Dodaj do ulubionych

Hashimotka w ciąży!

23.03.11, 18:46
Mój stary wątek z roku 2008 o staraniach ciążowych został zarchiwizowany, więc zaczynam nowy.
Zaszłam w ciążę. Mam 38 lat i jest to druga ciąża w moim życiu, pierwsza nastąpiła zaraz po tym jak wykryto u mnie Hashimoto i zaczęłam brac tyroksynę. Nieststy obumarła zaraz na początku - myślę, że głównie przez to że jednak hormony nie były wtedy wyrównane.
Od tamtego czasu stopniowo zwiększałam dawkę tyroksyny, głównie samodzielnie, bo lekarze tutaj uważali że 150 to już bardzo dużo, a j wciąż miałam FT3 i FT4 bliżej dolnej granicy normy.
Na szczęście mieszkam w kraju gdzie mogę kupować eutyroks bez recepty.
Ostatnio brałam dawkę 200, a od kilku dni biorę 225 - zwiększyłam od razu po poytywnym teście ciążowym.
Zrobiłam badania w drugim dniu brania po 225 mkg hormonu- więc wyniki raczej odnoszą sie do dawki 200. Oto one:

fT3 2,57 (1,2-4,2) 45,7 %
fT4 23,3 (9,0-22,2) 108%
TSH 1,7 (0,4-4,0)

Jak widzicie fT4 jest ponad normę,a fT3 wcale nie tak wysoko no i nie wiem, co robić - wrócić do dawki 200 czy zostać na wyższej. Oczywiście naradzę sie z moją ginekolożką prowadzącą ciażę, kobieta jest dobrą specjalistką i jak czegoś nie wie, potrafi poszukać informacji.

Ale może wyrazicie swoje zdanie na ten temat? Dodam, że jestem na Duphastonie (progesteron) dla podtrzymania ciąży.

Czy któraś z was brała w ciąży Novothyral? Czy ktoś w czasie ciąży przechodził z Euthyroksu na Novothyral?

Edytor zaawansowany
  • milaemalka 24.03.11, 10:32
    Dzieci urodziłam zanim zachorowałam wiec w tym temacie nie mam doświadczeń.Odradzam jednak zwiekszanie euthyroxu.Wyniki na 200 pokazują na duza rozbieżność miedzy Ft4 i Ft3.tylko bys ja powiekszyła.Ft4 za wysokie więc ta 200 to i tak za duzo .Radziłabym zebys porozmawiała z lekarzem o wprowadzeniu novo ale zacznij od czesci tabletki
  • nianiulek_bernard 25.03.11, 13:33
    Milaemalka, dziękuję że napisałaś.
    Jestem po wizycie u endokrynologa. Stwierdziła że jest świetnie, nawet jeśli rozstrzał między T3 a T4 jest znaczny (kazała nie zawracać sobie tym głowy). Zaleciła zmniejszenie dawki Euthyroxu do 175, stwierdziła że T3 mam w przyszłości nie sprawdzac, bo nie jest tak wane jak T4 i TSH, powiedziała też że o 14 tyg ciąży płód ma własną tarczycę i wtedy będzie można jeszcze bardziej zmniejszyć dawkę.
    Okazało się też, że na Ukrainie, gdzie mieszkam, żaden lek zawierający trójjodotyroninę nie jest zarejestrowany. Jestem skazana na lewotyroksynę, która u mnie się słabo przeszktałca w T3.
    Pozostaje selen.
    Co sądzicie, powinnam jej posłuchać i zmniejszyć dawkę (w świetle wyników z poprzedniego posta)? Mam wielkie wątpliwości, jeśli bym zmniejszała to na pewno nie o całę 25 mkg, może o 12,5? Boję się że nie tylko T4 ale i T3 zjedzie mi w dół.
    Będę wdzięczna za wasze opinie!!!
  • baranczukowa 28.03.11, 10:29
    Nikt nic więcej nie napisał, no cóż, widocznie mało ciekawa i dramatyczna moja sprawa - zwykła nudna ciąża przy w miarę dobrych wynikach smile). Po wielu rozterkach i lekturze paru angielskojęzycznych źródeł o hashimoto i ciąży postanowiłam dawki nie zmniejszać i zrobić badanie za 2 tygodnie, a nie za miesiąc.

• hashi-tess 28.03.11, 12:47
    to wcale nieprawda o nudnej ciąży.
    Nikt nie odpowiedział bo przez wolne
    dni dziewczyny pewnie gdzieś się rozjechały.

Ja mogę napisać, że Twoja decyzję popieram
    choć dodatkowo oznaczyłabym teraz ferrytynę,
    kwas foliowy i wit. B12.
    Ten rozrzut hormonów może być spowodowany
    za szybkim tempem zwiększania tyroksyny
    lub anemią. A powyższe badania mogą ten problem
    wyjaśnić.
    Oznaczałaś morfologię?
    --
    www.medicus.lublin.pl/2000/08/tarczyca.htm
    art. o niedouczonych lekarzach pisany przez lekarza
    "Lekarze to nie sa bogowie, oni sa naukowymi doradcami"
    by Mirela
  • nianiulek_bernard 28.03.11, 17:27
    Dzięki za odzew! Tak, robiłam morfologię. HGB wyszło 130 g/l (norma kobiet 120-150). Wydaje się nieźle. Myślisz, że ferrytyna może być przy tym za niska?
    Kwas foliowy biorę - 400 jednostek na dobę. Trzeba będzie sprawdzić B12.
  • hashi-tess 28.03.11, 19:25
    możesz ją wpisać?
    --
    by Mirela
  • nianiulek_bernard 29.03.11, 10:19
    Sęk w tym, że ta moja morfologia jest po rosyjsku! Nie wszystko wiem jak przetłumaczyć, ale spróbuję:

Koncentracja hemoglobiny (HBG) 139 g/l (120-150 g/l)
    Leukocyty 6.1x10*9 (4,0-9,0x10*9)
    OB 16 mm/g. (kob < 15 mm/g.)
    Eozynofile 1% (0,5-5,0 %)
    Pałeczki 1% (1,0-6,0%)
    Segmenty 53% (47-72%)
    Limfocyty 35% (19-37%)
    Monocyty 10% (3-11%)
  • hashi-tess 29.03.11, 20:59
    masz tam cząstki morfologii zaczynające się na M?
    Skróty pewnie są napisane po łacinie, może po prostu
    je przepisz.
    --
    by Mirela
  • nianiulek_bernard 30.03.11, 08:40
    Przepisałam już cały wynik mojej morfologii, albo jak to się tu nazywa "ogólnej analizy krwi". Więcej nic tam nie ma, ani na "m" ani na żadną inną literę, a jedyny skrót łaciński to HGB.
    A co to za tajemicze wskaźniki na "m"? Być może tutaj trzeba zrobić jakieś dodatkowe badanie, żeby je sprawdzić. Bardzo dziękuję za zainteresowanie! Może razem do czegoś się dodrążymy?
    Pozdrawiam
  • hashi-tess 30.03.11, 12:27
    no cóż, co kraj to obyczaj.

Mimo wszystko w dalszym ciągu proponuję
    oznaczyć trójcę związaną z anemią.
    ferrytynę
    wit. b12
    kwas foliowy.
    Ciekawa jestem czy tam to oznaczają.
    --
    by Mirela
  • nianiulek_bernard 02.04.11, 08:50
    Poszłam za twoją radą i zdałam krew na ferrytynę i B12, i jeszcze na toksoplazmozę. (Kwas foliowy przyjmuję w dawce 400 mkg/dzień). Okazało się, że mamy w naszym mieście oddział Synevo, gdzie działają wg. europejskich standardów i robią wiele badań, których nie ma w moim starym laboratorium, dotyczy to m. in. ferrytyny. Wyniki będą koło 8 kwietnia.
  • hashi-tess 04.04.11, 21:58
    nianiulek_bernard napisała:

> Wyniki będą koło 8 kwietnia.

tę krew wysyłają chyba do Polski smile

No to czekamy na wyniki.

--
    by Mirela
  • sanpja 31.03.11, 17:37
    Ja nie znam się dobrze, ale u mnie też tak było że Ft3 było niskie a Ft4 powyżej normy.
    Lekarz kazał brać mi Novothyral i dopiero wszystko się wyrównało (oczywiście po suplementacji jednocześnie żelazem).
    Do tego mój endo twierdzi, że przy takiej hemoglobinie jak ty masz to już on wprowadza żelazo.
    Jak mam hemoglobinę 14 w normie 10-15 to jest ok. Jak mi spada do 11 to już włączamy żelazo.
    Co prawda ja miałam wcześniej problem z niedokrwistością więc jest czujny.
    Dodatkowo mi w ciąży bardzo spadły hormony, podniósł mi Novothyral ze 100 na 137,5 ale niedługo i tak muszę sprawdzić bo coś kiepsko się czuję.
    A na kiedy masz termin?
    Właśnie na forum ciążowym dostała mi się zje...ka, że piszę głupoty i właśnie że Ft4 nie przemienia się w Ft3 dlatego nie ma sensu badać Ft3 w ogóle.
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/nzjd3e3kgu6el0g4.png
  • aleksandra_01 31.03.11, 19:00
    > Właśnie na forum ciążowym dostała mi się zje...ka, że piszę głupoty i właśnie ż
    > e Ft4 nie przemienia się w Ft3 dlatego nie ma sensu badać Ft3 w ogóle.

gratuluje tym dzieciom światłych matek....
    niech później mają same do siebie pretensje, że ich dzieci będą się wolniej rozwijać.

"Przy prawidłowym stężeniu śródkomórkowym T3 i T4 głównym aktywnym hormonem w zakresie tkanek docelowych jest T3. Zasadniczym prohormonem, aktywowanym w wielu narządach jest T3. Receptor jądrowy T3 należy do grupy receptorów sterydowych. Istnieją także dwa odrębne geny dla kilku izoform receptora T3."

"Proces dejodyzacji T4 do T3 odbywa się w wielu narządach, m.in. w wątrobie, nerkach, przysadce mózgowej."

"Proces dejodyzacji T4 do T3 jest hamowany przez niektóre leki, np. glukokortykoidy. Ma on także miejsce w okresie okołooperacyjnym. Ta zredukowana ilość T3 bywa nazywana "zespołem niskiego T3". T4 jest również poddawany procesowi dejodyzacji do biologicznie nieczynnego izomeru zwanego "rewers T3". Obie formy: T3 i "rewers T3" podlegają procesowi dejodyzacji do dwu- i monojodotyroniny."

"Enzym łożyska, dejodynaza jodotyroniny typu III, inaktywuje T4 poprzez konwersję do rewers T3, a także inaktywuje T3 przez konwersję do dwujodotyroniny [44]. Enzym ten stanowi prawdopodobnie główną barierę w przejściu T3 i T4 przez łożysko."

www.code.wroc.pl/endo.html

możesz im podać ten link, niech się trochę podszkolą w pracy tarczycy.
    a.
  • sanpja 01.04.11, 12:17
    Dzięki - wklejam.
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/nzjd3e3kgu6el0g4.png
  • nianiulek_bernard 02.04.11, 08:58
    Termin mam 21 listopada (tak podaje kalkulator z internetu), lekarz mi jeszcze nie obliczał. Jestem na dziś w 7 tyg. Chętnie bym przeszła na Novothyral, ale jak napisałam wyżej, mieszkam na Ukrainie, gdzie żaden preparat zawierający T3 nie jest zarejestrowany sad
    A czy ty przyjmowałaś/przyjmujesz żelazo w czasie ciąży? Mam w szufladzie Sorbifer, może powinnam zacząć go łykać? Czy lepiej poczekać do 8 kwietnia na wynik ferytyny?
    Co sądzicie?
  • eliczek 04.04.11, 15:50
    Hej,
    Ja zazywam Euthyrox, do tego na poczatku ciazy zazywalam Duphaston z uwagi na to, ze pojawilo sie plamienie. Pod koniec I trymestru musialam odstawic Euthyrox, bo z normy przeszlo w nadczynnosc. Bbadalam poziom hormonow co 2 tyg. Jak sie unormowalo, to wrocilam do dawki poprzedniej, stopniowo ja zwiekszajac. Jestem pod stala opieka endokrynologa.
    Wlaczono mi tez zelazo z uwagi na anemie- tordyferon fol, ale nie bylo poprawy, wiec zmieniono mi Sorbifer i jest poprawa.
    Najlepiej uzgodnij dawke z lekarzem.
    POzdrawiam i trzymam kciuki.
  • aleksandra_01 04.04.11, 22:11
    > o, ze pojawilo sie plamienie. Pod koniec I trymestru musialam odstawic Euthyrox
    > , bo z normy przeszlo w nadczynnosc.

nie chce mi się wierzyć, aby u kobiety z Hashimoto, biorącej euthyrox i będącej
    w ciąży i to w I-szym trymestrze poziomy hormonów tarczycy przeszły w nadczynność.

a.
  • hashi-tess 04.04.11, 22:18
    pewnie spadło TSH, a w/g medyków to już niedoczynność.

Nie rozumiem jak można w I trymestrxe ciąży odstawić
    hormony tarczycy, które mają OGROMNY wpływ
    na zdrowie dziecka.
    --
    by Mirela
  • eliczek 11.04.11, 12:08
    Zaniepokoiły mnie te informacje. Faktycznie mialam obnizone TSH do 0,033 uIU/ml przy normie 0,350 do 4,940, FT4 - 1,36 dg/dl przy normie 0,70-1,48 Teraz mam zwiekszona dawke do 1,5 tabletki. I stad okreslilam to jako nadczynnosc. Przepraszam, jesli wprowadzilam w blad.

--
    http://dziecko.haczewski.pl/suwaczek/2010/8/19/28.png
  • nianiulek_bernard 05.04.11, 09:27
    Eliczek, dziękuję, że dzielisz się swoim doświadczeniem. Jednak ja nie ufam lekarzom, a endokrynologom w szczególności - nie raz zetknęłam się z niewiedzą wołajacą o pomstę do nieba. Lekarka u której bywam ostatnio stwierdziła, ze w ciąży mała nadczynność dotycząca T4 to nic strasznego, ale i tak kazała mi zmniejszyć dawkę - przy niezbyt dobrym T3! Oczywiście jej nie posłuchałam. Zostałam na tej samej dawce i zamiast za miesąc, jak ona kazała, zrobiłam ponowne badanie hormonów tarczycy po dwóch tygodniach - czyli dziś rano. Jutro będa wyniki - zobaczymy, kto miał rację.
  • eliczek 11.04.11, 12:15
    Odstawilam na 2 tyg. i zrobilam ponownie badania i wrocilam do dawki, a po miesiacu ja zwiekszylam do 1,5 tabletki. Teraz juz nie odwroce faktu sad. Moja dawka jest b. niska 1 tabletka 25 euthyrox. Mam nadzieje, ze bedzie wszystko w porzadku.

--
    http://dziecko.haczewski.pl/suwaczek/2010/8/19/28.png
  • wierka-5 04.04.11, 21:27
    Ja bym poczekała na wynik ferrytyny to już niedługo.
    Sorbifer ma dużo jonów Fe być może nie jest Ci potrzebne takie żelazo.
  • mojatarczyca35 15.07.18, 22:47
    Sanpja brałaś całą dawkę Novothyral na raz rano? Czy dzieliłaś na kilka dawek w ciągu dnia?
  • jurmik 17.07.18, 16:52
    A zwróciłaś uwagę na datę? Po 7 latach być może nikt tu już nie zagląda...
  • ezri 05.04.11, 15:37
    Jestem w 6 miesiącu ciąży biorę 75 Novothyralu i 50 mikrogramów Euthyroksu na dobę.
    Na Twoim miejscu zmniejszyłabym dawkę tyroksyny.
  • nianiulek_bernard 05.04.11, 18:58
    A dlaczego? Może podasz jakieś argumenty? Pozdrawiam
  • nianiulek_bernard 06.04.11, 20:02
    Mam już nowe wyniki, ferrytyna i B12 przyszły nieco wcześniej niż zapowiadano.
    A więc tak:
    fT3 1,85 (1,2-4,2) 21,67 % - spadło ):
    fT4 19,9 (9,0-22,2) 82,58% - spadło
    TSH 0,006 (0,4-4,0) -spadło dziwnie
    B12 459,2 (191,0 - 663,0) - chyba niezła
    Ferrytyna 59,37 (13-150) - myślę o braniu sorbiferu 1xdziennie, czy może częściej?

Widać z powyższego, że lekarka myliła się każąc zmniejszać dawkę leku. Podwyższam eutyrox o 25 mkg. Ale po jakim czasie podwyższać dalej? Czy zrobić tak, że po kolejnych dwóch tygodniach powtórzyć hormony i dopiero wtedy ewentualnie dalej podwyższać, czy może np. po tygodniu podnieść dawkę o następne 25? I do kiedy tak podwyższać?

• rosteda 07.04.11, 10:24

> Mam już nowe wyniki, ferrytyna i B12 przyszły nieco wcześniej niż zapowiadano.
    > A więc tak:
    > fT3 1,85 (1,2-4,2) 21,67 % - spadło ):
    > fT4 19,9 (9,0-22,2) 82,58% - spadło
    > TSH 0,006 (0,4-4,0) -spadło dziwnie

Normalnie spadlo. Ja nie widze nic dziwnego.

> B12 459,2 (191,0 - 663,0) - chyba niezła

Dorbra.

> Ferrytyna 59,37 (13-150) - myślę o braniu sorbiferu 1xdziennie, czy może części
    > ej?

Jeszcze nie trzeba. Za miesiac przy nastepnych badaniach sprawdzic jeszcze raz.

> Widać z powyższego, że lekarka myliła się każąc zmniejszać dawkę leku. Podwyższ
    > am eutyrox o 25 mkg. Ale po jakim czasie podwyższać dalej?

Nie podwyzszac.
    FT4 jest dosc wysokie i w zupelnosci wystarczy jeszcze na conajmniej 2 tygodnie.
    Jak zostawisz ta dawke to fT3 powinno isc troche w gore.
    Ty jedziesz na maksymalnych dawkach, a wyniki w ciazy nie powinny przakraczac gornych norm jak to bylo w poprzednich wynikach.
    Zwiekaszajac teraz dawke fT4 znowu wzrosnie ponad norme.
    Warto bys brala selen.

> Czy zrobić tak, że p
    > o kolejnych dwóch tygodniach powtórzyć hormony i dopiero wtedy ewentualnie dale
    > j podwyższać, czy może np. po tygodniu podnieść dawkę o następne 25?
    Wlasnie tak, zostac na tej samej dawce i za 2-3 tygodnie powtorzyc wyniki. Na podstawie nowych wynikow podwyzszac dawke.

> I do kiedy
    > tak podwyższać?

Jak wyniki sa niskie to podwyzsza sie na ich podstawie do konca ciazy.
  • nianiulek_bernard 07.04.11, 10:47
    Rosteda, dziękuję za odzew! Selen biorę w dawce 200 mkg/dzień, na szczęście mamy tu Cefasel.
    To co piszesz przemawia do mnie, tylko jednego nie rozumiem - jak na razie na dawce 200 mkg Euthyroxu spadło mi i fT4 i fT3 - dlaczego uważasz, że T3 się podniesie, jeśli nadal na tej dawce pozostanę? Pozdrawiam.
  • nianiulek_bernard 07.04.11, 10:03
    Podbijam.
  • andrzej776 10.04.11, 22:59
    witaj na na moim przykladzie powiem Ci ze dawke w ciazy sie zwieksza a nie zmnejsza, ciaza wykazuje zapotrzebowanie na hormon tyroksyny , wiec zmieniejszanie jej tylko dlatego ze wyniki sa dobre jest niebezpieczne, robi sie tak ze ta sama dawka przez jakis a potem sukcesywnie sie ja zwieksza pozdr
  • andrzej776 10.04.11, 23:03
    Jednak mialam dobra endo w ciazy juz do niej nie chodze ale mimo tego ze czasami mowila rzeczy nie do konca zgodne z tymi tu na forum to jednak wiedziala czym moze grozic niedobor tyroskysny w ciazy dla dziecka, a jej nadmiar powtarzala na pewno nie zaszkodzi tak ja niedobor!
  • nianiulek_bernard 11.04.11, 08:26
    Ja niestety nie mam dobrego endo, ale jestem zadowolona z ginekolożki prowadzącej ciążę. Podtrzymała mnie w tym, żeby nie zmniejszać dawki - co prawda zwiększać też nie radziła, jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie. Tu się jej trochę nie posłuchałam, zwiększyłam - tyle że o mniej niż początkowo zamierzałam, tylko o 12,5 mkg. Po tygodniu większej dawki czuję się lepiej - a byłam już bardzo ospała, przy czym, jak mi się wydaj, nie była to zwykła senność ciążowa, podobna do przyjemnego zmęczenia, tylko taka ciężka, "gumowa" senność od spadku hormonów.
    Pozdrawiam cię serdecznie, i wszystkie hashimotki!
  • nianiulek_bernard 22.04.11, 09:29
    Minęły dwa tgodnie i są nowe wyniki - po dwóch tygodniach minimalnie zwiększonej dawki
    (z E200 na E212,5). Trochę jestem z siebie dumna, bo sądząc z rezultatów, dobrze się leczę smile z waszą pomocą!

fT3 2,73 (1,2-4,2) 51 %
    fT4 17,4 (9,0-22,2) 63,64 %
    TSH 0,039 (0,4-4,0)

Pierwszy raz w życiu mam tak zrównoważone wyniki - zawsze miałam większy rozstrzał między T3 a T4. Czuję się w miarę dobrze, jak na ciążę.
    Nie wiem, co robić dalej - czy utrzymać tę dawkę przez kolejne dwa tygodnie, czy jeszcze troszkę zwiększyć?
    Liczę na opinie forumowych speców, choć to przedwielkanocny czas. Pozdrawiam
  • baranczukowa 24.04.11, 19:48

Może jednak ktoś coś napisze odnośnie powyższego posta?
  • nianiulek_bernard 01.06.11, 15:59
    To już 16 tydzień ciąży, regularnie kontroluję hormony tarczycy. Ostatnie dwa badania na dawce 212,5 mkg tyroksyny
    Cztery tygodnie temu wyniki wyglądały tak:
    fT3 3.62 (1.2-4.2) 80.67 %
    fT4 18.5 (9-22.2) 72 %

Wyniki z przedwczoraj:
    fT3 4.77 (1.2-4.2) 119 % - wzrosło
    fT4 16.8 (9-22.2) 59 % - spadło
    TSH 0.11 (0.4-4.0)

Nie wiem, co to może znaczyć? Czy powinnam się niepokoić, czy też nie i po prostu uznać, że skoro przemiana się zwiększa, to organizm potrzebuje właśnie tyle fT3? Bardzo proszę o opinie forumowych ekspertów! A może zmniejszyć dawkę selenu z 200 na 100 jednostek dziennie?

Dodam, że czuję się dobrze, nie mam objawów nadczynności.
    Pozdrawiam i liczę na wasze wypowiedzi, bo jestem w kropce.

• aleksandra_01 02.06.11, 20:33
    A może zmniejszyć dawkę sele
    > nu z 200 na 100 jednostek dziennie?
    >
    > Dodam, że czuję się dobrze, nie mam objawów nadczynności.
    > Pozdrawiam i liczę na wasze wypowiedzi, bo jestem w kropce.
    >

możesz zmniejszyć selen. wydaje mi się, że wyniki raczej wskazują na za małą
    dawkę euthyroxu. tzn ft3 pokazuje jakie jest zapotrzebowanie - duże,
    a ta różnica pokazuje, że dużo z t4 jest zamieniane w ft3, żeby właśnie pokryć
    to duże zapotrzebowanie. ja tak to widzę.

zawsze możesz za np 2 tyg powtórzyć badania na tej samej dawce.

a.
  • nianiulek_bernard 03.06.11, 11:22
    Dziękuję, ze napisałaś, bo już nie mogłam się doczekać, sprawdzałam forum po sto razy dziennie. MIałam różne myśli, nieśmiałe, głównie żeby zmniejszyć dawkę - był to raczej pomysły z suftu, bez logicznego wyjaśnienia, bo nie potrafiłam sobie wytłumaczyć tego co mi się zadziało z hormonami. Więc na razie nic nie robiłam poza zmniejszeniem selenu. Ciekawe jest to co piszesz. A jeśli zrobię wynik za dwa tygodnie na tej samj dawce i fT4 jeszcze spadnie a fT3 pozostanie wysoko, to czy będzie to znaczyło, że mam podnieść dawkę eutyroksu?
  • aleksandra_01 03.06.11, 17:33
    > Dziękuję, ze napisałaś, bo już nie mogłam się doczekać, sprawdzałam forum po st
    > o razy dziennie.

czasami po prostu brakuje czasu, żeby na forum pisać,
    albo jest mało osób które mogą Ci odpowiedzieć,
    ja w tematach ciążowych też nie szczególnie się orientuję.

> ynik za dwa tygodnie na tej samj dawce i fT4 jeszcze spadnie a fT3 pozostanie w
    > ysoko, to czy będzie to znaczyło, że mam podnieść dawkę eutyroksu?

myślę, że tak. tak też bym Ci napisała jakbyś w ciąży nie była, a z ciążą to jeszcze bardziej,
    bo większe zapotrzebowanie. ale Twoje wyniki i tak są dobre, także nie ma
    powodów do niepokoju. ale dawki euthyroxu na pewno nie zmniejszaj, bo jeszcze bardziej
    hormony się "popsują".

a.
  • nianiulek_bernard 30.06.11, 10:13
    Mam nowe wyniki z nowego laboratorium, tu dla przypomnienia wyn. poprzednie.
    Wyniki w 12 tyg. ciąży, na dawce 212.5 Euthyroxu
    fT3 3.62 (1.2-4.2) 80.67 %
    fT4 18.5 (9-22.2) 72 %

Wyniki w 16 tyg. ciąży, na dawce 212.5 Euthyroxu:
    fT3 4.77 (1.2-4.2) 119 %
    fT4 16.8 (9-22.2) 59 %
    TSH 0.11 (0.4-4.0)

Najnowsze wyniki (z 19 t.c.), po dwóch tyg. na dawce 225 Euthyroxu:
    fT3 3.16 (2.5-4.3) 37 %
    fT4 1.64 (0.93-1.7) 92%
    ferrytyna 30.68 (13 – 150)

Zmieniłam laboratorium, bo moja gin mi powiedziała że w tym starym nierzadko zdarzają się błędy. Wydaje mi się, że takim właśnie błędem był poziom fT3, jaki wyszedł w przedostatnim badaniu. Po tygodniu od niego podniosłam dawkę z 212.5 na 225 (miałam śmiałość dzięki radom Aleksandry), bo zaczęłam czuć się gorzej, bardzo sennie. Była niewielka poprawa samopoczucia, ale postanowiłam nie czekać 4 tyg i sprawdzić już po dwóch tyg na nowej dawce, co się dzieje z hormonami tarczycy, a także ferrytyną.
    Wyszło, że ferrytyna spadła - na początku ciąży miałam ją lepszą - 59,37 (13-150).
    Włączyłam sorbifer 1 tabl. dziennie i jeszcze minimalnie zwiększyłam dawkę Euth. - na 232.5.
    Mam taką biedę, że z ukraińskich aptek zniknął cefasel - mówią, że poszedł na ponowną rejestrację - a właśnie mi się skończył. Teraz czekam, aż dojdzie wysłany przez rodzinę z POlski - oby poczta nie zawiodła.
    Czekam na wsze uwagi i sugestie! Pozdrawiam!
    n. bernard
  • nianiulek_bernard 30.06.11, 10:22
    Wkradła się pomyłka arytmetyczna - poprawiam się dla ścisłości - zwiększyłam dawkę nie na 232.5 tylko na 231.25 smile
  • nianiulek_bernard 01.12.11, 12:18
    Z wielką radością donoszę, że 11 listopada przyszedł na świat nasz synek. Miałam cięcie cesarskie, ponieważ do końca ciaży utrzymało się u mnie łożysko brzeżnie przodujące. Przez to ostatnie miesiące ciąży spędziłam w szpitalu.
    Synek urodził się zdrowy, zastanawiam się, kiedy zbadac mu hormony tarczycy. Chyba nie teraz, gdy jest tak malutki?
    Przez trzy tygodnie po porodzie zostałam na dawce z końca ciąży - na przemian 231 i 234 z ogonkami. No i zrobiła mi się nadcznnośc - dziś odebrałam wyniki, wyglądają tak:
    TSH 0.005 (0.27-4.2)
    T3 4.61 (2.5-4.3)
    T4 2.41 (0.93-1.7)
    Zastanawiam się, jak schodzic w dół. Mam taki pomysł - jeden tydzień 225, kolejny 212.5 i w końcu 200 (dawka sprzed ciąży), po 4 tyg na 200 kontrola. Co o tym sadzicie?
  • sellaronda 03.12.11, 16:20
    Mega gratulacje!!! smile To super wiadomosc! Niech sie synek dobrze chowa i ma zdrowa tarczyce! ps. ja jestem w 6 tygodniu, mam nadzieje, ze pod koniec lipca bede mogla tez sie pochwalic smile
  • rosteda 03.12.11, 20:57

> Z wielką radością donoszę, że 11 listopada przyszedł na świat nasz synek.

Gratuluje!

> Miała
    > m cięcie cesarskie, ponieważ do końca ciaży utrzymało się u mnie łożysko brzeżn
    > ie przodujące. Przez to ostatnie miesiące ciąży spędziłam w szpitalu.
    > Synek urodził się zdrowy, zastanawiam się, kiedy zbadac mu hormony tarczycy. Ch
    > yba nie teraz, gdy jest tak malutki?

Teraz nie badac nic.
    Badac dopiero wtedy jak bedzie cie cos niepokoilo u dziecka ale nie wczesniej niz po skonczeniu 6 miesiaca.

> Przez trzy tygodnie po porodzie zostałam na dawce z końca ciąży - na przemian 2
    > 31 i 234 z ogonkami.

To zle bo do 8 dni poporodzie powino sie zrobic badania i juz zmniejszyc dawke.
    Albo zaraz po porodzie obnizyc o 25µg i za miesiac badania.

> No i zrobiła mi się nadcznnośc - dziś odebrałam wyniki, wy
    > glądają tak:
    > TSH 0.005 (0.27-4.2)
    > T3 4.61 (2.5-4.3)
    > T4 2.41 (0.93-1.7)
    > Zastanawiam się, jak schodzic w dół. Mam taki pomysł - jeden tydzień 225, kolej
    > ny 212.5 i w końcu 200 (dawka sprzed ciąży), po 4 tyg na 200 kontrola. Co o tym
    > sadzicie?

Zly pomysl.
    Zaraz obnizyc o 25µg i za miesiac badania.
    Dlasze regulowanie dawki tylko na podstawie badan fT3 i fT4.
  • sellaronda 04.12.11, 11:17
    rosteda - a podpowiesz i mi?

ja od 2 tygodni z ogonkiem biorę euthurox 50
    w międzyczasie dowiedziałam się, że jestem w ciąży
    po 2 tyg euthyrox zrobiłam badania, wyszło mi:

tsh 1,050
    ft3 3,13 (47%)
    ft4 1,36 (27%)

endo powiedziała mi, żeby przez kolejny miesiąc brać tyle samo co teraz (50) a potem zrobić badania i się do niej zgłosić

gin-endo powiedział mi to samo (z tym, że on nie widział badań, a jedynie moje poprzednie wyniki, gdzie było tsh 1,9, a ft4 0,96), dodał również, że euthyrox 50 to na początek spora dawka

jak Ty myślisz? nie ma konieczności zwiększania przez najbliższy miesiąc?
  • rosteda 04.12.11, 14:28
    A mozesz zalozyc swoj watek i napisac troche wiecej o sobie?
    Przynajmniej jakies wyniki z przed leczenia, objawy jakie mialas i jakie masz aktualnie, wpisac te wyniki ktore tutaj podalas z normami a nie tylko procenty.
    Jak to sie stalo ze dostalas leczenie?
    Czy przed pobraniem krwi polknelas euthyrox?
    Ten post wtedy zlikwiduje.
  • baranczukowa 05.12.11, 08:22
    Dziękuję serdecznie za rady, skorzystałam - jeszcze zmniejszyłam dawkę, w sumie o dwadzieścia kilka jednostek, biorę teraz 212.5. No i za miesiąc powtórzę fT3 i fT4.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.