Dodaj do ulubionych

czy bank może wypowiedzieć kredyt hipoteczny

IP: *.ip.netia.com.pl 02.01.12, 13:44
jeżeli w umowie kredytowej było zobowiązane do wpływu wynagrodzenia na rachunek w banku w którym był wzięty kredyt, a wynagrodzenie przestało wpływać?
przysłali mi pismo o niedopełnieniu warunków umowy a ja z różnych względów nie chcę żeby kredyt był spłacany z mojej pensji
kredyt spłaca mąż, który ma działalność więc nie ma pensji, a robi to nieregularnie
czy jest realne zagrożenie?
Edytor zaawansowany
 • Gość: consulting-net IP: *.play-internet.pl 02.01.12, 15:29
  Ostatnio słychać o tego rodzaju praktykach. Niestety, czasem bank nie chce iść na rękę klientowi i za każdą cenę chce zwiększyć marżę kredytu. Ewentualnie można przenieść kredyt do innego banku, gdzie nie będzie takich kruczków.
 • 23.09.12, 16:19
  No ale przeciez w umowie był wyrazny zapis, ze kredyt jest udzielony z konkretna marza, czego warunkiem zas jest wpływ wynagrodzenia na konto.Klient zatem umowy nie dotrzymuje.
  --
  Koci kalendarz- uratuj kocie życie
 • 21.08.14, 11:35
  proszę o pomoc straciłam pracę od jakiegoś czasu płacę zamiast 1200zł raty kredytu 900zł bo nie mam .Co miesiąć na koncie banku jest 900zl myślałam że jak wchodzi chociaż coś na kredyt to nie moą podać mnie do komornika bo spłacam chociaż coś nadmieniam że chodzi o kredyt hipoteczny w polbanku
 • 21.08.14, 17:40
  siwka7444 napisał(a):
  > proszę o pomoc straciłam pracę od jakiegoś czasu płacę zamiast 1200zł raty kredytu 900zł

  To nie to forum. Opisz, ale dokładniej o co chodzi na tym forum:
  forum.gazeta.pl/forum/f,726,Dluznicy_i_windykacja.html
 • 16.10.12, 13:57
  wydaje mi sie ze moze
  --
  lokale do wynajęcia szczecin
 • Gość: aba IP: *.centertel.pl 22.09.12, 13:21
  Czy bank może wypowiedzieć kredyt hipoteczny powodu spadku zdolności kredytowej?
 • 22.09.12, 20:08
  Prawo bankowe:
  Art. 75. 1. W przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę warunków udzielenia kredytu albo w razie utraty przez kredytobiorcę zdolności kredytowej bank może obniżyć kwotę przyznanego kredytu albo wypowiedzieć umowę kredytu.

  Art. 70. 1. Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.


  Jak widać pojęcie "zdolność kredytowa" jest tak nieprecyzyjne, że niemal zawsze bank może znaleźć jakiś pretekst i stwierdzić że właśnie uległa ona obniżeniu. Dotychczas banki tak nie robiły, bo to byłoby zarzynanie owcy którą strzygą (kredytobiorcy), ale ostatnio "zauważyły" że poudzielały w przeszłości masę kredytów (zwłaszcza hipotecznych) na marżach które nie rekompensują im nawet kosztów po jakich pozyskują finansowanie, nie wspominając o rosnących kosztach ryzyka. To i brzydko się teraz chwytają i szantażują klientów - podwyżka marży albo zwracaj cały kredyt jak wypowiemy ci umowę.
  Nieetyczne, ale zgodne z prawem niestety.
 • Gość: Kred.pl IP: *.tktelekom.pl 29.10.12, 18:57
  Jak najbardziej się zgadzam z przedmówcą, że Art. 75 prawa bankowego jest wystarczającą podstawą prawna do wymówienia w takim przypadku kredytu hipotecznego.

  Ponadto, z tego co Pani napisała wynika, że stosowny zapis o warunkach wypowiedzenia klientowi przez bank kredytu hipotecznego znalazł się w państwa umowie kredytowej.

  Jeżeli w tymże zapisie istniała klauzula, mówiąca o tym,że w przypadku braku wpływu wynagrodzenia na rachunek banku, bank może wypowiedzieć umowę, to niestety, ale bank miał pełne prawo wypowiedzieć umowę o kredyt hipoteczny.

  Ale głowa do góry! Proszę spróbować porozumieć się z bankiem, wyrazić wolę spełnienia warunków umowy kredytowej, z reguły banki przychylają się do takich próśb i wycofują się z wypowiedzenia. W znacznej większości przypadków banki przystają na takie propozycje.

  Pozdrawiam
  Portal kredytowy Kred.pl
 • Gość: Sylwia IP: *.adsl.inetia.pl 24.09.12, 09:56
  Bank ma prawo wypowiedzieć umowę kredytową, w przypadku niespełniania warunków kredytu, w całym okresie kredytowania. Pytanie czy w przypadku spadku dochodów/ zdolności kredytowej- rata kredytu jest nadal terminowo spłacana? W regulaminach kredytów hipotecznych/ umowach kredytowych- znajduje się zapis, iż kredytobiorca ma obowiązek poinformować bank o zmianach w jego sytuacji finansowej lub innej mogącej zagrażać terminowej spłacie. Jeśli zatem w przypadku spadku dochodów, tak, że zagrażają one terminowości spłat- najlepiej jest bank powiadomić o tym fakcie-wówczas wspólnie znaleźć można rozwiązanie- wydłużyć okres spłaty itp.
 • Gość: komfin1 IP: *.radionet.info.pl 24.09.12, 16:26
  Nie, do puki nie ma opóźnień w spłacie rat. Poza tym nie ma jak zweryfikować twojej zdolności kredytowej, jeśli Ty nie udzielisz mu tych informacji. Nawet jeśli bank wpisze sobie w umowie czy regulaminie zapisy że masz go informować o swojej sytuacji finansowej, to i tak te zapisy nie mają mocy, bo znajdują się w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych. Przykładowe wpisy w rejestrze:
  Numer wpisu: 1987
  Data wyroku: 2009-10-22
  BRE Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie
  "Do podstawowych obowiązków Kredytobiorcy należy: (...) powiadamianie MultiBanku o wszelkich okolicznościach mogących mieć wpływ na sytuację finansową Kredytobiorcy, w szczególności o obniżeniu dochodów mogących mieć wpływ na terminową spłatę Kredytu, (...)".

  Numer wpisu: 3017
  Data wyroku: 2010-04-09
  Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku
  "Kredytobiorca zobowiązuje się do zawiadamiania Banku o istotnej zmianie sytuacji majątkowej i finansowej swojej i Poręczycieli"

  KF

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.