Dodaj do ulubionych

Interpretacja wyniku histopatologicznego tarczycy

05.02.19, 00:26
Witam, może ktoś wie co znaczą te wszystkie skróty i nazwy w wyniku badania histopatologicznego? Bo o ile wiem co mam w lewym płacie o tyle prawy to dla mnie zagadka. Jestem prawie 4 tyg po calkowitym usunieciu tarczycy razem z węzłami, rak brodawkowaty pT1aN1MxL0V0- czyli maly stopien zaawansowania i przerzut na węzłach??? reszta ok, przynajmniej tak mi się wydaje, na prawym też był guz ale biopsja wykazała że jest łagodny. Powiedzcie mi co tylko wiecie z tego opisu:
"1. Klasyczny rak brodawkowaty tarczycy w wariancie nieotorebkowym śr 7-8mm zlokalizowany podtorebkowo bez nacieku tkanek pozatarczycowych. Zmiana na podłożu choroby Hashimoto. Ponadto w płacie prawym (P2) zmiana 6mm o morfologii trabecular hyalinising neoplasm (CK19-, CD56++, TG+++, kalcytonina-). Przerzuty raka brodawkowatego obecne w dwóch węzłach chłonnych -2/4
2. Fragment tarczycy z zapaleniem typu Hashimoto."

Dodatkowo w opisie makroskopowym pisze tak:
"tarczyca w całości:płat lewy o wym. 4x2x1.5cm, cieśń szer. 1,7cm, płat prawy o wym. 4x2x1cm. Na przekrojach w L1 miąższ zrazowaty z pasmami tkanki włóknistej oraz białawych zgrubień. Podobne zmiany w L3 i cieśni. Płat prawy o podobnej budowie do płata lewego.
Guzek okolicy przedtchawiczej górnej- guzowaty fragment tkankowy o wym. 2x1,3x0,6cm."
Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedź co jest w prawym płacie? Co to za guzek kolo tchawicy i białe zgrubienia? Jest się czym martwić?
Za tydz mam wyznaczony pobyt w szpitalu na scyntygrafie i prawdopodobnie radiojod (jest konieczny? orientujecie się czy będzie duża dawka jodu?).
Od mojego chirurga nic się nie dowiedziałam, strasznie dawkuje informacje, nie wiem czy mam przytarczyce, od poczatku mówił ze jodu raczej nie bedzie, gdy dzwonił z wynikiem histo powiedzial ze jest maly stopien zaawansowania i male przerzuty i tez pocieszal ze moze nie bedzie jodu, ze da mi na nast wizycie skierowanie do szpitala na badania, dzis na wizycie zaczełam dopytywać i dopiero dziś dowiedzialam się ze prawdopodobnie bedzię od razu jod :o a szpital za tydzień, jestem w szoku, mam małe dzieci i wizja separacji po jodzie mnie dołuje. Nie powiedział jak mam się przygotować itp poszłam od razu do szpitala na oddział wszystliego się wypytać tzn jak wygląda procedura. Ale te winiki to dla mnie jedna niewiadoma. Prosze o odpowiedz jakąkolwiek
Edytor zaawansowany
  • monika.kaszewska.32 10.03.19, 23:05
    NAPISAŁAM BLOGA NA TEMAT SWOJEGO RAKA JAK KTOŚ MA OCHOTĘ ZAPRASZAM KLIKNĄĆ LINK POD SPODEM:
    rakniskozroznicowanytarczycy.wordpress.com/2019/03/07/o-mnie/?preview=true

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.