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. w art. 2 ust. 1 wskazuje, że Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.

W informacji spółki z dnia 1 września 2015 r. dotyczącego akcji wysyłania „Nakazów Płatniczych” czytamy takie ciekawe rzeczy – pragniemy poinformować o Państwa uczestnictwie w działalności stowarzyszenia. Nie można uczestniczyć w stowarzyszeniu nie będąc jego członkiem !. Uczestnictwo w tym przypadku jest dobrowolne i nikt nie ma prawa nas do niego zmuszać. Jeżeli mimo tego usilnie próbuje to narusza zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w art. 31 ust. 2 – Każdy jest obowiązany szanować wolność i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. W tym przypadku możemy mówić o naruszeniu naszych dóbr osobistych. Zwłaszcza, że doszło także do wycieku danych osobowych właścicielu nieruchomości. W tym przypadku warto zajrzeć do ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. w art. 23 ust. 1 tejże ustawy wskazane są przypadki kiedy jest dopuszczalne przetwarzanie danych osobowych. Co ciekawe nie ma żadnej informacji o dawaniu danych osobowych stowarzyszeniu realizującym zadania dotyczące melioracji. Natomiast jest inny zapis, który pojawia się w art. 23 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. – osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba, że chodzi o usunięcie jej danych. W tej sytuacji trudno mówić o naszej zgodzie na przetwarzanie naszych danych, skoro nie godzimy się na zapłatę nakazów płatniczych na rzecz spółki wodnej. Wobec tego zastosowanie mają inne przepisy wynikające z ustawa o ochronie danych osobowych, w tym przypadku już przepisy karne. W tej mierze bardzo ważne będzie zapis art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Warto dodać, że spółka wodna powinna zorganizować ogólnodostępne spotkania z mieszkańcami i tam przedstawiać cele i swoje statutowe działania. Niestety spółka poszła na skróty i w sposób niedozwolony weszła w posiadania dany wielu mieszkańców gminy Lesznowola, co jest działania niedopuszczalnym !.

Warto jeszcze wrócić do samej informacji z dnia 1 września 2015 r. dotyczącej rozpoczęcia akcji wysyłkowej „Nakazów Płatniczych”. W tej informacji pada kolejne ciekawe zdanie – Spółka wodna wykonuje prace po wpłaceniu składek członkowskich i nie prowadzi działalności gospodarczej. Tymczasem statut Gminnej Spółki Wodnej Lesznowola ma zupełnie inne zapisy, w § 8 pkt. 1 czytamy – Spółka na zasadach odrębnych może prowadzić działalność gospodarczą w celu uzyskania środków na działalność statutową. Na prowadzenie działalności gospodarczej temu stowarzyszeniu pozwala wpisanie do ewidencji starosty i katastru wodnego. Także w informacji dla mieszkańców pojawia się kolejna nieprawdziwa informacja, bo spółka wodna prowadzi działalność gospodarczą. W informacji dla mieszkańców jest też wiele informacji dotyczących zjawisk pogodowych z jakimi do czynienia mieliśmy na przestrzeni ostatnich latach. Głównie chodzi o podtopienia do jakich dochodziło na terenie naszej gminy. Wiemy, że z tak trudną sytuacją spotkaliśmy się choćby w miejscowości Nowa Iwiczna. W tej miejscowości w roku 2010 i 2013 doszło do bardzo obfitych opadów deszczu, które spowodowały przelanie się rowów melioracyjnych. Woda z tych rowów zalała nieruchomości, a także niektóre ulice. Wydawało się, że spółka wodna nie tylko będzie chciała naprawić stan właśnie melioracyjny, ale także, że poniesie odpowiedzialność materialną w razie przelania się rowów. Otóż nic bardziej mylnego, bo zapisy statutu Gminnej Spółki Wodnej Lesznowola w § 2 pkt. 5 wskazują, że spółka nie ponosi odpowiedzialności w sytuacji zalania lub podtopienia terenów i gospodarstw domowych objętych działaniem spółki. Tym samym w razie wystąpienia szkód materialnych spółka umywa ręce…

Wielu mieszkańców gminy Lesznowola poczuło się oszukanych zaistniałą sytuacją. Dlatego nie wykluczają działań prawnych przeciwko spółce wodnej. Głównie dotyczących ochrony danych osobowych. Spółka wodna nie ma prawa posiadać naszych danych, bez naszej wiedzy, a nawet zgody !. Co, ciekawe część osób zauważyła, że pismo spółki wodnej próbuje udawać pismo urzędowe. Stąd zapewne wiele osób wpłaci na rzecz spółki wodnej składkę członkowską w wysokości tych 30 zł i stanie się pełnoprawnymi członkami tego stowarzyszenia. Ta część mieszkańców ma prawo czuć się oszukana przez Zarząd Gminnej Spółki Wodnej w Lesznowoli !. Do Państwa należy wybór czy dołączycie do tej spółki wodnej. Mój wybór jest oczywisty i wynika z wielu zapisów ustaw, które przytoczyłem. Nie będę firmował moim nazwiskiem spółki wodnej, która nie zna się na podstawach prawa polskiego !.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Dziennikarz lokalnej gazety "Ale Numer".
Edytor zaawansowany
 • olko-polko 30.09.15, 08:13
  Panie Kamilu,

  Dziękuje że opisał Pan sytuacje. W dniu wczorajszym otrzymałem pismo "nakaz płatniczy" od spółki wodnej, i nie ukrywam lekko się zagotowałem. Zamierzałem pojechać do Gminy w celu wyjaśniania o co chodzi.( co oczywiście wiąże się z braniem dnia wolnego) . Zastanawiam czy Spółka Wodna ma prawo, nakazać płatność? Dlaczego Radni (którzy są aktywni w internecie) nie informowali mieszkańców, że dostaną takie pisma. Czy działania Spółki są zgodne z prawem?
  O.
 • fonn 01.10.15, 21:14
  Abstrahując od zastrzeżeń wymienionych powyżej, czy można wysłać jakikolwiek nakaz płatniczy listem zwykłym ?
 • zmysiadla 02.10.15, 12:06
 • zmysiadla 02.10.15, 13:10
  Zastanawiam się czy nie napisać o udostępnienie informacji publicznej o wysokość wynagrodzeń w spółce.
 • xesemesx 14.02.16, 07:35
  Prezesem spółki jest właściciel firmy zajmującej się robotami melioracyjnymi. Gmina może zlecać spółce wodnej różne prace na rzecz poprawy stosunków wodnych na terenie gminy bez przetargu. Wniosek jest jeden. Biznes był nie rentowny i trzeba było pomóc swojemu. Czy ktoś złożył doniesienie na policje o popełnieniu przestepstwa przez Gminę z udostepnianiem danych osobowych?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.