Dodaj do ulubionych

.. jakie mogą być skutki uboczne jodowania tarczy?

17.01.10, 13:28
.. jakie mogą być skutki uboczne jodowania tarczy?

Bardzo proszę o swoje dobre i przykre doświadczenia.

jestem bowiem przed decyzją - jodować czy wycinać całą tarczycę ?
Edytor zaawansowany
  • m1-66 17.01.10, 18:52
    Ja jestem po jodzie /19.03.2009 dawka 13mCi/
    żadnych skutków ubocznych – jest super OK. może jedyną wadą było to
    że jod zadziałał dopiero w sposób znaczący po 6-ściu
    miesiącach /byłem jeszcze wspomagany Thyrosanem/ obecne TSH 0,531
    mlU/ml /0,27-4,2/ minusem może być to że nadczynność może powrócić
    po jakimś czasie / nawet lata / ,a wtedy może być drugi jod, wyciąć
    tarczyce zawsze zdążysz jest to jednak znacząca ingerencja w
    organizm człowieka wszystko może się zdarzyć / np: uszkodzenie strun
    głosowych / ale plusem jest to że jak przez to się przejdzie to już
    spokój z nadczynnością / pozostaje tylko niedoczynność którą ponoć
    łatwo się stabilizuje/.
    Warto spróbować tego jodu smile
    pozdrawiam
  • zielona201 17.01.10, 22:26
    Ja też miałam wybór pomiędzy operacją a jodem. Wybrałam jod, gdybym mogła cofnąć czas to dziś inaczej bym się czuła.
    Powiklania po jodzie: zapalenie tarczycy, wytrzeszcz oczu, b.duża nadczynność, tachykardia, spadek wagi i inne.
  • oset_55 17.01.10, 23:15
    Witam,
    jestem po jodzie (3.09.2009) i gdybym mogła cofnąć czas, to nie zdecydowałabym
    się na jego podanie. Czuję się teraz dużo gorzej niż przed jodowaniem, ale ponoć
    jestem osobą, której organizm wyjątkowo reaguje na leczenie. Spotykam jednak
    osoby, które dopiero po jodzie czują, że żyją. Nie masz co sugerować się
    opiniami "jodowanych", bo każdy z nas ma chyba inne odczucia, a efekty zależą od
    indywidualnych skłonności organizmu. Z drugiej strony, gdybym miała wybierać
    między jodem a operacją, chyba jednak zdecydowałabym się na jod.Pozdrawiam
  • zielona201 18.01.10, 11:35
    Oset_55 - mój organizm też wyjątkowo źle zareagował na jod. Też mam
    znacznie gorsze samopoczucie -jod brałam 13.07.09. Lekarze do tej
    pory nie mogą ustabilizować mi hormonów, które po jodzie znacznie
    odbiegają od normy. Jak tylko hormony się unormują to pójdę na
    operację
  • oset_55 18.01.10, 21:11
    Moje TSH też skacze jak oszalałe. Pod koniec listopada miałam prawie 37, a już
    na początku stycznia 0,12. Przez miesiąc byłam na novothyralu, teraz znów mam
    wrócić do euthyroxu. Za 2 tygodnie mam kolejną wizytę w zakładzie medycyny
    nuklearnej. Mój endo ostatnio zasugerował kolejny jodsad Ja jednak cały czas mam
    nadzieję, że nie będzie to konieczne. Pozdrawiam
  • zielona201 18.01.10, 22:01
    U mnie też endo mówi o drugiej dawce jodu,tym razem znacznie silniejszej, ale ja już się nie zgodzę. Nie chcę po raz drugi przechodzić to co w tej chwili. Przez jod nabawiłam się wytrzeszczu który mnie szpeci.Nikt mi nie da gwarancji że druga dawka pomoże. Może dojśc do większych komplikacji
  • zielona201 18.01.10, 22:03
    Oset - a co to jest za lek novothyral który brałaś? Czy jest on odpowiednikiem thyrosanu???
  • oset_55 19.01.10, 09:26
    Novothyral jest odpowiednikiem euthyroxu. Ponieważ ten ostatni nie dawał
    oczekiwanych rezultatów, lekarz zalecił przyjmowanie novothyralu. Po miesiącu
    musiałam go odstawić, bo TSH gwałtownie spadło.
  • jestemeco 19.01.10, 09:38
    oset_55 napisała:

    > Novothyral jest odpowiednikiem euthyroxu.

    to nie jest prawdą bo euthyrox to tylko T4,
    a novothyral to T4 i T3.
    Potem te wyniki przeliczamy na % /patrz:
    kalkulator
    i pilnujemy, aby ich poziomy przekroczyły 50% normy.

    Nie ma innej metody, aby wyjść z niedoczynności.


    Po miesiącu
    > musiałam go odstawić, bo TSH gwałtownie spadło.

    a kto w niedoczynności oznacza hormon przysadki?
    Należy oznaczać hormony tarczycy FT4 i FT3.
  • hashi-tess 19.01.10, 10:45
    oset_55 napisała:

    > Novothyral jest odpowiednikiem euthyroxu.


    hmmm, chyba nie przeczytałaś ulotek tych specyfików.

    Novothyral w swoim składzie ma T4 i T3,
    a euthyrox to tylko T4.



    Po miesiącu
    > musiałam go odstawić, bo TSH gwałtownie spadło.


    W chorobach tarczycy oznaczanie tylko TSH jest dużym
    błędem bo to jest hormon przysadki, która stymuluje
    tarczycę do pracy. W momencie przyjmowania syntetycznych
    hormonów przysadka nie potrafi się odnaleźć i dlatego
    oznaczamy hormony tarczycy FT4 i FT3.
    Po otrzymaniu z lab wyników przeliczamy je na % kalkulator.
    Tu można zaznajomić się jak można wykorzystać te dane
    procenty



    --
    www.medicus.lublin.pl/2000/08/tarczyca.htm
  • oset_55 19.01.10, 17:50
    Może źle się wyraziłam. Nie jestem taką specjalistką jak Ty, więc czasem mogę
    coś za bardzo uprościć. Tak jednak zrozumiałam wypowiedź mojego endokrynologasad
    ale wiadomym jest, że osoby w niedoczynności Chodzę "równolegle" do dwóch
    lekarzy - jeden w zakładzie medycyny nuklearnej, drugi - "mój" prywatny i robię
    badania zlecone przez nich. Najczęściej jest to oznaczanie TSH, czasem FT3 i
    FT4. Na podstawie wyników tych badań lekarze zmieniają mi dawki oraz rodzaj
    leku. Pozdrawiam
  • oset_55 19.01.10, 21:55
    Przepraszam, ale mój komp coś "zwalił" (nie tylko onwink. Miało być:
    "Może źle się wyraziłam. Nie jestem taką specjalistką jak Ty, więc czasem mogę coś za bardzo uprościć. Tak jednak zrozumiałam wypowiedź mojego endokrynologasad ale wiadomym jest, że osoby w niedoczynności czasem mają problemy z rozumieniem i logicznym myśleniemwink.Chodzę "równolegle" do dwóch lekarzy - jeden w zakładzie medycyny nuklearnej, drugi - "mój" prywatny i robię badania zlecone przez nich. Najczęściej jest to oznaczanie TSH, czasem FT3 i FT4. Na podstawie wyników tych badań lekarze zmieniają mi dawki oraz rodzaj leku. Pozdrawiam"
    Jeszcze raz przepraszam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka