Dodaj do ulubionych

może tu mi ktoś mądry doradzi gdzie mieć konto

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.09, 18:28
dzieńdobry, nie znam sie na ekonomii :P
na bankowości :P
jestem zwykły człowiek :P
chodzi o następującą rzecz - pracuję, oszczędnie żyje
oszczędziłem z 10 000, mam pensje 2000
i zorientowałem sie , że trzymając kase na koncie w PKO SA na koszty konta, przelewu , karty... schodzi mi miesięcznie 12 złotych
8.50 konto, 0.99 obsługa karty 1zł przelew
czasem robie 2 czasem 3 przelewy (telefon, prąd, gaz...)
więc rocznie utrzymanie konta kosztuje mnie 120-140 złotych
tymczasem zobaczyłem oferte Alior banku z tą lokatą nocną
przy moich oszczędnościach moge mieć tam ponad 30 zł zysku miesięcznie
czyli rocznie bym zyskiwał koło 400 złotych zakładając, że te 8% sie nie zmieni
czy może są jakieś inne sposoby bym nie tracił bez sensu 120 zł na PKO SA a wręcz coś zyskał z mojej "oszczędności w życiu" ?
bo kurcze Alior bank mi za młody na zaufanie, boje sie jakichś afer, jestem mało ufnym człowiekiem co nigdy w życiu nie lubił ryzyka, hazardu
ponoć Lukas bank też ma jakieś oferty na 5% a jest od wielu lat znany
może ktoś mi coś doradzi, ale nie śmiejcie sie że jestem LAMER w dziedzinie finansów:P
jedni są ekonomistami, inni blacharzami, inni inżynierami, inni malarzami, inni chemikami - nie każdy ma sie znać na procentach :P
dla mnie "banki, lokaty" to jakiś "inny świat"
jak mogę najwięcej zyskać ? :)
dziękuję serdecznie :)
Edytor zaawansowany
  • Gość: dodam jeszcze IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.09, 18:31
    dodam jeszcze, że jak każdy śmiertelnik - płacę kartą w markecie, z netu robie przelewów 1-3 miesięcznie, chce mieć wygodę wypłacania kasy w dużej liczbie bankomatów :P
    i sie wkurzyłem licząc, że w ciągu 3 lat intensywnie oszczędzam na wszystkim, jak jestem w PKO SA władowałem w nich 350 zeta
    zamiast zyskać na tym, że mam 10 000 oszczędzone (dla niektórych to śmiesznie mała suma, dla mnie 2 lata bez urlopu)
  • Gość: Gutek IP: 83.1.216.* 09.07.09, 19:42
    W Twoim przypadku zrobiłbym tak:
    Odłożone 10 tys. przeznaczył na lokatę -> nie musi być w tym samym banku. Poszukaj w różnych porównywarkach finanswych lokat z najwyższym oprocentowaniem.

Jako ROR wybrałbym rachunek Nordea Spektrum (zob tabelę opłat i prowizji na www.nordea.pl) + dodatkowe konto oszczędnościowe (np. w Eurobanku), na którym gromadziłbym nadwyżki z bieżących miesięcy.
  • Gość: buuuuuuuu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.09, 20:01
    dziękuję za szczere chęci ale dla mnie to zbyt skomplikowane latać po kilku bankach, tu pilnować, tam pilnować, tu wyciąg, tam sprawdzanie, nieeee
    ale dziękuję za chęć doradzenia :)
  • stef63 09.07.09, 21:24
    Zanim otworzyłam konto w Nordea też zastanawiałam się nad Aliorem. Trochę
    poczytałam na temat tych banków i wyszło mi że lepszy jest Nordea.
    Alior ma ten plus że za 0 zł są wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce i na
    świecie, w Nordei tylko w Polsce i z bankomatów Nordei poza granicami Polski.
    Ale za kartę już Alior bierze 3 zł, z tą lokatą nocną to nie jest do końca tak
    jak reklamują. Jak się to dobrze policzy to są to śmieszne pieniądze.
    Gdzieś na jakimś forum ktoś to policzył i wyszło, że przy miesięcznych wpływach
    2000 zł jest to około 20 gr na miesiąc.
    Przelewy w Aliorze przez net są za 0 zł, ale chyba tylko do 10 w miesiącu
    drogie są inne usługi bankowe np, papierowy wyciąg - popatrz zresztą w ich
    tabelę opłat.
    Alior to włoski bank, Pekao SA też jest włoski.
    Przeczytałam w necie że właściciel Aliora ma duże kłopoty finansowe we Włoszech.
    Na temat tych banków też sobie poczytaj w necie. Jak będę miała czas to poszukam
    i podeślę Ci linki do przeczytania.
    Ja wybrałam konto w Nordea bo:
    muszę mieć ror,
    chciałam żeby był:
    jak najtańszy,
    jak najwygodniejszy,
    i w bezpiecznym banku.
    Czy tak będzie to się okaże.
    Mam konto w Nordea dopiero trzy tygodnie, ale jeżeli Nordea wytnie mi jakiś
    numer (podniesie opłaty) to znajdę sobie inny bank. Nie będę już takim "żubrem"
    jakim byłam w Pekao SA (13 lat).

Ponieważ masz już trochę oszczędności to pomyśl o jakiejś lokacie.
    W Pekao SA mają jakieś konto na takie oszczędności nie pamiętam nazwy,
    oprocentowanie chyba 4,5%, kwota minimalna to 5000 zł, ale inne banki mają
    wyższe oprocentowanie, chyba że nie masz ochoty szukać, a jesteś klientem Pekao
    SA to tam zapytaj dokładnie.
  • stef63 09.07.09, 20:02
    Byłam klientem Pekao SA przez 13 lat. W czerwcu tego roku zamknęłam Eurokonto
    Plus (wkurzyłam się ostatnią podwyżką za kartę maestro, która do tej pory była
    bezpłatna). Mnie Eurokonto kosztowało trochę więcej niż Ciebie.
    Prowadzenie konta 11,5 zł
    dwa polecenia zapłaty 1,2 zł
    dwa zlecenia stałe 0 zł
    opłata za kartę 0,99 (pod warunkiem dokonania czterech płatności w miesiącu
    kartą, bo jak nie to chyba 2,99 zł.
    Otworzyłam sobie ror w Nordea Bank.
    Konto nazywa się Nordea Spektrum, a w nim:
    prowadzenie konta 0 zł,
    przelewy internetowe 0 zł,
    wypłata ze wszystkich bankomatów w Polsce 0 zł
    opłata za kartę debetową do bankomatu 1,5 zł miesięcznie,
    wpływy na konto minimum 1500 zł, bo jak nie to konto płatne chyba 4 zł.
    Jak zrezygnuje się z konta wcześniej niż za rok to opłata chyba 5 zł za każdy
    miesiąc brakujący do roku.
    Do trzymania oszczędności otworzyłam sobie konto oszczędnościowe w Eurobanku.

• stef63 09.07.09, 20:37
    Nie jest to wcale skomplikowane.
    U mnie działa to tak:
    Pensja wpływa na konto Nordea Spektrum.
    Wszystkie swoje rachunki płacę przez internet, jak się nie wie jak płacić przez
    internet to w banku nauczą (mnie nauczyli).
    Ma mnie to konto kosztować tylko 1,5 zł miesięcznie (opłata za kartę).
    Nie zamierzam korzystać z usług bankowych które są drogie.
    Wypłacam pieniądze z bankomatów, robię przelewy przez net, czasami płacę kartą
    za zakupy. Będę raz w miesiącu dostawać wyciąg papierowy za 0 zł.

Konto oszczędnościowe w Eurobanku u mnie działa tak:
    Założyłam konto oszczędnościowe na które sama najpierw wpłaciłam pieniądze
    gotówką w kasie (ale nie trzeba wpłacać gotówką). Jak się już nauczyłam robić
    przelewy przez internet to sobie teraz sama przelewam pieniądze z konta w Nordea
    na konto oszczędnościowe w Eurobanku. Za konto oszczędnościowe płacę 0 zł (bo
    nie chciałam żadnej karty). Z tego konta można wypłacać pieniądze przez bankomat
    jak się ma kartę. W bankomatach Eurobanku 0 zł, z innych coś koło 1 zł (nie
    pamiętam dokładnie trzeba zobaczyć w tabeli opłat).
    Żeby założyć konto oszczędnościowe trzeba w Eurobanku otworzyć konto standard
    lub konto on-line.
    Ja otworzyłam konto standard, opłata za to konto 0 zł. Konto standard jest dla
    mnie kontem technicznym. Nic się na tym koncie nie dzieje i nie będzie działo.
    Musi być aby było konto oszczędnościowe. Wpłat dokonuję bezpośrednio na konto
    oszczędnościowe (czy to gotówką w kasie czy to przez net). Wypłacać pieniądze
    też będę w kasie banku. Specjalnie utrudniłam sobie dostęp do konta aby coś
    zaoszczędzić (z bankomatu byłoby to zbyt proste pieniądze za bardzo by kusiły
    swym łatwym dostępem). W kasie banku nie jest trudno, wypłata jest na dowód
    tylko trzeba czasami postać w kolejce (i to jest ta trudność - kolejki).
    Można otworzyć konto on-line, które jest kontem internetowym.
    Żeby było bezpłatne to muszą być miesięczne wpływy minimum 800 zł lub 10.000 na
    koncie oszczędnościowym (tu dokładnie nie wiem).
    Konto on line jest oprocentowane dość dobrze ponad 5% (nie pamiętam dokładnie -
    trzeba by sprawdzić na ich stronie), oszczędnościowe 6,06%, standard 0,2%. Z
    konta on-line można przelewać pieniądze na konto oszczędnościowe. Do tego konta
    dostaje się token, który chyba kosztuje 2 zł miesięcznie, ale ja nie bardzo wiem
    jak się tym posługiwać.
    Mając konto on-line można sobie patrzeć przez internet jak rosną odsetki
    codziennie dopisywane do konta oszczędnościowego, (kapitalizacja jest dzienna).
    Przy koncie standard nie ma takiej możliwości, nie ma się wglądu przez net w
    swoje konto oszczędnościowe.
  • Gość: stef63 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.09, 22:47
    Jeżeli to wszystko jest dla Ciebie za bardzo skomplikowane, to możesz zostac w
    Pekao SA. Możesz zamienic Eurokonto na konto internetowe, gdzie masz chyba
    wszystko za darmo, tylko opłata za kartę jest około 2 zł - zależna od ilości
    transakcji dokonanych kartą. Z konta internetowego Pekao SA możesz robic przelew
    na konto oszczędnościowe w Eurobanku lub innym banku.
    Zresztą o szczegóły zapytaj w Pekao SA, oni tam mają więcej rodzajów kont.
  • Gość: konta oszcz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.09, 23:36
    widziałem w necie że są jakieś "konta oszczędnościowe" ale przeraziło mnie, że podobno tylko 1 wypłata darmowa a następne i po 10 zł
    czy to oznacza, że mając takie konto np. korzystając 1 na tydzień z bankomatu bym dał 40 zł za wypłaty ? :O to chyba jakaś paranoja by była , że ror+zysk z tego by był zjedzony, bo co kilka dni wypłacam sobie po 200 zł na jedzenie i inne wydatki?
    no bo w tym Alior nic takiego nie znalazłem
  • Gość: stef63 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.09, 16:36
    Pieniądze na bieżące wydatki zostaw sobie na ror. Jak wypłacasz pieniądze z
    ror-u z własnego bankomatu to nie płacisz żadnej prowizji, chyba że regulamin
    jakiegoś banku stanowi inaczej. W Pekao SA nie płacisz prowizji za wypłatę z
    własnych bankomatów i z Euronetu.
    Nadwyżkę pieniędzy jeżeli taką masz możesz umieścić na koncie oszczędnościowym,
    które jest wyżej oprocentowane niż ror.
    Na kontach oszczędnościowych rzeczywiście tak jest, że pierwsza wypłata 0 zł,
    następna w miesiącu 10 zł. Tak jest w Banku ING (Śląski), w Eurobanku pierwsza
    wypłata w miesiącu 0 zł, następne w miesiącu nie wiem, ale się dowiem.
  • Gość: edi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.07.09, 23:12
    Ja mam ROR w Aliorze z lokatą nocną, nie jest żle. Przy twoich wpływach 2000 miesiecznie wyszło by na zero. Tzn opłata za kartę 3 zł pokryła by się z drobnych sum które by przechodziy prze to konto . Oprocetowanie jest około 8% ale w rzczywistości wychodzi około 4% ale że omija podatek Belki to jest około 5% porównując do standartowych kont gdzie płacimy podatek Belki. Oszędności mam w Euro Banku chyba jedno z ciekawszych kont oszczędnościowych bo 6,06% też bez podatku Belki bo kapitalizacja dzienna. Przy twoich wpływach 2000 tyś, prowadzenie konta online byłoby bezpłatne . Token GSM też jest bez opłat. W moim wypadku ten duet się sprawdza.
  • ledan 14.07.09, 15:17
    Ja proponuję Polbank.
  • billy.the.kid 15.07.09, 21:03
    ja proponuję że te wszystki banki to JEDNa CHOLERA.
    przy groszowych oszczędnościach, wpłatach, wypłatach o jakich mówimy
    różnice mogą byc kilkuzłotowe.

naturalnie przy MILIONACH mkożna się zastanawiac. ale przy milionach
    to ty dyktujesz bankowi warunki.
  • Gość: stef63 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.07.09, 17:36
    Zgadza się że od małych kwot są małe odsetki.
    Ja jednak wolałabym te 10 000 trzymać na koncie oszczędnościowym, oprocentowanym
    6,06,lub poszukać jakiejś lokaty, niż trzymać te 10 000 na rorze oprocentowanym
    0,01.
  • plum1984 16.07.09, 18:41
    Witam!!!

Ja również polecam lokatę w jednym z banków, ale nie na całą kwotę, powiedzmy, że 8 tys. na lokatę, a 2 tys na rachunku ROR (na wszelki wypadek). Lokatę terminową najlepiej. Nie orientuję się tylko czy każdy bank ma lokaty z których można wypłacać i wpłacać w dowolnym momencie, ale dlatego właśnie proponuję lokatę terminową tylko na część oszczędności, na początku na 6 miesięcy lub na rok, a potem jeśli nadal chcemy, żeby pieniądze pracowały to można na dłuższy okres powiedzmy lokaty 2-3 letnie, bo w tedy można dostać lepsze oprocentowanie. ROR proponuję w mBanku, bo nie ma opłat oraz oprocentowanie wynosi do 5% loka w dowolnym banku, ale tez może być w mBanku, bo ten bank jest zaufany i na pewno nie upadnie, ani nie powinno być żadnych afer. Porównanie kont i lokat może Pan sprawdzić tutaj:
    Konta osobiste
    lub szczegółowe porównanie w tabelce (moim zdaniem bardziej czytelne) :
    Porównanie kont osobistych.

Pozdrawiam serdecznie

P.S. Ja osobiście najpierw miałem lokatę potem powierzyłem oszczędności Funduszowi inwestycyjnemu, ale przy obecnej sytuacji jest trochę ryzyka, że stopa dochodu nie będzie taka jaką byśmy oczekiwali.
  • plum1984 16.07.09, 18:41
    Witam!!!

Ja również polecam lokatę w jednym z banków, ale nie na całą kwotę, powiedzmy, że 8 tys. na lokatę, a 2 tys na rachunku ROR (na wszelki wypadek). Lokatę terminową najlepiej. Nie orientuję sie tylko czy każdy bank ma lokaty z których można wypłacać i wpłacać w dowolnym momencie, ale dlatego właśnie proponuję lokatę terminową tylko na część oszczędności, na początku na 6 miesięcy lub na rok, a potem jeśli nadal chcemy, żeby pieniądze pracowały to można na dłuższy okres powiedzmy lokaty 2-3 letnie, bo w tedy można dostać lepsze oprocentowanie. ROR proponuję w mBanku, bo nie ma opłat oraz oprocentowanie wynosi do 5% loka w dowolnym banku, ale tez może być w mBanku, bo ten bank jest zaufany i na pewno nie upadnie, ani nie powinno być żadnych afer. Porównanie kont i lokat może Pan sprawdzić tutaj: Konta osobisteoraz bardziej szczegółowe porównanie w tabelce (moim zdaniem bardziej czytelne Porównanie kont osobistych.

Pozdrawiam serdecznie

P.S. Ja osobiście miałem moje oszczędności na Funduszu inwestycyjnym, ale przy obecnej sytuacji jest trochę ryzyka, że stopa dochodu nie będzie taka jakąbysmy oczekiwali.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.