Dodaj do ulubionych

Nieuczciwy pracodawca (Roundwork BV). Pomocy!

23.10.08, 20:30
Witam wszystkich!

Chciałbym prosić doświadczonych Użytkowników forum o pomoc i poradę.

Od połowy lipca do połowy września byłem zatrudniony w uitzenbureau Roundwork, z siedzibami w Hadze (Televisiestraat) oraz Rotterdamie (St. Andriesstraat). Słyszałem o wyjątkowo kiepskiej reputacji tego biura, jednak bardzo potrzebowałem pracy, więc zdecydowałem się podpisać z nimi umowę. Tak jak przypuszczałem, odmówiono mi drugiego egzemplarza tejże umowy. Po kilku tygodniach pracy nie otrzymałem tygodniówki - wytłumaczono mi, że musiano ją wstrzymać, bo "wypłacono mi nadwyżkę, którą teraz trzeba wyrównać". Na żadne szczegółowe pytania z mojej strony nie udzielono odpowiedzi - a właściwie odpowiedź była, ale jedna: jak się nie podoba, to "weg"; "300 osób nie ma problemu, a ty masz problem". Po odbyciu wielu rozmów z innymi pracownikami dowiedziałem się, że "to biuro po prostu nie wypłaca wakacyjnego" (vacantiegeld). Przejrzałem solarisy i oto, co się okazało:

1) vacantiegeld było wypłacane regularnie każdego tygodnia pracy (ok. 30 euro tygodniowo);

2) po pewnym czasie, gdy suma wypłaconych kwot vacantiegeld osiągała kwotę tygodniowej wypłaty (270-300 euro), pracodawca wstrzymywał wypłatę tygodniówki i zmuszał pracownika do podpisania pokwitowania na odbiór tejże tygodniówki w gotówce.

Gdy podsunięto mi do podpisania pokwitowanie, odmówiłem. Pracodawca miał wówczas u siebie moje pieniądze za trzy tygodnie pracy. Gdy odmówiłem złożenia podpisu, odmówił wypłaty zaległych pieniędzy i postraszył "swoimi przyjaciółmi". Niestety, ze względu na studia w toku oraz brak pieniędzy, musiałem dwa tygodnie po tym wydarzeniu wrócić do Polski. I w tym właśnie miejscu chciałbym Was prosić o pomoc. Oto kroki, które wykonałem do tej pory:

1) Jeszcze przed wyjazdem poszedłem na policję. Odesłano mnie stamtąd do Juridische Loket.

2) Na spotkaniu w Jurudische Loket (na które czekałem tydzień!); poinformowano mnie, że jedyną drogą odzyskania pieniędzy jest wytoczenie pracodawcy sprawy cywilnej. Tamtejsza prawniczka napisała dla mnie skierowany do pracodawcy list z żądaniem wypłaty zaległych świadczeń. List wysłałem do pracodawcy; pozostał bez odpowiedzi.

3) Napisałem do polskiego konsulatu w Hadze, który wysłał mi formularz skargi do holenderskiej Inspekcji Pracy oraz związków zawodowych zrzeszających pracowników sezonowych.

4) Wysłałem do Inspekcji Pracy wypełniony formularz z załączonymi specyfikacjami solaris, wyciągiem z konta bankowego oraz papierem, do którego podpisania próbowano mnie zmusić. Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.

5) Wysłałem zgłoszenie wraz z dokumentami do związków zawodowych; brak odpowiedzi.

6) Wysłałem do firmy będącej właścicielem obiektów, do pracy w których posyłał nas pracodawca (Red Star), wymienione dokumenty wraz z moim numerem pracownika oraz prośbą o potwierdzenie faktu, że w danych okresach wykonywałem pracę na ich obiektach (przecież wszystko mają w systemie!) - brak odpowiedzi.

7) Napisałem do konsulatu mejla z pytaniami dotyczącymi przebiegu oraz charakteru tej sprawy. Lakonicznie poinformowano mnie, abym poinformował Inspekcję Pracy o zmianie miejsca pobytu (informację tę zawierał już wypełniony przeze mnie formularz!) oraz że protokół z Inspekcji Pracy może co najwyżej posłużyć do wytoczenia pracodawcy sprawy cywilnej.

Ręce mi już opadają. Jak mam wytoczyć sprawę cywilną temu cholernemu biuru, jeżeli mieszkam i studiuję w Polsce? Czy pracownicy sezonowi są zupełnie bezradni wobec nieuczciwych pracodawców? Proszę, odpowiedzcie na moje pytania. Pomóżcie. Wiele się na tym forum pisze o godności, o podjęciu działań przeciw nieuczciwym biurom. Takie właśnie działania chciałbym podjąć i potrzebuję Waszej pomocy. Nie chodzi już nawet o te pieniądze (ok. 900 euro), ale o sam fakt, jak ci chamscy Turkowie nas tam traktowali. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś zorientowany udzielił mi odpowiedzi na poniższe pytania:

1) Z konsulatu napisano mi, że Inspekcja Pracy nałożyć może na pracodawcę wysoką karę. Czy ktoś się orientuje, jak wysokie są takie kary? Naprawdę chciałbym, żeby Roundwork taką karę dostał.

2) Czy rzeczywiście jedyną drogą jest wytoczenie pracodawcy kosztownej sprawy cywilnej? Czy nie ma państwowych instytucji, które mogłyby się tym zająć?

3) Jeżeli jedynym wyjściem jest wytoczenie pracodawcy sprawy cywilnej, jaki byłby koszt tego przedsięwzięcia? Czy musiałbym być obecny w Holandii w czasie jej trwania? Czy musiałbym składać tam zeznania? Czy nie mógłbym tego zrobić w Polsce? (Nie mam zamiaru w ogóle tam wracać).

4) Jaki byłby czas trwania takiej sprawy? (Postępowanie toczone przez Inspekcję Pracy trwa około kilku miesięcy - czyli wcale nie lepiej, niż w Polsce. A na Zachodzie miało być tak pięknie...). Czy miałbym gwarancję, że odzyskam pieniądze?

Proszę, rozwińcie ten temat, jak tylko potraficie. Udzielcie mi i innym poszkodowanym tylu porad, ile tylko potraficie. Podejmijmy wreszcie konkretne działania przeciwko coraz liczniejszym oszustom! Ja osobiście nie mam zamiaru odpuścić tym złodziejom i liczę, że również żaden z Was nie da się okradać!

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam wszystkich!

Piotr F.
Edytor zaawansowany
 • bebeka 23.10.08, 22:06
  Ogromnie Ci wspolczuje! Niestety, nie bede Ci chyba umiala
  konkretnie pomoc. Lektura Twojego postu nasunela mi 2 pytania:
  * czy z Inspekcji Pracy i zwiazkow zawodowych dostales w ogole
  potwierdzenie otrzymania przez nich Twoich listow? Normalnie rzecz
  biorac, otrzymuje sie tutaj cos takiego a sama odpowiedz na tresc
  listu przychodzi zwykle pozniej.
  * to wyplacanie czesci vakantiegeld w gotowce pachnie mi
  kretactwami w ksiegowaniu wyplat np. celem sfalszowania podatkow i
  skladek socjalnych. Moze warto byloby zainteresowac urzad podatkowy
  (belastingdienst) takim kreatywnym sposobem ksiegowania?

  Jak jeszcze cos mi przyjdzie do glowy, to napisze.
  Trzymam kciuki za pomyslne rozwiazanie tej przykrej sprawy. Przykro
  mi, ze nie moge Ci lepiej pomoc...
 • markvanreesk 23.10.08, 22:21
  Bardzo pobieznie przejzalem to co napisales , Chlopie nie masz szans na jakie
  kolwiek zwyciestwo w tej sprawie , to sa swinie ktorych nigdy nie
  zwyciezysz.Swinie zostaw swiniom! Daj sobie spokoj !
 • murya 23.10.08, 23:43
  Dlaczego?Moze wreszcie czas wziac sie za swinie!!!
  A jak bylo ze skladkami na ubezpieczenie?Moze sciagali od Ciebie i chowali do
  kieszeni?Wtedy belasting wzial by ich za dupy.
 • bebeka 24.10.08, 13:00
  Jestem tego samego zdania, co murya; niby dlaczego Polacy mieliby
  sie pozwalac wykorzystywac?!
 • bebeka 24.10.08, 13:07
  Moze moglbys sprobowac pogadac ze zwiazkiem zawodowym specjalnie
  dla Polakow pracujacych w Holandii (wprawdzie w sektorze
  budownictwa i drzewnictwa), ale moze mogliby Ci udzielic wlasciwych
  wskazowek. Podaje linka:
  www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&task=view&id=799&Itemid=42
 • markvanreesk 24.10.08, 20:34
  Odpowiem Ci na pytanie o koszty > Sa one horendalne ,rozpoczecie sprawy nie
  kosztuje duzo ale jezeli przegrasz a na pewno przegrasz to placisz za wszystko ,
  malo tego pozwany moze wytoczyc ci sprawe i wygra o poniesienie jego
  kosztow.Koszt adwokata to od 50 euro w gore nawet do 1000 euro za jedna godzine
  jego pracy. Bedzie tych godzin wiele.Sady w Holandi nie sa dla biednych ludzi ,
  myle sie sa oczywiscie ale tylko w sprawach w ktorych to oni zostali pozwani ,
  przysluguje im wtedy poldarmowa pomoc tzw adwokata socjalnego.
 • piotrfer 25.10.08, 20:04
  >bebeka

  Dziękuję za miłe słowa i współczucie:) Niestety, ani pierwsza, ani druga instytucja nie wysłała mi żadnego potwierdzenia. Konsulat polecił mi poinformować ich, że jestem w Polsce, chociaż taką informację zawarłem w wypełnionym formularzu. Byłem też w belastingdienst z solarisami i okazało się, że wszystko jest na nich w porządku - tzn. pracodawca ma prawo wypłacać vacantiegeld wraz z tygodniową wypłatą. Niestety. Przypuszczam, że w dokumentach mają akurat porządek - każą przecież podpisywać ludziom pokwitowania na odbiór gotówki, której im nie wypłacili. Wyrzucili mnie właśnie wtedy, gdy odmówiłem podpisania takiego dokumentu:( Mam nadzieję, że przyjdzie Ci jeszcze do głowy jakiś pomysł na rozwiązanie tej sprawy. Pozdrawiam serdecznie!

  Co do składek na ubezpieczenie, to nie jestem pewien, jak to z nimi było. Nie chcę machnąć na tę sprawę ręką, bo powyzywać ich od świń to mogę zawsze - za bardzo się tym nie przejmą. Przejmą się dopiero wtedy, jak dostaną po kieszeni. I właśnie do takiej sytuacji chciałbym doprowadzić. Dopiero to ich zaboli.

  Do związku zawodowego wysłałem zgłoszenie sprawy drogą internetową i jak do tej pory mi nie odpowiedzieli:(

  Co do kosztów pomocy prawnej - domyślam się, że są wysokie. Po prostu nie mieści mi się w głowie, że osoba pozbawiona środków finansowych skazana jest na łaskę i niełaskę pracodawcy. Czy Holandia jest zupełnie pozbawiona instytucji, które mogłyby w tej sprawie zaoferować pomoc? Jeśli tak, to taki skrajny liberalizm i antyinterwencjonizm jest niezdrowy:(

  Dziękuję wszystkim za odpowiedź i wciąż liczę na jakieś porady!

 • tijgertje 27.10.08, 11:34
  Piotrfer, mysle, ze brak potwierdzenia przesylki to blokada
  jakiegokolwiek dzialania. Wyslales listem poleconym (aangetekend) ?
  Jelsi nie, to nikomu nie jestes w stanie udowodnic, ze cokolwiek
  wyslales. Mogli nawet nieotwarta koperte do kosza wyrzucic:-/ Jesli
  wysylasz jakiekolwiek papiery i chcesz, zeby wzieli to powaznie, to
  zawsze listem poleconym, jeszcze lepiej inmiennym. Dzwonisz
  wczesniej, pytasz, do kogo kierowac list wa tej czy owej sprawie,
  adresujesz do firmy z dopiskiem pod nazwa t.a.v (ten attentie
  van...) i nazwsko. Wowczas masz potwierdzenie przesylki, adresat
  musi podpisac, a w razie braku odpowiedzi dzwonisz po 2 tygodniach i
  sie pytasz co i jak, jak ci kaza czekac, meczysz ich co tydzien
  telefonami. Jak adresata nie mozesz dopasc telefonicznie, zapisujesz
  kiedy, o ktorej i z kim rozmawiales (mozesz spokojnie poprosic o 3-
  ktrotne przeliterowanie nazwiska). Przy nastepnej rozmowie
  odwolujesz sie do obietnic z poprzedniej i w ten sposob mozesz ich
  przycisnac. Nie beda mogli obiecac ci cudow a potem sie wyprzec, w
  razie czego zawsze mozna sprawdzic polaczenia telefoniczne. Jesli
  sami nie moga ci pomoc, zadaj konkretnych adresow, gdzie isc dalej,
  tam zaznaczaj kto cie odeslal, zeby cie nie odsylali tam i z
  powrotem.
  To samo, jesli wysylasz maila, zawsze pros w dopisku o potwierdzenie
  odbioru, jesli go nie dostaniesz, 3 dni pozniej piszesz, albo
  dzwonisz i tak do skutku. Niestety nie wszyscy biora swoje obowiazki
  powaznie i czasem tylko uparciuchy dostaja to co powinny;-( Mam
  nadzieje, ze cos ci to da. sprobuj na forach poszukac ludzi z tej
  samej firmy, ktorzy rowniez znalezli sie w podobnej sytuacji, albo
  nawet pacuja nadal, ale firma ich zmuszala do podpisywania
  fikcyjnych papierow. W kupie sila. W ostatecznosci mozna sprawe
  naglosnic w mediach, w Wiatrakowie jest kilka programow, ktore
  zajmuja sie sprawami konsumentow, czesto udaje sie dokopac
  nieuczciwym firmom.
  --
  stronka w przygotowaniu:
  www.abra-kadabra.nl/
 • piotrfer 27.10.08, 17:32
  Dzięki za porady. Niestety, jako list polecony wysłałem tylko pismo
  przedprocesowe do pracodawcy (liczyłem, że się przestraszy, ale nic z tego).
  Masz rację, zrobię, jak mówisz. Do urzędu pracy skierował mnie konsulat -
  zastrzeżono, że takie sprawy trwają ok. 3 miesięcy. Jak na razie minął miesiąc i
  nie otrzymałem nawet potwierdzenia odbioru listu. Kurcze, liczyłem, że w
  Holandii takie sprawy załatwiane są szybko i skutecznie, a na razie wygląda to
  wszystko, niestety, na dziki zachód. Liczyłem, że ktoś w Was ma podobne
  doświadczenia i jakoś tę sprawę załatwił. Jeszcze raz dzięki, idę poszukać na
  Wiatraku.
 • minka5 28.10.08, 01:16
  Wiatrakowo jak najbardziej, ale tez Niedziela. A moze informacyjny
  kontakt z polskojezycznym adwokatem w NL? Teraz nie mam namiarow,
  ale gdzies na forach sie przewijalo. Jesli chcesz, to moge poszukac.

  Tijgertje ma znowu racje - listy do instancji tylko imiennie i tylko
  jako pelecone (najlepiej z potwierdzeniem odbioru). Cos mi majaczy,
  ze w instytucjach panstwowych obowiazuje termin 6 tygodni na
  przeslanie odpowiedzi.

  A masz podstawy do skierowania sprawy do komornika? Tutaj nie
  potrzebujesz nakazu sadowego. Wystarcza dokumenty, ktore beda
  wskazywaly na zaleglosci platnicze. Byc moze w Twoim wypadku umowa o
  prace + sprzeczne z nia dalsze dokumenty, bylyby wystarczajace.
  Wydaje mi sie, ze ocena biura komorniczego czy sprawa nadaje sie
  do 'ugryzienia', to koszty w granicach 50 euro. Oczywiscie trzeba
  sprawdzic to juz w konkretnym biurze. Moze to jakas mysl?
 • piotrfer 28.10.08, 16:49
  >minka 5 Byłbym bardzo wdzięczny za namiary:) Sam również próbuję szukać, ale
  coś mi to nie wychodzi. Orientujesz się może, jaki byłby koszt sprawy?

  Niestety, nie mam ani kopii umowy o pracę (pracodawca kilkakrotnie odmówił mi
  wydania drugiego egzemplarza) - ale w Jurudisch Loket powiedzieli, że umowa
  ustna jest równie ważna, jak ta pisemna. Mam jedynie specyfikacje solaris (w tym
  za jeden z trzech tygodni, za które nie dostałem pieniędzy). Więc nie wiem, czy
  z jednym tylko solarisem i bez umowy komornik chciałby sprawę "ugryźć". Ale
  gdyby zrobił to w porozumieniu z inspekcją pracy, która mogłaby przecież łatwo
  sprawdzić, ile są mi winni, sprawa mogłaby wyglądać inaczej... BTW, słyszałem,
  że Juridisch Loket często oferuje darmowe przedstawicielstwo prawne i działa w
  porozumieniu z inspekcją pracy... Ciekawe, dlaczego nie zaoferowali mi tego, gdy
  byłem jeszcze w Holandii...

  Acha, przypomniało mi się, że namiary na kancelarie prawne z polskojęzyczną
  obsługą znaleźć można na stronie polskiego konsulatu. To tak na wszelki wypadek,
  gdyby ktoś potrzebował. Nie wiem tylko, czy opłaca mi się do nich pisać.
  Pracodawca jest mi winien 900 euro. Orientujecie się może w kosztach
  prowadzenia sprawy?

 • minka5 28.10.08, 20:12
  .......Byłbym bardzo wdzięczny za namiary:) Sam również próbuję
  szukać, ale coś mi to nie wychodzi. Orientujesz się może, jaki byłby
  koszt sprawy?.....................

  Piotrfer! Tego nie zrozumialam. Namiary na kogo? Na komornika? Na
  kancelarie adwokacka to chyba nie, bo sam podajsz gdzie szukac...

  Nie wiem czy ktos moze z gory powiedziec Ci ile kosztowac bedzie
  sprawa. Adwokaci licza za godzine swojej pracy i pewnie zaden z gory
  nie bedzie potrafil przewidziec ile Twoja sprawa zajmie czasu.

  Dla komornika masz troche malo papierow. Choc moze warto sie
  zastanowic, aby jednak przekazac to co masz + Twoj opis przebiegu
  sprawy. Za sama ocene czy cos takiego daje podstawy prawne czy nie,
  komornicy biora w graniach do 50 do 80 euro za sprawe. Jesli nie
  znajda podstaw prawnych, to placisz za ich usluge. Jesli natomiast
  znajda, to w pierwszej instancji beda starali sie wszystkie koszty
  przeniesc na dluznika.

  Mysle, ze mozesz tez ponowic nawiazanie kontaktu z urzedem
  skarbowym. Z tego co zrozumialam, to podatek zaplaciles za zarobki +
  wakacyjne, ale to wakacyjne jakoby zostalo Ci przez pracodawce
  odebrane, czyli jakbys go nie dostal. A podatek chyba od tego jednak
  zaplaciles. Po drugie warto tez, aby urzad skarbowy spojrzal czy ten
  pracodawca w okresie Twojego zatrudnienia placil za Ciebie premie
  socjalne. No i tym razem, jesli zdecydujesz sie na ponowny kontakt
  ze skarbowka, slij polecony z potwierdzeniem odbioru.
  Jezeli trafi sie na kogos rozsadnego, to udzieli Ci tez bardzo
  rzeczowych odpowiedzi co Ci w swietle prawa przysluguje a co nie.

  Z adwokatem poczekalbym jeszcze. Najpierw raz jeszcze 'stare
  drozki', ale na innej zasadzie.
 • piotrfer 29.10.08, 00:27
  Rzeczywiście, mój ostatni post był trochę nielogiczny. Przypomniałem sobie, że namiary na kancelarie adwokackie znajdują się na stronie konsulatu.

  Co do "starych dróżek", najbardziej liczyłem na Inspekcję Pracy. Słyszałem również, że Juridisch Loket w porozumieniu z Inspekcją Pracy wytoczyć może w imieniu pokrzywdzonego sprawę pracodawcy. Słyszałeś (słyszeliście) coś o takim rozwiązaniu?

  Najgorsze jest to, że ze względu na studia musiałem wrócić do Polski i zostawić tę kwestię nierozwiązaną:( Mam nadzieję, że jednak uda mi się coś wywalczyć. Po prostu nie mogę przyjąć do wiadomości, że można tak po prostu kogoś wypieprzyć na zbity pysk, odmówić zapłaty (900 euro to dla mnie sporo) i żadna z państwowych/dotowanych przez państwo instytucji specjalnie się tym nie zainteresuje. To przykre i dobijające:( A pracowników sezonowych rzadko stać przecież na kosztowną obsługę prawną oferowaną przez prywatne kancelarie...
 • bebeka 30.10.08, 10:09
  Moze moglbys nawiazac kontakt (contact opnemen) z biurem, ktore
  trudni sie tutaj zwalczaniem dyskryminacji z rozmaitych powodow i
  zlozyc skarge (klacht indienen) na tego pracodawce? Moze oni
  mogliby Ci udzielic jakis konkretnych wskazowek co do dalszego
  postepowania?
  Podaje linka: www.radar.nl/

 • piotrfer 31.10.08, 18:23
  Bardzo dziękuję, spróbuję to zrobić. Dam znać, jak mi poszło.

  Trzy dni temu napisałem do holenderskiej Inspekcji Pracy mejla w języku
  angielskim, ale do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi. Co za ludzie...:(

  Mam nadzieje, że te moje (nasze:) poszukiwania jakichś rozwiązań przydadzą się
  innym, którzy mieliby nieszczęście znaleźć się w podobnej sytuacji.
 • markvanreesk 01.11.08, 23:15
  Przyszlo mi do glowy ze mozna sie zorientowac czy komornik nie bylby tutaj
  pomocny.Komornik tutaj to taki rodzaj advocata i egzekutora w jednej osobie w
  razie czego moze tez wytoczyc sprawe..Tylko kwota nie jest byc moze dla niego
  nazbyt interesujaca....
 • piotrfer 04.11.08, 16:04
  No właśnie, kwota nie jest zbyt wysoka:( Napisałem mejla do Inspekcji Pracy i
  otrzymałem odpowiedź, że po przetłumaczeniu mój formularz został wysłany do
  Rotterdamu i że po zakończeniu czynności inspektorowie skontaktują się
  bezpośrednio ze mną. Więc z niecierpliwością na to czekam. Protokół z inspekcji
  pracy na pewno się przyda. Może z nim będę mógł udać się do komornika. Tylko czy
  nie jest tak, że do komornika można się zgłosić tylko z wyrokiem sądu, do
  którego pracodawca się nie zastosował? Pozdrawiam!
 • minka5 04.11.08, 19:34
  'Tutaj nie potrzebujesz nakazu sadowego. Wystarcza dokumenty, ktore
  beda wskazywaly na zaleglosci platnicze.'

  Dlaczego nie czytasz staranniej? Troche wiecej szacunku dla czasu i
  energii innych ludzi, ktorzy staraja Ci sie cos podpowiedziec.
 • markvanreesk 04.11.08, 21:02
  Komornik to ich moze pozwac do sadu.komornik w NL to prawie Bog !
 • piotrfer 06.11.08, 22:45
  Minka5> Czytam starannie i jestem wdzięczny za pomoc. Zrozumiałem wcześniej, że
  komornik może mi pomóc, jeśli mam w ręku wyrok sądu.

  Markvanreesk> Jeżeli rzeczywiście komornik może ich pozwać do sądu, to chyba
  poczekam na protokół z inspekcji pracy i wówczas zgłoszę się do komornika. To
  chyba najlepsza droga.

  Dziękuję wszystkim Internautom za pomoc i przedstawienie mi różnych dróg
  rozwiązania problemu. Mam nadzieję, że Wasze rady przydadzą się też innym,
  znajdującym się w podobnej sytuacji osobom. Pozdrawiam wszystkich!
 • markvanreesk 07.11.08, 21:43
  Tutaj rola komornika jest nieco inna niz w PL.komornik jezeli widzi mozliwosci i
  racje sam wytacza sprawe i otrzymuje wyrok sadu po to aby wkroczyc do
  akcji.Najkrotsza i najtansza droga do swojego.Minka miala racje. Tylko jest
  pytanie -Czy komornik zobaczy mozliwosc sukcesu w Twojej sprawie.Ja jestem pod
  tym wzgledem bardzo sceptyczny.
 • piotrfer 09.11.08, 19:45
  Ale z protokołem z inspekcji pracy wszystko powinno być ok, prawda? A wiem, że
  sprawa jest w toku...
 • darek10000 08.11.08, 17:25
  AGRIWERK BV z siedziba w S-Hertogenbosch to oszusci PIEPSZONA LUCYNA
  lub ktos z jej koleszkow z firmy .cie sciagnie obiecujac zlote gury
  a to co zastaniesz na miejscu to koszmar OSTRZEGAM!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • janusz_444 08.11.08, 23:47
  wyrachowana i beszczelnie kłamiąca agencja posrednictwa pracy!!!
  warunki socjalne-PRZEPEŁNIONY CHLEW!!!!!ODRADZAM WSZYSTKIM!
 • piotrfer 11.11.08, 16:13
  No i dupa. Dostałem następującą odpowiedź z inspekcji pracy:

  With reference to your e-mail we inform you as follows.
  It is not up to the Arbeidsinspectie to investigate matters on employees who did
  not receive their wages from their employers. The Arbeidsinspectie will
  therefore not take action against your former employer in this respect. I advice
  you to ask legal advice on your question what you can do to receive your wages.
  If you are already back in Poland, you can ask legal advice from a Polish
  lawyer. Unfortunately the Arbeidsinspectie can't help you with this matter.

  To czym oni się, przepraszam, zajmują? Nie stać mnie na prawnika, do cholery! Ta
  Holandia to jakiś cholerny dziki zachód! Po co otwierają rynek pracy, skoro nie
  są w stanie/nie zamierzają go kontrolować? Ja pieprzę!!!!!
 • bebeka 14.11.08, 16:38
  Na stronie holenderskiego Ministerstwa Spraw Spolecznych i
  Zatrudnienia polski.szw.nl znalazlam taka informacje nt.
  tego, czym zajmuje sie Arbeidsinspectie w Holandii:
  fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/klachtenformulier_Polish
  Wyglada na to, ze odpowiedz, ktora od nich dostales jest prawdziwa.

  Na stronie www.sncu.nl/ wsrod FAQ w odpowiedzi na pytanie:

  Co mam zrobić, jeżeli moja agencja pracy tymczasowej nie będzie
  właściwie przestrzegać przepisów Układu Zbiorowego Pracy (CAO)?

  znalazlam taka informacje:

  Jeżeli posiada Pan(i) informacje, które świadczą o tym, że Pana(i)
  agencja pracy tymczasowej nie przestrzega właściwie przepisów
  Układu Zbiorowego Pracy (CAO), można to zgłosić anonimowo w
  Stowarzyszeniu ds. Przestrzegania Przepisów CAO dla Pracowników
  Tymczasowych (Stichting Naleving CAO voor Uitzendkrachten - SNCU)
  na stronach www.meldenhelpt.nl lub www.poinformowaniepomaga.nl. W
  takich przypadkach SNCU może przeprowadzić kontrolę i podjąć kroki,
  jeżeli okaże się, że faktycznie nie przestrzegano przepisów CAO.

  Moze (zanim powaznie zaczniesz myslec o poddaniu sie) warto
  sprobowac jeszcze w ten sposob?
  Swoja droga ciekawa jestem, czy dostales jakas reakcje z tego
  biura "Radar".

 • piotrfer 16.11.08, 23:41
  Przepraszam, przegapiłem Twój post. Do Radaru właśnie piszę mejla-z tego, co
  przeczytałem, zajmują się raczej innymi sprawami, ale napisać nie zaszkodzi. Do
  SNCU wysłałem zgłoszenie jeszcze pod koniec września i do tej pory nie
  otrzymałem żadnej odpowiedzi.

  Poddawać się nie mam zamiaru, choć nie wiem, co jeszcze mogę zrobić. Pozdrawiam:)

 • piotrfer 17.11.08, 17:09
  Dostałem informację, że sprawa została z Radaru skierowana do organizacji
  RATUNKU. Podobno ktoś ma się ze mną niedługo stamtąd skontaktować. Organizacja
  posiada własną stronę: www.ratunku.nl. Jak piszą, zajmują się pomocą "w
  rozwiązywaniu często niełatwych problemów życiowych". Zastanawiam się tylko, czy
  ich usługi są płatne... W każdym razie link wydaje się przydatny, więc go
  zamieszczam.
 • bebeka 17.11.08, 18:28
  Koniecznie przypomnij sie w SNCU i po prostu zapytaj, co
  konkretnego zrobili do tej pory w Twojej sprawie.
 • piotrfer 19.11.08, 17:23
  Racja, wysłałem im przypomnienie i, na wszelki wypadek, ponowiłem zgłoszenie. A
  co do ratunku.nl - 53 euro za godzinę pracy. Co do prawnika ze strony "dom
  polski" - ponad 3000 euro zaliczki+ponad 100 euro za godzinę pracy. To nie jest
  kraj dla biednych ludzi... Na stronie ambasady są dane kontaktowe pana Radosława
  Niemyjskiego-jego kancelaria obsługuje sprawy finansowane przez Radę Pomocy
  Prawnej. Ale najpierw trzeba do pana Niemyjskiego zadzwonić. Orientuje się ktoś
  może, co to za instytucja i na jakich zasadach działa? I, przede wszystkim, czy
  finansuje sprawy w całości czy częściowo? I czy jest skuteczna?
 • minka5 11.11.08, 23:30
  www.dompolski.nl/
  Wlasnie powstal. Sa tam namiary na polskiego prawnika. Moze on/ona
  Ci jakos poradzi? Nie mam wrazenia, aby bylo to platne. Upewnij sie,
  bo nie wiem. To zupelnie swieza sprawa.

  I pozostaje nadal konsultacja z komornikiem czy bedzie mial podstawy
  do sciagniecia zadluzenia.
 • piotrfer 13.11.08, 00:41
  Bardzo dziękuję. Jutro do nich napiszę. Nie konsultowałem jeszcze sprawy z
  komornikiem. Wydział Konsularny obiecał mi, że zadzwoni do pracodawcy i poprosi
  o wyjaśnienia. Ciekawe, co z tego wyjdzie.

  Jeżeli ktoś ma podobne do moich problemy, niech spróbuje skontaktować się z
  polskim konsulatem w Hadze (konsul@polamb.nl) i poprosi ich o mediację. Może
  pracodawca się przestraszy.

  Minka5, jeszcze raz wielkie dzięki. Odezwę się, gdy tylko otrzymam od nich
  odpowiedź.
 • markvanreesk 14.11.08, 10:56
  Hmm , wydaje mi sie ze niektorzy polacy zaczynaja czasem zachowywac sie tak jak
  zydzi w czasie II wojny swiatowej.Juz byli skopani,wyrzuceni z
  domow,okradzeni,ponizeni ale nadal wierzyli w germanska kulture i praworzadnosc !
 • piotrfer 16.11.08, 23:05
  Dość dziwne porównanie. Nie wierzę w ich kulturę i praworządność. Mam tylko
  nadzieję, że się przestraszą - a lęk przed karą jest raczej mało chwalebnym
  motywem postępowania.
 • piotrfer 18.11.08, 01:14
  oj, obawiam się, że ta kancelaria, do której prowadzi link, jest bardzo, bardzo
  droga. napisałem do nich w każdym razie. dzięki.
 • piotrfer 18.11.08, 01:31
  piotrfer napisał:

  > oj, obawiam się, że ta kancelaria, do której prowadzi link, jest bardzo, bardzo
  > droga. napisałem do nich w każdym razie. dzięki.

  chodziło mi o link znajdujący się na stronie dompolski.nl:)
 • markvanreesk 19.11.08, 00:38
  Ach za sprawiedliwosc trzeba zawsze drogo zaplacic ! Nie poddawaj sie!
 • piotrfer 19.11.08, 17:24
  Wolałbym, żeby zapłacił facet, który mnie oszukał:) A poddawać to się nie
  poddaję, piszę codziennie mejle aż mi ręce odpadają:)
 • piotrfer 19.11.08, 17:25
  Ech, niestety chcą 3600 euro zaliczki+od 130 do 295 euro za godzinę pracy:(
 • minka5 19.11.08, 19:42
  Zaliczke? I to tak wysoka? Za co niby?
 • piotrfer 19.11.08, 23:45
  Tego nie wiem. Dokładne stawki to:
  -3600 euro zaliczki,
  -130 euro (aplikant) do 295 euro (partner)- za godzinę pracy, jak sądzę. Nieźle.
 • minka5 20.11.08, 10:31
  piotrfer napisał:

  Tego nie wiem. Dokładne stawki to:
  -3600 euro zaliczki,
  -130 euro (aplikant) do 295 euro (partner)- za godzinę pracy, jak
  sądzę. Nieźle

  To faktycznie nie brzmi zachecajaco. Ta zaliczka jest strasznie
  dziwna. Prawde powiedziawszy, nigdy do tej pory nie slyszalam o
  czyms takim.
  Zostaje Ci chyba tylko jeszcze podejscie do komornika.
 • piotrfer 28.11.08, 11:45
  Żaden komornik mi jeszcze nie odpowiedział, ale przypuszczam, że też biorą
  200-300 euro za godzinę pracy. Skontaktowałem się z polskim prawnikiem z
  Holandii, wyśle mi formularz prośby o dofinansowanie z Rady Pomocy Prawnej.
  Jeśli dostanę finansowanie, zajmie się sprawą. Jak nie, to - jak zaznaczył - nie
  będzie mi się opłacać, bo za godzinę pracy bierze 200 euro.

  Wkład własny przy dofinansowaniu z Rady wynosi 70-700 euro. Czas oczekiwania na
  decyzję o przyznaniu finansowania - do 3 miesięcy. Czas leci:) Jeżeli ktoś
  znajduje się w podobnej sytuacji - adres prawnika znaleźć można na stronie
  polskiego konsulatu.

  markvanreesk> Masz rację, że do pewnego stopnia sam jestem sobie winien. Nie
  znałem tego biura. Tyle że przyjechałem do Holandii na wakacje i po miesiącu
  bezrobocia rozpaczliwie potrzebowałem pracy. No nic, trudno się mówi. A co do
  drapieżnego charakteru współczesnego kapitalizmu, muszę niestety przyznać Ci
  rację - ale to dzięki niemu zachodnie państwa zbudowały swój dobrobyt.

  Pozdrawiam wszystkich.
 • piotrfer 28.11.08, 11:49
  A, i dodam jeszcze, że te wszystkie SNCU i Jurdisch Lokety to strata czasu - nie
  ma co męczyć się nad grzecznymi mejlami w języku angielskim, bo nie odpisują.
  Trzeba chyba być członkiem SNCU i płacić składki, żeby jakoś pomogli...
 • minka5 28.11.08, 19:40
  Komornik dziala na innej zasadzie. Jesli uzna, ze ma - na podstawie
  dokumentow - wytaczajace dowody, to przystapi do pracy, ktorej
  kosztami obciazy dluznika. Ciebie wiec nic nie kosztuje.
  Jedynie musisz sie dowiedziec, ile bedziesz musial zaplacic, jesli
  komornik przebada Twoje dokumenty i uzna je za niewystarczajace.
  Wtedy musisz cos zaplacic.
  Bylam w sytuacji, gdzie egzekucja nie byla mozliwa - dluzniczka
  zdazyla wyparowac do Polski. Komornik mogl ja scigac w PL, ale gra
  nie byla warta swieczki, bo chodzilo o mala sume. Za swoja prace
  pobral ode mnie sume 50 euro.
 • piotrfer 29.11.08, 17:37
  To rzeczywiście niewiele. Napiszę jeszcze do stowarzyszenia komorników
  holenderskich, może któryś z nich zajmie się sprawą. Widzę, że masz jakieś
  doświadczenie w tego typu sprawach:) Dzięki.
 • minka5 29.11.08, 18:13
  Jesli chcesz, to moge podac Ci namiary na biuro z ktorym
  wspolpracuje (chwalebnie tylko od wielkiego dzwonu!). Chyba
  lokalizacja nie ma tu znaczenia. Troche doswiadczenia mam, bo przy
  wlasnej firmie sie tego nie uniknie. Niestety.
 • piotrfer 30.11.08, 01:04
  Pewnie, byłbym bardzo wdzięczny. Jeśli nie chcesz publikować ich na forum, oto
  mój adres: piotrfer@gmail.com.

  Mając własny biznes rzeczywiście trudno ominąć tego typu kłopoty. Ja się chyba
  do tego nie nadaję. Żaden tam ze mnie biznesmen. Niestety.

 • minka5 30.11.08, 19:32
  Info wyslalam na priva. Po 'com' nie ma kropki, prawda?
 • piotrfer 02.12.08, 23:21
  Nie ma:) Wielkie dzięki, minka5. Nie dość, że jesteś kompetentna, to jeszcze
  chciało Ci się poświęcić dla kogoś czas. Bardzo to doceniam.
 • minka5 02.12.08, 23:50
  Nie doszedl mail? To chyba cos pokrecilam. Prosze wyslij maila (moze
  byc pusty) na moj adres minka5@gazeta.pl
  Wtedy bede miala juz na pewno Twoj dobry adres. Jesli moge pomoc, to
  zawsze robie to chetnie. Ot, taki staroswiecki idealizm....
  To wszystko zalezy od tego czy o czyms mam pojecie i czy uwazam, ze
  sprawa jest sluszna.
 • piotrfer 04.12.08, 13:42
  Doszedł, doszedł:) Wielkie dzięki.
 • markvanreesk 19.11.08, 23:54
  Jak to za co ? Tutaj jest tzw sprawiedliwosc klasowa ,jak nie ma pieniedzy to
  nie ma chetnych do walki za darmo o Twoje pieniadze. Pisalem o tym na samym
  poczatku dyskusji.Jestesmy pieniaczami !Spojrzcie na tych co rzadza Polska jak
  ci sie po sadach wlocza wzajemnie.Czegos takiego nie ma nigdzie na swiecie !O
  byle co o slowo etc.Tutaj jest okradziona jednostka .Niedawno jak pamietacie
  wybuchla afera korupcyjna w budownictwie.Krolestwo zostalo okradzione na
  miliardy, no i co ? Kary jakie sad wymierzyl sprawca byly bardzo smieszne nie
  pamietam dokladnie ale byly to jakies sumy kilku czy nawet kilkunastu milionow.
  Moja rada dotyczaaca biur posrednictwa pracy.Nie placa po tygodniu ,nie
  pracowac dopoki nie zaplaca.Pracowalem kiedys poprzez Randstad uw Philipsie
  ,placili za prace od razu , ale nie placili czasem przez pol roku za
  ubezpieczenie. Potem jak gdyby nigdy nic wznawiali placenie ubezpieczenia , ale
  przez pol roku nic nie wiedzac o tym pracowalem nieubezpieczony.Odradzam prace
  poprzez niepewne biura pracy.Okradna was jak nie z prawej to z lewej strony.Nie
  znacie jezyka ani kultury sily.Ale jest tez pozytywny aspekt, poki co to nie
  morduja jeszcze polakow tak jak to robili polacy polakom w obozach pracy we
  Wloszech. Smutne jest to wszystko ale niestety prawdziwe...
 • minka5 20.11.08, 10:29
  Masz dosc jednostronne spojrzenie. Nieuczciwe biura nie sa zadna
  nowoscia. Trudno jednak powiedziec, ze wszystkie sa nieuczciwe.
  A skoro uwazasz, ze Holandia jest tak strasznym krajem, to przeciez
  zyjemy w wolnym swiecie.

 • markvanreesk 20.11.08, 22:30
  Pewnie ze zyjemy w wolnym swiecie i Krolestwo Niderlandow jest tu jednym z
  przodujacych ! Absolutely ! Zycze Duzo Zdrowia !
 • zwiazki 13.07.09, 09:58
  TELEFON INTERWENCYJNO-INFORMACYJNY ZWIĄZKU CNV
  BREDA :
  Jeśli masz pytania dotyczące pracy, zarobków, umowy o pracę, bezpieczeństwa
  pracy lub podatków w Holandii. Możesz też dzwonić do CNV Hout
  en Bouw
  Telefon: 076-5729419 (+31 numer kierunkowy w Holandii)
  Godziny urzędowania: poniedziałki (13.00-17.30), środy (13.00-17.30) i piątki (10.00-17.00)

  W te dni dyżuruje pracownik, który w Twoim ojczystym języku
  postara się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  E-mail: info@polacypracujawholandii.pl

  Telefoniczne dyzury dla polskich pracownikow:
  ------------------------------
  Breda

  Poniedzialek 13.00-17.00
  Sroda 13.00-17.00

  Telefon: 076–5729419
  ------------------------------
  W regionie Leerdam/Gorinchem

  Poniedzialek 20.00-22.00

  Telefon:
  06-55780088
  ------------------------------
  W regionie 's-Hertogenbosch/Eindhoven

  Wtorek 20.00-22.00

  Tel.
  06-46696874
  ------------------------------
  W regionie Oss/Helmond/ Veghel

  Czwartek 20.00-22.00

  Tel.
  06-11444008
  ------------------------------
  W regionie Den Haag

  Wtorek 20.00-22.00
  Czwartek 20.00-22.00

  Telefony:
  06-21474026
  english 06-21474423
  06-21434184
  english 06-21474395
  ------------------------------
  W regionie Rotterdam

  Wtorek 20.00-22.00
  Czwartek 20.00-22.00

  Telefony :
  06-21433974
  english 06-21433961
  06-21434184
  english 06-21474008
  ------------------------------
  W regionie Utrecht

  Wtorek 20.00-22.00
  Czwartek 20.00-22.00

  Tel.
  06-27180549
  06-29242349
  ------------------------------
  W regionie Arnhem/Nijmegen

  Wtorek 20.00-22.00
  Czwartek 20.00-22.00

  Tel. 06-55782796
  ------------------------------

  Strona internetowa
  www.cnvpolen.nl/home/?L=1
  www.cnvhb.nl/polski-robotnik/
  NIDERLANDZKA INSPEKCJA PRACY
  Arbeidsinspectie Kantor Roermond Postbus 940 , 6040 AX Roermond.
  0475 -356666 , fax. 0475 -356660
  arbeidsinspectie.szw.nl/index.cfm?fuseaction=dsp_rubriek&rubriek_id=392099
  AMBASADA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  Alexanderstraat 25 , 2514 JM Den Haag , The Netherlands
  tel. +31 (0)70 7990 100
  fax +31 (0)70 7990 137
  e-mail: ambhaga@polamb.nl
  Wiecej na stronie www.polamb.nl
 • zwiazki 13.07.09, 10:12
  Ostatecznie spróbuj sprawę nagłośnić w mediach.
  Oni szukają tematów do skandali.
  Redakcja gazety Super Express
  www.se.pl/redakcja_gazety/
 • markvanreesk 01.08.09, 01:44
  Takich spraw to oni slysza codziennie tysiace.Nie tylko z Holandii
  ale Norwegii Niemiec czy Wielkiej Brytani.Oni sa zalezni od
  ogloszeniodawcow.Ja bym na Twoim miejscu zaaktywizowal akcje w
  sieci.Ludzie w PL musza sobie zdawc sprawe z tego ze wiekszosc biur
  posrednictwa pracy to organizacje zyjace z wyzyskiwania czy
  okradania w ten lub inny sposob zwerbowanych pracownikow. Dotyczy to
  w tej samej mierze biur polskich jak i holenderskich.Een pot nat -
  jak mowia holendrzy
 • judym0 01.10.09, 11:01
  hej pseudo holender mark....!
  nauc sie pisac jak juz to robisz tutaj poprawnie ""po holendersku""
  a nie rznij holendra cala geba bo i tak te twoje wywody sa zenujace

  Dat is mij een pot nat!
  dus:
  dat kan mij niet schelen! o.a..
 • mvd2009 27.10.09, 23:26
  witam
  czytala z zainteresowaniem droge ktora przeszedles w Holandii,
  niestety musze przyznac ze to rzeczywistosc.
  Musze dodac ze bez adwokata nie wygrasz, jest jednak sposob na
  takich pracodawcow. Sa pewne regulacje w prawie holenderskim z
  ktorych wynika, ze w zaleznosci od dochodow mozesz miec adwokata
  korego sobie wybiezesz i panstwo doplca do tego. Taka sprawa moze
  potrwac,ale w rezultacie zwroca ci wszystkie pieniadze i odsetki.
  Pozdrawiam
 • misiaczek697 17.10.13, 11:00
  Witam masz racje że RED WORK oszukuje pracowników. JA pracowałem 15 miesięcy katują cały czas teraz zmienili nazwę firmy i uniknęli oszustwa takie jest prawo w Holandii. Jedyne co można zrobić to wszyscy się zebrali którzy tam pracowali i wynająć dobrego adwokata i założyć sprawę cywilną. To jest prawda polak wyjedzie do Holandii zarobi na tydzień 250 euro i się cieszy a turasy mają kokosy. Sam nic nie zdziałasz jedyny który postanowił się postawić to TY. Ja i moja pani dołączymy do Ciebie jeszcze kilku możemy działać. POZDRAWIAM ODPISZ NARA.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka