Dodaj do ulubionych

Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ?

23.04.15, 21:17
Witam Stoję przed dylematem czy mam usunąć zdrowe górne czwórki jak proponuje ortodonta by ponownie po zdjęciu aparatu stałego, jedynki nie zachodziły na siebie? Problem dotyczy mojej 14 letniej córki. Nie chce tego robić , boję się że miejsca po czwórkach nie zejdą się i będą widoczne braki.
Czy ktoś miał podobny problem ?
Obserwuj wątek
    • zebowy_wrozbita Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 23.04.15, 23:48
      nie sądzę, by ekstrakcja przedtrzonowców miała służyć jedynie rozładowaniu stłoczeń. poza tym nie ma możliwości, żeby prawidłowo przeprowadzone leczenie pozostawiło pacjenta ze szparowatością czy innymi problemami w łukach zębowych.
      najlepiej zabierz córkę na konsultację do innego lekarza lub kilku lekarzy, aż trafisz na takiego który przekona cię do słuszności przedstawionego planu leczenia i będzie mógł udzielić ci wyczerpujących odpowiedzi na pytania. w ogóle pytania trzeba kierować do lekarzy, a nie pytać ludzi z internetów smile dobrego i mądrego lekarza właśnie poznasz po tym, że udzieli ci logicznych odpowiedzi.
      • maryshaa Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 05.05.15, 13:22
        Też bym sugerowała konsultacje u kilku ortodontów. Ja nie miałam wady zgryzu poważnej, a wersji leczenia miałam ze trzy. Z czego jedno sugerowało nawet wyrwanie kła... Polecam popytać u innych i dopiero wybrać plan leczenia. Szkoda zębów jeśli ktoś podejmie się leczenia bez ich rwania.
        • zosiasamosiaoo Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 17.05.15, 21:50
          Noszę aparat ortodontyczny i przy leczeniu tradycyjnym stałym aparatem (np. u dentystów, którzy robią sobie dodatkowo specjalizację z ortodoncji i tak naprawdę nie znają różnych sposobów leczenia) musiałabym wyrywać zdrowe czwórki. Chodzę na szczęście do pani, która zajmuje się jedynie ortodoncją; leczy aparatem z tzw. Systemu Damona, który w USA jest powszechny, a u nas dopiero raczkuje. Jest droższy od tradycyjnego, ale poszerza łuk, dzięki czemu uzyskujemy bardziej szeroki (hollywoodzki smile) uśmiech, a żadnego zęba nie trzeba wyrywać. Proponuję zatem znaleźć specjalistę, który leczy Systemem Damona i najlepiej specjalizuje się wyłącznie w ortodoncji.
          • zosiasamosiaoo Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 17.05.15, 21:55
            Kurczę, aż się specjalnie zarejestrowałam, żeby uratować dziewczynę. Noszę aparat ortodontyczny i przy leczeniu tradycyjnym stałym aparatem (np. u dentystów, którzy robią sobie dodatkowo specjalizację z ortodoncji i tak naprawdę nie znają różnych (czyli nowoczesnych albo innych niż standardowe) sposobów leczenia) musiałabym wyrywać wszystkie zdrowe czwórki -- tak stwierdziła moja ortodontka. Ona na szczęście zajmuje się jedynie ortodoncją i bezustannie poszerza wiedzę; leczy aparatem z tzw. Systemu Damona (można "wygooglać"), który w USA jest już powszechny, a u nas dopiero raczkuje. Jest droższy od tradycyjnego, ale poszerza łuk, dzięki czemu uzyskujemy bardziej szeroki (hollywoodzki smile) uśmiech, a ani jednego zęba nie trzeba wyrywać. Proponuję zatem znaleźć specjalistę, który leczy Systemem Damona i najlepiej specjalizuje się wyłącznie w ortodoncji.
            • zebowy_wrozbita Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 19.05.15, 10:34
              na tym forum walkowano przez lata, ze rodzaj zamka nie decyduje o potrzebie ekstrakcji, a marketing damona robi wiecej szkody, niz pozytku. obietnice bezekstrakcyjnego leczenia i superefektow hollywoodzkich mieszaja w głowach pacjentow juz od paru ladnych lat.
              wybieranie kompetentnego specjalisty to jak najbardziej słuszny pomysl - jesli sie na takiego trafi to nie ma najmniejszego znaczenia jakich narzedzi uzyje, bo kazdego uzyje madrze. ale kierowanie się rodzajem zamka ktory ma najmniejsze znaczenie w leczeniu, juz niekoniecznie jest dobrym pomyslem.
              z damona na zachodzie najchetniej korzystaja dentysci bez specjalizacji w ortodoncji, a wielki boom na ten system prowadzi do robienia z gabinetow ortodontycznych fabryk do zbijania kasy przy jak najmniejszym wysilku ze strony lekarza.
              • maryshaa Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 20.01.17, 14:16
                Ortodontka, u której ostatecznie podjęłam się leczenia, pokazała mi kilka rodzajów zamków z jedną uwagą - wszystkie doprowadzą do porządanego efektu i stosownym czasie - wyborem zamka decyduję zatem głównie o estetyce i co za tym idzie cenie leczenia. Bardzo mi sie to podejście podobało...Ostatecznie wyrywałam jedną czwórkę do leczenia, ale efekt leczenia był tego wart. Nosiłam metalowe zamki, bo nie miałam potrzeby "ukrywać" aparatu i poza tym te kolorowe gumki mnie urzekły smile
    • gisel6 Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 21.05.15, 09:08
      Jako dziecko miałam usuwane wszystkie 4rki. Jednak powód był inny. Nie chodziło o zachodzenie na siebie dwóch zębów, tylko o zbytnie stłoczenie wielu zębów. Po 4rkach nie widać braków, a dolne zęby nadal są dość stłoczone.
      Jeśli te jedynki nie zachodzą bardzo na siebie to można aparatem rozpychać zęby na zewnątrz, żeby właśnie poszerzyć uśmiech, ale to sprawa indywidualna i o tym decyduje ortodonta

--
      Piszę blog: gisel-zdrowie-i-uroda.blogspot.com/
    • leszcz1965 Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 28.05.15, 19:20
      Dziękuję wszystkim za odpowiedzi Postanowiłem nie usuwać czwórek .Ortodonta poinformował minie że po zdjęciu aparatu jedynki mogą ponownie z czasem nasuwać się na siebie. Myślę że do tego czasu córka będzie dorosła i sama podejmie decyzję o ewentualnym usunięciu zębów i nie będzie miała pretensji do ojca i matki że pozwolili wyrwać jej zdrowe zęby smile
      • maryshaa Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 20.01.17, 14:21
        Ja mam zdejmowaną retencję na górne zęby. W formie takiego drucika z kawałkiem podnibienia. Drucik i odlew podniebienia zrobiony po zakończonym leczeniu i po prostu zakładam obecnie retencję na noc. Obecnie tak ze dwa razy w tygodniu i jakby się tylko okazało, że retencja przestaje pasować, czyli, że coś tam się przesuwa mam natychmiast iść do orto. Poki co, ponad rok od zdjęcia i wszystko jest ok... Córka pewnie też dostanie taka sprytną retencję, także o efekty leczenia można dbac po zdjęciu stałego apartatu i wcale nie jest to upiardliwe smile
    • angie_84 Re: Czy muszę usuwać zdrowe czwórki ? 11.05.16, 01:07
      Moje leczenie ortodontyczne z ekstrakcjami skończyło się dramatem psychicznym, gdzie każdy lekarz (a chodziłam po znanych i poważanych) zapewniał mnie, że to jedyne rozwiązanie przy mojej wadzie i każdy zapewniał mnie, że efekt estetyczny będzie bardzo dobry. Skończyło się załamaniem nerwowym, pogorszeniem wyglądu i zwężeniem układu oddechowego. Żyjemy w ciemnym i zacofanym państwie, metody znane w wielu krajach cywilizowanych od wielu lat dopiero do nas wchodzą, niewielu lekarzy w Polsce ma kompletne pojęcie o ortodoncji. KAŻDĄ wadę można bezpiecznie dla przyzębia wyleczyć bezekstrakcyjnie i nie mówię tu o aparatch bezligaturowych, szkoda że nie posiadałam takiej wiedzy przed leczeniem. Ja będę musiała cofać skutki leczenia ekstrakcyjnego za granicą, więc radzę zastanowić się zanim posłucha się polskich konowałów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka