tsh na czczo? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Czy tsh powinno się wykonywać będąc na czczo oraz czy thyrozol powinno się przyjąć przed czy po pobraniu krwi? Proszę o radę.
    • badanie robisz na czczo
      hormony bierzesz po badaniu.
      --
      mamawaw
      • Dziękuję za szybką odpowiedz.
        • A mnie mój lekarz powiedział zupełnie odwrotnie!
          TSH mogę badać po śniadaniu i po zażyciu Euthyroxu.
          Czy ktoś na forum wie, jak dokładnie powinno się to odbywać???
          • iza23w napisała:
            > A mnie mój lekarz powiedział zupełnie odwrotnie!
            > TSH mogę badać po śniadaniu i po zażyciu Euthyroxu.
            I miał rację,gdyż wynik badania TSH na skutek jego dużej bezwładności będzie dotyczył nie stanu aktualnego a sprzed ok miesiąca.Wg ulotki leku ,Euthyrox zażywa się na czczo dopiero po min, 1/2 godziny śniadanie.

• iza23w napisała:

> A mnie mój lekarz powiedział zupełnie odwrotnie!
            > TSH mogę badać po śniadaniu i po zażyciu Euthyroxu.
            > Czy ktoś na forum wie, jak dokładnie powinno się to odbywać???

Mój lekarz tez tak twierdzi.

• Nigdy TSH nie robiłam na czczo. Nie ma takiej potrzeby.

Rano na czczo łykam tabletke popijając wodą, za godz jem śniadanie
      (w pracy). Badanie TSH robię koło południa lub po pracy, około 16
      godz.
      • docs.google.com/View?id=dfsrkn8m_6gqvj4nfx
        "Badanie a tyroksyna
        W dniu pobrania krwi na badania hormonów tarczycy nie wolno rano brać tyroksyny (np. Euthyrox, Letrox). Tyroksynę w tym dniu bierze się po pobraniu krwi (można ją zabrać ze sobą do laboratorium).

Jeśli ktoś chce wykonać badania po południu, to przerwa po wzięciu tyroksyny do czasu pobrania krwi musi wynosić około 10 godzin. Czyli jeśli rano o 6 godz. połknęłaś/połknąłeś tyroksynę, to dopiero o 16.00 możesz spokojnie zrobić badania."
        • By postawić kropkę nad i!
          Pytano o sposób badania hormonu TSH t.j. Tyreotropiny. Dla tego przypadku obowiązuje moja odpowiedź. Natomiast jeśli ktoś oznacza jednocześnie TSH i hormony tarczycy lub tylko hormony tarczycy, czyli Tyroksynę oznaczaną jako wolną tyroksynę czyli FT4, lub (i) Trójjodotyroninę oznaczaną jako wolną trójjodotyroninę ,czyli FT3 to postępowanie zgodne z linkiem do postu rostedy ,który zamieściła harmoniak .Jest to oczywiste, gdyż szybko wchłaniający się Euthyrox, Letrox(czyli tyroksyna) zniekształciłby wynik.Z poważaniem.
          • TSH można badać po śniadaniu !, jednak przed badaniem nie wolno brać
            tabletek! np:Thyrozolu, Thyrosanu, Euthyroxu,Letroxu - aby wynik był
            wiarygodny
            Najprościej rano wstaję idę do ambulatorium pobierają krew do
            badania po badaniu łykam pigułę i po godzince śniadanko / nawet w
            pracy /
            pozdrawiam
    • Cóż...chyba będę musiała zmienić stare przyzwyczajeniasmile
      A swoją drogą-lekarz wprowadził mnie w błąd!
      • zgłupiałam na amen... czy może branie lub nie tabletki przed badaniem zależy od
        tego, co się leczy/ czy jest tarczyca wycięta/czy ktoś leczy niedo.. ?
        bo nawet jeżdżąc na kontrole mówił mi lekarz, że mam nie odstawiać Euthyroksu, w
        tym dniu przyjąć i normalnie pobrać krew (tarczycy już się pozbyłam, ca.pap.) a
        raz jak mi się o tym zapomniało, wynik był z sufitu - tsh 24.
        • Też jestem po usunięciu ca. pap. i zawsze zażywam tabletkę przed badaniem! Jestem bardzo zaskoczona wypowiedziami forumowiczów, którzy twierdzą, że nie należy przyjmować tabletki przed pobraniem krwi.
          Chyba ponownie zapytam o to mojego lekarzasmile
          Pozdrawiam.
    • Mój endokrynolog powiedział, że samo TSH można badać po śniadaniu i wzięciu Euthyroxu.
      Chociaż doświadczenie wskazuje na co innego - zrobiłam TSH w jednym laboratorium i wyszło 0,18 czyli nadczynność. To było 2 godziny po śniadaniu i 3 po wzięciu Euthyroxu. Nie wierząc wynikom zrobiłam ponowne badanie (ale w innym laboratorium) po tygodniu - na czczo i bez tabletki i wyszło 1,89. Różnica ogromna, jedno miejsce po przecinku, nie wiem czy wina laboratorium, czy hormonów.
      • No właśnie to co piszesz przeczy zasadzie, że TSH pokazuje wynik sprzed ok miesiąca, bo jednak jest dosyć dynamiczne, nie jesteś pierwszą osobą, która to stwierdziła na podstawie badania.
        Tylko, ze TSH -nie jest parametrem na podstawie którego można później ustalać dawkowanie, do tego konieczność wolnych hormonów tarczycy Ft4 i FT3.

> Chociaż doświadczenie wskazuje na co innego - zrobiłam TSH w jednym laboratoriu
        > m i wyszło 0,18 czyli nadczynność.

A to już absurd, o czym napisałam wyżej (że TSH wskazuje nadczynność)
        Najlepszym dowodem na to, ze na podstawie TSH nie można ustalać dawki jest Twoje doświadczenie, czyli co? Jednego dnia masz nadczynność, bo 0,18, a za tydzień niedoczynność, bo 1,89??? I w przeciągu tygodnia zmieniasz dawki tyroksyny??

Jeszcze jedna rzecz, porównujesz tylko cyfry TSH, a sprawdzałaś, czy normy są takie same w obu laboratoriach? Bo wtedy proporcje mogą wyjść zupełnie inaczej. Spojrzyj proszę i daj znać.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.