Dowód dla dziecka już bez zgody drugiego rodzica? Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Czytam właśnie artykuł w gazecie pt" czy mogę wyjechać z dzieckiem za granicę bez zgody eks męża?" i generalnie pisze, że takową zgodę trzeba mieć przy wyrobieniu paszportu, ale czytam dalej i pisze" Po krajach Unii Europejskiej można podróżować bez paszportu przez 90 dni. Wystarczy na granicy okazać dowód osobisty. Dokument ten musi posiadać także dziecko, a do jego wyrobienia nie jest potrzebna zgoda drugiego rodzica. Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka składa i podpisuje rodzic lub opiekun prawny".

    Czy coś się zmieniło w przepisach? Do tej pory ta zgoda przy wyrobieniu tymczasowego dowodu osobistego dla dziecka musiała być obojga rodziców i musieli się oni wstawić osobiście w biurze paszportowym. Szukam w necie, ale nie mogę znaleźć, a sprawa bardzo mnie zainteresowała, bo właśnie myślę o wyrobieniu dla dzieci dowodów. Chciałabym może gdzies wyjechać z nimi w tym roku za granicę, w obrębie UE. Eks kiedys sie zgodził na wyrobienie dowodów, a teraz mnie na złość nie, zresztą nie ma go teraz w kraju...

    Czy ktoś wie coś na ten temat więcej?smile
    -------------
    "Żaden człowiek siły swojej nie zna, dopóki jej w potrzebie z siebie nie dobędzie" E. Orzeszkowa
    • Z tego co wiem, to od przynajmniej kilku lat przy wyrabianiu tymczasowego dowodu nie jest potrzebna zgoda 2 rodzica. Wniosek o dowód nie składa się w biurze paszportowym tylko w urzędzie gminy/miasta.
    • Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, składa wniosek osobiście, w obecności jednego z rodziców, w przypadku małoletniego do 13 roku życia wniosek składają obydwoje rodzice (bądź jeden, ale musi mieć zgodę drugiego).
      --
      Kot składa się z futra, kota właściwego i podzespołu mruczącego
    • Około rok temu wyrabiałam dowód osobisty synowi (miał niecały rok). Wymagano obecności i podpisu obojga rodziców.
      • tesknotazabija napisała:

        > Około rok temu wyrabiałam dowód osobisty synowi (miał niecały rok). Wymagano ob
        > ecności i podpisu obojga rodziców.

        Tylko gwoli rozjaśnienia nieco sprawy dodam, że wymaganie obecności obojga rodziców przy składaniu wniosku przez małoletniego poniżej 13 r. życia jest zwykle wymysłem niedouczonych urzędników. Wystarczy obecność jednego z rodziców + pisemna zgoda drugiego, z podpisem potwierdzonym notarialnie. W przypadku gdy rzeczony rodzic przebywa za granicą, podpis można potwierdzić w konsulacie i ma to takie same skutki prawne jak potwierdzenie notarialne.
        I trochę paragrafów:
        Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz.U. 2009 nr 47 poz. 384). Odpowiedni przepis znajduje się w § 5. 1 i brzmi „Wniosek składa się osobiście, z wyjątkiem:

        1) osoby małoletniej, która nie ukończyła 13. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekuna ustanowionego przez sąd, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza;”.

        Co do potwierdzenia podpisu przez konsula RP: Ustawia z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Dz.U. 2002 nr 215 poz. 1823). Art. 19. mówi iż:
        1. Konsul wykonuje czynności notarialne, a w szczególności:[....]
        2) poświadcza własnoręczność podpisów i znaków ręcznych na dokumentach;
        [...]
        5. Do czynności konsula, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy
        prawa o notariacie. Czynności te mają taką samą moc jak czynności wykonane
        przez notariusza w Rzeczypospolitej Polskiej.

        Tak napisałem żeby zostało w archiwum forum, może komuś kiedyś się przyda smile
    • Może po prostu zapytaj we właściwym urzędzie gminy i będziesz mieć jasną sprawę... zdarzyło mi się już uzyskać 2 rózne odpowiedzi w 2 oddziałach ZUS
      • 3 tyg temu wyrabiałam dowód swojemu trzy letniemu dziecku, potrzebna była zgoda moja i męża , musielismy osobiście być w urzedzie. A jeśli któres z rodziców nie moze sie stawic to trzeba to załatwic notarialnie a w przypadku kiedy jedno z rodziców nie chce podpisac zgody to do sądu
        • tez złożyłam o paszport dla małego, eks nie wyrażał zgody a wiem ze nawet na wyjazd na teren UE od 26 czerwca dziecko musi mieć swoj dokument. Eks nie wyraził na to zgody, poszłam do biura paszportowego pokazałam wyrok sądu w którym ma wpis" pozwanemu ogranicza władzę rodzicielską do wspołdecydowania o najważniejszych sprawach dziecka" Pani przyjęła dokuement stwerdziła ze sąd nie okreslil jakie najwazniesze rzeczy wiec paszport biometryczny juz sie wyrabia. Tak przynajmniej jest 3mieście
    • Witam.Tez bylem w takiej sytuacji,poszedlem do Urzedu Miasta aby wyrobic "malemu" dowod ,ale okazalo sie ze musze miec zgode ex malzonki ,nie wiem gdzie ona przebywa to nie mialem jak ow zgode otrzymac, wiec Pani z biura zaproponowala abym zlozyl wniosek do Sadu o wyrazenie takowej zgody, oczywiscie udalem sie do Sadu ,ale nie z wnioskiem o zgode wyrobienia dokumentu tozsamosci ,tylko o pozbawienie ja praw rodzicielskich ,Sad pozbawil ja praw , teraz wiem ze cokolwiek bede potrzebowal to nie musze miec zadnej zgody.Troche czasu przy tym zeszlo no ale coz mysle ze to bylo najlepsze rozwiazanie.A co do samej zgody o wyrobienie jakiegokolwiek dokumentu,wiem ze to postepowanie trwa dosyc szybko ,wiec decyzja nalezy do Ciebie.pozdrawiamsmile

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.