Dodaj do ulubionych

technik dentystyczny- czy warto podjąc naukę?

IP: *.via.zamek.net.pl 02.02.10, 12:05
Czy warto pod kątem przyszłej pracy i zarobków?
Edytor zaawansowany
  • Gość: Michał IP: *.proxnet.pl 02.02.10, 16:00
    Popytaj tych co robią protezy
  • Gość: ginko IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.02.10, 19:01
    Gość portalu: madzia napisał(a):
    > Czy warto pod kątem przyszłej pracy i zarobków?

Owszem, raczej nie mają problemów bo to najczęściej wolny zawód - ile pracujesz,
    czy jesteś dobry i czy masz zaufanie stomatologów.

Ps. Warto dodać że bez różnicy jeśli chodzi o uprawnienia, czy ukończysz
    2-letnie studium policealne czy licencjat na Uniwersytecie Medycznym. To kolejny
    przypadek, gdzie ze średnim wykształceniem masz perspektywy realnie lepsze jeśli
    chodzi o pracę i wynagrodzenie (żeby nie powiedzieć o wiele lepsze) niż
    zdecydowana większość magistrów w tym kraju.
  • Gość: madzia IP: *.via.zamek.net.pl 02.02.10, 19:13

Nikt nie chce mówić jak jest w tym zawodzie...jedynie co widzę to coraz więcej
    osób nie pracujących w tym zawodzie lub szukających pracy..dlatego mam obiekcje.
  • Gość: madzia IP: *.via.zamek.net.pl 02.02.10, 22:36

Ginko czy masz kogoś znajomego w tym zawodzie?
  • Gość: ginko IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.02.10, 22:51
    Gość portalu: madzia napisał(a):

> Ginko czy masz kogoś znajomego w tym zawodzie?

Techników dentystycznych nie znam osobiście, ale mam w rodzinie stomatologów i
    mniej-więcej orientuję się jak wygląda współpraca lekarz-technik i jak ważne są
    ich umiehjętności, doświadczenie, wypracowany szacunek w środowisku, itp. W tym
    zawodzie prawie nigdy nie pracujesz na etacie, jako technik zbierasz zlecenia
    (często stałe od danego stomatologa) i robisz dobrą robotę - jeśli ta robota
    jest wielokrotnie nie za dobra - tracisz zaufanie lekarza z którym
    współpracujesz i zmieni pracownię a Ty szukasz uznania gdzie indziej. Tutaj
    weryfikacja nie jest trudna - aparaty ortodontyczne i protezy źle wykonane są
    migiem przez pacjentów wyłapywane.
  • Gość: Ania IP: 195.26.73.* 03.02.10, 10:56
    A ja powiem inaczej. Z moich obserwacji wynika, że owszem, za źle zrobione
    protezy (niezależnie z czyjej winy, lekarza czy technika) obrywa się
    technikowi... Jeśli się jest młodym, ma kapitał na zakup dużej ilości sprzętu i
    szkolenia to jest to dość dobry, popłatny zawód. Problem polega na tym, że
    technik nie ma żadnych uprawnień do samodzielnej pracy (chociaż kiedyś tak było)
    i zawsze jest w pełni zależny od lekarza, co rodzi wiele niezdrowych
    sytuacji...(zaniżanie cen przez stomatologów przykład). Zresztą jest to chyba
    problem ogólnoświatowy, niedawno poruszano ten temat w czasopiśmie branżowym
    "Technik dentystyczny"...
  • Gość: ginko IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.02.10, 11:34
    Gość portalu: Ania napisał(a):

> Z moich obserwacji wynika, że owszem, za źle
    > zrobione protezy (niezależnie z czyjej winy, lekarza czy technika)
    > obrywa się technikowi...

Nie bardzo. Pacjenci swoje żale wylewają TYLKO na lekarza że źle wykonana
    proteza/aparat ortodontyczny. Technika najczęściej nie widzieli na oczy. Technik
    popełni błąd - stomatolog traci pacjentów.
  • Gość: Ania IP: 195.26.73.* 03.02.10, 12:10
    Myślę, że po prostu Ty reprezentujesz "tę drugą stronę" :)Każdy oczywiście
    będzie bronił swoich racji.
    Pracę może spartolić zarówno jedna, jak i druga strona (np. lekarz źle
    ewidentnie źle ustalający zwarcie). Ale to technik robi pracę drugi raz ZA
    DARMO, mimo że np. nic nie zawinił. Więc nie mów, że tylko biedny stomatolog
    traci w tym układzie... Ta praca powinna polegać na ścisłej współpracy technika
    ze stomatologiem, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej... Problem polega na
    tym, że rzadko który lekarz potrafi przyznać się do błędu. Dlatego jest to tak
    naprawdę zawód ze słabymi perspektywami, bo nie daje szans samodzielnego rozwoju.
  • Gość: ginko IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.02.10, 12:35
    Nie o to mi chodziło :) Nie jestem i nie będę stomatologiem ani technikiem.

Jeśli lekarz źle ustawi zwarcie to technik nie robi tego za darmo - bo zauważa
    że lekarz poprawia dane i wtedy niech lekarz ponosi - tylko czy technik będzie
    miał odwagę twardo oponować po takiej sytuacji do stomatologa zlecającego?

Złe wykonanie to te same pomiary/wyciski a proteza do powtórki. Wtedy technik
    ponosi bez 2 zdań koszty bo to jego błąd.

Ps. Ania, współpraca tak często wygląda jak mówisz bo technik jest uzależniony
    od stomatologa bo sam nic nie zrobi i jest mu trudniej zdobyć zlecenie od
    lekarza. Dlatego stomatolodzy cwaniakują czasem i ja się z tym zgodzę.
    Niestety wiele racji jest w tym że lekarz prawie nigdy nie odpowiada PRAWNIE za
    błędy tylko pozostały personel. Lekarz to są trochę święte krówki, owszem.
  • Gość: madzia IP: *.via.zamek.net.pl 04.02.10, 09:08

1.A czy ciężko pozyskać stomatologów do współpracy?..Jednak na rynku jest dość
    duża konkurencja wśród techników. Troszkę nie rozumiem tej sytuacji, kiedyś
    można było iść bezp. do technika, który wykonywał protezę, a faktycznie teraz
    wszystko przez stomatologa..
    Nie jestem już aż tak młoda :)- bardziej myślę o przekwalifikowaniu :)..i nie
    chcę popełnić błędu..
    2. Aha ..a czy ciężko o praktykę? Ile mniej więcej czasu potrzeba żeby dojść do
    wprawy i zacząć działać samemu?

• Gość: polo IP: *.chello.pl 04.02.10, 13:10
    Ja miałem iść na ten kierunek do Krakowskiej Szkoły Medycznej, ale wole iść na
    ELEKTRORADIOLOGIA i też perspketywy pracy leprze niż po studiach kuriozum... :/
  • Gość: ginko IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.02.10, 13:51
    Gość portalu: polo napisał(a):

> ale wole iść na ELEKTRORADIOLOGIA i też perspketywy pracy leprze
    > niż po studiach kuriozum... :/

Nie lepsze a takie same, bo OBECNIE wg ustawy dają takie same uprawnienia.
    Natomiast przyszłościowo lepiej skończyć studia na Uniwersytecie medycznym z
    elektroradiologii, ponieważ masz pewność że przepisy kiedyś Cię nie pogrążą, a
    one będą dążyć do wymogów wyższego wykształcenia.
  • Gość: ElProtetico IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.06.16, 03:12
    gdyby w tym układzie lekarzom było tak bardzo źle to by go tak nie bronili rękami i nogami ;) Były dyskusje na temat "usamodzielnienia" techników poprzez nadanie im uprawnienia do pobierania wycisków, jednakże środowisko dentystyczne zadbało aby jak najszybciej ten pomysł oddalono, gdyż straciliby tanią siłę roboczą ;)
  • Gość: madzia IP: *.via.zamek.net.pl 05.02.10, 13:29
    Ponawiam moje pytanie :)
  • Gość: technik dentystycz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.13, 14:02
    Witam!
    Nie wiem czy wątek jest aktualny, powiem z własnego doświadczenia.
    Jestem technikiem dentystycznym od 5 lat, pracuje w zawodzie. Ukończyłam szkołę policealną, a teraz kształcę się dalej, robię wyższe ... ;-). Myślę, że pracowity, sumienny i dokładny technik dentystyczny, będzie miał pracę, przy obecnym stanie uzębienia Polaków ;-).
    Pozdrawiam
  • Gość: Marta IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.14, 18:05
    Witam!
    Ukończyłam szkołę Wydział Techniki Dentystycznej w Zgierzu, obecnie mam stabilną pracę, na zarobki nie narzekam. Szkoła w porządku, małe grupy są na pracowniach, więc spokojnie można dużo się nauczyć i mają dużą zdawalność końcowego egzaminu. Warszawa czyli stolica ma swoje ceny kształcenia.
    Teraz myślę, że warto było podjąć naukę na tym kierunku.
    Pozdrawiam
  • panekarolina 01.04.14, 16:13
    Witam,

Proszę o udzielenie rady dotyczącej wyboru profilu kształcenia. Interesuje mnie zawód technika dentystycznego. Mam do wyboru dwie opcje: tradycyjna (technikum zawodowe w Zabrzu) i nowoczesna (Medyczne Centrum Edukacji w Częstochowie na specjalności:Technika i Technologia CAD/CAM w Technice Dentystycznej).

Patrząc na obecny rynek pracy (Polska, Anglia) większość ofert zatrudnienia skierowana jest do osób: ''technik dentystyczny ceramista''. Natomiast ofert skierowanych dla techników CAD/CAM jest bardzo mało.

Czy należny wiązać przyszłość zawodu technika dentystycznego z projektowaniem 3D? Czy nastąpi odejście od metod tradycyjnych, wykonywanych ręcznie?

Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc,
    Z wyrazami szacunku Karolina
  • Gość: Milena IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.05.14, 16:36
    Witam!
    Również w technice dentystycznej wchodzą coraz to nowocześniejsze metody i technologie, m.in bezgipsowe puszkowanie. Osobiście proponuję Wydział Techniki Dentystycznej w Zgierzu, stosuje nowoczesne metody nauczania również CAD/CAM. Szkoła istnieje od ponad 20 lat i dużo ma na swoim koncie absolwentów. Pozdrawiam Cię ciepło
  • Gość: Monia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.05.14, 15:56
    Witaj! Studiuje techniki dentystyczne w Zgierzu i muszę powiedzieć ciekawy kierunek. ;-) pozdrawiam
  • Gość: Gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.05.14, 16:40
    No tak za szkołę trzeba płacić i to sporą sumę. Więc każdy zda.
    Ale zdanie egzaminu to nie wszystko.
    Czy po samym papierku osoba będzie umiała znaleźć pracę w tym zawodzie? Nie sądzę.
    Ten zawód jest precyzyjny, więc kasa to nie wszystko. A szkołę nie obchodzi czy absolwent później będzie miał za co żyć. Szczerze odradzam.
  • Gość: Mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.14, 15:24
    To jest inwestycja w swoją przyszłość.
    Zdobycie dyplomu o czymś świadczy, mianowicie, że osoba posiada umiejętności do wykonywania zawodu, a zdobycie dyplomu to jest tylko potwierdzeniem tego.
    W trakcie szkoły uczniowie odbywają praktyki w pracowniach, więc mają podgląd jak wygląda praca w pracowni i jak to jest w prowadzeniu własnego biznesu.
  • Gość: Lolek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.07.14, 18:13
    Technik dentystyczny to zawód dla tych,którzy lubią niewolniczą pracę bez urlopów,norm godzinowych,lubią być opieprzani przez stomatologów-debili (większość,sam nie wiem,do którego z tych,z którymi współpracujemy miałbym iść się leczyć).
    Zawód upadlający,o czym można poczytać na wielu forach komentarze:
    www.infodent24.pl/edudentpost/technik-dentystyczny-zawod-malo-oplacalny,6657_1.html
    forum.gazeta.pl/forum/w,140,88321182,,Ile_zarabia_technik_dentystyczny_.html?v=2
    www.zawodowe.com/Technik_dentystyczny_-_opis_138
  • Gość: sławek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.03.18, 20:05
    Popieram cała prawda 20 lat w zawodzie
  • Gość: Leczenie kanałowe IP: *.free.aero2.net.pl 30.04.15, 16:12
    Wszystko zależy od Twoich predyspozycji. Oczywiście lepiej będzie zostać stomatologiem, jednak studia trwają jakieś 5 lat, a własnej praktyki i tak nie otworzysz, jeżeli nie masz bogatych rodziców (lub nie obrabujesz banku). Jednym z droższych zabiegów, które będziesz mógł wykonywać jako stomatolog jest leczenie kanałowe, średnio kosztuje 300zł. Jako technik możesz o tym pomarzyć. Zarobki w zawodzie technika stomatologa są bardzo różne i zależą od doświadczenia, umiejętności, ale też od regionu kraju, ponieważ w różnych województwach zarobki są inne. Tak samo jak w dużych miastach zarabia się więcej, niż w małych miejscowościach.
  • madzik986 08.06.16, 15:05
    Myślę, że warto. Ale na pewno będziesz musiała się przyłożyć do nauki. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu ze stażem czy pracą w gabinecie dentystycznym.
  • haneczka113 01.11.16, 21:57
    Znalazłam ciekawy artykuł na ten temat, sama zastanawiałam się nad tym zawodem
    technikdentystyczny.info/
    pozdrawiam
  • Gość: Athenewtoothfairyp IP: *.play-internet.pl 20.01.18, 13:39
    Jeżeli zastanawiasz się nad tym kierunkiem studiów i masz pytania, napisz -> Instagram: newtoothfairy
  • Gość: Tomasz.Kowalski IP: 31.179.151.* 30.08.18, 15:28
    A ja wyjdę z taką propozycją:

Zatrudnimy Technika Ortodontę do pracy na pełen etat w laboratorium dentystycznym w zachodniej części Irlandii. Wymagamy komunikatywnego j. angielskiego oraz 2 lat doświadczenia pracy w zawodzie. Rejestracje oraz certyfikaty językowe nie są konieczne. Oferujemy bardzo atrakcyjne wynagrodzenie zależne od umiejętności i doświadczenia. Zapraszam do aplikowania i do kontaktu!
  • lilianna.dziubek 22.08.19, 12:27
    Warto, jest to przyszłościowy kierunek, który gwarantuje nam zawód i pracę. Ja skończyłam Techniki dentystyczne na WSEiT w Poznaniu, po których zdobyłam wyższe wykształcenie (broniłam licencjat) i teraz pracuję w zawodzie :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka