Dodaj do ulubionych

Usuwanie czwórki tylko z jednej strony

08.03.09, 14:34
Witam. Jestem nowa na forum. W tym miesiacu mam miec zakladany aparat staly na
gore i ruchomy na dol (mam zgryz otwarty i zeby u gory sa krzywe - nachodza na
siebie) Moja ortodonta kazala mi usunac jedna czworke u gory. Cieszy mnie
fakt, ze nie trzeba wyrywac wiecej zebow, ale zastanawiam sie czy jest to
praktykowane i czy zeby nie przesuna sie za bardzo w jedna strone. Lekarka
przekonuje mnie, ze przesuniecie bedzie praktycznie niewidoczne, a usuniecie
tylko jednego zeba daje wystarczajaca przestrzen. Co Wy na to? Znacie takie
przypadki?
Obserwuj wątek
    • gocha1112 Re: Usuwanie czwórki tylko z jednej strony 09.03.09, 22:27
      zależy co znaczy praktycznie?? moja historia z usunięciem jednej czwórki
      skończyła się krzywym uśmiechem znaczy takim:
      picasaweb.google.pl/kacperkaa/MojeKly#5294559002561287282
      pomijając fakt, że tego zęba nie trzeba było usuwać (no ale stało sie i trzeba
      było usunąć drugą czwórkę). Radziłabym skonsultowania się z innym orto, skoro
      wystarczy usunięcie jednego zęba może jest wyjście w którym nie trzeba będzie
      usuwać w ogóle zębów np spiłowanie każdego zęba po troszku..
        • chicoria Re: Usuwanie czwórki tylko z jednej strony 10.03.09, 08:38
          Gocha, napisz jak to dokladniej bylo z Toba. Tzn. po jakim czasie od usuniecia
          tej jednej czworki okazalo sie ze usmiech robi sie krzywy (czy dopiero po
          zakonczonym leczeniu?) Bo tak sobie pomyslalam, ze moze mozna sprobowac usunac
          tylko jedna, a gdyby okazalo sie ze zeby przesuwaja sie za bardzo - w trakcie
          leczenia usunac druga. Tak jak u Ciebie. Czy nie polecasz? Ja mam tak w ogole
          asymetrie twarzy, wiec moze to by sie jakos rownowazylo (albo pogorszylo) hmmm.
          • edytaf5 Re: Usuwanie czwórki tylko z jednej strony 10.03.09, 08:42
            Tez jestem ciekawa. U mnie orto powiedziala, ze najpierw usuniemy 4, potem
            zalozymy aparat a potem w razie koniecznosci usuniemy 5 z drugiej strony.
            A tak w ogole to dalsze zdjecia w galerii Gochy pokazuja, ze zeby sa proste,
            tzn. ze usmiech (w moim rozumowaniu) jest prosty.
            --
            69/81
            • gocha1112 Re: Usuwanie czwórki tylko z jednej strony 10.03.09, 21:51
              hmm to jest długa historia z moim leczeniem i już ja pisalam tylko na innym
              forum
              (www.stalyparat.fora.pl/leczenie,27/moja-dlllluuugaaa-historia-gonia,163.html)
              tylko chyba tam trzeba byc zalogowanym (a warto sie zalogowac bo bardzo fajne
              poukladane forum)

no ale gdyby ktos nie chcial to w skrócie opowiem jak to było:
              zaczelo sie od tego ze mialam obie trójki poza łukiem a to bylo dawno temu kiedy
              o ortodontach jeszcze nie bylo tak glosno jak teraz.. no i dentysta zlecil
              usuniecie jednej czworki by ta trojka weszla w luk a druga miala sie zmiescic
              "jakos".. pozniej kiedy efektow nie bylo widac poszlam do orto oczywiscie na NFZ
              i ta zalozyla mi aparat ruchomy ktory spowodowal iz trojki weszly do luku ale
              jednoczesnie przesunela mi symetrie...

Człowkiek poczytal troche, poszperal w necie i poszedl do orto z dobra opinia i
              zalozyl sobie aparat stalywink jak ona stwierdzila ze gdybym przyszla przed
              usunieciem tej czwórki to w ogole nie trzeba bylo by usuwac zebow;/ a skoro juz
              usunelam i zeby ustawily sie tak a nie inaczej lepszym rozwiazaniem bylo by
              usuniecie drugiej czworki i w efekcie po 2,5 roku leczenia mam usmiech taki jaki
              mamwink)

