Dodaj do ulubionych

Filozofia II stopnia zaocznie po innym kierunku

IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.02.11, 21:29
Witam serdecznie!
Jestem człowiekiem już po studiach, mam pracę i trochę czas u dla siebie. Zawsze chciałem studiować Filozofię, ale w młodośći poszedłem za głosem rozsądku oraz $$$$ i wybrałem inną drogę kształcenia.

Teraz chciałbym podjąć studia Filozoficzne, najlepiej na poziomie dwuletnich magisterskich. Jestem z Wrocławia, na naszym Uniwersytecie jest możliwość dopuszczenia absolwentów innych kierunków, ale tylko na specjalizację Religioznawstwo, a to mnie raczej średnio interesuje. Czy znacie jakieś uczelnie w Polsce, najlepiej w okolicach Dolnego Śląska (a nie np. w Suwałkach :D ), gdzie można iść na Filozofię magisterską po zupełnie innym kierunku bez przeszkód?

Będę wdzięczny za pomoc.
Edytor zaawansowany
  • Gość: gosc IP: *.icpnet.pl 03.02.11, 21:34
    To zaraz się zacznie pisanie, że na głowę upadłeś i po co Ci filozofia :>
  • Gość: Nobody IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.02.11, 21:38
    Hehehe, tak właśnie też mi się wydaje, ale mam to gdzieś, jestem mocno zmotywowany do podjęcia tego typu studiów.

Tak naprawdę, to bardzo mnie interesuje Kognitywistyka, ale ona jest tylko w kilku miejscach w Polsce i tylko dzienna. Ale Filozofii Umysłu blisko do Kogni, więc jest to jakiś sposób, żeby pójść na filozofię :D
  • Gość: ... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.02.11, 16:35
    UJ na pewno bierze wszystko co się rusza na II stopień z filozofii i UMCS w Lublinie tak samo,ale to już dalej:) zresztą patrząc na zasady rekrutacji na poszczególnych uniwerkach widać że to tendencja powszechna. Poszukaj i tyle ;p
  • Gość: Nobody IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.02.11, 17:34
    Hej, no właśnie patrzyłem na UJ i są tylko stacjonarne, czyli dzienne.

Ale masz rację, przejrzałem i wiele uniwersytetów stosuje opisaną przez Ciebie politykę. A możesz polecić jakiś konkretny?

z góry thx
  • Gość: studentin IP: *.play-internet.pl 04.02.11, 20:58
    A dlaczego chcesz koniecznie na II stopień? Nie lepiej zacząć od zera? Skoro to ma być pasja, to może lepiej zgłębić to porządnie?
  • Gość: Nobody IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.02.11, 21:12
    Hej!
    Widzisz, problem jest tego rodzaju, że mnie interesuje w 99% filozofia umysłu i poznania. Jakby było można - poszedłbym na kognitywistykę, ale nie można, poza dziennymi.

Jak patrzyłem na programy studiów I stopnia, to jest to gł. historia filozofii, co prawdę mówiąc średnio mnie kręci.

Ale oczywiście masz rację- brałem pod uwagę takie rozwiązanie i jeśli nie da się inaczej to tak właśnie będzie, jak mówisz :)
  • Gość: studentin IP: *.play-internet.pl 04.02.11, 22:03
    Skoro nie potrzebujesz np. greki, to rzeczywiście filozofia od zera może nie spełnić Twoich potrzeb naukowych.

Jeśli chodzie o kognitywistykę to w Polsce jest rzeczywiście dosyć biednie - też interesowałam się tym kierunkiem, ale okazało się, że w Warszawie jest wyłącznie słono płatna w prywatnej szkole, wyłącznie dzienna i na dodatek wychodzi się po niej z magistrem psychologii.

O, właśnie. Może poszukaj jakichś studiów podyplomowych na wydziałach psychologii?
    Pewnie nie będzie Cię to w stu procentach satysfakcjonowało, ale z tym w ogóle może być ciężko, zwłaszcza w trybie zaocznym - Twoje zainteresowania badawcze nie należą do najpopularniejszych, leżą na pograniczu dyscyplin i tak naprawdę szukanie uczelni należałoby zacząć od znalezienia naukowców, którzy publikują prace na interesujące Cię tematy. Wtedy można sprawdzić gdzie pracują i na tę właśnie uczelnię się udać, bez gwarancji, że będzie się miało z taką osobą zajęcia, będzie możliwość napisania u niej magisterki, etc.

Rozumiem, że praca i odległość ograniczają możliwości, ale można chociaż spróbowac szukać w ten sposób. Jak wylądujesz na studiach z wykładowcami, którzy zajmują się np. filozofią religii, to zyskasz tylko papier, a papier to już przecież masz.

• Gość: Nobody IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.02.11, 22:39
    Hehe, no to widzę, że się doskonale rozumiemy :)

Jeśli chodzi o kognitywistykę, to (z tego co się orientuję) w Polsce są tylko 3 ośrodki, które tym się zajmują - Poznań, Toruń i UJ. Wszystko dzienne niestety.

Co do studiów podyplomowych, to znalazłem bardzo ciekawą pozycję - "Od badań mózgu do praktyki psychologicznej" na SWPS w Wa-wie, być może będę tam startował od października 2011r. Ale chcę najpierw poszukać jakichś studiów filozoficznych w kierunku raczej właśnie filozofii umysłu i ego typu zagadnień.

Spytam z czystej ciekawości - czy masz coś wspólnego ze studiami filozoficznymi? Jeśli tak, to może napisałbyś mi co nieco, jak to jest, jak wygląda atmosfera itd.? Ja niestety swoich studiów miło nie wspominam i odruchowo interesuję się takimi rzeczami - tj. czy np panuje "akademicka" atmosfera sprzyjająca wymianie poglądów :)
  • Gość: studentin IP: *.play-internet.pl 05.02.11, 01:09
    W SWPS studia nazywają się neurokognitywistyka i z tego, co się orientuję zajmują się dokładnie tym, co pozostałe ośrodki, ale ostatecznie dyplom jest z psychologii, można dorabiać sobie specjalizacje terapeutyczne, etc.

Z filozofią póki co nic wspólnego nie mam - wybrałam nudne, przyszłościowe studia, z których mam zamiar niedługo zrezygnować, bo doszłam do wniosku, że księgowa ze mnie będzie, jak z koziej rzyci puzon. Od przyszłego roku wybieram się na coś innego, rozważam filozofię. Próbowałam zasięgnąć języka na ten temat, ale nie chciałabym się wypowiadać autorytatywnie, bo na własnej skórze niczego nie sprawdziłam.

Jeśli słyszałam jakieś narzekania na swobodę dyskusji, to chyba tylko z ust studentów uczelni o odchyleniu katolickim.

Dowiedziałam się, że wbrew pozorom nie ma potem dramatu z pracą, bo absolwenci uchodzą za elastycznych intelektualnie i w związku z tym łatwych do przyuczenia (to może być równie dobrze nic nie warta propaganda sukcesu, ale dla Ciebie to nie takie ważne).

Ponadto słyszałam opinię (chyba niepozbawioną sensu), że dobrze jest iść na filozofię dopiero wtedy, kiedy się "liźnie" wcześniej czegoś innego, bo łatwiej złapać właściwą perspektywę.

Tak czy inaczej na UW (chociaż chyba nie po drodze z Wrocławia) nie powinni Ci robić problemów:

"Studia zostaną uruchomione, jeśli liczba przyjętych przekroczy 20 osób.

O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra lub dyplom równorzędny na dowolnym kierunku

Forma egzaminu: rozmowa kwalifikacyjna

Zagadnienia egzaminacyjne: podstawowe zagadnienia ontologii, epistemologii, etyki, historii filozofii
    i logiki.

Osoby przyjęte na studia zobowiązane są do wniesienia do końca września kwoty w wysokości 10% czesnego, potwierdzającej gotowość podjęcia studiów."

irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=ZU-FF&kategoria=
  • Gość: Nobody IP: *.ssp.dialog.net.pl 05.02.11, 11:00
    Dzięki wielkie, rzeczywiście chyba tak być powinno jak piszesz :)

Co do samej natury studiów i pracy po nich, to również słyszałem dużo dobrego na ten temat - ludzie z filozofii uchodzą za erudytów, którym nie trzeba wszystkigo tłumaczyć, dlatego nadają się do różnego rodzaju działań w firmach itp. Mam kilku kolegów (4 po filozofii :P!!!) którzy pracują w jednej z dużych firm reklamowych wymyślając strategie i sposoby zdobywania nowych klientów/rynków. Także tragedii nie ma.
  • Gość: pseudostudentka IP: *.ip.shentel.pl 10.05.13, 21:26
    Witam serdecznie,
    Szukając informacji na temat podjęcia studiów filozoficznych natknęłam się na Twój post. Brzmi dokładnie tak jakbym sama go napisała. Wszystko się dokładnie zgadza: studia z rozsądku, rozczarowanie, zainteresowanie kognitywistyką/ filozofią umysłu. Data z 2011, ale mam nadzieję, że przeczytasz tę wiadomość. Proszę napisz gdzie i na jakie studia zdecydowałeś się ostatecznie i czy Cię usatysfakcjonowały. Bardzo mi na tym zależy i będę wysoce wdzięczna. Pozdrawiam!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka