Re: renta dla dziecka po śmierci ojca. Dodaj do ulubionych

Przekopałem net, bo zaciekawiła mnie ta sprawa, ale wnioski nie są budujące dla osób w Twojej sytuacji.

ZUS będzie teraz sprawdzał okresy zatrudnienia zmarłego. Robi się to według takiej samej procedury jakby zmarły starał się o rentę, przy czym fakt śmierci jest tu uznawany za dzień spełnienia warunku wymaganego inwalidztwa. A zatem, żeby dziecko dostało świadczenie po ojcu powinny być przez zmarłego odprowadzane składki co najmniej przez 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat - chyba, że szanowny zmarły usunął się z tego świata przed 30 rokiem życia, wtedy te wymagane okresy płacenia składek na ZUS są niższe (4 lata pracy jeżeli zmarł w wieku 26-30 lat, 3 lata 23-25 lat, 2 lata 20-22 lat, rok poniżej 20 lat). Stąd wynikła owa niejednoznaczność w wypowiedziach dwóch pracowników ZUS. Niestety, muszę również dodać, że ustanie składek wpłacanych przez zmarłego powinno nastąpić nie później niż na 18 miesięcy przez jego zgonem. Ten warunek musi być równolegle spełniony.

Radziłbym mimo wszystko samej spróbować poszukać dokumentów zatrudnienia (Rp-7), lub przynajmniej nazw zakładów pracy/ pracodawców, gdzie mógł pracować były mąż. To przyspieszy i ułatwi sprawę, ZUS sam z siebie może przeciągać działania przez rok, a potem po prostu odpowie, że nic nie znalazł :-/ I co mu zrobisz?

Ja to wszystko widzę czarno. Z tego co pisałaś w pierwszym poście bardzo wątpię, aby zmarły spełniał wymogi formalne ZUS. W ostateczności, po wyczerpaniu całej procedury, możesz jeszcze złożyć w ZUS wniosek o rentę specjalną dla dziecka, tylko trzeba go bardzo dobrze umotywować - zdanie takie jak napisałaś, czyli dlaczego dziecko ma być pozbawione środków skoro ja z ojcem dziecka nie utrzymywałam żadnych kontaktów wywoła jedynie wzruszenie ramion. Zresztą, co byś nie napisała, rentę specjalną dostaje jeden wnioskodawca na dziesięć.

Nie czekając na rozstrzygnięcie sprawy renty dla dziecka, tam, gdzie pobierasz teraz zasiłek rodzinny na dziecko, złóż wniosek o przyznanie dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, nie jest to za wiele bo bodajże 170 zł, ale zawsze coś.

I to wszystko, państwo polskie nic więcej dla osób w Twojej sytuacji nie przewiduje :-/ pozdrawiam
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.