zastawka aortalna - homograft Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanie o to czy homograft przeszczepiony w dziecinstwie wystarczy do starosci?
    Czy jest jakas srednia ilosc lat, po ktorej wystepuje wymiana? Czy szybki rozwoj fizyczny w okresie dojrzewania moze spowodowac jego uszkodzenie? Jakie sa przyczyny koniecznosci wymiany wszczepionej zastawki na inna i czy sztuczna zastawka jest lepsza od ludzkiej?

Kasia - mama Piotrusia po korekcji ToF
    • Homograft czyli specjalnie spreparowanej zastawki ludzkiej - Niestety, u
      młodych dzieci taka wszyta zastawka stosunkowo szybko ulega uszkodzeniu i
      wymagać może wymiany. U starszych jej żywotność jest znacznie dłuższa i dlatego
      bywa proponowana u dorosłych.

Zastawka sztuczna - Niestety, zastawka taka jest ciałem obcym i aby nie
      stworzyły się na niej skrzepliny, pacjent do końca życia musi otrzymywać leki
      zmniejszające krzepliwość krwi. Jest to trudne do przeprowadzenia u dzieci.
      Ponadto, ze względu na szybki wzrost ciała, zastawka po kilku latach może stać
      się za mała co pociąga za sobą koniecznośc reoperacji. Z tych względów zastawki
      sztuczne wszczepiane bywają u dorosłych.

Ostatnio stosowana u dzieci - operacja wg. Rossa, wydaje się najbardziej
      korzystna u dzieci. Jest to bardzo złożony zabieg operacyjny, który w zasadzie
      może być stosowany w każdym wieku. Chorą zastawkę aortalną pacjenta zastępuje
      się jego własną płucną, wykorzystując fakt, że są podobnie zbudowane. Jest to
      własna tkanka pacjenta, dzięki czemu nie ulega niszczeniu, może rosnąć wraz z
      dzieckiem. Na miejsce wyciętej zastawki płucnej wszywany jest ludzki homograft
      (zastawka ludzka specjalnie spreparowana). Homograft wszyty w tętnicę płucną
      jest znacznie mniej narażony na zniszczenie niż w aorcie ponieważ, jak zapewne
      Państwo pamiętacie, jest tam czterokrotnie niższe ciśnienie krwi. Pomimo dużego
      zakresu operacji (wymiana dwóch zastawek) jest ona bardzo korzystna dla
      pacjenta i wyniki są bardzo dobre. Dziecko może prowadzić normalny tryb życia,
      nie musi brać leków przeciwkrzepliwych, a dziewczynki mają szansę na urodzenie
      potomstwa."

Zastawki biologiczne - mała trwałośc ( 3-10 lat obserwacji odległych); rozwój
      po 4-5 latach zmian zwyrodnieniowych i odkładanie sie soli wapniowych
      ( szczególnie u dzieci, młodzieży i młodych osób dorosłych), przedziurawienie
      płatków, w pierwszych 3 miesiącach dośc duży wskaźnik powikłan zatorowych.
      Przeciwskazania : dzieci, młodziez i dorośli przed 35 rż. ( z wyjatkiem kobiet)
      Wskazania - dorośli po 55-60 rż, kobiety planujące urodzenie dziecka, brak
      mozliwości leczenia przeciwzakrzepowego z powodu współistniejących chorób.
      Pod wpływem czasu płatki moga ulec degeneracji ( zwapnieniu, skróceniu,
      uszkodzeniu) i po kilkunastu latach niektore zastawki trzeba wymieniać.

No i teraz sama zglupiałam sama . To w takim razie , jaką zastawkę można
      wszczepić dziecku gdy istnieje taka koniecznośc, skoro przy kazdym rodzaju jest
      jakieś przeciwskazanie ?

• Ja też już zgłópiałam .Mój syn ma już 9 lat homograft i narazie jest
      dobrze .Kiedy będzie miał wymianę nie wiem. Wedłóg mnie zastawka ludzka jest
      dobrym rozwiązniem gdyż nie musi brać leków normalne że taki homograft ulega
      zwapnieniu ale myślę że jest trwalszy i tak od sztucznego .Ela mama Damiana
    • Witajcie. Moja kamilka jest po operacji Konno-ross., Czyli ma w aorcie zastawke
      płucną a w płucnej ma xenograft (spreparowana zwierzęca). Operacje miała w
      wieku 1,5 roku (był to już jej 3 zabieg na tej zastawce) teraz ma 3 lata 9
      miesięcy. Zastawki sa bez zwapnien, pracuja dobrze. Oczywiscie nie obyło się
      bez strachu zaraz po operacji bowiem xenograft sie jej zwężał i ostatecznie
      pozostał w granicach 34. Powiedziano mi że zastawka moze wytrzymac od 2 do 18
      lat wszystko zależy od organizmu nie wiem moze stylu zycia.
      Rodzaj zastosowanej zastawki zależy oz wielu czynnikow. Dla kamilki Ross to
      była jedyne najlepsze rozwiązanie.
      Teraz borykam się z jej ząbkami. Po ostatniej operacji strasznie się jej
      popsuły ząbki. W nocy ją bolał.
      22 lutego mamy wizyte w klinice dentystycznej. Tam ją uspią i wyrwią 3 ząbki.
      Strasznie się boję. To uspienie. Trzymajcie kciuki za kamilkę.
      Pozdrawiam Ewelina mama Kamilki
    • Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. W sumie dowiedzialam sie tego, co bylo dla mnie najwazniejsze, ze moj synek w przyszlosci bedzie musial jeszcze raz przechodzic operacje. Wiadomo, ze nie bedzie tak zlozona i dlugotrwala, ale jednak...Lepiej wiedziec o tym juz teraz, niz zaskoczyc sie za kilka lub kilkanascie lat.
      Pozdrawiam!
      Kasia
      • Moja córka ma homograft na płucnej od przeszło 2 lat i niestety wapnieje. Będzie
        konieczne cewnikowanie (balonikowanie). Zapytałam lekarza dlaczego tak szybko?
        Odpowiedział, że w ciągu tych dwóch lat dziecko znacznie przybrało na wadze i
        wogóle bardzo urosła. No tak, przybrała w tym czasie 8.5 kg, a porównywlnie jej
        brat bliźniak 2.5 kg.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.