Dodaj do ulubionych

Dzień zwycięstwa.

08.05.06, 22:46
Przeglądając dziś serwisy informacyjne nigdzie nienapotkałem się z
informacją, że dziś (dla niektórych jutro) jest rocznica kapitulacji Niemiec
(Dzień Zwycięstwa). To święto jest dniem wolnym w wielu europejczyków (np. we
Francji). U nas cisza, w Rosji "Dień Pabiedy" obchodzi się jutro (jak dobrze
pamiętam z historii różnica polega na tym, że w ZSRR jest przesunięcie
czasowe i podpis na akcie kapitulacji złożony został 8 maja w godzinach
późnowieczornych - dla Rosjan to był już nowy dzień).
Według mnie to ważny dzień, wart odnotowania i refleksji, szkoda, że u nas
zapomniany.
Edytor zaawansowany
  • 08.05.06, 23:08
    Jak to nigdzie? A w największym i najstarszym polskim radiu czyli Programie Pierwszym w głównym serwisie o 12 w południe była ta wiadomość podana.
  • 09.05.06, 07:33
    II wojna światowa to największy konflikt zbrojny jaki miał miejsce na świecie
    zgineło ponad 56 milionów ludzi (w tym 6 800 000 Polaków). Nie było to tak
    dawno temu. Warto o tym pamiętać!
  • 09.05.06, 11:32
    Dziś w Trójce mówili, że nad Moskwą latają samoloty, żeby przegonić chmury bo
    dzień ma być bezdeszczowy, a hymn Rosji zaśpiewa bez akompaniametu 6000
    żołnierzy, a u nas wczoraj cisza......Wiadomość dnia to to,że wyrok Leppera jest
    prawomocny a Giertch chcąc się przypodobać nauczycielom, którzy protestują
    przeciw takiemu ministrowi,obiecał im nierealne podwyżki.
    We wczorajszych wiadomościach informacja o dniu zwycięstwa była na szarym końcu!
  • 09.05.06, 19:44
    Bo dla Polski wcale nie była to taka zwycięska data (mimo że to Polacy pierwsi
    zawiesile flagę na Reichstagu).
    Zwłaszcza nie dla AK-owców.
  • 09.05.06, 21:28
    Ja wcale nie uważam,że to było nasze zwycięstwo-Jałta dokładnie pokazała kto tę
    wojnę "wygrał" i z pewnością nie byliśmy to my!!
  • 09.05.06, 22:47
    Cokolwiek będziemy o tej rocznicy mówić, to jedno jest pewne. Jest to rocznica
    zakończenia najtragicznijszej wojny w historii ludzkości.
    --
    Jeśli mędrcy zawodzą, to nie znaczy, że głupcy zbawią świat.
  • 11.05.06, 23:18
    makler4 napisał:

> Przeglądając dziś serwisy informacyjne nigdzie nienapotkałem się z
    > informacją, że dziś (dla niektórych jutro) jest rocznica kapitulacji Niemiec
    > (Dzień Zwycięstwa). To święto jest dniem wolnym w wielu europejczyków (np. we
    > Francji).

Nom i dzieki swietam we Francji, stalam tam jak ciec na haldzie zwiru i
    czekalam az to swieto minie.. nuda.. zreszta, oni tam co tydzien maja "long
    weekend" uncertain
  • 11.05.06, 23:42
    Long Weekend? Ależ się te francuziska zangielszczyły.
  • 11.05.06, 23:47
    ..bo jakbym napisala po fhrancuskq to bys nie wiedzial, ze o niego chodzi, łi?
    pozatym sama nie wiem ;P
  • 11.05.06, 23:49
    Livressmile A czeresieńki kwitną, oj pięknie kwitną, a pszczółki zapylają, oj pięknie zapylają, a ja już żem strachoszpaka szykuję, co by to mi jedne paskudy się niepołakomiły.
  • 12.05.06, 15:25
    adamogo, o czym Ty i do kogo w tym momencie? >tongue_out
    i ze co niby..? hem?
  • 08.05.14, 08:12
    69 rocznica zakończenia II Wojny Światowej to dzień ważny, dziwię się, że media o tym nie piszą.
  • Media azjatyckie piszą.
    --
    Intelektualista to podobno człowiek automatycznie sypiący cytatami z ludzi, których twórczości nic nie czytał
  • 08.05.14, 10:20
    Ciekawe czy tak samo cicho będzie o kapitulacji Japonii. Bo dla niektórych wojna rozpoczęła się od Pearl-Harbour, a nie w jakimś tam '39.
    Mimo wszytko powinniśmy się cieszyć, że wtedy wojna w europie się zakończyła. Szkoda, że gdy walczyliśmy to o naszym losie zadecydowali inni, za naszymi plecami. A potem to wiadomo jak było.
  • 09.05.14, 22:10
    Na szczęście mieszkańcy inaczej niż włodarze uczcili to święto. W naszym mieście i w Oławie dumnie powiewały flagi.
  • 09.05.14, 22:47
    Flag nie zdjęto po kanonizacji Jana Pawła II i rocznicy Konstytucji 3-Maja. 8 czy 9 maja niech świętują sobie w Paryżu, Londynie czy Moskwie. Polacy nie bardzo mają co świętować bo było to początkiem mrocznego dziesięciolecia stalinizmu. Inaczej mówiąc okupant się zmienił a Polacy nadal ginęli.
  • dumnie powiewały flagi po 3-im Maja i kanonizacji chyba
    konia kują, żaba nogę podstawia

--
    Intelektualista to podobno człowiek automatycznie sypiący cytatami z ludzi, których twórczości nic nie czytał
  • 09.05.14, 23:26
    Teraz ginie rocznie około 350 Polaków w wypadkach samochodowych. W czasie wojny zginęło 20 milionów. Zaraz po wojnie w latach pięćdziesiątych zginęło około 300 ludzi rocznie, byli to szabtownicy, bandyci i kolaboranci.
    --
    „Nie spotkałem nikogo, kto stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Lenina, natomiast wielu straciło ją po spotkaniu z własnym proboszczem” Ksiądz Józef Tischner
  • "szabrownicy, bandyci i kolaboranci"
    To by się zgadzało: tylu ginęło członków UB i agitatorów oraz kolaborantów sowieckich
    --
  • 10.05.14, 11:12
    djmixer1 napisał:

> Teraz ginie rocznie około 350 Polaków w wypadkach samochodowych. W czasie wojny
    > zginęło 20 milionów.

Jakie 20 milionów. Co ty bredzisz. Polaków zginęło ok. 6 milionów z tego połowa to polscy Żydzi wymordowani w holokauście. 2,8 miliona to cywile zamordowani przez Niemców, Sowietów i banderowców, oraz osoby zmarłe na zesłaniu. Liczba poległych żołnierzy polskich w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej jest niższa niż 200 tyś.

Do książek tumanie!
  • Co ty bredzisz
    Nie krzycz na człowieka. To 'piękny umysł'. Dzięki niemu i wygadanej wiemy jak wygląda alternatywna planeta Ziemia. Oni piszą o zupełnie nieznanej nam rzeczywisttości.
    --
  • 10.05.14, 12:58
    20 milionów ludzi to liczba wszystkich ofiar II WŚ. Skandalem jest, ani premier, ani prezydent nie złożył kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
    --
    „Nie spotkałem nikogo, kto stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Lenina, natomiast wielu straciło ją po spotkaniu z własnym proboszczem” Ksiądz Józef Tischner
  • 10.05.14, 14:39
    djmixer1 napisał:

> 20 milionów ludzi to liczba wszystkich ofiar II WŚ.

Ręce opadają. Chcesz się wypowiadać o historii, a nie masz elementarnej wiedzy. Pomylić się można, ale dalej brnąć w błędzie potrafią tylko zapatrzeni w siebie kompletni idioci i śmierdzące lenie. Nawet nie zadałeś sobie odrobiny wysiłku żeby wpisać w google "II wojna liczba ofiar" Gdybyś to zrobił to byś się dowiedział, że liczba ofiar to ponad 70 milionów. Przez swoje lenistwo i nieumiejętność korzystania z internetu jedynie się ośmieszasz i zdradzasz swój niedorozwój. Chciałem ci podać linka z informacją o ofiarach, ale mam obawy że będziesz chciał go otworzyć przy pomocy łomu. Taki jesteś bystrzak.
  • Ręce opadają. Chcesz się wypowiadać o historii, a nie masz elementarnej wiedzy.
    BO on cały czas pisze o innej planecie Ziemi. Ma na myśli tę swoją w głowie. Na jego planecie II WŚ pochłonęła 20 mln ofiar.
    Jest przezabawny film

i tam jest taki nierozgarnięty Glen: rzuca kosmiczną sumą iluś dolarów.Poprawiony, że jest to mniej dolarów stwierdza: "tak, ale ludzkich dolarów".Czytam djmixera piszącego o historii lub polityce, to mam wrażenie, że znów jakiś Glen opowiada o planecie, która istnieje tylko w jego głowie.Nic więcej.
    --
  • 17.05.14, 15:22
    Popytajcie swoich dziadków co sadzą o rocznicy zakończenia wojny. Oni wiedza lepiej niż młodziki z IPNu.
  • Pytałem, dlatego, by lepiej oddać istotę święta powinniśmy mieć: Dzień Straconych Zegarków i Rowerów
    --
  • 26.04.15, 14:32
    Zbliża się 70 rocznica najtragiczniejszej wojny.
    Utrzymanie pokoju i upamiętnienie ofiar tej wojny to podstawowe zadania naszych polityków.
    Niestety nie stają na wysokości.
    Szczególnie my mieszkańcy tzw. Ziem Odzyskanych powinniśmy uświęcić tą rocznicę!
    --
    "ŚMIEJMY SIĘ Z GŁUPICH, CHOĆ I PRZEWIELEBNYCH" - Ignacy Krasicki
  • 26.04.15, 14:37
    piszesz o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej?

--
    Powyzszy post wyraza jedynie opinie autora w dniu dzisiejszym. Nie moze on sluzyc przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani kazdym innym nastepujacym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany pogladów, bez podawania przyczyny.
  • 26.04.15, 15:14
    Dobresmile
  • niezła uwaga
    poodzian chyba jest innej narodowości
    wszystko wskazuje na obywatelstwo wielkoruskie

--
  • Utrzymanie pokoju i upamiętnienie ofiar tej wojny to podstawowe zadania naszych polityków
    to granie trumnami i polityczna nekrofilia
    a co z gospodarką i sprawami wewnętrznymi?
    --
  • 10.05.15, 23:20
    Z okazji dnia zwycięstwa był w Moskwie między innymi minister spraw zagranicznych. A dziś z tej ważnej okazji była w Moskwie pani Merkel.
    Czy nasze rządzące elyty i pisomatołki zdają dobie sprawę co narobili i jak błędną prowadzą politykę?
    --
  • Europa ma kilkadziesiąt krajów

--
  • 09.05.16, 05:36
    Dziś ważna rocznica. Ostatnio specjalnie zapomniana przez władze.
    --
    Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty - Francesco Vincent Zappa
  • 08.05.17, 11:02
    Dziś mamy dzień zakończenia najstraszliwszej wojny. W wielu krajach to dzień wolny od pracy (Czechy, Francja, Holandia, Słowacja.
    A u nas cisza. Świętujemy jakieś dni flagi, a o takim dniu zapominamy?
    Źle to wróży.

--
    "ŚMIEJMY SIĘ Z GŁUPICH, CHOĆ I PRZEWIELEBNYCH" - Ignacy Krasicki
  • 08.05.17, 22:10
    Bo w Polsce chyba wojna się nie zakończyła. Troczę jeszcze Polaków zginęło po tej dacie.
  • 08.05.17, 23:26
    No właśnie, chyba się nie zakończyła, a o wypowiedzeniu kolejnej wojny mówił sam min. Macierewicz krótko po katastrofie smoleńskiej 😀

--
    "Cała Polska z was się śmieje, demokracji - wy złodzieje"
    Tomasz Lis
  • 09.05.17, 20:49
    9 maja dawniej był organizowany bieg okolicznych szkół podstawowych na odcinku SP2 - Tańskiego, Oławska, wiadukt, pałac.
    Z ciekawostek dzisiaj na Placu Czerwonych część nowego uzbrojenia w kamuflarzu arktycznym, co może sugerować jakiś priorytet na drodze ekspansji Putina. Nad Moskwą niski pułap chmur i deszcz co uniemożliwiło przelot eskadr lotniczych. Zagranicznych głów państw z zachodu w lożach honorowych brak. Z kolei na zachodzie 8 maja - Święto coraz bardziej marginezowane, choćby z uwagi na powiększającą się hegemonie Niemiec we współczesnej Europie i postępujący zanik przywiązania do polityki historycznej.

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.