Dodaj do ulubionych

Poradnie co poradzą w wyborze studiów?

IP: *.ssp.dialog.net.pl 10.01.10, 19:27
Czy są jakieś poradnie psychologiczne gdzie prowadzą jakieś testy itp.gdzie
mogą doradzić w wyborze kierunku studiów,ponieważ nie wiem kompletnie jakie
studia wybrać,a przydało by się żeby takie poradnie istniały,a jeśli istnieją
to jak się nazywają i ile takie coś kosztuje.Bardzo proszę o odpowiedż.Z góry
dziękuje.
Obserwuj wątek
    • big.ot Re: Poradnie co poradzą w wyborze studiów? 10.01.10, 20:20
      Odpowiedz sobie najpierw na podstawowe pytanie po co chcesz iść na
      studia.

Rozumiem, że nie chodzi o rozwijanie zainteresowań bo jakąś pulę
      kierunków byś miał/a.

Chęć znalezienia pracy? Oprócz paru wyjątków, żadne studia nie
      gwarantują tak naprawdę zatrudnienia.

Dla prestiżu? Co to za prestiż skoro 50% (!) młodych ludzi,
      studiuje?
        • big.ot Re: Poradnie co poradzą w wyborze studiów? 11.01.10, 09:16
          Największe osiągnięcie wszystkich rządów po transformacji, to wmówienie ludziom, że wszelka praca inna niż na stanowisku dyrektor...o przepraszam-menadżera to wstyd. Żadna praca nie hańbi

> ponieważ niemalże przy każdej obecnej
          > ofercie pracy wymagane jest wyższe wykształcenie....a za 5 lat z
          > pewnością takich ofert będzie jeszcze

Bullshit Trend jest dokładnie odwrotny. Coraz więcej pojawia się ogłoszeń w których wymaga się doświadczenia.

• dystansownik Re: Poradnie co poradzą w wyborze studiów? 11.01.10, 09:32
            > Bullshit Trend jest dokładnie odwrotny. Coraz więcej pojawia się ogłosze
            > ń w których wymaga się doświadczenia.

To zależy od stanowiska. Obecnie rzeczywiście jest trend, żeby w prawie
            wszystkich ogłoszeniach wymagać doświadczenia, ale głównie dlatego, że
            wykształcenie już nic nie znaczy. Często podaje się wykształcenie jako warunek
            konieczny, czasem wręcz dokładnie precyzując kierunek czy specjalność jakiej
            oczekuje pracodawca.

Jeśli chodzi o stanowiska na które wykształcenie nie jest obowiązkowe czy to z
            rzeczywistej potrzeby czy tylko widzi mi się rekrutującego, to chyba jednak
            szkoda marnować tych 5 lat (bo obecnie mało komu wystarczy licencjat i każdy już
            chce tego mgr).

To wszystko nie zmienia faktu, że autor tematu sam nie ma pojęcia na co chce iść
            i raczej żaden "ekspert" mu nie doradzi co go interesuje i w czym najlepiej się
            sprawdzi.

Ja mogę
            podaćlinka
            do formularza na który natrafiłem kiedyś na innym forum. Podobno udzielają tam
            właśnie tego typu pomocy związanej z wyborem studiów w oparciu o cechy i
            zainteresowania człowieka.

Osobiście jednak radzę do tego, jak i innych podobnych "fachowych" porad,
            podchodzić ze sporym dystansem.
            Po pierwsze dlatego, że często o danych studiach wypowiadają się ludzie, którzy
            nie mają o nich zielonego pojęcia (na zasadzie: budownictwo jest świetne, bo w
            artykułach piszą, że jest po tym pełno pracy i gigantyczne zarobki).

Po drugie, większość tego typy porad opiera się właśnie na formularzach, które w
            ogóle nie mają żadnego oparcia w jakiejś głębszej analizie zainteresowań i
            osobowości.
            Słyszałem nawet o skrajnych przypadkach w stylu pytań: Wolisz czytać książki czy
            majsterkować ? Odpowiesz, że to drugie, to wybiorą Ci polibudę. Albo napiszesz,
            że interesujesz się biologią i chemią to wybiorą Ci medycynę, a jak do tego
            napiszesz, że lubisz zwierzęta to medycyna zaraz zamieni się w weterynarię, itp. :P

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka