Dodaj do ulubionych

sąd właściwy do rozpatrzenia wniosku rozwodowego

18.01.13, 19:00
Od 3 lat nie mieszkamy razem, wyprowadziłam się do mojego rodzinnego miasta. Nie mamy rozwodu, mąż się nie zgadza i do tej pory mi to nie przeszkadzało, ale chciałabym w końcu uregulować to formalnie, choćby ze względu na rozliczenie podatkowe.

Moje pytanie jest takie - czy mogę złożyć wniosek rozwodowy w sądzie, w mieście w którym mieszkam obecnie czy muszę to zrobić tam, gdzie ostatnio mieszkaliśmy razem?

Edytor zaawansowany
  • errormix 18.01.13, 20:26
    W pozwie należy określić sąd, do którego składany jest pozew o rozwód. W przypadku sprawy o rozwód sądem właściwym jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli chociaż jedno z nich tam nadal przebywa.

Jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania pozew należy wnieść do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (przeciwko, któremu wnosimy pozew).

W sytuacji, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania w wyżej wskazany sposób pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda (czyli małżonka, który wnosi pozew).

--
    Kopiowanie i powielanie tekstów we fragmentach lub w całości, albo jakichkolwiek innych treści opublikowanych przez Errora bez jego pisemnej zgody jest zabronione. Copyright (C) Error.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka