Dodaj do ulubionych

Ważne pytanie

19.06.06, 21:42
Moja córka wybiera się na uczelnię niepubliczną. Czy nadal będzie miała prawo
do alimentów? A co w sytuacji, kiedy podjęłaby studia zaoczne, ale nie
pracowałaby? Sprawa pilna, musimy szybko podjąć decyzję.
Obserwuj wątek
      • ladyhawke12 Re: Ważne pytanie 20.06.06, 07:27
        Moja córka studiuje zaocznie, i nie pracuje, dostaje alimenty, alimenty
        przyslugują do 25 roku życia jeśli dziecko się uczy, ale jeśli dziecko np,
        weźmie urlop dziekański to już może ojciec dziecka, lub matka zaprzestać
        płacenia alimentów.
    • tricolour Ostatnio były jakieś zmiany w prawie... 20.06.06, 08:10
      ... i warto dokładniej im sie przyjrzeć, jak kogoś sprawa dotyczy.
      I tak - o ile dobrze pamietam - alimenty są do 24 roku życia, pod warunkiem, że
      człowiek (bo nie dziecko już) się uczy. I nie wszystkie rodzaje "nauki" są
      nauką. Warto zapytać prawnika o własną sprawę...
      • ladyhawke12 Tri 20.06.06, 08:48
        Właśnie jestem w tej sytuacji i rozmawiałam z pania adwokat, powiedziała że do
        25 roku życia o ile student nie podejmie pracy, nie zmieni kierunku studiów i
        nie weźmie urlopu dziekańskiego.Jeśli chodzi o pracę to nie liczą się dorywcze
        umowy zlecenia.
        • burza4 Re: Tri 20.06.06, 12:53
          zastanawia mnie skąd to przekonanie, że jest jakaś granica wiekowa przy
          alimentacji? bo kodeks mówi jedynie, że taką granicą jest nie wiek, a możliwość
          samodzielnego utrzymania się. Być może adwokaci powołują się na doświadczenie
          (najczęściej występujące podejście w sądach), ale spotkałam się z przypadkami,
          gdzie alimenty były utrzymywane POMIMO uzyskiwania jakichś dochodów
          (niewielkich), pomimo WIELOKROTNYCH zmian kierunku studiów i pomimo ewidentnych
          dowodów na bumelowanie i opuszczanie zajęć... więc - na dwoje babka wróżyła.
          • crazysoma popieram 20.06.06, 12:57
            gdzies ostatnio przeczytalam opinie, ze ci, ktorzy zostawiaja dzieci (dotyczy i
            ojcow i matek) powinni placic tym dzieciom odszkodowanie za straty moralne do
            konca zycia.

pozdrawiam
          • ladyhawke12 Do burza 20.06.06, 13:04
            Nie wiem czym sie kto kieruje, ja pytałam ponieważ moja córka jest na studiach
            zaocznych, i chciałam wiedziec jak to z tymi alimentami jest.Prawda jest taka że
            jak rodzic który zostawił dziecko nie bedzie chciał płacić dorosłemu dziecku to
            znajdzie sposób, znam też przypadek że tatus złożył o alimenty od swojego 18-sto
            letniego syna, w uzasadnieu podał że płacił na niego 18 lat, teraz on nie ma
            dochodów więc mu się należy i dostał alimenty, wszystko do góry nogami.
            • burza4 Re: Do burza 21.06.06, 11:53
              ladyhawke12 napisała:

> Nie wiem czym sie kto kieruje, ja pytałam ponieważ moja córka jest na studiach
              > zaocznych, i chciałam wiedziec jak to z tymi alimentami jest

no właśnie chodzi o to - że z tymi alimentami nigdy nic nie wiadomosmile
              co sąd to inne podejście, zasadniczo po wpisach na różnych forach widać, że
              sądy skłaniają się raczej ku studiującym dzieciom, no chyba że ojciec jest w
              tragicznej sytuacji (choć i to nie zawsze pomaga). Ale jak to konkretnie byłoby
              w twoim przypadku - po prostu nie wiadomo, prawo jest dość swobodnie
              interpretowane.
        • bazylissa Re: Tri 20.06.06, 17:11
          Jesteś pewna co do umowy zlecenia i pracy dorywczej? Ojciec namiętnie szuka
          mojej córce pracy w charakterze sekretarki, a w tle pobrzmiewa groźba, że może
          domagać się zwrotu alimentów za jesień 2006 - tu wyjaśniam, że przy sprzedaży
          domu pożyczył nam pewną sumę, którą rozliczamy alimentami, tzn. ten swoisty
          kredyt zostane spłacony łaskawcy w styczniu 2007. Chodzi więc o te kilka
          miesięcy, za które przy podjęciu pracy należałby się zwrot.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka