Dodaj do ulubionych

nie o tarocie :) - co dalej ?

14.07.17, 20:52
Dziewczyny mam do Was pytanie z dziedziny edukacji. Poczytałam trochę ale się w tym gubię. Pytałam w kuratorium, poradzili ale niczego nie są pewni. W Was ostatnia "deska ratunku" smile

Syn znajomej od zawsze fotografował. To jego pasja, konik i sposób na życie. Uparł się i mimo protestów rodziny (która chciała, żeby poszedł do LO) skończył zawodówkę z kwalifikacją A 20. Teraz chce się uczyć dalej i iść w kierunku grafiki komputerowej. Szukam i znaleźć nie mogę, co ma zrobić? Liceum uzupełniające i dopiero coś potem? Jakieś technikum (uzupełniające) w tym kierunku, żeby nie zaczynał od nowa?
Dla mnie to jest tak zagmatwane, że nie umiem im nic poradzić. Z tego co mi powiedziano, to mają być jakieś szkoły branżowe II stopnia ale ich jeszcze nie ma. Podobno dopiero za dwa lata mają być. Technikum musiałby zaczynać od początku bo uzupełniających podobno nie ma. Najprościej to wychodzi liceum uzupełniające i studia albo policealne czy pomaturalne.

Któraś z Was wie może co zrobić ?

--
Frien­ds are an­gels who lift us to our feet when our win­gs ha­ve troub­le re­mem­be­ring how to fly
Edytor zaawansowany
  • 15.07.17, 08:13
    A są już licea uzupełniające? Jeśli myśli o studiach, to liceum, jednak w technikum - jakie by nie było - przedmioty ogólnokształcące są godzinowo okrojone.
  • 15.07.17, 13:54
    Może nie uzupełniające ale z tego co powiedzieli w kuratorium może iść do LO dla dorosłych od razu do drugiej klasy i po 2 latach zdawać maturę.

--
    Frien­ds are an­gels who lift us to our feet when our win­gs ha­ve troub­le re­mem­be­ring how to fly
  • 15.07.17, 11:29
    Witaj
    Nie ma takich szkół nachwile obecna z tego co się orientuje.
    Najlepiej byłoby dla chłopaka jeśli poszedłby od początku do technikum o takim profilu tzn. Grafika komputerowa czy fotografia itp. Wiem ze obecnie są tworzone klasy w technikach związane z fotografia i obróbka graficzny komputerowa.
    Poza tym nie straci tak dużo zaczynajac wszystko od nowa. W perspektywie zawsze może mieć studiami tutaj matura przyda się. Młody jest to nie musi aż takbadzo czasu liczycjeszcze😀
  • 15.07.17, 12:40
    Ja bym go posłała do tech uzup z fotografii żeby zrobił 2 stopień zawodowy, maturę i studia z grafiki. Albo liceum uzup i maturę. Bo w technikum uzup z grafiki mogą chcieć od niego zaliczenia przedmiotów zawodowych "graficznych" więc lepiej by ciągnął tech foto, albo zaczął od nowa liceum. Wątpię by chcieli mu w liceum zaliczyć przedmioty z zawodówki, bo wiadomo że w zawodówce jest "niższy" poziom.
    A czemu on od razu nie poszedł do technikum foto?
    Do tego niech on się pospieszy z decyzjami bo idzie reforma i teraz jeszcze liceum jest 3 letnie i tech 4 letnie - może uzupełni go w 2 lata, a nie w 3 jak będzie już niedługo. Tylko gdzie szukać tech kierunkowego - wiem że jest w Warszawie, ale czy uzupełniające tego to nie wiem.

--
    Każdy talizman działa, jak jego właściciel w to wierzy. Jak nie wierzy, to talizman nie działa - by nikix4
  • 15.07.17, 14:01
    Dziękuję za podpowiedź z Warszawą - zadzwonimy smile
    Podobno nie ma technikum uzupełniających. Będą szkoły branżowe II stopnia ale dopiero za dwa lata.
    Może iść do LO od razu do 2 klasy smile Dla mnie to dziwne ale nie komentuję.
    A czemu on od razu nie poszedł do technikum foto? - tam gdzie mieszka nie miał takiej możliwości dlatego poszedł do zawodówki.
    Chyba właśnie przez ta reformę, będę go namawiać na to LO. Po 2 latach zda maturę i ma wszędzie "drzwi otwarte". Po reformie nie wiadomo co i jak będzie. Chyba, że znajdą coś prywatnego w tym kierunku.

--
  • 15.07.17, 16:04
    Jeżeli ma możliwość w dwa lata liceum z maturą to dobrze by było, żeby je zrobił (wieczorowe, zaoczne). W dużych miastach są różne warianty do wyboru, wszystko zależy od tego, gdzie planuje się uczyć. Zawód już ma, a to wielki plus, w razie niesprzyjających okoliczności sobie poradzi. Po maturze tak jak mówicie - drzwi otwarte smile No i chyba dość ważne, lepiej uczyć się bez czesnego.
  • 15.07.17, 20:13
    Czesne w takich liceach dla dorosłych nie jest duże około 100 zł za miesiąc albo nawet mniej. Mój borsuk płacił 30 zł ale to było już dość dawno.

--
    Każdy talizman działa, jak jego właściciel w to wierzy. Jak nie wierzy, to talizman nie działa - by nikix4
  • 15.07.17, 20:09
    Córka moja chodziła do tech foto i z nią do klasy chodzili ludzie z całej Polski - wynajmowali stancje. Bardzo byłam zdziwiona, że rodzice aż tak zaufali i. różnie się skończyło. Dziewczyna przestała chodzić, a chłopak skończył z wyróżnieniem. Wiem że na Spokojnej jest studium ale to po liceum.
    Może warto by poszedł do tego liceum 2 - letniego? zajęcia przeważnie są w weekend co 2 tydzień więc można pomyśleć o samodzielności np jakiejś pracy, czy lepszym przygotowaniu do zajęć.
    Teraz to matura się dla niego liczy i te 2 lata szybko miną po co się ładować w jakieś nauki od początku, a co jak mu się za 2 lata grafika odwidzi i postanowi być stomatologiem? wink
    Zawód już raz wybierał, teraz czas na ogólniak tongue_out Niech skorzysta z takiej możliwości jak daje kuratorium - od razu do 2 klasy.

--
    Każdy ma takiego trolla na jakiego sobie zasłużył - moje
  • 15.07.17, 20:59
    Tak go przekonałyśmy ze znajomą smile
    Ma iść do LO do drugiej klasy w moim mieście. Będzie chodził, tak jak piszesz w weekendy i dodatkowo będzie robił kwalifikacyjny kurs zawodowy A 54 w Warszawie, Łodzi albo w Katowicach (z przedmiotami jest na bieżąco, bo miał w ZSZ). Po takiej kombinacji zostaje technikiem cyfrowych procesów graficznych smile
    można pomyśleć o samodzielności np jakiejś pracy - on już od gimnazjum współpracuje z takim jednym starszym fotografem, tak, że ma dużą praktykę ale niekoniecznie "nowoczesną". Pan nie używa komputera i Photoshopa wink

--
  • 16.07.17, 08:24
    Ale klasyczne podejście do tematu jest w cenie. Coraz mniej ludzi ma takie doświadczenie , aby przekazać młodym wiedzę i umiejętności pracy w starym stylu. Przecież fotografia to sztuka. Twoj znajomy nowości zawsze zdąży poznać. Niestety wielu młodych nigdy nie będzie miała do czynienia ze "sprzętem analogowym". Poza tym, gdy już wejdzie w świat grafiki, te zajęcia z fotografii będą miłym wspomnieniem
  • 16.07.17, 11:11
    Tak, masz rację. Nawet w szkole docenili umiejętności chłopaka smile
    Poza tym takie zdjęcia są teraz modne i sporo kosztują wink

--
  • 16.07.17, 12:30
    Mojej córce do szkoły musiałam kupić cyfrówkę, mimo, że po dziadku ma świetny sprzęt analogowy, nigdy nie robiła zdjęć na kliszy, kliszy nie wywoływała (zdjęcia owszem) i jak podkreślam uczyła się w tech fotograficznym. Niestety szkoła, o której marzyła i którą skończyła, skutecznie ją wyleczyła z fotografii. Poszła w zupełnie innym kierunku, a o pracy u fotografa (a miała taką możliwość) nawet nie chce słyszeć. Na szczęście dostała pracę w tym co teraz chce robić, spełnia się i realizuje.
    Ot dzieci wink

--
    I oto stoję, biedny głupiec, wiedząc tyle co przedtem. - "Faust"
  • 17.07.17, 11:17
    Chłopak miał szczęście, że trafił na tego fotografa bo też by pewnie stracił zapał wink W szkole miał teorię i zajęcia z fotografii w niewielkim zakresie. Z prawdziwym fotografowaniem nic wspólnego to nie miało. Na początku w "klasie fotograficznej" były 32 osoby. Powoli się wykruszali. Jedni rezygnowali, inni nie zdawali do następnej klasy. Skończyło ich 15, z czego egzamin zawodowy zdały 4 osoby. Zdawali z retuszu, czego w szkole w ogóle się nie uczyli. Czyli, jak ktoś nie miał praktyk poza szkołą, to nie miał szans.

--

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.