Dodaj do ulubionych

Euthyrox a uczulenie

05.01.10, 23:32
Mam takie pytanie - czy euthyrox może powodować uczulenie, czy też
jeszcze dawka nie jest taka jak powinna być, i organizm broni się
przed niedoczynnością? Kiedy ponad miesiąc temu zaczęłam brać
Euthyrox (od 25 g) czułam się dobrze, przy zwiększaniu dawki
dochodziły jakieś różne objawy jak bóle głowy, bóle oczu, chwilowe
uciski w klatce piersiowej. Teraz powoli to przechodzi, natomiast
pojawia się uczulenie w formie czerwonych pręg i placków, lekko
swędzących. Kojarzę to ze zwiększaniem dawki (a więc niedoczynność
powinna maleć i dawać mniej objawów), ale może jest to związane z
czym innym. Czy ktoś z Was miał takie objawy? Nie wspomnę już, że w
nocy często się pocę, a w dzień nagle robi mi się na chwilę gorąco.
Dodam, że mam usuniętą całą tarczycę. Biorę dawkę 175.
Edytor zaawansowany
  • hashi-tess 07.01.10, 22:55
    zastanawiałaś się nad zmianą euthyroxu
    na tyroksynę pod inną nazwą?
    Są osoby, które nie tolerują euthyroxu,
    może należysz do takich? Warto spróbować.
    --
    www.medicus.lublin.pl/2000/08/tarczyca.htm
  • zamostkowa 07.01.10, 23:38
    Dzięki Hashi, pomyślałam o Eltroxie, zaproponuję mojej endo. Za
    chwilę i tak muszę odstawić lek ze względu na scyntygrafię (każą
    odstawić na miesiąc przed badaniem), a przy omawianiu wyników
    porozmawiam z endo nt. zmiany.
  • marsjanka1999 08.01.10, 09:25
    czy ja dobrze zrozumiałam, że ty w ciągu niecałych dwóch miesięcy doszłaś do
    dawki 175?

    to ja szczerze podziwiam
    ja mogę podwyższać max. o 12,5 na tydzień

    nie jestem jakiś znawcą - ale czy Ty nie masz tych objawów ubocznych z powodu
    zbyt szybkiego wprowadzania tyroksyny?
  • zamostkowa 08.01.10, 19:49
    Marsjanko, ja miałam zalecone na początku podnoszenie ostrożne co 7
    dni o pół dawki (czyli 25, po 7 dniach 25 +1/2 tabl. itd.), a
    później powyżej 100 brałam dodatkowo 25 (czyli 100, potem 125, 150,
    175). Tak miałam przepisane, tak brałam. Gdybym podwyższała tylko o
    12.5 na tydzień, to kiedy bym zbiła tak duże tsh (przy raku)? Na
    dodatek teraz muszę odstawić w ogóle, bo za miesiąc mam
    scyntygrafie. A o jakich ew. objawach piszesz? Trochę mnie
    przeraziłaś?
  • marsjanka1999 08.01.10, 20:12
    jak próbowałam podwyższać sobie dawkę o całe 25, to fatalnie się czułam, miałam
    łomotanie serducha, skoczyło mi ciśnienie, drżały mi ręce - ogólnie czułam się
    jakbym miała zaraz zemdleć, czułam się zwyczajnie chora

    dlatego napisałam, że podziwiam Cię - bo ja tak nie mogłam - chociaż bawienie
    się z ćwiartkami tabletek wkurza mnie niemiłosiernie
  • zamostkowa 08.01.10, 20:42
    Ja miałam takie objawy przy nadczynności, a teraz powtórzyły się
    przy większej dawce (150). Uczucie ciężaru w klatce piersiowej i
    ogólnie samopoczucie jak po wielu mocnych kawach. Przeszło
    szczęśliwie. Mnie natomiast denerwowało, dlaczego od razu nie mogę
    brać większej dawki, bo jestem niecierpliwa smile Teraz się denerwuję,
    że będę musiała zaczynać od początku całe leczenie, bo czeka mnie
    scyntygafia.
  • wierka-5 08.01.10, 21:45
    Witaj
    Dodam,że przy zwiększaniu dawki czułam się fatalnie. Miałam objawy ,o których pisze marsjanka.
  • zamostkowa 09.01.10, 12:20
    Wiera, mnie na początku podwyższanie dawki przechodziło
    niezauważalnie, potem dopiero przy 150 - skok ciśnienia i bóle
    głowy, ucisk w klatce itp. Teraz to wszystko przeszło, dlatego
    denerwuję się tym uczuleniem. Czy to następny etap reakcji, czy też
    reakcja na euthyrox, czy w ogóle nie jest to związane z tarczycą,
    której nie mam
  • wierka-5 09.01.10, 15:27
    Witaj
    Trudno mi coś napisać na temat zmian skórnych, o których wspomniałaś na początku. Nie miałam takich. Nie ma ich też wymienionych w działaniach niepożądanych w ulotce eutyroxu, choć wymienione jest pieczenie i zaczerwienienie ale dotyczy tylko twarzy- tak jest napisane, sprawdź sobie dokładnie.
    Możliwe są również reakcje alergiczne na składniki eutyroxu tz. wypełniacze: skrobia, żelatyna, laktoza, stearynian magnezu.
    Może masz taką reakcję?
    Zdarzały Ci się wysypki przed leczeniem?
    Myślę,że nie możesz tego lekceważyć i musisz zgłosić to lekarzowi.
  • zamostkowa 09.01.10, 17:37
    Właśnie sobie zapisałam, bo potem oczywiście zapominam zapytać.
    Studiowałam ulotkę i widziałam, że uczulenie nie jest wymienione w
    skutkach ubocznych, ale weszłam na stronę forum o euthyroxie i parę
    osób pisało o takich objawach, więc może jednak?
  • badanki 04.09.14, 12:06
    Mam podobne objawy, napisz proszę co okazało się u Ciebie?
  • kacha-k3 29.11.17, 13:42
    Też mam to cholerne swędzące uczulenie !!!! Jak zaczęłam brać jakieś dwa miesiące temu Euthyrox 35( tzn połowa tabletki) ,pojwiło się ono na wewnętrznej stronie stóp , czerwone , swędzące plamy . Nie skojarzyłam tego objawu z przyjmowaniem leku , byłam akurat na wakacjach , inna woda , inna flora bakteryjna , basen etc. Ale miałam też wiele innych objawów opisanych w ulotce , jak duszności , kołatanie lub skurcze serca , przyśpieszone tętno etc .Po powrocie z wakacji zrobiłam dodatkowe badania i usg tarczycy i z wynikami poszłam do lekarza. Powiedziałam o wszystkich objawach , poza uczuleniem na stopach , bo ciągle nie wiązałam tęgo z przyjmowaniem hormonu. Pani doktor wziększyła mi dawkę na 50 . Większość objawów prawie ustąpiła , ale wysypka pojawiła się również na wewnętrznej stronie przedramion i dłoni!!!! Żadne kremy ani maści nie pomagają , masło she nieco je łagodzi . Czy myślicie ,że to uczulenie ustąpi z czasem , gdy mój organizm przyzwyczai się do tego leku , czy powinnam poprosić o zmianę na inny lek?
  • czekolada_z_orzechami 17.09.14, 16:10
    Ja również na poczatku brania euthyroxu dostawałam czerwonych- swędzących plam. Było to raczej związane ze zwiększaniem dawki i z przyzwyczajaniem sie organizmu do euthyroxu. Myślałąm, że to uczulenie na skrobię kukurydzianą, ale po letroxie (nie zawiera skrobi) miałam to samo. Wróciłam do euthyroxu i objawy uczuleniowe zniknęły. Byc może problem leżał w zbyt szybko podnoszonej dawce.
  • z.pola 27.05.16, 22:17
    Hej, właśnie od tygodnia biorę Euthyrox 25 i od ok 3 dnia pojawiło się u mnie swędzenie całego ciała, czerwone pojawiające się i znikające plamy i drobne zmiany skórne w miejscu jak już czerwona plama znika. Po jakim czasie Wam przeszły takie efekty uboczne? Idzie zwariowac z tym swędzeniam sad
  • arthur1010 05.12.18, 19:03
    Zazywam euthyrox ponad 5 lat. Cały czas dawka 100. od kilku dni swedzi mnie skóra (wszedzie) i dostaje drobnych czerwonych krostek. Nie zwiększałam dawki. Zastanwiam się co może mnie uczulać, i naprawdę nie wiem co... Euthyrox to jedyny lek który zazywam. Może to on...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.