• drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Co to jest TSH? Jaka zależność pomiędzy TSH a FT4?

 • 14.06.09, 21:58
  Ponieważ znalazłem na forum wiele postów z pytaniami i zdziwieniem dlaczego lekarze wykonują z reguły tylko TSH, a w odpowiedzi na pytanie co to TSH można znaleźć tylko że jest to hormon przysadki, poniżej zamieszczam moje wnioski.

  Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy, uzależnione jest od dwóch czynników; dowozu jodu oraz działania hormonu TSH (tyreotropiny) produkowanego przez przysadkę mózgową. W warunkach prawidłowych, przysadka produkując TSH pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Główną jednak kontrolę na produkcją i uwalnianiem hormonów tarczycy ma produkowana przez podwzgórze tyreoliberyna TRH, która działa na uwalnianie TSH. Układ ten bywa nazywany osią podwzgórze - przysadka - tarczyca i podlega ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu. Oznacza to, że wysoki poziom T3,T4, powstały wskutek nadczynności tarczycy powoduje zablokowanie produkcji TSH i TRH, co objawia sie ich niskim stężeniem we krwi. I odwrotnie niski poziom T3 i T4 powoduje zwiększenie poziomu TSH i TRH.

  Bardzo ważną informacją jest to że zmiana TSH w porównaniu do zmiany FT4 ma charakter wykładniczy. Dzięki temu każda nawet niewielka zmiana FT4 powoduje w porównaniu dużą zmianę TSH. Inaczej mówiąc TSH odpowiada za subtelne zmiany FT4, które przy nieprawidłowych wartościach TSH nadal może być i najczęściej jest w zakresie wartości prawidłowych.

  W sytuacji prawidłowo funkcjonującej osi podwzgórzowo-przysadkowo-tarczycowej zmiany stężenia TSH w surowicy są najczulszym wskaźnikiem pierwotnych zaburzeń czynności tarczycy.

  www.czytelniamedyczna.pl/postepy_nauk_medycznych-139

  Niestety nie zawsze jest to badanie miarodajne. TSH bywa obniżone w odpowiedzi na wiele bodźców- hormony łożyska (czyli ciąża), niektóre leki (w szczególności sterydy, leki psychoaktywne), ciężkie wyniszczające choroby, ostre choroby psychiatryczne i wiele innych. Na dodatek TSH ma drugą wadę, mianowicie wolno zmienia się jego poziom, dlatego nie wykonuje się badania tuż po zmianie dawkowania tyroksyny.
  Edytor zaawansowany
  • 14.06.09, 23:20
   fajnie, że nas szkolisz.
   chyba ten wątek przyszpilę na górze strony
   tytułowej!!!!!!!!!

   a jak tam Twoje potomstwo, zdrowe już?
   --
   www.medicus.lublin.pl/2000/08/tarczyca.htm
   • 15.06.09, 08:29
    Jako informatyk mam wyuczony dar wyszukiwania i przetwarzania informacji smile

    Miałem pomysł przyszpilenia na górze strony wątku zatytułowanego "Baza wiedzy" w
    którym pojawiły by się odpowiedzi na pytania jak w tytule tego wątku. W wolnej
    chwili może coś przygotuję takiego.

    W artykule który podałem wcześniej jest też opis postulatu zmiany normy TSH do
    zakresu (0.4 - 2.5)

    Córa ma się świetnie, nauczyła się bawić z nami w ganianego podczas zmiany
    pieluszki. Ona się cieszy a ja nie smile
 • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.