• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

wit. D3 u dzieci i dorosłych

• 07.07.11, 10:10
    publikacja Instytutu Matki i Dziecka w W-wie n/t wit. D3
    --
    www.medicus.lublin.pl/2000/08/tarczyca.htm
    art. o niedouczonych lekarzach pisany przez lekarza
    "Lekarze to nie sa bogowie, oni sa naukowymi doradcami"
    by Mirela
    Edytor zaawansowany
    • 09.07.11, 13:48
      Nie chcę zakładać nowego wątku, a nie wiem, do którego dopisać się z pytaniem.
      Zaczęłam brać duże dawki witaminy D (pod okiem lekarza, z badaniami na początku i do powtórzenia za miesiąc). Jednocześnie też do pewnego stopnia zmieniła mi się dieta. I nie wiem, co winić za wzdęcia, gazy, pewne napięcie brzucha. Dietę pewnie bym mogła. Ale może i końskie dawki D mogą mieć tu znaczenie? W ulotce było tylko o przedawkowaniu leku i jego objawach, nic o takich doraźnych. Ale może ktoś ma jakieś swoje doświadczenia?
    • 18.07.11, 12:39
      up
      • 18.07.11, 16:02
        Hej, takie pytanie- czy sa jakies ogolnie przyjęte zalecenia jaką dawka dzienna u dorosłych należy uzupełniać niedobory wit d3? Podejrzewam ze zalezy od tego jak duży jest niedobór i pora roku. . Wiem ze znajoma (lat 50) ma teraz na lato zalecenie 2tys jednostek, a na zimę miala więcej. Nie wiem z jakiego poziomu zaczynała, ale wiem ze teraz tylko troche przekroczyła dolną granicę i ma nadal brać. Jeszcze nie bylam u lekarza, ale poki co łykam te 2tys.
      • 18.07.11, 16:26
        Daję znać, że u mnie opisane objawy minęły, od czego by nie zależały.
        Na razie biorę 10 000 dziennie, po miesiącu robię badania i lekarka ma dopasować dawkę na nowo.
    • 19.07.11, 11:25
      Czy któraś z Was stosowała alfakalcydol?
      Dostałam receptę od lekarki na tę postać witaminy D3 w dawce 0,25. Mam brać jedną dziennie. Czy ktoś wie, jakie to ma przeliczenie na jednostki? Czy to jest duża/mała dawka?

Mój poziom D3 <4 przy normie 11,1-42,9

--
      www.youtube.com/watch?v=aue3NrdtzN0&
      • 28.04.12, 07:19
        monokrome napisała:

> Czy któraś z Was stosowała alfakalcydol?
        > Dostałam receptę od lekarki na tę postać witaminy D3 w dawce 0,25. Mam brać jed
        > ną dziennie. Czy ktoś wie, jakie to ma przeliczenie na jednostki? Czy to jest d
        > uża/mała dawka?
        >
        > Mój poziom D3 <4 przy normie 11,1-42,9
        >
        >
        >
        Witaj monokrome, a miałaś przy tym suche oczy, przy niskiej witaminie D3 w organizmie?
        • 28.04.12, 12:36
          Hej, nie, ja nie miałam. Teraz jestem po przeszło półrocznej suplementacji wit. D (głównie Devikap i trochę Alfadiol i amerykańska wit. D w dawkach 2000-4000 j.) i nie zauważyłam żadnej różnicy w samopoczuciu. Właściwie nie wiedziałam, czy moje jakieś objawy pochodzą od witaminy D. Za parę tygodni pójdę ją zbadać i zobaczę, czy chociaż w wyniku coś się zmieniło.

--
    • 02.08.11, 13:05
      Czy może ktoś brał wysokie dawki D3 i mógłby się podzielić doświadczeniami, jak szybko rósł jej poziom we krwi? Ja po miesiącu mam wzrost z 23,4 na 23,6. Do lekarza idę wkrótce, ale mnie ciekawość złapała, czy to typowe tempo, czy nie bardzo.
      • 03.08.11, 08:04
        jeśli brałaś 10tys jednostek to wzrost powinien być większy.
        Napisz jaką witaminę D bierzesz i co badasz- bo są dwa oznaczenia D3.
        • 03.08.11, 09:25
          Biorę Vigantoletten, badam 25-OH D3.
          • 03.08.11, 11:10
            > Biorę Vigantoletten

ile tabletek?
            • 03.08.11, 11:36
              Dwa razy dziennie po 5.
              • 03.08.11, 12:50
                Nie wiem dlaczego Twój poziom witaminy po takim dawkowaniu pozostał na niezmienionym poziomie.
                U mnie po kropelkach wigantol poziom ładnie się podnosił zgodnie z wyliczeniami bo takie były prezentowane w opracowaniu, którego już nie mam aby przytoczyć.
                Poczytaj stare wątki o D3
                • 03.08.11, 15:13
                  Zobaczymy, co jutro powie lekarz. Podzielę się informacjami.
                  • 03.08.11, 15:20
                    > Dwa razy dziennie po 5.

a jedna ma 1000j, czyli bierzesz łącznie 10 000j.
                    to niby dużo. a pamiętasz o tym, żeby jeść produkty zawierające wapń i magnez?
                    poza tym, możesz mieć jakieś ogólne problemy z wchłanianiem.

ale chyba zbankrutujesz, bo vigantoletten są strasznie drogie
                    w porównaniu np. z devikapem. może poproś lekarza, żeby
                    przepisał Ci inny preparat z wit d.

a.
                    • 03.08.11, 17:49
                      Przepraszam, że się wtrącę, ale to nie jest tak, że powinno się raczej wystrzegać dużej ilości wapnia w diecie?

--
                      • 03.08.11, 21:05
                        Tak powinno sie wystrzegać wapnia podczas przyjmowania dużych dawek D3.
                        Taka suplementacja powoduje wzrost poziomu wapnia we krwi i trzeba przy niej kontrolowac ten parametr.
                        • 04.08.11, 01:15
                          rowniez przylaczam sie do prosby o relacje apropo zazywania alfakalcydol'u i jak on ma sie do d3? chodzi mi jaka dawka jednego odpowiada dawce drugiego.. watpie zeby lekarz zalecil mi jakas wielka dawke...
                          • 04.08.11, 01:59
                            Wklejałam na sąsiednim forum, to wkleję i tu wink

www.endokrynologiapediatryczna.pl/?v=1&ida=1292
                            "Losowo podzielono badanych na pacjentów, którzy obok insulinoterapii otrzymywali analog witaminy D3 (Alfadiol-1αOHD3, odpowiadający 400 jednostkom witaminy D3) w dawce 0,25 µg..."

www.fmr.viamedica.pl/darmowy_pdf.phtml?indeks=23&indeks_art=269

"W przypadku leczenia niedoborów witaminy D, powszechnych w grupie chorych z obniżoną
                            masą kostną (osteoporozą, osteoporozą z elementami osteomalacji lub osteomalacją), zaleca się stosowanie witaminy D3 w dawce co najmniej 1000 j./dobę, a jeżeli efekt wyrównania chce się uzyskać bardzo szybko, można zastosować aktywne metabolity (alfakalcydiol, kalcytriol)"

W sumie to nie wiadomo, co jest z tym alfakalcydolem uncertain

--
                  • 05.08.11, 09:57
                    Miałam opowiedzieć, co lekarz na moje D3 (to nie endokrynolog, ale też lekarz od autoimmunologii - głównie rzs, sm).

To, ze brałam D3 przez miesiąc bez widocznych rezultatów może wynikać z tego, że nie tak dawno dostałam końską dawkę sterydów. Czasem sterydy dają taki skutek, który się cofa wcześniej lub później. No i nie mamy żadnych punktów odniesienia - ani badań wcześniejszych, ani porównania, jak by było bez suplementacji.

Póki co będę brała Devikap (20 kropli dziennie, wkraplane bezpośrednio do jedzenia). I zobaczymy za miesiąc-dwa. Żadnych specjalnych wskazówek, z czym to jeść, nie dostałam. Tzn. ogólnie jem wegańsko i bezglutenowo, z powodu swoich chorób.

Robiąc jeszcze mały offtopik - spytałam o suplementy, o których wyczytałam w "Życiu z Hashimoto" - cynk i selen. Lekarka była bardzo za. Więc zaczynam brać Solgarowe. I jeszcze bardziej offtopikowo, dalej biorę zastrzyki z B12 i mam zacząć jeszcze takie z kokarboksylazy.
                    • 27.10.11, 11:31
                      Nowości z frontu D3:

Nowy wynik: 63, poziom optymalny 35 - 80. Czyli podziałało.

Niestety z krwi wyszła podwyższona fosfataza zasadowa (138, norma 35 - 105), wapń całkowity w normie, za to w dobowej zbiórce moczu przekroczony wapń (6,86, norma do 6,2). Jutro się będę konsultować z lekarką, która mi D3 zaleciła, co teraz z dawką i co z tymi podwyższonymi wynikami.
          • 25.08.11, 16:18
            Witam, podczytuje forum od maja, jakoś do tej pory nie zdecydowałam się napisać, choc od tej pory kiedy zdiagnozowano u mnie zapalenie tarczycy, (teraz w sierpniu) a leczę się na niedoczynność od maja, sporo mysli kłębi się w głowie. Chyba założę swój watek osobny, może mi sie coś rozjaśni, widzę, że jesteście tu obeznane i macie doświadczenie już z tą chorobą.
            Jak w temacie, vit D -ostatnio sama zaopatrzyłam się w Vigantoletten, zazywam od kilku dni 1000 I.E
            nie wiem czy to efekt pogody, gdyz od kilku dni jest ciepło i słonecznie, czy też zasługa vit D, ale od tych kilku dni poczułam się fajnie, gdzieś w kąt poszło moje zniechęcenie i doły. Są upały a ja czuję sie super.
            Dziś coś mnie podkusiło, i przeczytałam dokładnie ulotkę, i zonk- w składzie jest olejek sojowy.
            Dziewczyny, jak to sie ma do tego, że w ulotce Eythyroxu jest napisane aby unikać soi?
            No i dlaczego Soja jest nie wskazana? a co za tym idzie, chyba preparaty, także wyciągi, więc Vigantolette?
            • 25.08.11, 18:55
              > Jak w temacie, vit D -ostatnio sama zaopatrzyłam się w Vigantoletten, zazywam
              > od kilku dni 1000 I.E

bez zbadania wcześniej swojego poziomu wit d?

> No i dlaczego Soja jest nie wskazana?

wpisz w wyszukiwarkę forumową "soja" i znajdziesz mnóstwo wątków na ten temat.

a.
              • 19.09.11, 22:59
                no dziewczyny, jakie efekty brania u Was wit d /alfadiolu?? ja chyba dopiero po zimie zbadam poziom, bo przez niecale 2 miesiace suplementacji pewnie malo mi wzroslo.
                • 29.02.12, 11:49
                  up
                  --
                  www.medicus.lublin.pl/2000/08/tarczyca.htm
                  art. o niedouczonych lekarzach pisany przez lekarza
                  "Lekarze to nie sa bogowie, oni sa naukowymi doradcami"
                  by Mirela
                  • 29.02.12, 17:19
                    Czy ktoś może mi wyjaśnić, o co chodzi z poziomem wapnia podczas suplementacji wit. D3?
                    Mam przyjmować 1000j dziennie D3 i do tego KONIECZNIE 1000 mg wapnia!!!
                    Natomiast tutaj czytam, że jest odwrotnie- podczas przyjmowania D3 poziom wapnia wzrasta, a nie spada. Czyżby lekarz się pomylił?
                    --
                    Julia (26.09.2001)
                    Alicja (09.09.2005)
                    Natalka (03.01.2007)
                    Emilian (14.03.2011)
                    • 01.03.12, 13:16
                      Nie wolno przyjmować wapnia jeśli bierze sie duże dawki d3.
                      Twoja nie jest duża i jeśli masz stwierdzony niedobór nie szybko go uzupełnisz, a nawet myślę,ze nie da się podnieść poziomu witaminy 1000j.
                      Taką dawkę można brać bez badania poziomu witaminy.
        • 20.05.12, 05:29
          Napisz proszę jakie są te dwa oznaczenia D3

wierka-5 napisała:

> jeśli brałaś 10tys jednostek to wzrost powinien być większy.
          > Napisz jaką witaminę D bierzesz i co badasz- bo są dwa oznaczenia D3.
        • 20.05.12, 05:31

Czy aby szybko zachamować niedobór D3 mozna podawać ją w warunkach szpitalnych w kroplówkach
          wierka-5 napisała:

> jeśli brałaś 10tys jednostek to wzrost powinien być większy.
          > Napisz jaką witaminę D bierzesz i co badasz- bo są dwa oznaczenia D3.
    • 13.03.12, 19:04
      2012-02-28
      Terapia witaminą D może pomóc na silne bóle miesiączkowe

Podanie wysokiej dawki witaminy D może pomóc kobietom cierpiącym regularnie na silne bóle miesiączkowe – wynika z badań włoskich, o których informuje pismo „Archives of Internal Medicine”.

„Witamina D zdaje się być obiecującą opcją terapeutyczną zespołów bólowych związanych ze stanem zapalnym, do których należą bóle miesiączkowe" – ocenia w odredakcyjnym komentarzu do artykułu dr JoAnn Manson z Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

Specjalistka podkreśla zarazem, że na podstawie jednego małego badania nie można rozstrzygnąć, czy faktycznie znajdzie ona zastosowanie w leczeniu bólów menstruacyjnych. A nawet, gdyby tak się stało, nie jest to metoda, którą można będzie stosować na własną rękę, bo jednorazowa dawka witaminy D podana kobietom była bardzo wysoka.

Jak przypominają autorzy we wstępie do artykułu, bolesne miesiączkowanie bez przyczyny (tzw. pierwotne, tj. niezwiązane z żadnymi schorzeniami w obrębie miednicy mniejszej) dokucza co najmniej połowie kobiet w wieku reprodukcyjnym. Charakteryzuje się silnymi bólami w podbrzuszu tuż przed i podczas miesiączki. Dolegliwościom tym, będącym skutkiem silnych skurczów macicy, często towarzyszą inne objawy, jak nudności, wymioty, biegunki, osłabienie i bezsenność. Pierwotne bóle miesiączkowe są jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności dziewcząt i kobiet w szkole oraz pracy.

Obecnie, w ich łagodzeniu stosuje się leki przeciwbólowe bez recepty, jak również doustne leki antykoncepcyjne. Jednak nie są one pozbawione działań niepożądanych i z tej przyczyny ciągle poszukuje się innych rozwiązań.

Naukowcy włoscy z Uniwersytetu w Mesynie przeprowadzili badania w grupie zaledwie 40 kobiet w wieku 18-40 lat, które miały bolesne miesiączki. Połowa z nich na pięć dni przed spodziewaną menstruacją otrzymała jednorazowo bardzo dużą dawkę witaminy D3 (tj. 300 tys. jednostek międzynarodowych, IU), natomiast druga połowa – placebo.

Dwa miesiące później panie, które zażyły witaminę D oceniły, że ich bóle okresowe zmniejszyły się o ponad dwa punkty w skali od 0 do 10 i nie stosowały już pigułek przeciwbólowych. A najwięcej korzyści odniosły te, u których na początku badań dolegliwości były największe.

Natomiast, u 40 proc. kobiet, u których zastosowano placebo nie doszło złagodzenia dolegliwości bólowych i ciągle musiały one łykać leki uśmierzające ból.

Jak tłumaczą autorzy pracy, podejrzewa się, że za pierwotne bóle miesiączkowe odpowiada nadmierna produkcja w macicy związków pozapalnych o nazwie prostaglandyny. Przeciwbólowe działanie witaminy D może wynikać z tego, że zmniejsza ona syntezę tych związków.

Badacze podkreślają jednak, że wszystkie pacjentki miały na początku badań stosunkowo niski poziom witaminy D we krwi, a im był on niższy, tym bóle miesiączkowe były silniejsze.

Dlatego, trudno na razie powiedzieć, czy kobiety bez niedoborów witaminy D również mogą odnosić korzyści z tej terapii. Niejasne jest też, jaka powinna być optymalna dawka terapeutyczna i czas trwania leczenia.

Ponadto, dawka zastosowana w badaniu była wyjątkowo wysoka, co może się wiązać z ryzykiem działań niepożądanych. Na przykład, badania australijskie (opublikowane w 2010 r. na łamach pisma „Journal of the American Medical Association”wink wykazały, że starsze kobiety, u których zastosowano witaminę D w wysokich dawkach były bardziej narażone na upadki i złamania. Nadmiar tej witaminy może być też toksyczny dla układu krążenia i nerek oraz zwiększać poziom wapnia we krwi.

Zgodnie z zaleceniami amerykańskimi, dzienna dawka witaminy D dla kobiet w wieku 19-50 lat powinna wynosić 600 IU (a maksymalna nie powinna przekraczać 4 tys. IU). Tymczasem, podanie dawki 300 tys. IU raz na dwa miesiące byłoby równoważne z przyjmowaniem 5 tys. IU dziennie w tym samym okresie. (PAP)

jjj/ krf/
      - www.sluzbazdrowia.com.pl/news.php?nid=10890313
      • 28.09.12, 12:48
        napiszcie prosze które badanie na okreslenie poziomu witaminy D jest właściwsze?
        25-hydroksywitamina D czy 1,25-dihydroksywitamina D?
        to pierwsze jest drogie ( ponad 100PLN i długo się czeka)
        ale które ma większą przydatność diagnostyczną?

• 28.09.12, 16:01
          Ja dostawałam dawki po 25000 jednostek, przez miesiąc, co tydzień (tutaj mają takie saszetki do picia), potem wakacje w słońcu i z poziomu 6 (niedobór) doszłam do 44 (norma). Praktyczny zysk jest taki, że nie boli mnie kark, mam lepszy humor i faktycznie menstruacja przeszła mniej boleśnie i mniej obficie. Cały czas mam spory niedobór B12 i graniczny poziom ferrytyny - te nie ruszyły. Przypisuję więc lekką poprawę samopoczucia fizycznego i znaczną psychicznego dobremu poziomowi wit. D.
        • 28.09.12, 16:02
          patria5 napisała:

> napiszcie prosze które badanie na okreslenie poziomu witaminy D jest właściwsze
          > ?
          > 25-hydroksywitamina D czy 1,25-dihydroksywitamina D?
          > to pierwsze jest drogie ( ponad 100PLN i długo się czeka)
          > ale które ma większą przydatność diagnostyczną?
          >
          U mnie ta pierwsza forma.
          • 28.09.12, 21:52
            Na pewno tylko ta pierwsza forma 25OH D
    • 17.10.12, 09:56
      chcialam zrobic w labolatorium poziom wit D ale panie nie wiedza co to za badanie.
      jak sie nazywa czy co?

--
      Rzuć wszystko i chodź się całować.
      • 17.10.12, 14:29
        Na moim wypisie ze szpitala jest napisane: witamina D3 ( 25- OHD3)
        • 18.10.12, 08:56
          czy ktoś wie jaka jest różnica między wit D3 w postaci związku o nazwie zaczynającej się na: alfa- - i na choli-...?

np. Alfadiol zawiera 0,25mikrograma alfacalcidolum

a wit. D3 NOW FOOD ( z Allegro):

Witamina D3 (as Cholecalciferol) 5,000 IU 1250%
          • 13.11.12, 18:49
            Witajcie!
            Mój wynik witaminy d3 sprzed roku:
            24.63% [wynik 24.2, norma (7.6 - 75)]

Wyniki po roku suplementacji ok. 7500jm (devikap)
            77.89% [wynik 60.1, norma (7.6 - 75)]

Myślę, żeby dalej pić 2000jm dziennie, profilaktycznie. Co o tym sądzicie?
            • 13.11.12, 23:05
              przedawkowanie tej wit. nie jest fajne w samopoczuciu
              i wydaje mi się, że zażywanie 2000jm to trochę za dużo.
              Ale ja nigdy nie miałam tego problemu.

--
              To podróż jest ważna, a nie cel.
              • 14.11.12, 08:36
                Dzięki Tess! Bebelu kiedyś podała tą stronę www.vitamind3-cholecalciferol.com/vitamin-d-dosage.htm Ten link jest do tabelki, w której opisana jest dawka podtrzymująca i dla mojej wagi i w naszym klimacie-raczej bez słońca, powinnam brać 3500 jm
                Już nie wiem, co robić uncertain
                • 14.11.12, 10:06
                  3500 to w/g mnie duża dawka.

ja osobiście zażywałabym 800j.
                  i po kilku tygodniach oznaczyłabym ponownie 25(OH).
                  --
                  To podróż jest ważna, a nie cel.
                • 14.11.12, 12:00
                  Polskie zalecenia są tu:
                  - www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=49024&_tc=E02F2412DDA58782EBEFA39B80D9EA5C

D3 - Ustalona przez Food and Nutrition Board w 1997 r. dawka dziennego spożycia witaminy D (RDA) w świetle obecnej wiedzy jest niewystarczająca. Największą barierą jest to, że dawka 50 ug/dobę stanowi górną granicę w suplementach żywieniowych. W świetle aktualnej wiedzy, uważa się, że dorośli (zdrowi!) wymagają podaży minimum 800-1000 j.m./dobę w przypadku niedostatecznej ekspozycji na światło słoneczne (w Polsce od października do kwietnia). (...)

5) Dorośli
                  U dorosłych podaż witaminy D z żywności i/lub preparatów farmaceutycznych powinna wynosić 800-1000 IU/24 h w okresie od października do marca, a także w miesiącach letnich, jeżeli nie jest zapewniona wystarczająca synteza skórna witaminy D. U osób po 65. roku życia ze względu na obniżoną syntezę skórną oraz udowodnione działanie zapobiegające złamaniom i upadkom zaleca się suplementację witaminy D w dawce 800-1000 UI/24 h przez cały rok.

7. Postępowanie w ciężkich niedoborach witaminy D [4, 5, 10]
                  W ciężkich niedoborach witaminy D (stężenie 25-OHD w surowicy < 10 ng/ml) zalecane jest stosowanie dawek leczniczych przez 3 miesiące:
                  – <1 miesiąca życia – 1000 IU/dobę,
                  – 2-12 miesiąc życia – 1000-3000 IU/dobę,
                  – u dzieci >12 miesiąca życia – 5000 IU/dobę,
                  – dorośli – do 7000 IU/dobę,
                  – w trakcie leczenia konieczne jest monitorowanie stężeń 25-OHD, fosfatazy alkalicznej, wapnia w surowicy oraz wydalania wapnia z moczem co 1-3 miesiące.
                  (...)
                  W przypadku wątpliwości co do stanu zaopatrzenia organizmu w witaminę D należy oznaczyć podstawowe parametry gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz poziom witaminy D (25-OHD).
                  (Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009)
                  - pml.strefa.pl/ePUBLI/164/09.pdf

Pisaliśmy o tym także tu:
                  - forum.gazeta.pl/forum/w,24776,106572702,132709876,Re_Do_Rostedy_zapytanie_nt_witaminy_D.html
          • 13.11.12, 19:00
            patria5 napisała:

> czy ktoś wie jaka jest różnica między wit D3 w postaci związku o nazwie zaczyna
            > jącej się na: alfa- - i na choli-...?
            >
            > np. Alfadiol zawiera 0,25mikrograma alfacalcidolum
            >
            > a wit. D3 NOW FOOD ( z Allegro):
            >
            > Witamina D3 (as Cholecalciferol) 5,000 IU 1250%

Z tego linku: www.vitamind3-cholecalciferol.com/vitamin-d-deficiency.htm
            Patrz u dołu strony, wynika, że chole... to identyczna witamina, podobna do tej wytwarzanej przez nasz organizm.
            • 14.11.12, 15:22
              Ja biorę 4000 jednostek Vigantoletten 1000 i od końca lipca do dziś z 9 wzrosło do 33,94 (>30) a ponieważ poziom wapnia utrzymuje się w normie, więc zatrzymam się na tej dawce i niech sobie pomału przyrasta smile
    • 23.11.12, 10:41
      Trafiłam w aptece (Wawa) na Vitrum D3 - 1000 j.m., chyba najwięcej do kupienia bez recepty w aptece stacjonarnej. To tak FYI wink
    • 08.12.12, 02:17
      Medscape Medical News
      Diabetes Risk Linked to Low Vitamin D Levels

Miriam E. Tucker
      Dec 03, 2012

(...)
      Ci, w najniższym kwintylu z poziomem 25 (OH) D (<43 nmol / l) mieli 3,5-krotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę insulinozależną niż ci, którzy byli w najwyższym kwintylu serum 25 (OH) D z poziomem (≥ 100 nmol / l). Ci w drugim najniższym kwintylu surowicy 25 (OH) D (43 - 59 nmol / l) mieli 2,5-krotnie większe ryzyko.
      (...)
      "Na podstawie niniejszego badania, może okazać się, że nie należy oczekiwać dalszej redukcji ryzyka przy osiągnięciu poziomu stężenia 25 (OH) D> 60 nmol /" uważają autorzy.

Osoby, u których rozwinęła się cukrzyca oznaczenie poziomu 25 (OH) D było istotnie niższe, niż u zdrowej grupy kontrolnej (62,2 nmol / l vs 72,5 nmol / L, p ≤ 0,0001).

(tłumaczenie automatem googla)
      Całość:- www.medscape.com/viewarticle/775570?src=mpnews
    • 24.01.13, 18:55
      Nowy artykuł na temat D3 vs Hashimoto:

Endocr Pract. 2013 Jan 21:1-14.
      The Association Between Severity of Vitamin D Deficiency and Hashimoto's Thyroiditis.
      Bozkurt NC, Karbek B, Ucan B, Sahin M, Cakal E, Ozbek M, Delibasi T.
      Department of Endocrinology and Metabolism, Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital.

Abstract

Objective: The relation between vitamin-D and autoimmune disorders has long been investigated regarding to important roles of this hormone in immune regulation. We evaluated 25-hydroxy-vitamin-D (25OHD) status of subjects with Hashimoto's thyroiditis (HT) and healthy controls.

Methods: Group-1 consisted of 180 euthyroid patients (123 females/57 males) with HT who were on stable dose of L-thyroxine (LT). Sex, age and BMI matched 180 euthyroid subjects with newly diagnosed HT were considered as Group-2 and healthy volunteers (n=180) were enrolled as controls (Group-3). All subjects (n=540) underwent thyroid ultrasound and were evaluated for serum 25OHD, anti-thyroid peroxidase(anti-TPO) and anti-thyroglobulin (anti-TG) levels.

Results: Group-1 had the lowest 25OHD levels (11.4±5.2 ng/mL) compared to newly diagnosed HT subjects (Group-2) (13.1±5.9 ng/mL, p=0.002) and to control subjects (15.4±6.8 ng/mL, p<0.001). Serum 25OHD levels directly correlated to thyroid volume (r=0.145, p<0.001) and inversely correlated to anti-TPO (r=-0.361,p<0.001) and anti-TG levels (r=-0.335,p<0.001). The 48.3% of group-1, 35% of group-2, and 20.5% of controls had severe vitamin-D deficiency (25OHD <10ng/ml). Female chronic HT patients had the lowest serum 25OHD levels (10.3±4.58ng/mL), while male control subjects had the highest (19.3±5.9ng/mL) (p<0.001).

Conclusions: We showed that serum 25OHD levels of patients with HT were significantly lower than controls and severity of vitamin-D deficiency correlated with duration of HT, thyroid volume and antibody levels. These findings may suggest a potential role of 25OHD in development of Hashimoto's thyroiditis and/or its progression to hypothyroidism.

PMID: 23337162 [PubMed - as supplied by publisher]
      - www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23337162

Tłumaczenie za pomocą wujka Googla:

Streszczenie
      Cel: relacja między witaminą D i zaburzeniami autoimmunologicznymi są od dawna badane w odniesieniu do ważnych ról tego hormonu w regulacji immunologicznej. Oceniano 25-hydroksy-witaminę D (25OHD) stan pacjentów z chorobą Hashimoto (HT) i zdrowych.

Metoda: Grupa-1 składała się z 180 pacjentów (123 kobiety w eutyreozie / 57 mężczyźni) z HT, którzy byli na stałej dawce L-tyroksyny (LT). Płeć, wiek i BMI dopasowane do 180 pacjentów z nowo rozpoznaną HT uznane za grupę-2 i zdrowych ochotników (n = 180) jako grupa kontrolna (grupa-3). Wszystkim pacjentom (n = 540) wykonano badanie USG tarczycy i oceniano w surowicy 25OHD, anty-ciała peroksydazy (anty-TPO) i anty-tyreoglobuliny (anty-TG).

Wyniki: Grupa-1 był najniższy 25OHD poziom (11,4 ± 5,2 ng / ml), w porównaniu do nowo diagnozowanych pacjentów Grupa (HT-2) (13,1 ± 5,9 ng / ml, p = 0,002) i z grupą kontrolną (zdrowi) (15.4 ± 6,8 ng / ml, p <0,001).

Stężenie 25OHD w surowicy bezpośrednio skorelowane z objętością tarczycy (r = 0,145, p <0,001) i odwrotnie skorelowane z anty-TPO (r = -0,361, p <0,001) i anty-TG (r = -0,335, p <0,001). 48,3% z grupy-1, 35% z grupy-2, a 20,5% kontroli ciężka niedoboru witaminy D (<10ng/ml 25OHD). U pacjentek z przewlekłym HT był najniższy poziom 25OHD surowicy (10,3 ± 4.58ng/mL), podczas gdy grupa kontrolna mężczyzn (zdrowych) miał najwyższą (19,3 ± 5.9ng/mL) (p <0,001).

Wnioski: Wykazaliśmy, że w surowicy 25OHD poziom u pacjentów z HT były istotnie niższy niż w grupie kontrolnej i nasilenie niedoboru witaminy D skorelowane jest z czasem trwania HT, objętością tarczycy i poziomem przeciwciał. Wyniki te mogą sugerować potencjalną rolę 25OHD w rozwoju choroby Hashimoto i / lub jej rozwinięciu w niedoczynność tarczycy.

(na forum wiemy to od dawna, teraz mamy dodatkowe potwierdzenie w wynikach profesjonalnych badań, co dla lekarzy uzależnionych od EBM /Evidence Based Medicine/ może być ważne przy wypisywaniu skierowania na badanie poziomu D3)
      • 24.01.13, 22:10
        > / może być ważne przy wypisywaniu skierowania na badanie poziomu D3)

Piesku, żeby ONI zechcieli to czytać smile
    • 25.01.13, 22:32
      Znacie Sunvite™ MEGA POTENCY Vitamin D (D-3) 5000 IU - firmy Puritan's Pride?
      Mam 13,6 (przy normach 30-80) - Musze się porządnie dosuplementować, bo rano z łóżka się nie mogę zwlec przez ten ból mięśni/kości/stawów czy czego tam...
      wink
      • 25.01.13, 23:06
        Tego nie znam, ale co do firmy mam jak najlepsze zdanie.
      • 25.01.13, 23:22
        Ja zamówiłam właśnie ten preparat (skuszona końską dawką) - po niedzieli przyjdzie przesyłka, ale obiektywnymi uwagami będę mogła podzielić się dopiero po kilku tygodniach, kiedy powtórzę badania.

Trochę się obawiałam tego, że zawiera olej sojowy, ale te max. 2 ml raczej mnie nie zabijąsmile Poza tym to tańsza opcja niż przyjmowanie 5 tabletek (1000j.m) dziennie.
        • 25.01.13, 23:31
          No ciekawe jak się sprawi - mnie też przekonuje firma. Poza tym, przy kasie jaką wydajemy na pozostałe piguły - nie bez znaczenia jest cena i fakt, że mam tyle jednostek wit. D w jednej kapsułcesmile
        • 25.01.13, 23:51
          Mam, biorę - ale jeszcze nie badałam poziomu "po". Biorę 5 000, bo mi trochę się poziom D3 opuścił (z całkiem ładnego). Jak uzupełniałam z poziomu "niedostatecznego", brałam 10 000. Za dwa konie znaczy wink
    • 19.03.13, 22:27
      Brak dowodów na skuteczność witaminy D i wapnia w zapobieganiu złamaniom u osób zdrowych

Źródło: Moyer VA on behalf of the U.S. Preventive Services Task Force. Vitamin D and Calcium Supplementation to Prevent Fractures in Adults: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement. Ann Intern Med 2013; online; 26 February. | 04.03.2013

W Annals of Internal Medicine ukazało się oświadczenie grupy eksperckiej ds. medycyny prewencyjnej US Preventive Services Task Force (USPSTF) w sprawie stosowania witaminy D i wapnia w celu zapobiegania złamaniom u osób zdrowych. Po przeprowadzeniu przeglądów systematycznych i przeprowadzeniu metaanalizy eksperci USPSTF doszli do wniosku, że suplementacja witaminy D i wapnia w grupie kobiet przed menopauzą i mężczyzn bez wywiadu obciążonego złamaniami nie prowadziła do zmniejszenia ryzyka złamań. Grupa robocza uznała również, że przeciwwskazana jest suplementacja witaminy D i wapnia w dawkach mniejszych niż 400 IU i 1000 mg w celu zmniejszenia ryzyka złamań w grupie kobiet po menopauzie żyjących w gospodarstwach domowych (a nie np. w domach pomocy społecznej). W tej grupie osób suplementacja witaminy D i wapnia dziennie była związana z miernie podwyższonym ryzykiem kamicy nerkowej (iloraz ryzyka = 1.17). Zabrakło dowodów, aby ocenić bilans korzyści i zagrożeń związanych z suplementacją większymi dawkami witaminy D i wapnia u kobiet po menopauzie. Jak podkreśliła autorka artykułu, zalecenia dotyczą osób, u których nie występują obciążenia.

Virginia Moyer stwierdziła również, że podejmowanie decyzji klinicznej odnośnie suplementacji nie może być oparte wyłącznie na dowodach naukowych, które ze względu na konstrukcję badań dotyczą pewnych populacji, ale że powinno ono być dostosowane do problemu występującego u danego pacjenta.

