podwojne obywatelstwo ...

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witajcie drogie Mamy,
    na poczatek- wszystkiego naj w Nowym Roku!
    Juz niedlugo, za okolo 7 tygodni urodzi sie moja corka. Bede rodzic w Polsce, ale ojcem jest Holender. Chcialabym nadac jej podwojne obywatelstwo i zastanawiam sie czy musze w tym celu przywozic do Holandii jakies specjalne dokumenty z Polski, czy wystarczy tylko przetlumaczony akt urodzenia? Dodam, ze jestesmy malzenstwem wiec moze zadnych skomplikowanych papierow nie potrzeba?
    --
    www.arch-graph.com
    • 04.01.11, 22:18 Odpowiedz
      Mój syn, z ojca Holendra, (nie byliśmy małżeństwem, ale uznany), ma podwójne obywatelstwo, z automatu, przyznane w Holandii. Napisz do radcy prawnego ambasady jednej czy drugiej, albo po prostu idź do gminy i się dopytaj.
    • 05.01.11, 14:11 Odpowiedz
      Zapytaj w gminie, gdzie, kiedy i jak musisz zglosic dziecko. Z obywatelstwem nie bedzie problemu, jesli jestescie malzenstwem. JAkis czas zmienili przepisy i jesli dziecko rodzi sie poza Holandia, a matka nie jest Holenderka, dziecko nie moze od razu dostac obywatelstwa, ojciec musi najpierw opiekowac sie dzieckiem i systematycznie placic za jego utrzymanie (uznanie dziecka juz nie wystarcza), albo dziecko nie mieszkajace z ojcem moze nabyc prawo do obywatelstwa przez odpowiednio dlugie zamieszkanie w Holandii, no, ale ciebie to nie dotyczy.
    • 05.01.11, 21:03 Odpowiedz
      Nie wiem, jak to jest teraz, ale 4 lata temu bylo tak, ze dzieci urodzone w Polsce nie mogly miec obywatelstwa holenderskiego, a juz na pewno nie podwojne. U mnie podobna sytuacja, maz Holender. Obu synkow rodzilam w Holandii i obaj maja z marszu podwojne obywatelstwo. Nie boj sie rodzic tutaj! A i ja w tej chwili ubiegam sie o podwojne.W Holandii mieszkam ciagiem juz 7 lat, 6 lat w malzenstwie z Holendrem, stad jako zona moge zachowac polskie, przyjmujac jednoczesnie holenderskie.
    • 07.01.11, 11:53 Odpowiedz
      Bylam dzis w deelgemeente i powiedziano mi, ze maz ma przyniesc akt urdodzenia z PL i nasze ID...zarejestrowac dzieciaka w glownym gemeente i wystapic o nadanie obywatelstwa, na podstawie tegoz aktu urodzenia. Pani nie wiedziala ile to trwa i odeslala mnie do glownego oddzialu. To narazie moje pierwsze podejscie..zobaczymy jak bedzie sie sprawa przedstawiala przy podejsciu nr 2...znajac moje doswiadczenia z NL, co osoba informujaca to nowa wersja wydarzen...:-/
      --
      www.arch-graph.com
      • 07.01.11, 13:52 Odpowiedz
        W Polsce wezcie akt urodzenia na miedzynarodowym druku, nie bedzie trzeba tlumaczyc.
        --
        Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oswiatowe
        osstoja.nl/
        • 07.01.11, 14:04 Odpowiedz
          Dziekuje, oczywiscie- to juz nam nawet doradzono w polskim urzedzie;-)
          --
          www.arch-graph.com
          • 07.01.11, 15:26 Odpowiedz
            Pierwsze slysze zeby miejsce urodzenia (Polska lub Holandia) mialo jakikolwiek wplyw na obywatelstwo dzieci z polsko-holenderskiego zwiazku malzenskiego. W obu krajach o obywatelstwie decyduja wiezy krwi i jesli jedno z rodzicow jest Polakiem/Polka a drugie Holendrem/Holenderka, to - jesli rodzice sa malzenstwem - dzieci maja automatycznie podwojne obywatelstwo.

Zobacz ponizej:
            Nederlandse vader of moeder
            Elk kind van een getrouwde Nederlandse vader of moeder is na zijn geboorte automatisch Nederlander, ook als het kind buiten Nederland is geboren. Het kind van een ongetrouwde Nederlandse moeder is na geboorte ook automatisch Nederlander. Deze regel geldt sinds 1985.

I link:
            www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/nederlandse-nationaliteit/nationaliteit-van-uw-kind#anker-nederlandse-vader-of-moeder
            Zeby wrocic z coreczka do Holandii, bedziesz jej musiala wyrobic paszport, o ktory musicie wystapic razem z mezem. Nie wiem czy jakies dodatkowe dokumenty sa wymagane, czy dzieco tez musi byc obecne i jaki jest czas oczekiwania na paszport. Lepiej sprawdz wczesniej i zaplanujcie wizyte w urzedzie zanim maz wroci do Holandii.
            Powodzenia!
            • 07.01.11, 15:35 Odpowiedz
              Zgadzam sie, miejsce urodzenia nie ma tu znaczenia- chodzi mi tylko o potrzebne do legalizacji/ rejestracji dokumenty i dlatego odwiedzilam gemeente zeby dowiedziec sie o wymagane przez strone holenderska papiery. Chcialabym nabyc te wiedze wczesniej, zeby wlasnie uniknac stresow i ciaglych wyjazdow do PL lub zalatwiania wszystkiego przez telefon. Troszke sie obawiam, ze teraz pani w urzedzie w Rotterdamie jest optymistycznie nastawiona i wymaga tylko aktu urodzenia polskiego, a jak przyjdzie co do czego to nagle pojawi sie tysiace problemow i prosb o jakies magiczne dokumenty, po ktore bede musiala wracac do Polski...Dziekuje za link!
              --
              www.arch-graph.com
            • 08.01.11, 20:36 Odpowiedz
              Najłatwiej, jeśli ojciec Holender przyjedzie po Was i w konsulacie w Polsce wpisze dziecko do siebie do paszportu (Holendrzy jeszcze tak robią, w Pl nie ma możliwości dopisywania dziecka do paszportu). Noworodkowi praktycznie nie da się zrobić regulaminowego zdjęcia do dokumentów wg wzorów europejskich, mojemu dopiero się udało w 3. miesiącu, kiedy trzymał główkę i obracał się w kierunku wołającej osoby. Poza tym, każda próba wymaga nastu podejść, ze strzelaniem po oczach fleszem, a dla noworodka to ogromny stres.
              • 09.01.11, 10:54 Odpowiedz
                sarahdonnel napisała:

> Najłatwiej, jeśli ojciec Holender przyjedzie po Was i w konsulacie w Polsce wpi
                > sze dziecko do siebie do paszportu
                Tylko wez pod uwage, ze w takiej sytuacji dziecko bedzie moglo podrozowac jedynie z ojcem.
                Poza tym przy wpisie rodzice musza sie stawic razem, a dla niektorych wyjazd do kosulatu to cala wyprawa.
                Ja tam wolalam zeby dzieci mialy osobne paszporty i mogly podrozowac nawet bez rodzicow. Nigdy nie wiadomo, co sie wydarzy. Musialam kiedys np. wyslac corke z Polski do Holandii z niania. Synkowi robilismy zdjecie w 5. tygodniu, nie byl zachwycony, ale wyszlo jak trzeba
                • 09.01.11, 11:35 Odpowiedz
                  Ja tez robilam zdjecia odpowiednio 3 i 6 tygodniowym dzieciom i zaakceptowali w ambasadzie.
                  • 09.01.11, 12:23 Odpowiedz
                    Zdjecie da sie zrobic, jak fotograf kumaty. Kladzie sie biale tlo (male przescieradelko) do maxi cosi i mozna zdjecie zrobic, tylko fotograf musi robic z reki, a tu juz moze byc u niektorych problem;)
                    Tez jestem za osobnymi dokumentami i cos mi sie zdaje, ze holenderskie szybciej mozna wyrobic niz polskie. Dla niemowlat maja jakies inne zasady w akceptacji zdjec i nie powinno byc z tym problemu. Z tym, ze do konsulatu w Polsce nie zawsze jest po drodze, a trzeba sie stawic cala trojka, jesli chce sie wyrobic paszport. Mozna zapytac o karte identyfikacyjna (dowod) zamiast paszportu. Jesli dokumenty potrzebujecie przed powrotem do polski, a chcecie holenderskie, to wydaje mi sie, ze najwiarygodniejszym zrodlem informacji pedzie holenderski konsulat w Polsce, w tutejszych gminach moga nie miec pojecia jak wyrobic dokument za granica. Chyba,z e najpierw poslkie dokumenty (tez nie z dnia na dzien), a dopiero po powrocie rejestracja w gminie, wowczas miedzynarodowy albo przetlumaczony przysiegle akt urodzenia dziecka i kopie dokumentow rodzicow i ich obecnosc przy skladaniu wniosku powinna wystarczyc.
                    • 10.01.11, 13:26 Odpowiedz
                      hmm, widze ze wyrobienie paszportu jest znacznie bardziej skomplikowana sprawa niz nadanie podwojnego obywatelstwa..Tijgertje, czy wiesz czy dziecko moze podrozowac na ta holenderska ID?
                      --
                      www.arch-graph.com
                      • 10.01.11, 16:48 Odpowiedz
                        Moze w obrebie Unii. Moja mala miala wyrobione ID jak skonczyla 3 miesiace. Bez problemu jezdzilismy z nia juz troche po Europie w pierwszym roku. ID gmina wydala w ciagu tygodnia, kosztowala ok 9euro.
                      • 15.01.11, 11:16 Odpowiedz
                        banka4 chcialabym zapytac dlaczego postanowilas rodzic w Polsce, a nie w Holandii? Pytam, bo sama bede rodzic w czerwcu i zastanawiam sie gdzie rodzic? Dodad, ze w Holandii jestem ubezpieczona, a w Polsce nie. Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.
                        • 17.01.11, 13:38 Odpowiedz
                          Zdecydowalam sie rodzic w Polsce poniewaz chce rodzic przez cc, a w Holandii nie bylam w stanie uzyskac zadnych pozytywnych informacji (przypuszczam wiec, ze nie ma takiej mozliwosci) na temat dostepnosci cesarki na zyczenie. Ja rowniez mam ubezpieczenie w Nl, w Polsce nie mam, ale udalo mi sie zorganizowac dokument E106, na podstawie ktorego NFZ wspolpracuje z moja hol. ubezpieczalnia i moge bez problemu (mam nadzieje, jeszcze nie testowalam;-) korzystac z polskiej sluzby zdrowia.
                          --
                          www.arch-graph.com
                          • 17.01.11, 21:46 Odpowiedz
                            Banka4 dziekuje Ci bardzo za odpowiedz. Wiesz nigdy nie slyszalam o E106, moglabysmy cos wiecej o tym dokumencie powiedziec? Ja jestem ubezpieczona w Agis, a ty? Myslisz, ze tez udaloby mi sie zalatwic taki dokument. Pozdrawiam i bardzo dziekuje za fatyge. Jezeli chcesz, to mozesz tez napisac na priva.
    • 10.01.11, 16:55 Odpowiedz
      gdyby ktos mial podobna sytuacje to znalazlam kilka wyjasnien na stronie hol ambasady w w-awie:
      www.nlembassy.pl/Producten_en_Diensten/Burgerzaken/Paspoorten_en_ID_bewijzen/Aanvragen_van_een_reisdocument

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.