Dodaj do ulubionych

Gwałtowna ekspansja Wspólnoty Samorządowej

19.08.12, 12:42
Jak pamiętamy, po ostatnich wyborach samorządowych 2010 roku w Powiecie Oławskim utworzyła się koalicja rządząca: Wspólnota Samorządowa 2010 (5 radnych) – PiS (3 radnych) – Bezpartyjny Blok Samorządowy BBS (2 radnych) – SLD (1 radna) – Ludowe Zespoły Sportowe (1 radny). Mandat z ramienia LZS zdobył Józef Kościelak, który niedługo po wyborach przystąpił do klubu radnych Wspólnoty Samorządowej w Radzie Powiatu.

Tymczasem, od jakiegoś czasu, coraz głośniej słyszy się, że do Wspólnoty Samorządowej ma przystąpić obecny wójt gminy Oława Jan Kownacki, wieloletni działacz LZS.

http://gazeta-olawa.pl/timthumb.php?src=thumb/resize_1343680943.jpg&w=280

Pełnił on też w przeszłości przez wiele lat tę funkcję, ale z powodu prawomocnego wyroku (za kupowanie głosów alkoholem) nie mógł on startować w wyborach samorządowych 2006 roku. W gminie wiejskiej Oława cieszy się on dużą popularnością i zawsze z dość dużą przewagą wygrywa wybory na wójta. W 2007 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat posła na sejm z listy PSL. Kownacki kreuje się na tzw. ,,swojego chłopa", będącego blisko ludzi. Wystarczy posłuchać jego sposobu wypowiadania się czy przypomnieć jego dwukrotne zapewnienia, że sam stanie na czele blokady, pomoc w jej zorganizowaniu i pojawienie się wespół z mieszkańcami, protestującymi i blokującymi drogę przeciw wzmożonemu ruchowi ciężarówek przez podoławskie miejscowości. www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/fakty-program-informacyjny/wideo/25032011/4201921 Oprócz tego inwestuje dużo w sport, zwłaszcza w drużynę piłkarską ,,Foto Higiena Gać". Jak pamiętamy, przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi 2011 roku Kownacki publicznie i oficjalnie poparł aktualnego posła PO z Oławy Romana Kaczora, który pełnił tę funkcję także i w latach 2007-2011. Podobno aktualnie jest wściekły na posła, gdyż ten obiecał mu pomoc w lobbowaniu w różnych kwestiach, a wg Kownackiego nic mu nie pomógł. Nie zapominajmy także, że w Urzędzie Gminy Oława inspektorem do spraw dróg jest syn Stanisława Grzesika Arkadiusz, a nowym sekretarz (po odejściu na emeryturę wcześniejszej wieloletniej pani sekretarz, została Maria Bożena Polakowska). Z kolei vicewójtem gminy Oława jest Teresa Jurijków-Górska z Oławy, która zanim objęła tę funkcję, była nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie w PG nr 2 przy al. Młodych w J-L).

To, że stanowczy, samodzielny i nie dający sobą pomiatać Kownacki ma się oddać ,,w ręce Hołyńskiego" to już jest dla mnie dużym zaskoczeniem!

Tymczasem jakiś czas temu utworzono, aby jeszcze bardziej zacieśnić związki, stowarzyszenie ,,Wspólnota Samorządowa Powiatu Oławskiego" (WSPO). Szefem został oczywiście Hołyński, a we władzach znaleźli się m.in. Putyra, Kołodziej, Workowa, Koch i inni.
Edytor zaawansowany
 • tlk115 19.08.12, 12:53
  http://www.gazeta.olawa.pl/archiwum/2000/wywiady/2006/6r1b.jpg

  Natomiast już tylko kwestią czasu wydaje się przystąpienie do Wspólnoty Samorządowej Stanisława Grzesika z SLD (tu na zdjęciu z liderem SLD Leszkiem Millerem). Systematycznie i dynamicznie zacieśniają się jego związki z Putyrą i Hołyńskim. Ten ostatni szykuje podobno dla niego określone korzyści, np. funkcję vicestarosty w przyszłej kadencji. To przecież Hołyński patronował nowemu porządkowi w drugiej połowie kadencji 2002-2006 i tandemowi w starostwie Polakowska-Grzesik, kiedy to Grzesik zastąpił na funkcji vicestarosty Pawłowicza z ,,Koalicji 2002". Obaj też razem z Polakowską z ,,Przyjaznej Gminy" znajdowali się po 2008 roku w opozycji antyszponarowskiej w Radzie Powiatu. Przystąpienie Grzesika do WS może okazać się dla niego opłacalne. Obecna ordynacja w wyborach samorządowych faworyzuje mocne listy, w wyniku czego podczas ostatnich wyborów Grzesik mimo że zdobył aż ponad 400 głosów, startując z listy SLD nie zdobył mandatu radnego powiatowego, w przeciwieństwie do chociażby Workowej z WS, która nie mając nawet 200 głosów, dostała się do Rady Powiatu.
 • tlk115 19.08.12, 15:13
  http://gazeta-olawa.pl/timthumb.php?src=thumb/resize_457.jpg&w=280

  Pozycję lidera Wspólnoty Samorządowej Józefa Hołyńskiego na lokalnym rynku politycznym można przyrównać bez większej przesady do pozycji, jaką w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów (zwłaszcza w XVII wieku) posiadali magnaci kresowi. Ci ostatni niejednokrotnie prowadzili własną politykę zagraniczną, mieli własne prywatne armie, a rządzący oficjalnie królowie musieli liczyć się z ich zdaniem. Dodatkowo potrafili przekupić na swoją stronę innych, oferując w zamian liczne korzyści. Podobnie Hołyński i jego polityczna ,,spółdzielnia”: choć oficjalnie nie był i nie jest starostą, ani nawet vicestarostą, to za czasów starostowania Polakowskiej sterował nią i dzisiaj czyni to jeszcze mocniej ze starostą Brezdeniem (do początku 2012 roku wespół z Październikiem). Rozmaitymi korzyściami przekupuje i zjednuje na swoją stronę różnej maści polityków od lewa do prawa: od lewicowego Grzesika po prawicowego Kołodzieja. Magnaci posiadali ogromne latyfundia magnackie, a PSL-owiec Hołyński także ma sporo hektarów ziemi i jest prezesem dużej i dobrze prosperującej Spółdzielni Kółek Rolniczych w podoławskich Godzikowicach. To on wymyślił i stworzył obecny układ rządzący w Powiecie i pilnuje, aby dociągnął on do końca kadencji. Również w robieniu zamieszania jest on dobry. Człowiek niesamowicie wpływowy, łatwo potrafi ,,przekabacić” radnych i innych na swoją stronę. Aktualnie, liczba ,,szabel” Hołyńskiego stale wzrasta, Wspólnota Samorządowa rośnie w siłę i jest to obecnie jedna z największych organizacji politycznych/samorządowych na naszym terenie.
 • djmixer1 24.08.12, 14:42
  Gwałtowna ekspansja. Hehehe, czy ktoś tych leśnych dziadków traktuje poważnie? Myślę tu o lokalnych politykach. Większość się nimi brzydzi. A ty Jasiek piszesz, jakby byli nie wiadomo kim.
  --
  „Nie spotkałem nikogo, kto stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Lenina, natomiast wielu straciło ją po spotkaniu z własnym proboszczem” Ksiądz Józef Tischner

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.