Dodaj do ulubionych

Przepuklina u suki - pytanie do p. dr Czajki

10.06.05, 19:11
Witam P. Doktora i mam pytanie: moja, obecnie 2-letnia suka, ma przepukline
na brzuszku. Jest to niewielka, miekka wypukolosc. Calkowicie kryje sie ona
pod futrem, "wydala sie" dopiero po sterylizacji, gdy brzuszek byl wygolony.
Weterynarz wyjasnil, ze nie zoperowal jej, poniewaz nie bylo jej widac, gdy
suka miala rozluznione miesnie. Obecnie, co jakis czas sprawdzam, czy
przepuklina sie nie powieksza, oraz - zgodnie z porada, jaka kiedys
otrzymalam - czy nie sa wyczuwalne ruchy jelit. Obecnosc tej przepukliny
jednak jest dla mnie niepokojaca, chcialam zapytac, czy moze ona byc
zagrozeniem, czy powinnam poddac suke drugiej operacji?
--
NASZE ZWIERZĘTA
Edytor zaawansowany
  • cancerek 11.06.05, 06:47
    Dzień dobry

Jeśli ta przepuklina jest mała, myslę że nie powinnaś się nią zbytnio przejmować. Lecz oczywiście jest to potencjalne zagrożenie.
    Dlatego chyba lepiej zrobić ten mały zabieg niż codziennie sprawdzać i się martwić. Zabieg do którego przygotujemy siebie i psa, mamy zaufanego lekarza, nie stanowi wielkiego ryzyka. Na pewno to ryzyko będzie rosło jeśli trzeba będzie operować przepuklinę uwięźniętą. To znaczy wtedy gdy do worka przepuklinowego dostaną się pętle jelit, dojdzie do obrzęku i nekrozy jelit.
    By uniknąć tych zmartwień rozważ na poważnie zabieg. Lecz bez badania nie mogę napisać, że jest on bezwzględnie konieczny. Czasem wrota przepukliny zamykają się same po pewnym czasie. W podjęciu tej decyzji na pewno pomoże ci rozmowa z lekarzem.
    Pozdrawiam Maciej Czajka.

P.S.
    Zastanawiam się tylko dlaczego przepuklina nie była stwierdzona podczas badania przed zabiegiem.
    --
    Lecznica Weterynaryjna "Boliłapka" www.bolilapka.neostrada.pl
  • comma 11.06.05, 10:06
    Bardzo dziękuję Panie Doktorze :-) Niestety, nie wiem, dlaczego lekarze nie
    sprawdzili, czy sunia nie ma przepukliny :-( Przepuklina jest obecnie wielkości
    dwóch groszy (średnica) nie powiększa się. Skóra w jej obrębie ma nieco
    ciemniejszy kolor. Mam jeszcze dwa pytania:
    - po czym można poznać, że przepuklina zamknęła się samoistnie, czy są jakieś
    oznaki wskazujące na to, że tak się dzieje?
    - czy często u psów powstaje przepuklina? Pytam, by w razie czego uczulić inne
    osoby.
    Oczywiście wybiorę się na konsultacje również w "realu" :-) Aha,dodam jeszcze,
    że moja suka należy do psów małych (wrost w kłębie 20 cm, waga 4 kg)
    Bardzo serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
    --
    NASZE ZWIERZĘTA
  • cancerek 13.06.05, 10:23
    Witam ponownie

Przepuklina występuje dość często u szczęniąt, mówimy tu o przepuklinie pępkowej. Gwoli przypomnienia wspomnę o kilku innych: pachwinowa, mosznowa, pochwowa, przepony miednicy, przeponowa.
    Przepuklina pępkowa, jeśli nie jest duża często zamyka się samoistnie w pierwszym roku życia zwierzęcia. Pozostałością po takiej przepuklinie często pojest tłuszcz otrzewnowy, macalny w postaci kuleczki, dość tęgiej.
    Przepuklina zbudowana jest z wrót przepukliny(tu otwór w ścianie brzucha), worka przepuklinowego(tu tkanki podskórne i skóra) i zawartości, może to być tłuszcz, sieć lub narządy, np: jelita, macica, pęcherz.
    Wszystko jest w porządku o ile mamy do czynienia z przepukliną odprowadzalną. Kłopot zaczyna się gdy dochodzi do uwięźnięcia pętli jelit we wrotach przepukliny, dochodzi wtedy do obrzęku, upośledzonego krążenia krwi i do martwicy. Występują wtedy objawy charakterystyczne dla niedrożności przewodu pokarmowego. A przepuklina powiększa się, twardnieje i boli.
    Oczywiście śmierć nie następuje szybko, trwa to kilka dni, ale każdy następny dzień przyśpiesza jej nadejście.
    Jeśli wrota przepukliny u twojej suczki są niewielkie, powiedzmy 2-3 mm to raczej jelita nie znajdą się tam. Dwugroszówka nie jest duża, ale ważna jest ocena wielkości worka przepukliny do jej wrót. Niestety nie można tego zrobić na forum:)
    Pozdrawiam.

--
    Lecznica Weterynaryjna "Boliłapka" www.bolilapka.neostrada.pl
  • comma 13.06.05, 16:51

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka