Dodaj do ulubionych

Problem z alimentami

13.09.15, 13:51
Witam, szukam wszędzie pomocy by rozwiązać ciężka dla mnie sytuacje.
Sprawa wyglada następująco. Mam 19 lat i uczę sie w liceum. Mieszkałam z matka (w domu jej zamożnego partnera) która otrzymywała 1200zl alimentów od ojca mieszkajacego w Niemczech. Z wielu przyczyn gdy któregos razu ponownie wyrzuciła mnie z domu postanowiłam nie błagać juz o możliwość powrotu i odeszłam. Obecnie zostalam jedynie z książkami do szkoły i Garścią ubrań. Nie mam środków do zycia ani do spełnienia potrzeb takich jak lekarz, środki higieny, jedzenie , opłaty szkolne (ksiazki ,ubezpieczenie) itp. Mieszkanie z nia doprowadzało mnie do stanów depresyjnych.
Obecnie mieszkam Od miesiąca w domu rodzinnym mojego chłopaka. Ojciec zaprzestał płacenia alimentów matce argumentując tym ze juz z nia nie mieszkam. Chciałam sie dogadać bym ja jako dorosła dostawała te przesądzone alimenty na moje konto. Powiedział ze poki nie mieszkam u matki- nic nie dostanę.
Co w takiej sytuacji mam zrobić? Gdzie sie udać by alimenty przyznawane wcześniej matce były przyznawane dla mnie ? Chciałabym skończyć liceum i wynająć miejsce w którym mogłabym zyc samodzielnie . Ponowny powrót do matki nie wchodzi w grę gdyż moj stan psychiczny mi na to nie pozwala. Lata ubliżania, wyzywania , męczarni psychicznej a czasem i fizycznej bardzo sie odznaczyły na mojej psychice.
Z gory dziękuje za pomoc .
Edytor zaawansowany
 • froshka66 21.09.15, 20:34
  Pozew o ustalenie obowiązku alimentacyjnego wnosi się do sądu rejonowego. W pozwie należy wskazać do jakiego sądu kierujemy nasze żądanie. Wystarczające jest podanie sądu rejonowego, jego siedziby (czyli miasta, w którym się znajduje) oraz wydziału, w którym sprawa będzie rozpatrywana.
  W przypadku, jeśli pozwany (ojciec) nie ma miejsca zamieszkania w kraju ( Polsce) , powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda (Pani miejsca zamieszkania).
  Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest zwolniona od kosztów sądowych i może zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata.
  Przesłanką obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka, jest niemożliwość samodzielnego utrzymania się. Natomiast po stronie zobowiązanych rodziców ich możliwości finansowo – zarobkowe. Rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko, dopóki nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Muszą dostarczać swojemu dziecku środki utrzymania i wychowania. Taki obowiązek istnieje nawet, jeśli dziecko ukończyło 18 lat, ale uczy się nadal i nie ma żadnych własnych źródeł dochodu.
  Pełnoletniość nie jest granicą, która pozwala rodzicom na uwolnienie się od obowiązku alimentacji na rzecz dzieci. Dzieje się tak, bowiem dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samo, ma prawo do alimentów od rodziców. Alimenty dziecku przysługują bez względu na wiek. Jednak należy pamiętać, że dziecko, które uzyskało już pełnoletniość powinno wykazać, że nie z własnej winy nie potrafi się jeszcze utrzymać bez pomocy rodziców.
  Momencie ukończenia przez dziecko 18 lat nie powoduje, że automatycznie ważny wyrok zasądzający alimenty na jego rzecz przestaje obowiązywać.
  To dziecko powinno zwrócić się do sądu o zmianę odbiorcy alimentów, podając w uzasadnieniu, że jest pełnoletnie i wyraża wolę otrzymywania pieniędzy do rąk własnych.
  Podsuumowywyując
  1 Udać się na policje i do ośrodka interwencji kryzysowej i oowiedziec o wszystkim, Może pani mama będzie miała założoną Niebieską Kartę.
  2 Do sądu rejonowego zwrócić się do sądu o zmianę odbiorcy alimentów – z załączonym wyrokiem sądowym , lub z informacja, że taki wyrok miała miejsce ( tz przyznający alimenty Pani mamie dla Pani)
  3 Do sądu rejonowego zwrócić się z pozwem o alimenty od matki. Wystąpić jednocześnie o zabezpieczeni alimentacyjne na czas procesu.
 • froshka66 21.09.15, 20:45
  PS
  "uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1977 roku, III CZP 14/77, OSNCP 1977/7 poz. 106, której jedna z podstawowych tez brzmi:
  W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego."
 • bartekrebs 26.06.16, 14:00
  Ja w marcu szukałem prawnika na portalu www.prawos.pl i szczerze wszystkim polecam ten portal bo jest on naprawe swietnie zaprojektowany i dobrze funcjonuje. Wybierasz sobie swoja miejscowosc obszar prawa i prawos sam Ci pokazuje kancelarie jakie moga Ci pomoc. Świetny portal!!!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.