Mozliwe ze usuniecie z jednej strony czworki i leczenie aparatem stalym nie
              spowoduje sytuacji takiej jak u mnie na poczatku... z tym ze podobna sytuacje
              mial moj brat i orto zastanaiwala sie czy nie usunac tylko z jednej strony
              czwórki ale jak zapytalam czy nie zakonczy sie tak jak u mnie "krzywym
              usmiechem" to stwierdzila ze jest takie prawdopodobienstwo i nie usuwala zadnych
              zebow;p

ale kazdy przypadek jest inny wiec trudno mi cokolwiek wiecej powiedziec na ten
              temat..
              • brija Re: Usuwanie czwórki tylko z jednej strony 10.03.09, 22:39
                Moja koleżanka miała usuwaną tylko jedną czwórkę z lewej strony.
                Nosiła aparat przez ponad 2 lata wszystko poszło bez problemów nie
                było asymetrii uśmiechu, ale zęby zaczęły się ,,przemieszczać” gdy
                nosiła aparat retencyjny. Była na konsultacji u kilku lekarzy (jej
                pierwszy ortodonta powiedział ze NA PEWNO nie nosiła aparatu
                retencyjnego tak jak jej zalecił i teraz ma za swoje), a ten drugi
                powiedział, że usuwanie tylko jednego zęba jest nienaturalne i
                często rodzi takie problemy. Musiała wyrwać drugą czwórkę i przez
                kolejne 1,5 roku nosić aparat;/ Swoją drogą opowiem wam moją
                historię… Mam bardzo szczupłą twarz. Moja szczęka miała kształt
                żarówki, a zęby ułożone były w harmonijkę. Przed założeniem aparatu
                byłam na trzech konsultacjach. Każdy mówił, że będzie ciężko i musze
                wyrwać 8 zębów! ( cztery czwórki i cztery niewyrośnięte ósemki),
                kolejny dorzucił do tego jeszcze jedną piątkę po prawej stronie.
                Byłam przerażana, a na necie wyczytałam, że usunięcie zbyt wielu
                zębów może spowodować zapadnięcie się twarzy i karykaturalny wygląd.
                Prawie zrezygnowałam, ale byłam umówiona u jeszcze jednej
                ortodontki. Byłam zaskoczona!!! Nie kazała mi wyrywać żadnego zęba
                (oprócz ósemek bo wrastały się w korzenie siódemek) i zaproponowała
                aparat damon 3. Powiedziała, że odchodzi się już od wyrywania zębów
                w każdym wypadku ( bo tak wygodniej ortodoncie) Sporo czytałam na
                ten temat i tobie też radzę, zaoszczędzisz sobie mnóstwo problemów z
                wyrywaniem, cierpieniem i obawą jak to wszystko będzie wyglądało.
                Wejdź na stronę www.polorto.com.pl/pl/index.php?
                tytul=Poznajroznice%2CSystem+Damon+%2COrmco%2COrtodoncja%
                2COrtodoncja+dla+lekarza#Wyniki%20leczenia i zobacz jakie wady można
                wyleczyć bez wyrywania zębów. Wiem, wygląda to jak jakaś reklama smile
                ale ja sama nią jestem . Mam ten aparat od roku i jestem bardzooo
                zadowolona. Ortodonci kazali mi wyrwać od 8 do 9 zębów, a ja nadal
                mam wszystkie swoje i damona 3 smile pozdrawiam
          • 123balbina Re: Do balbina 19.03.09, 09:53
            Przepraszam Cię. Zęby masz naprawdę ładne. Jednak nie mogłam się powstrzymać od
            tego komentarza i powiem Ci dlaczego: nosiłaś aparat dwa lata, widać, że dbałaś
            o swoje zęby w tym czasie (są naprawdę super), założyłaś go zapewne
            (przynajmniej częściowo) z powodów estetycznych - i efekt jest niesamowity! A
            jednocześnie nie poświęcasz 0,5 godz. na miesiąc na usunięcie wąsika. To mnie po
            prostu rozwaliło... Niemniej jednak zęby super! Gratuluje! smile
            • chicoria Re: Do balbina 19.03.09, 13:14
              Ha,ha. Nie mnie przepraszaj! Radze uwaznie przeczytac watek. Ja go zalozylam,
              ale nie wklejalam zadnych zdjec. (I niestety zebow nie mam ladnych jeszcze,
              jestem dopiero na poczatku leczenia) Twoj komentarz jak sie domyslam dotyczyl
              jednej z osob ktore mi odpisaly i sluzyly rada - dlatego nie spodobala mi sie
              taka uwaga pod adresem zyczliwej mi osoby.
    • martusia7711 Re: Usuwanie czwórki tylko z jednej strony 06.04.09, 17:24
      Ja dzisiaj miałam usuwaną górną czwórkę - również ze wskazań ortodontycznych. Wcześniej usuwałam piatkę po przeciwnej stronie, a na dole również piatkę z prawej i szóstkę z lewej. Namęczyli mnie strasznie - pół godziny rwanie, a i tak dostałam na koniec skierowanie do chirurga, bo został kawałek korzenia przyrośniety do kości. A te wszytkie piątki i szóski tak łatwo poszły w pół minutki. Powodzenia w rwaniu, bo ja cierpię bardzo, a jutro będzie pewnie jeszcze gorzejsad
      • lila.23 Re: Usuwanie czwórki tylko z jednej strony 31.10.09, 11:13
        witam, odświezam nieco temat, gdyż jestem ciekawa czy cos sie u Was
        zmienilo?suspicious ja niedawno wyrwalam czwórke z jednej strony i za 2
        tygodnie zakładam aparat, przestraszylam sie dosc po przeczytaniu kilku
        komentarzy ale juz nie cofne czasu...
        dodam ze mam asymetrie twarzy i ząbków oczywiscie tez i licze ze
        wszytsko sie ladnie wyprostuje... chyba ortodontka wiec co robi,
        prawda? suspicious

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się