Dodaj do ulubionych

Stypendia 1000 zł na UWM w Olsztynie

IP: 213.73.30.* 11.09.10, 14:40
Kierunek OCHRONA ŚRODOWISKA na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie od tego roku kierunkiem zamawianym – informuje o tym oficjalna strona wydziału www.uwm.edu.pl/wksir
Uważam, że dobra wiadomość dla wielu przyszłych studentów, których często nie stać na studiowanie, a są ambitni i chcieliby studiować. Dla najlepszych studentów zaplanowano m.in. dodatkowe STYPENDIA po 1000 zł miesięcznie, już od pierwszego semestru. Oprócz tego można ubiegać się o stypendia naukowe i socjalne na dotychczasowych warunkach. Ale stypendia to nie wszystko. Można skorzystać z bezpłatnych zajęć wyrównawczych („korepetycji”) z chemii, fizyki i matematyki i wielu innych profitów. Pieniądze wydział dostał z unijnego Programu Operacyjnego KAPITAŁ LUDZKI. Szczegóły możecie znaleźć na w/w stronie wydziałowej. Jest jeden problem – mało czasu. Ostatni dzień rejestracji upływa 16. września (czwartek). Ale można wszystkie formalności załatwić na odległość. Najpierw trzeba się zarejestrować przez Internet, a potem dopiero załatwia się resztę. 22 września będą ogłoszone wyniki postępowania i do 24 września trzeba potwierdzić zamiar studiowania i dostarczyć resztę dokumentów. Szczegóły rekrutacji na stronie www.uwm.edu.pl w zakładce „Dodatkowy nabór na studia”. Myślę, że warto skorzystać!
Edytor zaawansowany
 • stypendysta 11.09.10, 15:57
  Gość portalu: student UWM napisał(a):

  > Oprócz tego można ubiegać się o stypendia naukowe i socjalne na d
  > otychczasowych warunkach.

  Niezupełnie - na kolejnych latach stypendia na kierunkach zamawianych potraktowane zostaną jako dochód wpływający na sytuację materialną studenta. Wynika to z art. 179 ust. 5 Prawa o szkolnictwie wyższym (PSW) oraz z art. 3 pkt 1 lit. c) Ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zwolnienie tych stypendiów (jak i wszystkich finansowanych z programów unijnych oraz międzynarodowych) jest dopiero w projektach zmian w PSW. To zwolnienie będzie jednak tylko w sprawach stypendialnych - przy ubieganiu się członków rodziny o świadczenia rodzinne i pomoc społeczną nadal będą dochodem, co prawda zwiększającym szanse samego studenta, ale zarazem będą bić w rodzinę (co może być istotne dla studentów i ich rodzin z obszarów o dużym bezrobociu).
 • Gość: student IP: *.olsztyn.mm.pl 11.09.10, 21:16
  > > Oprócz tego można ubiegać się o stypendia naukowe i socjalne na d
  > > otychczasowych warunkach.
  >
  > Niezupełnie - na kolejnych latach stypendia na kierunkach zamawianych potraktow
  > ane zostaną jako dochód wpływający na sytuację materialną studenta.

  Zgadza się. Ale zwiększony dochód wynikający ze stypendium unijnego nie wyklucza możliwości ubiegania się o stypendium naukowe. Faktycznie, na stypendium socjalne taki student może już mieć mniejsze szanse. Ale jeśli ma na utrzymaniu żonę i dziecko, to i tak jeszcze ma szanse na socjalne.
 • stypendysta 11.09.10, 23:44
  Gość portalu: student napisał(a):

  > Zgadza się. Ale zwiększony dochód wynikający ze stypendium unijnego nie wyklucz
  > a możliwości ubiegania się o stypendium naukowe. Faktycznie, na stypendium socj
  > alne taki student może już mieć mniejsze szanse. Ale jeśli ma na utrzymaniu żon
  > ę i dziecko, to i tak jeszcze ma szanse na socjalne.

  Otóż nie, jeśli oprócz tego stypendium nie będzie miał innych dochodów. Wysokość stypendium na kierunkach zamawianych jest niższa od wymaganej wysokości dochodów uzasadniających samodzielność finansową studenta (w 2009 - 1276 PLN (netto), w 2010 - 1317 PLN (netto)) - art. 179 ust. 6 PSW. Tak więc jeśli nie będzie miał równocześnie w poprzednim i bieżącym roku dodatkowych dochodów, nie spełni wymogu samodzielności finansowej. A to oznaczać będzie, że beneficjent stypendium na kierunkach zamawianych rozliczać się będzie z rodzicami, a jego stypendium zwiększać będzie dochód tej rodziny, podczas gdy żona (najczęściej i dziecko) będzie uwzględniana z jej rodzicami. Tak więc jedyną szansą takiego stypendysty na stypendium socjalne będzie dodatkowy dochód i ... posiadanie dziecka, bowiem kwota samodzielności (1317 PLN) wyklucza i tak możliwość otrzymania stypendiów socjalnego, mieszkaniowego i na wyżywienie w rodzinie bezdzietnego, samodzielnego finansowo studenta.
 • Gość: student IP: *.olsztyn.mm.pl 13.09.10, 00:05
  No dobrze, ale dalej się upieram, że samo "posiadanie" stupendium unijnego nie zabrania ubiegania się o inne stypendia. Ale masz rację, że uzyskany wtedy dochód może zmniejszyć szansę na stypendium socjalne. Ale tylko zmniejszyć szansę, a nie zupełnie wykluczyć. Zależeć to będzie od konkretnego przypadku. Z kolei w I semestrze stypendium unijne zupełnie nie "przeszkodzi" w uzyskaniu stypendium socjalnego.
 • stypendysta 13.09.10, 00:36
  Gość portalu: student napisał(a):

  > No dobrze, ale dalej się upieram, że samo "posiadanie" stypendium unijnego nie
  > zabrania ubiegania się o inne stypendia.

  Oczywistym jest, że nie zabrania, ale w przyszłości może odebrać lub co najmniej zmniejszyć szanse na otrzymanie.

  > Zależeć to będzie od konkretnego przypadku.

  A w praktyce da dodatkowe szanse ekonomiczne studentom pochodzącym z ubogich rodzin (o ile nie naruszy to uprawnień tych rodzin do pomocy społecznej). Niestety system jest taki, że rodzina kiepsko sytuowanego studenta często jest finansowo 'karana' za otrzymanie przez niego stypendiów. W planach MNSW jest wprowadzenie do Ustawy zapisów zwalniających z uznawania za dochód stypendiów uzyskanych z programów unijnych (np. stypendia na kierunkach zamawianych) i międzynarodowych (np Erasmus), ale to są dopiero plany, które po wprowadzeniu dotyczyć będą wyłącznie ustalania uprawnień stypendialnych, podczas gdy dla osób obiegających się o zasiłki rodzinne lub o świadczenia pomocy społecznej stypendia te nadal będą problemem - zgodnie z Ustawą o świadczeniach rodzinnych dochodem są wszystkie stypendia otrzymywane przez studentów i uczniów (art. 3 pkt 1 lit. c)).

  > Z kolei w
  > I semestrze stypendium unijne zupełnie nie "przeszkodzi" w uzyskaniu stypendiu
  > m socjalnego.

  Zgadza się, bowiem stypendia nie zostały w Ustawie o świadczeniach rodzinnych przewidziane w art. 3 pkt 24 jako tytuł zwiększenia dochodu po okresie wymaganym do udokumentowania. To ma jednak i drugą stronę - student nie może powoływać się na utratę dochodu z tytułu utraty takiego stypendium, bowiem nie zostało to przewidziane w katalogu tytułów upoważniających do uznania utraty dochodu (art. 3 pkt 24 Ustawy o świadczeniach ...


  Aha, na koniec - stypendium, o którym piszesz to nie jest ewenement tej Uczelni - to stypendia ogólnopolskie, uzyskiwane przez studentów niektórych kierunków uczelni, które uzyskały na to grant.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka