Dodaj do ulubionych

Co to jest TSH? Jaka zależność pomiędzy TSH a FT4?

14.06.09, 21:58
Ponieważ znalazłem na forum wiele postów z pytaniami i zdziwieniem dlaczego lekarze wykonują z reguły tylko TSH, a w odpowiedzi na pytanie co to TSH można znaleźć tylko że jest to hormon przysadki, poniżej zamieszczam moje wnioski.

Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy, uzależnione jest od dwóch czynników; dowozu jodu oraz działania hormonu TSH (tyreotropiny) produkowanego przez przysadkę mózgową. W warunkach prawidłowych, przysadka produkując TSH pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Główną jednak kontrolę na produkcją i uwalnianiem hormonów tarczycy ma produkowana przez podwzgórze tyreoliberyna TRH, która działa na uwalnianie TSH. Układ ten bywa nazywany osią podwzgórze - przysadka - tarczyca i podlega ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu. Oznacza to, że wysoki poziom T3,T4, powstały wskutek nadczynności tarczycy powoduje zablokowanie produkcji TSH i TRH, co objawia sie ich niskim stężeniem we krwi. I odwrotnie niski poziom T3 i T4 powoduje zwiększenie poziomu TSH i TRH.

Bardzo ważną informacją jest to że zmiana TSH w porównaniu do zmiany FT4 ma charakter wykładniczy. Dzięki temu każda nawet niewielka zmiana FT4 powoduje w porównaniu dużą zmianę TSH. Inaczej mówiąc TSH odpowiada za subtelne zmiany FT4, które przy nieprawidłowych wartościach TSH nadal może być i najczęściej jest w zakresie wartości prawidłowych.

W sytuacji prawidłowo funkcjonującej osi podwzgórzowo-przysadkowo-tarczycowej zmiany stężenia TSH w surowicy są najczulszym wskaźnikiem pierwotnych zaburzeń czynności tarczycy.

www.czytelniamedyczna.pl/postepy_nauk_medycznych-139

Niestety nie zawsze jest to badanie miarodajne. TSH bywa obniżone w odpowiedzi na wiele bodźców- hormony łożyska (czyli ciąża), niektóre leki (w szczególności sterydy, leki psychoaktywne), ciężkie wyniszczające choroby, ostre choroby psychiatryczne i wiele innych. Na dodatek TSH ma drugą wadę, mianowicie wolno zmienia się jego poziom, dlatego nie wykonuje się badania tuż po zmianie dawkowania tyroksyny.
Edytor zaawansowany
 • hashi-tess 14.06.09, 23:20
  fajnie, że nas szkolisz.
  chyba ten wątek przyszpilę na górze strony
  tytułowej!!!!!!!!!

  a jak tam Twoje potomstwo, zdrowe już?
  --
  www.medicus.lublin.pl/2000/08/tarczyca.htm
 • kruszak2008 15.06.09, 08:29
  Jako informatyk mam wyuczony dar wyszukiwania i przetwarzania informacji smile

  Miałem pomysł przyszpilenia na górze strony wątku zatytułowanego "Baza wiedzy" w
  którym pojawiły by się odpowiedzi na pytania jak w tytule tego wątku. W wolnej
  chwili może coś przygotuję takiego.

  W artykule który podałem wcześniej jest też opis postulatu zmiany normy TSH do
  zakresu (0.4 - 2.5)

  Córa ma się świetnie, nauczyła się bawić z nami w ganianego podczas zmiany
  pieluszki. Ona się cieszy a ja nie smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.