Dodaj do ulubionych

Powróciły wnuki na linie frontowe i groby dziadków

05.12.19, 18:06
Z ciekawostek wątku emigracji ukraińskiej, jako że zgłębiam hobbystycznie drugowojenną przeszłość, to z informacji do jakich dotarłem wynika, że obszar dzisiejszej gminy J-L w styczniu 1945 zdobywały wchodzące w skład 52 Armii, 213 i 214 Dywizje Strzeleckie, których żołnierze wywodziili się głównie z okręgów Charkowskiego i Kijowskiego. Mimo, że większość walk toczyła się bardziej w rejonie Janikowa, Kotowic, Marcinkowic, Ratowic to teren obejmujący obszary Laskowice-Piekary-Minkowice też miał swoje strategiczne znaczenie, jako baza wypadowa do dalszej ofensywy powyższych związków.
Obserwuj wątek
  • leon1209 Re: Powróciły wnuki na linie frontowe i groby dzi 06.12.19, 13:45
   Bazą wypadową dla wojsk sowieckich był obszar starych Laskowic, gdzie ruska swołocz regularnie napadała na domostwa szczególnie te, które znajdowały się na obrzeżach miejscowości szukając spirtu, jak nie dostawali to brali się za gwałcenie kobiet. Historię tę znam z opowieści starszego Pana który jako dziecko mieszkając w domu w który teraz mieszkam ja był naocznym świadkiem tych strasznych wydarzeń.
   • 2uboot2 Re: Powróciły wnuki na linie frontowe i groby dzi 09.12.19, 14:33
    Na mocy rozporządzenia o ewakuacji już jesienią 1944 miejscowych nie powinno być w Markstadt, a poza tym sami mieszkańcy od końca 1943, żyli trochę jak pączki w maśle, czerpiąc ogromne zyski z tytułu zaopatrywania, dzierżawy ziemy i inwestycji jaką było funkcjonowanie kilku obozów w okolicy z Funfteichen w roli głównej, do tego dochodził przyjazd licznej kadry techniczno-inżynierskiej z Essen, która dla lokalsów zostawiła nowe budowle, ośrodki , drogi, urzędy i wiele marek do coraz grubszych skarbonek. Jakoś mi ich nie żal.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka