Dodaj do ulubionych

zaswiadecznie z US do stypendium

IP: *.aster.pl / *.aster.pl 12.10.05, 17:43
Staram sie o stypendium socjalne na uczelni. Musze przyniesc zaswiadecznie o
dochadch uzyskanych w 2005. Problem w tym ze otrzymuje rente rodzinna po ojcu
z której sie w tym roku nie rozliczyłam w picie. I teraz nie wiem co zrobic.
W tej sytuaccji powinnam zaznaczyc w podaniu do US ze nie otrzymałam do
chodów w zeszłym roku (co równa sie z niezłożeniem pitu) I mam problem bo nie
chce kłamac ( nawet jak bede miała tą rente w dochodach to i tak załapie sie
na stypendium) i nie chce miec problemów prawnych . Czy US wydając mi to
zaswiadczenie dowie sie o rencie z ZUSu czy po prostu oni spisują to co mają
w swojej bazie, tzn. zee jesli nie mają mojego pitu z zeszłego roku to
wydadzą zaswiadczenie o nieuzyskaniu dochodu czy beda to jakos sprawdzac
Edytor zaawansowany
  • Gość: iulekkk IP: *.wat.edu.pl 12.10.05, 17:53
    tez chcialbym znac rozwiazanie tego problemu...
  • Gość: gosia IP: *.aster.pl / *.aster.pl 12.10.05, 18:03
    A jestes w tej samej sytuacji?? Mi sie nie chciało z tym PITem łazic a teraz
    taki problem. Bym zaznaczyła ze nie otrzymałam zadnych dochodów ale boje sie ze
    ZUS wysyła coś do skarbówki i teraz to wyjdzie i bede miała problemy.
  • rachp 12.10.05, 18:00
    Gość portalu: gosia napisał(a):

> Staram sie o stypendium socjalne na uczelni. Musze przyniesc zaswiadecznie o
    > dochadch uzyskanych w 2005. Problem w tym ze otrzymuje rente rodzinna po ojcu
    > z której sie w tym roku nie rozliczyłam w picie. I teraz nie wiem co zrobic.

Przede wszystkim Urząd Skarbowy nie wystawi zaświadczeń o dochodach za bieżący rok podatkowy, bowiem takie dane (pełne) będzie miał dopiero ok. maja 2006 roku. A zaświadczenie za rok 2004 Urząd prawdopodobnie Tobie wystawi, bowiem sama być może nie zdajesz sobie sprawy, że w imieniu emerytów i rencistów (w tym i w Twoim) rozlicza się ZUS, przekazując swoim podopiecznym kopie odpowiedniego PIT'u. W zasadzie, jeśli uczelnia domaga się złożenia zaświadczenia za 2005 rok wynika to z niedopowiedzenia - obecnie w Twoim przypadku ta część dochodu może być udokumentowana ostatnią decyzją rentową, potwierdzoną w zakresie ważności i wysokości świadczenia ostatnim odcinkiem rentowym (możesz zostawić kopie, ale musisz przedstawić do wglądu oryginały). Taką zasadę stosujemy na naszej Uczelni (dochody za I-VIII 2005 przy wniosku na I semestr, a za IV kwartał - na drugi). Kopia PIT'u (od listopada bedzie to zaświadczenie US) za ostatni rozliczony rok podatkowy jest nam potrzebna wyłącznie w celu weryfikacji, czy wykazywane są wszystkie źródła dochodu oraz do zweryfikowania wcześniej przedstawianych danych - gdy się nie zgadzają (np. w liczbie źródeł dochodu) wymagamy wyjaśnień, a w przypadku udowodnienia ukrywania tychże - podejmowane są środki dyscyplinarne i egzekucyjne.

--
    dr P. Rachowiak
    Pełnomocnik Rektora ds. Pomocy Materialnej - UAM Poznań
    1. rachowiak@(wytnijto)orange.pl
    2. rachp@(wytnijto)gazeta.pl
  • Gość: gosia IP: *.aster.pl / *.aster.pl 12.10.05, 18:04
    To rzeczywiscie mój bład.Chodzi o 2004 rok oczywiscie
  • rachp 12.10.05, 18:11

> To rzeczywiscie mój bład.Chodzi o 2004 rok oczywiscie

Reszta - dotycząca styku ZUS-US - prawdopodobnie wygląda tak, jak to opisałem. Przewróć wszystkie szuflady, a na pewno znajdziesz PIT przysłany Tobie przez ZUS (jeśli to Ty orzymujesz rentę rodzinną; jeśli na Ciebie rentę otrzymuje rodzic, to on otrzymuje taki PIT z ZUS'u).

Owocnych szufladowych wykopalisk!

--
    dr P. Rachowiak
  • Gość: gosia IP: *.aster.pl / *.aster.pl 12.10.05, 18:15
    Dziekuje bardzo bardzo serdecznie. Na szczescxie trzymam porządek w takich
    papierach i juz mam ten PIT. To jest PIT-40A. Czyli wpisuje ten numerek w
    odpowiednim miejscu na druku US i juz to wszystko? I US nie bedzie sie czepiał
    że ja sama do nich żadnego PITu nie przyniosłam, aten który dostali z ZUSu
    zupełnie wystarczy?
  • rachp 12.10.05, 18:22

> Dziekuje bardzo bardzo serdecznie. Na szczescxie trzymam porządek w takich
    > papierach i juz mam ten PIT. To jest PIT-40A. Czyli wpisuje ten numerek w
    > odpowiednim miejscu na druku US i juz to wszystko? I US nie bedzie sie czepiał
    > że ja sama do nich żadnego PITu nie przyniosłam, aten który dostali z ZUSu
    > zupełnie wystarczy?

Tak - US co najwyżej potwierdzi, że w roku 2004 nie wykazywałaś przychodów (i dochodów) z innych źródeł.

Zamykamy wątek?

--
    dr P. Rachowiak
  • Gość: gosia IP: *.aster.pl / *.aster.pl 12.10.05, 18:10
    No własnie. Tak myslałam ze ZUS coś wysyła do US. Ale co mam wpisac do tego
    druku z US. Jest tam rubryka "Oswiadczam, że zeznanie podatkower za rok, za
    który żądam zaswiadczenia, zostało złozone w US........na druku PIT-....." Co
    mam wpisac jesli nie złozyłam żadnego PITu i czy jak sie o tyj dowiedzą że nie
    złożyłam to bede miec problemy?

A jesli chodzi o uczelnie to wydaje mi sie, że mimo iż jestem w stanie
    udokumentowac decyzją rentową iż rente otrzyuje i w jakiej wyskosci to oni chcą
    tego zasidczenia z US żeby wiedziec czy nie dorabiałam sobie w zeszłym roku
    I dziekuje serdecznie za pomoc
  • rachp 12.10.05, 18:20

> No własnie. Tak myslałam ze ZUS coś wysyła do US. Ale co mam wpisac do tego
    > druku z US. Jest tam rubryka "Oswiadczam, że zeznanie podatkower za rok, za
    > który żądam zaswiadczenia, zostało złozone w US........na druku PIT-....." Co

Jeśli znajdziesz ów PIT ZUS'owski, napisz, że w Twoim imieniu rozlicza się ubezpieczyciel - ew. możesz ten PIT okazać.

> A jesli chodzi o uczelnie to wydaje mi sie, że mimo iż jestem w stanie
    > udokumentowac decyzją rentową iż rente otrzyuje i w jakiej wyskosci to oni
    > chcą tego zasidczenia z US żeby wiedziec czy nie dorabiałam sobie w zeszłym
    > roku.

Owszem, i takie stanowisko uczelni jest w pełni zrozumiałe. Gdybyś w zaświadczeniu za 2004 rok miała wykazane jeszcze inne źródło dochodów (poza rentą), uczelnia na pewno zażąda wyjaśnień (choćby w postaci Twojego oświadczenia), które zweryfikuje zaświadczeniami w kolejnych latach.

Jak pisałem w poprzednim poście: owocnych wykopalisk!!!

> I dziekuje serdecznie za pomoc

Nie ma za co - dziwię się jedynie, że jestem jedynym pracownikiem uczelni zajmującym się pomocą materialną, zaglądającym (aktywnie) na to forum. Poza tym wszystkich niezbędnych Tobie informacji i wyjaśnień powinni na miejscu udzielić pracownicy uczelni.

--
    dr P. Rachowiak
  • Gość: gosia IP: *.aster.pl / *.aster.pl 12.10.05, 18:24
    I jeszce jedno pytanko. Bo moja siostra ma tą samą sytucje z tym, że dorabiała
    sobie pracując na umowe zlecienie. I własnie wyciągnełą PIT otrzymany z firmy w
    której pracowała. Jest to PI-11/8B. Tak samo jak ja nie zaniosła żadnego pitu
    do US. Czyli rozumiem, że ta firma przesłała taki sam PIT do US?? I co mam
    wpisac w rubryce na jakim picie było rozliczenie?? Wpisac numerek tego z ZUS i
    tego z firmy czy jak?
  • rachp 12.10.05, 18:38

> I jeszce jedno pytanko. Bo moja siostra ma tą samą sytucje z tym, że dorabiała
    > sobie pracując na umowe zlecienie. I własnie wyciągnełą PIT otrzymany z firmy w
    >
    > której pracowała. Jest to PI-11/8B. Tak samo jak ja nie zaniosła żadnego pitu
    > do US. Czyli rozumiem, że ta firma przesłała taki sam PIT do US?? I co mam
    > wpisac w rubryce na jakim picie było rozliczenie?? Wpisac numerek tego z ZUS i
    > tego z firmy czy jak?

Tego nie jestem pewien, czy nie zrobiła błędu nie składając korekty do PIT'u otrzymanego z ZUS'u - być może dochód był jednak realizowany na podstawie takiej umowy i zasad płatności, że rozliczał się pracodawca. W każdym razie to może się wyjaśnić w zaświadczeniu otrzymanym z US.

Pamiętajcie obie, że Wasze renty wchodzą do wspólnego dochodu dzielonego w rodzinie, tak samo jest w przypadku dochodu uzyskiwanego przez siostrę (niesamodzielnego finansowo studenta) - na temat samodzielności finansowej radzę przeczytać w ustawie 'Prawo o szkolnictwie wyższym' z dnia 27 lipca 2005 roku (Dz.U. nr 164 poz. 1365) - szczególnie art. 179 ust. 4 i 6.

--
    dr P. Rachowiak
  • Gość: gosia IP: *.aster.pl / *.aster.pl 12.10.05, 18:46
    OK. Dziękuję bardz. Zamykamy wątek :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka