Dodaj do ulubionych

Skok Wołomin warto? (lokata)

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.04.12, 22:52
hejka

miał ktos z was stycznośći ze Skokiem Wołomin? chce tam załozyćlokatkę na pół roku i szukam opinii, a tu forum jest najwieksze:)
Edytor zaawansowany
  • amityr 08.04.12, 09:12
    SKOKI nie maja zabezpieczenia!
    --
    [IMG]http://i42.tinypic.com/1qk1n4.jpg[/IMG]
  • Gość: Lanter IP: *.acn.waw.pl 09.04.12, 12:09
    No to akurat nie jest całkiem prawda, bo SKOK Wołomin oferuje wyższe zabezpieczenie (do 100.000EUR) niż większość banków które są w BFG ubezpieczone. Poza tym co to za zabezpieczenie jeśli np. idziesz do zagranicznego banku, który ma gwarancje ale aby odzyskać pieniądze trzeba je wyciągać potem od centrali za granicą co jest równoznaczne praktycznie z brakiem zabezpieczenia...
  • wandotroll1 09.04.12, 12:35
    To opowiedz nam kto gwarantuje pieniądze w SKOK Wołomin i na jakich zasadach możesz je odzyskać gdy kasa ogłosi upadłość. Potem porównaj to z ustawą o BFG i zastanów się czy zobaczysz chociaż 1 zł z tych SKOKowych gwarancji.
    --
    Wanda jest moim idolem.
  • Gość: thyss IP: *.warszawa.vectranet.pl 09.04.12, 20:25
    pier.dolenie o szopenie z tymi gwarancjami skoków, wystawiają sobie wzajemnie lewe gwarancje, a do tego pokazują jakieś bliżej nieokreślone ubezpieczenie. jak to kiedyś piep.rznie , to aż będzie furczało. poza tym trzeba za pierwszym razem wykupić udział 71 złotych, przy niedużych kwotach zysków z lokat niweluje to znacznie owo :cudowne: oprocentowanie. skok wołomin polecam jedynie tym jelonkom, którzy jako alternatywę rozpatrują amber gold :D :D :D
  • Gość: Jolka IP: *.dynamic.chello.pl 22.06.12, 13:27
    Gość portalu: thyss napisał(a):
    > oprocentowanie. skok wołomin polecam jedynie tym jelonk
    > om, którzy jako alternatywę rozpatrują amber gold :D :D :D

Amber jeszcze działa, podobny do niego Finroyal właśnie sie wyłożył
    gospodarka.dziennik.pl/twoje-finanse/artykuly/395385,piramidalna-wywrotka-finroyala-firma-przestala-wyplacac-pieniadze.html
  • Gość: Gość IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 02:06
    A w bankach to ktoś gwarantuje pieniądze? Jak sam nie przeprowadzisz analizy, to tego za Ciebie nikt nie zrobi, to proste.
    polskaekonomia.blox.pl/2013/06/SKOK-Wolomin-Przedsiebiorcom-cz-V-Analizy-nigdy.html
  • jan-w 09.04.12, 22:31
    Nieprawda. Nie trzeba odzyskiwać od centrali banku za granicą. Każdy zagraniczny bank w Polsce to osobna spółka zarejestrowana w Polsce. A pieniądze w razie upadłości wypłaca przecież nie central banku za granicą, ale polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

SKOK który nie jest bankiem nie ma żadnych zabezpieczeń. Ma tylko gwarancję Towarzystwa Ubezpieczeniowego.... SKOK! :-) czy też jakaś zbliżona nazwa (nie pamiętam) ale w ramach tegoż SKOK-u.
  • lesher 10.04.12, 00:37
    Nie każdy, ale z tych istotniejszych chyba jedynie Sygma Bank działa w formie oddziału. Do niedawna również Polbank był greckim oddziałem (ale teraz to już jest polska spółka).

Co do SKOKów i zabezpieczeń ich depozytów - pełna zgoda.
    Moim zdaniem już bezpieczniejsze są obligacje korporacyjne notowane na Catalyst - przynajmniej wiadomo co się kupuje (obowiązek opublikowania sprawozdań finansowych w prospekcie/memorandum, ujawniania bieżących wyników), poza tym często są zabezpieczone (np. hipoteką, albo na wierzytelnościach).
  • Gość: uuuda IP: *.play-internet.pl 08.05.12, 19:02
    Janie widze, że jestes troche ogarniety w temacie wiec mam pytanie. Abstrachując od wszystkiego powiedz mi o ile wiesz skad wynika różnica w oprocentowaniu lokat w takim razie? Ten wołomiński ma lokaty ponad 7% a banki jak dadzą 5 to juz jest cos (wiadomo z wyjątkami). Czy inaczej inwestują pieniądze?
  • Gość: Robert IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 01:59
    Warto zajrzeć do sprawozdania w SKOK
    vimeo.com/67407876
  • Gość: makul IP: *.play-internet.pl 27.07.12, 09:29
    no dobra, maja ubezpieczenie
    tyle tylko, ze ubezpiecza firma skok ubezpieczenia
    jakby skok sie zwinął to i po skok ubezpieczenia nie bedzie sladu
  • Gość: Gość IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 02:04
    A ja na przekór całemu światu właśnie teraz zapiszę się do SKOK i to do SKOK w Wołominie, bo jak jest taka nagonka to znaczy, że Chłopaki dobrze działają, jak widać na załączonym obrazku.
    polskaekonomia.blog.pl/2013/06/12/skok-wolomin-dlaczego-warto-byc-czlonkiem-skok-u-cz-i/
  • Gość: anonim IP: *.multimo.pl 10.04.12, 07:45
    przecież skoki to taka piękna, polska inicjatywa. pożyczki i kredyty droższe niż przeciętna bankowa, windykacja również, przebija czasem sławetny eurobank. także sama polska słodycz. o traktowaniu pracowników tez już tomy napisano. wszystko jest na forum.
  • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.08.12, 12:28
    Pracowników rekrutuje się do SKOK Wołomin według ściśle określonego klucza. Znajomi, znajomi znajomych, matki, żony, kochanki, ciotki i dzieci klientów stanowią trzon personelu. Jeśli ktoś inny się znajdzie, to może jest źle traktowany, bo nie należy do układu. Ale ogólnie to nie jest instytucja finansowa, tylko dobrze funkcjonujące towarzystwo wzajemnej adoracji, taka kopia słynnego wołomińskiego banku spółdzielczego.
  • z17 08.08.12, 13:30
    Gość portalu: gość napisał(a):

> to nie jest instytucja finansowa, tylko dobrze funkcjonujące towarzystwo wzajemnej adoracji,
    > taka kopia słynnego wołomińskiego banku spółdzielczego.

Hahahaha, no faktycznie personel w wołomińskim banku spółdzielczym nie wzbudza zaufania, choć jeszcze gorszy napotkałem w polskim banku spółdzielczym w Ciechanowie :D

Nie zmienia to faktu, że banki spółdzielcze mają gwarancje BFG, więc ja im kasę daję (choć raczej niewielkie sumy i na pewno nie dałbym nigdy przenigdy więcej niż gwarantowane 100k euro). SKOK-i to ruletka bez gwarancji, poza tym udział w SKOK Wołomin kosztuje tyle, że lokata zwraca się długo.
  • Gość: Gość IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 02:07
    To może warto zapoznać się z ich raportem. Według mnie nie jest to z sufitu wzięte.
    vimeo.com/67407876
  • Gość: sssss IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.13, 23:35
    w jakim Ty świecie żyjesz:) gdzie dziś znajdziesz dobrą pracę bez znajomości a czy Skok Wołomin to kopia Banku Spółdzielczego - widzę że nie masz zielonego pojęcia co to są Skoki - skoki to spółdzielnie działające na innych zasadach niż banki, a bank spółdzielczy to po prostu Bank - poczytaj sobie dowiedz się i dopiero się wypowiadaj na forum żeby nie robić z siebie głupka:)
  • Gość: Robert IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 02:01
    Tu się zgodzę, że SKOK Wołomin czy SKOK w Wołominie to kopia banku spółdzielczego, czy to żle Ciekawe czy w tym roku zbiorą nagrodę
    polskaekonomia.blox.pl/2013/06/SKOK-w-Wolominie-laureatka-Konkursu-Mazowiecka.html
  • Gość: joanna IP: *.ists.pl 13.09.13, 21:25
    a wiecie że Skok Wołomin został sponsorem Polonii Warszawa to nie taka mała lokalna firemka tylko dość duża korpo która inwestuje w sport i nie tylko.
  • krisu32 17.09.13, 11:42
    pewnie ze warto.Skok Wołomin się teraz bardzo rozwija. Słyszeliście o tym ze są sponsorami Polonii Warszawa? ja troche interesuje sie piłką nożną i ubiło mi sie o uszy.
  • dankax1975 22.08.12, 14:27
    Po pierwsze zastanów się nad opłacalnością takiej inwestycji....
  • Gość: all IP: *.dynamic.chello.pl 23.08.12, 14:37
    Po pierwsze wkład początkowy zwraca się szybko a jego część podlega zwrotowi w przypadku wystąpienia ze SKOK-u. Nie zanosi się żeby konkurencyjność SKOK miała zmaleć, więc osobiście planuję przedłużać lokaty w SKOK, a to już eliminuje wpływ początkowego wkładu na opłacalność lokat.
    Po drugie z tego co czytałem w necie - jeszcze się nie zdarzyło żeby jakiś SKOK upadł w przeciwieństwie do banków.
    Po trzecie gwarancje SKOKów nie wyglądają na gorsze od BFG. Wystarczy poczytać ten artykuł
    www.geoarbitraz.pl/2012/08/bfg-nie-gwarantuje-knf-szykanuje.html
    żeby się zorientować jak słabe są gwarancje BFG. Natomiast SKOKi z tego co się orientuję również mają centralne organy kontrolne i nadzorujące ich działalność oraz również oprócz ubezpieczenia, zrzucają się na fundusz gwarancyjny na podobnych zasadach jak w BFG.

Tak więc zanim się zacznie rozpowszechniać hasła bez pokrycia, warto trochę się orientować w temacie.
  • wandotroll1 23.08.12, 14:43
    Gość portalu: all napisał(a):

> Tak więc zanim się zacznie rozpowszechniać hasła bez pokrycia, warto trochę się
    > orientować w temacie.

> oraz również oprócz ubezpieczenia, zrzucają się na fundusz gwarancyjny na podo
    > bnych zasadach jak w BFG.

Szkoda, że nie stosujesz się do własnych rad. Wiesz kto się zrzuca na spłatę upadłego SKOKu? Ty! Majątkiem jaki do niego wniosłeś. Tobie zabiorą proporcjonalnie z lokaty, żeby oddać innym. W BFG to Banki muszą się z własnych rezerw zrzucić na upadłego. Widzisz tę skromną różnicę, kiedy to Bank dokłada z własnych zysków oraz wtedy, kiedy Ty spłacasz z własnej kieszeni niegospodarność innych?
  • Gość: all IP: *.dynamic.chello.pl 23.08.12, 14:47
    Takich bzdur dawno nie czytałem. Przeczytaj sobie ustawę o SKOK oraz kwity jakie podpisujesz przystępując do SKOK, to się zorientujesz, że piszesz bzdury.
    Lokaty nie stanowią majątku SKOK, a członek SKOK nie odpowiada za upadłość kasy ani swoim majątkiem prywatnym, ani lokatami. Co najwyżej mógłby stracić te 2 zł wpisowego i to chyba nie.
  • wandotroll1 23.08.12, 15:13
    A udziały?
  • wandotroll1 23.08.12, 15:15
    wandotroll1 napisała:

> A udziały?

Konkretnie to zdaje się, że zapis mówi o odpowiedzialności proporcjonalnie do wykupionych udziałów, co nie jest tożsame z odpowiedzialnością do wysokości wykupionych udziałów.
  • Gość: all IP: *.dynamic.chello.pl 24.08.12, 12:19
    A mógłbyś napisać gdzie ten zapis znajdę ustawa/statut punkt/paragraf itd. ?
  • Gość: all IP: *.dynamic.chello.pl 23.08.12, 14:43
    A tutaj kolejna ciekawostka:
    www.knf.gov.pl/Images/Objecie_SKOK_panstwowym_nadzorem_KNF_tcm75-31467.pdf
    Wygląda na to, że oprocentowanie lokat spadnie jak zajmie się SKOKami BFG...
  • Gość: m z wawy IP: *.aster.pl 12.09.12, 00:31
    Jak najbardziej warto. Jestem członkiem skok wołomin od 9 mcy, i założyłem już drugą półroczną lokatę, i wiem, że nie wrócę już w celu lokowania oszczędności do żadnego banku, bo jest po prostu korzystniej. W tej chwili przy posiadaniu 21 udziałów w kasie mam lokatę 6-mcy z oprocentowaniem 7,2% (niestety niedługo po jej założeniu pojawiła się lepsza lokata jubileuszowa 7,4%), mogę mieć takich lokat dowolnie dużo i w dowolnej kwocie (nie ma górnego limitu). polecam również konto internetowe (jedyne opłaty 4,5zł miesiecznie w pierwszym roku, a potem dochodzi jeszcze 3,7zł miesięcznie za kartę Visa), gdzie wszystko jest bez opłat (przelewy zlecenia), a oprocentowanie wynosi 6,3%!!! bez zamrażania środków. Minusem jest mało rozbudowana sieć bankomatów SKOK24, ale to można ominąć posiadając darmowe konto w jakimś banku gdzie wypłaty ze wszystkich bankomatów są za darmo. Zasilam wtedy takie konto bankowe małymi kwotami do wypłat gotówki, a większe środki mam w SKOKu. Polecam wszystkim takie rozwiązanie. Przy okazji pozdrawiam Agnieszkę z Elbąga, gdzie niedawno otwarto nową placówkę Skok a także pozdrowienia dla Bydgoszczy, gdzie Skok Wołomin utworzył najnowszą 94-tą placówkę w Polsce.
  • Gość: Andrzej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.09.12, 07:18
    Gość portalu: m z wawy napisał(a):

W tej chwili przy posiadaniu 21 udziałów w kasie mam lokatę 6-mcy z oprocentowaniem 7,2% [...]
    Chyba chodzi o lokatę 3-miesięczną?
  • Gość: m z wawy IP: *.aster.pl 12.09.12, 08:39
    nie, sześciomiesięczną. zajrzałem w papiery i pomyliłem się: mam 7,4% na 6-mcy.
  • Gość: m z wawy IP: *.aster.pl 12.09.12, 08:58
    Umowę o lokatę, o której pisałem, podpisałem tydzień temu. Przejrzałem pobieżnie powyższe wpisy, i nie znalazłem tam ani jednej osoby, która zna sprawę "od środka". Wszystkie negatywne wpisy to kopiowanie informacji zasłyszanych w mediach. W Stanach aktualnie następuje odwrót klientów od banków na rzecz kas oszczędnościowych. Do nas ten trend zawita za jakiś czas, a warto być na czasie. Nie odczułem braku bezpieczeństwa, wręcz przeciwnie - od 20 nie upadł żaden Skok w Polsce (jest ich wiele), a wołomiński rozwija się najszybciej. Gwarancje posiada takie jak banki, natomiast bezpieczeństwo jest lepsze niż w bankach, bo więcej środków musi być zgromadzone na stałe w kasach (niestety nie umiem tego wytłumaczyć sensownie, bo się nie znam, ale wynika to jakoś z warunków prawnych). Pewne jest to, że wchodząc do oddziału Skoku widzę nastawienie na klienta jako człowieka, a nie nastawienie firmy na zysk. Są jeszcze pewne względy ekonomiczne długofalowe, które akurat są dla mnie ważne, związane z inwestowaniem kapitału w polską gospodarkę a nie lokowaniem ich w międzynarodowych instytucjach, ale nie będę rozwijać tematu, żeby nie zostać odpowiednio zakwalifikowanym;)
  • Gość: Andrzej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.09.12, 09:53
    Szkoda, że nigdzie nie jest publikowany współczynnik wypłacalności poszczególnych SKOKów...
  • Gość: m z wawy IP: *.aster.pl 12.09.12, 21:59
    a gdzie jest współczynnik wypłacalności banków? Skoki to nie parabanki, więc nie ma ryzyka, jak w przypadku AG
  • Gość: m z wawy IP: *.aster.pl 12.09.12, 23:05
    Średnio skoki mają podobno 4% a banki 8%, tak przeczytałem na stronie bankier.
    Oszczędności w skokach są ubezpieczone w TUW Skok do kwoty 100.000 euro.
    500 mld - to oszczędności Polaków w bankach, BFG zabezpiecza 11mld zł, więc w przypadku jakiejś paniki BFG wcale niczego nie zabezpiecza... Tak więc oficjalna przewaga banków nad skokami nie jest wcale taka kolosalna, jak się powszechnie sądzi.
  • Gość: Andrzej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.09.12, 07:35
    Ryzyko jest zawsze, również w odniesieniu do banków (przynajmniej teoretycznie). Ale ja nie jestem uprzedzony do SKOKów, wręcz przeciwnie - korzystam z lokat w SKOK Wołomin. Wspomniałem o współczynniku wypłacalności, bo - o ile się orientuję - jest to dość istotny parametr określający aktualną kondycję banku (analogicznie: SKOKu). Oczywiście te ŚREDNIE są mi znane, ale chętnie poznałbym dane poszczególnych SKOKów.
  • lesher 13.09.12, 10:10
    > Oszczędności w skokach są ubezpieczone w TUW Skok do kwoty 100.000 euro.
    > 500 mld - to oszczędności Polaków w bankach, BFG zabezpiecza 11mld zł, więc w p
    > rzypadku jakiejś paniki BFG wcale niczego nie zabezpiecza... Tak więc oficjalna
    > przewaga banków nad skokami nie jest wcale taka kolosalna, jak się powszechnie
    > sądzi.

Tyle tylko że po ewentualnym wyczerpaniu się funduszy BFG na upadły bank muszą "zrzucić się" pozostałe banki działające w Polsce.
    Jeżeli to nadal nie wystarczy, to BFG ma linię kredytową w NBP, czyli de facto w przypadku problemów jakiegoś banku nastąpi dodrukowanie pieniędzy w celu wypłacenia deponentom.
    Gwarancja SKOKu to fikcja - tak jakbym ja sobie poszedł do Ziutka nocującego na dworcu żeby mi gwarancję podpisał i potem chodził z tym mówiąc że moje długi są gwarantowane.

> Ryzyko jest zawsze, również w odniesieniu do banków (przynajmniej teoretycznie)
    > . Ale ja nie jestem uprzedzony do SKOKów, wręcz przeciwnie - korzystam z lokat
    > w SKOK Wołomin. Wspomniałem o współczynniku wypłacalności, bo - o ile się orien
    > tuję - jest to dość istotny parametr określający aktualną kondycję banku (analo
    > gicznie: SKOKu). Oczywiście te ŚREDNIE są mi znane, ale chętnie poznałbym dane
    > poszczególnych SKOKów.

Współczynnik wypłacalności jest jednym z parametrów określających kondycję banku ALE TYLKO I WYŁĄCZNIE jeżeli rzetelnie tworzone są rezerwy na złe kredyty/pożyczki, a w SKOKach najprawdopodobniej nie są. Bez właściwych rezerw ten współczynnik o niczym nie mówi - bank mający wsp. wypłacalności 8% w sytuacji w której ma właściwe rezerwy jest prawdopodobnie w lepszej sytuacji finansowej niż taki który ma 15% z niedotworzonymi rezerwami.

SKOKi boją się nadzoru KNF jak diabeł święconej wody, bo najprawdopodobniej gdyby utworzyły rezerwy we właściwej wysokości, to okazałoby się że ich sytuacja finansowa jest tragiczna.
    SKOKi działają w segmencie (mam teraz na myśli stronę aktywów - czyli udzielania przez nie kredytów i pożyczek) w którym banki poniosły w ostatnich latach bardzo duże straty - tzw. chwilówek, pożyczek gotówkowych, kredytów ratalnych. Prawdopodobnie poniosły je również SKOKi, tylko skrzętnie to ukrywają.
    Oczywiście to tylko domysły, ale ostatnie działania SKOKów je uprawdopodabniają. Jak już widmo realnego oszacowania rezerw (w związku z przejściem pod nadzór KNF) zaglądnęło SKOKom w oczy, to zaczęli kombinować jak ukryć długi po spółkach celowych:
    www.polityka.pl/rynek/1529761,1,skok-przenosi-dlugi-do-luksemburga.read
    Ja do tego mam podejście, że ukrywa ten kto ma coś do ukrycia.
    Wcale nie zdziwię się jeżeli cały system SKOKów walnie w najbliższym czasie z hukiem większym niż Amber Gold.
    Oczywiście - jak już napisałem, to wszystko domysły, bo SKOKi nic nie ujawniają. Tyle tylko że po co ryzykować?
    Jak już ktoś chce brać ryzyko (ja np. chcę), to lepiej inwestować w obligacje na Catalyst, przynajmniej wiadomo co się kupuje (spółki notowane mają obowiązki sprawozdawcze).
    Biorąc pod uwagę ryzyko związane z pożyczkami udzielonymi przez SKOKi, brak przejrzystości, brak zabezpieczeń, to ja już wolę obligacje windykatorów (oczywiście nie wszystkich - bo wśród notowanych na Catalyst papierów też są potencjalni bankruci) oprocentowane po kilkanaście procent rocznie. Większy zysk, a mniejsze ryzyko niż w SKOKu. Co nie oznacza że tego ryzyka wogóle nie ma.
  • Gość: Andrzej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.09.12, 12:16
    Zarówno w poglądach mojego poprzednika, jak i w artykule w "Polityce" (którego - przyznam się - nie czytałem in extenso) jest prawdopodobnie dużo racji. Jak dużo? - zapewne dowiemy się więcej po obowiązkowym audycie, który będzie w najbliższych miesiącach. Osobiście staram się przyjąć racjonalną postawę ("prawda jest gdzieś pośrodku"), ani nie idealizując obrazu SKOKów (wśród nich są z pewnością lepsze i gorsze, większe i mniejsze...), ale też nie przyjmując za realne katastroficznej wizji upadku całego systemu (jakoś przez ostatnie 20 lat żaden SKOK nie upadł).
  • lesher 13.09.12, 18:56
    > (jakoś przez ostatnie 20 lat
    > żaden SKOK nie upadł).

Cytat z artykułu który zalinkowałem:

"Prezes Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki od lat powtarza w mediach, że dowodem na to, że system Kas jest bezpieczny, jest to, że żadna z nich dotąd nie upadła.

Ale to tylko zgrabna żonglerka słowami.

Zgodnie z ustawą o SKOK, jeżeli majątek Kasy nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, a jej wierzyciele nie zgodzą się ich pokryć, sąd na wniosek Krajowej SKOK wydaje postanowienie o wykreśleniu Kasy z rejestru przedsiębiorstw. Nie przeprowadza się wprawdzie wówczas postępowania upadłościowego (stąd słowa Biereckiego), ale faktycznie Kasa jest bankrutem. Tylko w latach 2002–04 w tym trybie zostało wykreślonych z rejestru 5 Kas.

Jednak większość niewypłacalnych Kas kończyła swoją działalność w inny sposób. Zgodnie z prawem, jeśli istnieje zagrożenie, że Kasa nie będzie mogła regulować swoich zobowiązań, Krajowa SKOK może wprowadzić do niej zarząd komisaryczny i zawiesić jej działalność nawet na pół roku. Andrzej Dunajski nie chciał ujawnić, ile razy od początku lat 90. skorzystała ona z tej możliwości. Jak ustaliliśmy, tylko w latach 2002–04 komisarze rządzili w 18 Kasach. Zawieszenie ich działalności wiązało się z tym, że klienci mogli dokonywać wypłat z rachunków oszczędnościowych tylko w terminach zapisanych w umowach, a w niektórych – np. Międzyzakładowej SKOK w Gdańsku, w ogóle nie mogli wypłacać pieniędzy (!).
    Teoretycznie SKOK, który znalazł się w kłopotach finansowych, powinien przedstawić Krajówce program naprawczy i – jeśli to potrzebne – dostać pieniądze na jego wprowadzenie z funduszu stabilizacyjnego, na który składają się obowiązkowo wszystkie Kasy. Do 2010 r. zgromadziły w nim 426 mln zł. Ale w ciągu 7 lat z okresu 2000–11, za które Krajówka ujawniła dane, pomocy z funduszu udzielono tylko 15 Kasom – łącznie około 118 mln zł. – Władze Krajówki miały swój pomysł na uzdrowienie systemu. Przez wiele lat główną metodą ratowania SKOK przed upadłością było łączenie ich z innymi Kasami. W końcu z ponad 300 działających niegdyś SKOK zostało 60. Proces odbywał się na zasadzie piramidy: najpierw kilka Kas, których władze cieszyły się zaufaniem Krajówki, „zjadało” niewielkie Kasy, potem one same zostały „połknięte” przez SKOK im. Stefczyka. Z tym, że do małych Kas Krajówka wprowadzała zwykle komisarza i to on często podejmował decyzję o przymusowym przyłączeniu ich do „zaufanych” SKOK. A z władzami zaufanych Kas układano się pokojowo, proponując im atrakcyjne funkcje w systemie SKOK – mówi były członek zarządu jednej ze „zjedzonych” małych Kas.

Dzięki kolejnym przyłączeniom Stefczyk stał się najpotężniejszą Kasą w systemie. W 2000 r. liczył 84 tys. członków, dziś 750 tys. Pod koniec 2011 r. gromadził 5,8 mld zł ich oszczędności. – Potężny Stefczyk zapewniał przez wiele lat władzom Krajówki kontrolę nad Kasami. Miał najwięcej z nich wszystkich głosów na walnych zgromadzeniach Krajowej SKOK. Prezesem Stefczyka jest Andrzej Sosnowski – przyjaciel Grzegorza Biereckiego z czasów studenckich, a w radzie nadzorczej przez lata zasiadali członkowie zarządu Krajówki, Adam Jedliński i Jarosław Bierecki – brat Grzegorza. Trudno by Stefczyk nie popierał Krajówki – przekonuje przedstawiciel wewnątrzskokowej opozycji.
    Spółdzielcza asekuracja

Ciągłe zmiany w Kasach związane z ich łączeniem powodowały, że trudno było zorientować się w ich rzeczywistej sytuacji finansowej. Nie zmniejszały jednak liczby przeterminowanych pożyczek w systemie SKOK. Zgodnie z zasadami rachunkowości Kasy powinny robić na nie tzw. odpisy aktualizacyjne (czyli rezerwy), których wysokość powinna być uzależniona od czasu przeterminowania, sytuacji pożyczkobiorcy itp. Obciążałoby to poważnie wyniki Kas.

Ale Krajowa SKOK w 2002 r. wskazała Kasom furtkę umożliwiającą zmniejszenie obciążeń. Wystarczyło „złe długi” przekazać do windykacji należącej do systemu Kas spółce Asekuracja i SKOK mógł zmniejszyć rezerwę o 90 proc. Czyli np. na pożyczki dochodzone na drodze sądowej, na które robi się zwykle odpis w wysokości 100 proc. zadłużenia, Kasa mogła odpisywać 10 proc.

– Pojawiły się wątpliwości, czy Kasy mogą przekazać długi swoich członków firmie windykacyjnej. Czy nie jest to sprzeczne z obowiązującą w światowym ruchu unii kredytowych zasadą indywidualnego traktowania każdego członka i brania pod uwagę jego cech osobistych jako gwarancji wywiązania się z zobowiązań – mówi członek władz jednej z Kas. W opublikowanej w tym czasie rozprawie habilitacyjnej wspominany już Adam Jedliński pisał, że Kasy nie mogą przekazywać zadłużenia innym podmiotom, bowiem członkostwo w SKOK rodzi szczególny stosunek zaufania między członkami a Kasą. Wynika on ze specyfiki Kas jako pewnej wspólnoty, na której działania ma wpływ każdy z członków.

Krajówka zaproponowała więc wyjście pośrednie: opóźnione pożyczki przenoszone są do Asekuracji na podstawie tzw. powierniczego przelewu wierzytelności. Asekuracja występuje jako strona w dalszych postępowaniach, ale właścicielem długów nadal jest SKOK.

W 2002 r. Asekuracja przyjęła do windykacji 28 mln zł „złych długów”. Do końca kolejnego roku 52 Kasy przekazały jej 102 mln zł należności. Choć potem liczba Kas współpracujących ze spółką spadła do trzydziestu paru, suma przekazywanych długów stale rosła. Na koniec 2011 r. wynosiła 570 mln zł. To właśnie te długi miały być w pierwszej kolejności przenoszone do założonej przez Kasy na początku br. spółki ASK Invest w Luksemburgu.

Podsunięty Kasom przez Krajówkę patent na zmniejszenie rezerw nie załatwił jednak do końca sprawy. Przeprowadzona w 2009 r. w 15 Kasach kontrola urzędów skarbowych, której wyniki ujawniła swego czasu „Gazeta Wyborcza”, wytykała Kasom, że zaniżały rezerwy na „złe pożyczki”, a na dodatek miały zaległości we wpłatach na fundusze zapewniające bezpieczeństwo depozytów klientów. Kontrolerzy alarmowali, że „sprawozdania finansowe SKOK-ów nie prezentują ich faktycznej sytuacji finansowej” oraz że „może istnieć ryzyko, że zgromadzone środki nie zapewniają w wystarczającym stopniu bezpieczeństwa zgromadzonych w SKOK oszczędności członków”. Andrzej Dunajski twierdził wówczas, że informacja o zaniżaniu rezerw jest nieprawdziwa.

Ten sam zarzut powtarza się jednak od lat w raportach z badań sprawozdań wielu Kas zlecanych przez nie same niezależnym audytorom. Przez wiele lat stawiał go także biegły badający sprawozdania największej Kasy – SKOK im. Stefczyka. W ubiegłym roku po raz pierwszy nie wspomniał ani słowem o brakujących rezerwach. Stefczyk zrobił wówczas 929 mln zł (!!!) odpisu na przeterminowane pożyczki – przy 4,4 mld zł udzielonych pożyczek.

W trudniejszej sytuacji jest współpracujący ze Stefczykiem w ramach Kas Stefczyka SKOK Wspólnota. Audytor badający sprawozdanie Wspólnoty za 2009 r. zwracał uwagę, na „bardzo wysoki poziom pożyczek i kredytów obarczonych dużym ryzykiem kredytowym”. W ocenie audytora rezerwy na przeterminowane długi zostały zaniżone o 70 mln zł."
  • Gość: m z wawy IP: *.aster.pl 14.09.12, 00:47
    a to ze strony SKOKu wołomińskiego:

"Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zbudowały własny system ochrony oszczędności. Jednym z celów Kasy Krajowej, która z mocy Ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych pełni wobec Kas funkcje kontrolującą, nadzorującą, ustalającą normy dopuszczalnego ryzyka itp., jest ochrona oszczędności złożonych przez członków Kas. Dla jego realizacji działa Program Ochrony Oszczędności.

W ramach Programu oszczędności członków SKOK są objęte ubezpieczeniem do wysokości 100 000 Euro. Program Ochrony Oszczędności realizowany jest przez dwie instytucje. Kasa Krajowa ustala normy dopuszczalnego ryzyka i zarządza Funduszem Stabilizacyjnym (odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK ubezpiecza oszczędności gromadzone w Kasach. Stały nadzór i kontrola nad wszystkimi SKOK-ami sprawiają, że spółdzielcze kasy postrzegane są powszechnie jako wiarygodne instytucje finansowe.

System SKOK w Polsce należy rozpatrywać jako całość złożoną z wzajemnie uzupełniających się elementów, które w pełni gwarantują bezpieczeństwo działających Kas.

KWOTA GWARANTOWANA 100 000 EURO "

Wiele z przytoczonych informacji przez mojego Poprzednika w artykule z polityka.pl to informacje "prawdopodobne", "możliwe", a więc mało konkretne. Wiele z zarzutów to dla mnie akurat plusy: jeśli system przez 20 lat radzi sobie z problemami, to tylko plus, jeśli pracują tam znajomi ze szkoły czy osoby z jednej rodziny, to też dobrze. Jeśli system opiera się na wzajemnej pomocy poszczególnych skoków to też dobrze. Itd. A główne zarzuty są albo nieprawdziwe albo "dość prawdopodobne".
    Banki nastawione są z zasady na maksymalizację zysków, a więc niszczenie konkurencji. Wątpię, czy w sytuacji poważnego kryzysu, nagle banki zaczną siebie wspierać itd. W przypadku Skoków już wiadomo jak to działa: realna pomoc od lepiej funkcjonujących kas. To do mnie bardziej przemawia.

A teraz kilka faktów: Skok Wołomin w 2010 r. był na 91 miejscu w rankingu instytucji finansowych Polityki. W 2011 jest na 86.
    I dalej ze strony Skok Wołomin:
    "Wg rankingu SKOK-ów publikowanym w dzienniku Rzeczpospolita (wg danych na koniec 2011 r.) zajmuje 2 miejsce wśród ponad 60 istniejących w naszym kraju SKOK-ów.

SKOK w Wołominie rozpoczęła działalność statutową 1 września 1999r. Na początku w jednym Punkcie Kasowym, zatrudniając 2 osoby.

Obecnie w 93 oddziałach położonych na terenie 9 województw (mazowieckiego, małopolskiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) obsługuje blisko 70 tysięcy Członków - stałych Klientów. W ciągu 12 lat działalności, co warto podkreślić, powstało ponad dwieście osiemdziesiąt nowych miejsc pracy.

W całym okresie swojej działalności Kasa rozwijała się niezwykle dynamicznie. Coroczne przyrosty poszczególnych wskaźników wynoszą od 40 do nawet 200%, to znaczy że z roku na rok poszczególne wskaźniki są podwajane. "

te dane już niezbyt aktualne, są już 94 oddziały poza tym w styczniu było już 76 tyś członków.
    Ważne, aby zarzuty przeciwników były nie dość, że prawdziwe, to jeszcze konkretne, oparte na liczbach.
  • lesher 14.09.12, 18:55
    >
    > KWOTA GWARANTOWANA 100 000 EURO "

Amber Gold też miał gwarancję Funduszu Gwarancyjnego (oczywiście, podobnie jak w przypadku SKOK była to spółka z nim powiązana).
    I tyle samo jest warta ta gwarancja Kasy Krajowej.

> Banki nastawione są z zasady na maksymalizację zysków, a więc niszczenie konkur
    > encji. Wątpię, czy w sytuacji poważnego kryzysu, nagle banki zaczną siebie wspi
    > erać itd. W przypadku Skoków już wiadomo jak to działa: realna pomoc od lepiej
    > funkcjonujących kas. To do mnie bardziej przemawia.

Jeżeli wystąpi upadłość banku, a fundusze BFG okażą się niewystarczające, to pozostałe banki są zobligowane ustawowo do zrzutki, bez względu na to czy mają ochotę się wspierać, czy też nie.

> Wiele z przytoczonych informacji przez mojego Poprzednika w artykule z polityka
    > .pl to informacje "prawdopodobne", "możliwe", a więc mało konkretne.
    To prawda. A wynika to z niechęci SKOKów do ujawniania danych o ich kondycji. A to powoduje, że ryzyko powierzania im pieniędzy jest wysokie.

> A teraz kilka faktów: Skok Wołomin w 2010 r. był na 91 miejscu w rankingu insty
    > tucji finansowych Polityki.

Amber Gold też miał placówki, pracowników, itp. A niestety większość ludzi kieruje się takimi pozorami - obligacja spółki jest ryzykowna, bo spółka nie ma oddziałów na rogu każdej ulicy, ale Amber Gold to już był uważany za bezpieczny.
    Podobnie jest w przypadku SKOKów.
  • Gość: Andrzej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.09.12, 08:48
    lesher napisał:
    > Amber Gold też miał gwarancję Funduszu Gwarancyjnego (oczywiście, podobnie jak
    > w przypadku SKOK była to spółka z nim powiązana).
    > I tyle samo jest warta ta gwarancja Kasy Krajowej.

I tu już pozwolę sobie się nie zgodzić. Porównywanie Amber Gold i SKOKów wydaje mi się nieuprawnione. Jak już poprzednio wspominałem, staram się zawsze brać pod uwagę wszelkie poglądy, muszą one jednak być RACJONALNE.
  • Gość: all IP: *.dynamic.chello.pl 15.09.12, 09:35
    Za miesiąc skoki mają być już w BFG i dyskusja się zakończy...
  • koziorozka 15.09.12, 10:44
    Gość portalu: all napisał(a):
    > Za miesiąc skoki mają być już w BFG i dyskusja się zakończy...

BFG?
    Bo mi sie wydawało, że tylko przejdą pod nadzór KNF
    Tak czy owak dopiero w styczniu ukaże się audyt Skoków i wtedy będzie więcej wiadomo, a na razie trzymam się od nich z daleka
    --
    Zamość zadziwia
  • Gość: all IP: *.dynamic.chello.pl 18.09.12, 09:59
    Tu jest coś o tym podejrzanym ubezpieczeniu depozytów gb.pl/banki/prawo-bankowe-i-finansowe/skok-i-podwojnie-chronione.html

a tutaj o KNF i BFG
    prnews.pl/analizy/skok-i-objete-nadzorem-przez-amber-gold-72461.html
  • Gość: raff IP: *.ists.pl 23.03.13, 18:22
    amber gold nie miał ŻADNEJ gwarancji.. to przykre że ludzie tam wpłacali pieniądze.
  • Gość: smerfetka IP: *.ists.pl 23.03.13, 18:28
    ludzie.. skok nigdy nie stanie się bankiem, dlaczego więc ma mieć gwarancję bankową??? skoki mają odrębny fundusz gwarancyjny, nadzorowany przez komisję europejską. Według mnie jest bardziej bezpieczną instytucją niż banki, w których cały czas brakuje pieniędzy...
  • Gość: Maciek IP: *.dynamic.chello.pl 23.03.13, 18:41
    Gość portalu: smerfetka napisał(a):
    > Według mnie jest bardziej bezpieczną instytucją niż banki

A według mnie bank (czyli gwarancje bfg) jest bezpieczniejszy
    www.polityka.pl/rynek/1529761,1,skok-przenosi-dlugi-do-luksemburga.read
    Po co ryzykować? Lepiej poczekać kilka miesięcy aż Skoki obejmie BFG
  • nieprzecietnie_bogaty 16.04.13, 22:46
    Amber Gold dawał 13% odsetek - dokładnie tyle ile wynosi prawdziwa inflacja mierzona wskaźnikiem podaży PLN. Mówię tu o średniej z ostatnich 15 lat. AG pożyczał po prostu pieniądze od ludzi za darmo. Facet umiał liczyć, ale przeinwestował, tworząc niepotrzebnie piramidę finansową. Jak zostać bogatym? Trzeba korzystać z takiej wiedzy, która jest jak dźwignia finansowa.
  • Gość: Robert IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 01:58
    A może zamiast lokować to lepiej pożyczyć?
    polskaekonomia.blox.pl/2013/05/Zanim-Pozyczysz.html
  • Gość: Gość IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 02:02
    Nie wiem czy to warto, ale przy dzisiejszych działaniach PR, to może właśnie dlatego warto spróbować?
    polskaekonomia.blox.pl/2013/05/SKOK-w-Wolominie-Przedsiebiorcom-cz-IV-Jak.html

Tylko warto właśnie wpierw zrobić analizę
  • Gość: Robert IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.13, 01:57
    Nie wiem czy warto, ale warto to obejrzeć
    www.youtube.com/watch?v=_K5NRI8ruCs
  • Gość: f IP: *.tpnet.pl 25.09.13, 11:10
    Wołominu nie ma na liście ostrzeżeń publicznych KNF: bip.knf.gov.pl/?l=/Urzad_Komisji/042_Ostrzezenia_publiczne/000_index.html
  • Gość: Kalim IP: *.dynamic.mm.pl 22.10.13, 12:58
    Moim zdaniem warto tam założyć lokatę -sam to zrobiłem miesiąc temu.Była to najlepsza opcja w tamtym czasie jeżeli chodzi o oprocentowanie w Skok Wołomin było najlepsze.
  • Gość: Tola IP: *.play-internet.pl 12.11.13, 18:40
    Oszczedzam już w skoku Wołomin 3 lata i jestem zadowolona. Wczesniej byłam w skok Piast tez 3 lata. Na skok wołomin trafiłam przez przypadek i żałuję, że nie trafiłam wcześniej. Kiedyś miałam w pekao sa - masakra, milenium odrobinę lepiej.
    owszem tez sie boję szukam jeszcze czegos, zeby nie trzymac wszystkiego w jednym worku.
  • bystry_1 14.11.13, 18:38
    Dla bezpieczeństwa założyłbym lokatę w banku, który jest zabezpieczany przez BFG. Jest wiele dobrych lokat na rynku min. lokata w Idea Banku oraz Getin Banku warto też śledzić oferty BGŻ Optima.
  • Gość: Maciek IP: *.dynamic.chello.pl 14.11.13, 20:22
    bystry_1 napisał:
    > Dla bezpieczeństwa założyłbym lokatę w banku

Za dwa tygodnie (28 listopada) skoki będą miały gwarancje BFG, wiec bezpieczeństwo będzie takie samo, jak w banku
  • Gość: Maciek IP: *.dynamic.chello.pl 15.11.13, 14:39
    Z Sejmu :)
    www.bfg.pl/aktualnosci/nowelizacja-ustawy-o-skok
  • ola_mola 16.11.13, 15:03
    Tak, skoki są całkiem niezłe.
  • Gość: Klient IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.07.14, 18:14
    Ja mam 5% w Skok Wołomin i jestem bardzo zadowolona. Jestem klientem od ponad dwóch lat i szczerze mogę polecać.
  • Gość: errka IP: *.dynamic.mm.pl 26.07.14, 17:56
    Moim zdaniem warto - sama założyłam tam lokatę z oprocentowaniem , którego nie znalazłam w żadnym innym miejscu. Lokata co prawda jest na miesiąc bez możliwości odnowienia, ale i tak sądzę , że warto. Lokata nazywa się na piątkę i można ją jeszcze do 31 lipca założyć.
  • Gość: przebogata IP: *.play-internet.pl 28.07.14, 13:07
    ja też mam ta lokatę, fakt jest na miesiąc, ale ma duże oprocentowanie a przecież zysk sie najwazniejszy!
  • Gość: Andrzej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.12.13, 16:50
    @laboga
    Bełkotem to jest raczej Twoja wypowiedź...
  • jogaja 05.12.13, 13:52
    SKOK Wołomin jak i inne SKOKI są równi bezpieczne jak banki - są objęte BFG więc ryzyko utraty pieniędzy żadne,a zysk dużo większy
  • Gość: Maciek IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.14, 11:28
    Minął rok i się wyjaśniło ;)
    na szczęście dla tych, którzy tam ulokowali kasę skoki mają już BFG
    wyborcza.biz/biznes/1,100896,17111718,SKOK_Wolomin_stracil_plynnosc__zawiesza_dzialalnosc_.html
    biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/skok-wolomin-zawieszona-przez-knf/bvxfk
  • Gość: niro IP: *.free.aero2.net.pl 11.12.14, 22:31
    Za przekręty zapłacimy wszyscy ( klienci banków ) , a dlaczego nigdy nie zapłacą ci , co pożyczki wzięli i nie spłacają ? Jak te kasę przepuścili , to najbliższa rodzina powinna spłacać co do grosza - następni cwaniacy nie robili by już podobnych przekrętów .
  • jakoszczedzic.pl 22.12.14, 14:04
    Osoby, które nie wiedzą co zrobić ze środkami ulokowanymi w SKOK Wołomin zapraszam do próby odpowiedzi na to pytanie:

www.jakoszczedzic.pl/2014/12/gdzie-przeniesc-srodki-ze-skok-woomin.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.