źródło: www.termedia.pl/Brak-dowodow-na-skutecznosc-witaminy-D-i-wapnia-w-zapobieganiu-zlamaniom-u-osob-zdrowych,8261.html
    • 05.05.13, 16:58
      od 1,5 roku zmagam się z problemem nadmiernie wypadających do włosów.Po wykonaniu całej diagnostyki (w labolatorium zostawiłam majątek) okazało się ,że przyczyną moich problemów jest zawyżony androstendion i wg endokrynologa insulinoopornośc , która stymujluje jajniki do androgenizacji (co diabetolog zanegował).Lekarz zakecił Metformax i dietę niskowęglowodanową.Niestety mój organizm bardzo źle tolerował lek , czułam się bardzo osłabiona i w bardzo szybkim tempie zaczęłam chudnąć.Odstawiłam lek , który w opinii diabetologa nie był konieczny , utrzymując jedynie samą dietę.W lutym wykonałam bad. androstendionu , który udało mi się obniżyć i jest już w normie.Pomimo tego ,ż wyniki się poprawiły , włosy niestety zaczęły wypadać i to w większej ilości.Podczytuję na różnych forach , m.in na Kafeterii (forum łysienie) i ostatnio znalazłam wpis dziewczyny , która wspomniała o przypadku dziewczyny łysiejącej na skutek braku wit. D3.Pomyślałam ,że przyczyna może równiez dotyczyć mnie. Kiedyś będąc nastolatką w nadmiarze korzystałam ze słońca , kiedy pojawił się problem przebarwień na twarzy „zmądrzałam”, w trosce o ładną skórę i obawę przed pogorszeniem się istniejącego problemu zaczęłam unikać słońca (od 2007 roku w ogóle się nie opalam ), a z filtrami nie rozstaję się nawet w zimie. Zrobiłam kontrolne badanie poziomu Wit. D(25 OH) , przy normie 30,0-80,0 ng/ml u mnie wynosi 8,8 ng/ml, czyli mam poważny niedobór.To by wyjaśniało również potworny spadek odporności na skutek jej braku ( w przeciągu 1,5 miesiąca zachorowałam na infekcję rotawirusową , anginę i grypę).Witamina D3 reguluje również działanie insuliny , uważam ,że stąd powstały moje poprzednie problemy z anrostendionem.Oczywiście przesłałam wszystkie wyniki endokrynologowi (możliwość kosultacji online) .Niestety mam wrażenie ,że nie spodobało mi się do końca , iż sama zanlazłam przyczynę problemów włosowych .Przy tak znacznym niedoborze jak mój zalecił mi suplementację w dawce profilaktycznej Vigantolleten 1000 1 xdz.PO PROSTU JAKAŚ TOTALNA KPINA!Uznał ,że będziemy mieć słoneczne miesiące i musimy osiągać cele powoli , systematycznie.
      Podesłałam mu również zalecenia dotyczące dawkowania Wit.D3 , gdzie jest jasno napisane ,ze w takich przypadkach jak mój stosuje się dawki w ilości nawet do 7000 IU/dobę , ale on uparcie tkwi przy swoim.Postanowiłam ,że zacznę stosować D3 na własną rękę , w przeciwnym razie nic nie zostanie na mojej głowie.
      Dużo pochlebnych opinii czytałam na temat wit.D3 firmy Puritans Pride , czy warto ją zakupić?Czy faktycznie zawiera tyle jednostek ile jest napisane?Czy lepiej zakupić w płynie , czy kapsułkach?Zastanawiam się również nad dawkowaniem czy zacząć od 5000 IU i zwiększać do 10 000 IU ?Będę wdzięczna za wszelkie sugestie smileProszę o szybką odpowiedź.
    • 13.05.13, 18:27
      Lekarze alarmują: niedobór witaminy D jest powszechny.
      Opublikowany Kwiecień 24, 2013 przez roik

Chroni przed nowotworami, osteoporozą, wspiera nas w walce z bakteriami i wirusami grypy – to tylko niektóre korzyści płynące z przyjmowania witaminy D. Tymczasem jej niedobór w populacji jest powszechny, dlatego wszyscy powinni ją zażywać – alarmują lekarze.

O witaminie D jako sposobie przedłużenia sobie życia dyskutowali specjaliści medycyny przeciwstarzeniowej podczas kończącego się w sobotę w Katowicach czterodniowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Witamina D była kojarzona niegdyś głównie z profilaktyką krzywicy u niemowląt, obecnie na całym świecie pojawia się coraz więcej badań wskazujących na jej wszechstronny, korzystny wpływ na zdrowie.

Ludzki organizm pozyskuje witaminę D przez skórę, która produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych, a także – w mniejszym stopniu – z jedzenia. Jak jednak podkreślił endokrynolog z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie dr Waldemar Misiorowski, w naszej szerokości geograficznej synteza witaminy D przez skórę jest możliwa tylko od maja do października. Nawet latem często przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, a poza tym przesadzamy ze stosowaniem kremów z filtrem.

„Stosowanie kremów z filtrem 8 praktycznie odcina możliwość produkcji witaminy w skórze. Nie zachęcam do tego, żeby się poparzyć, ani wyglądać jak homar, ale z drugiej strony masowe stosowanie kremów spowodowało, że np. u dzieci w Kalifornii stwierdzono jawne, kliniczne przykłady krzywicy” – powiedział PAP Misiorowski.

Jak dodał, obecnie mamy bardzo dobrą dokumentację, która pokazuje głęboką zależność między zaopatrzeniem w witaminę D3 w populacji a występowaniem poszczególnych rodzajów nowotworów – raka piersi czy raka jelita grubego. „Normalizacja poziomu witaminy D do poziomu, jaki dziś uważamy za prawidłowy, powoduje co najmniej dwukrotne obniżenie zagrożenia tymi nowotworami w stosunku do osób, które mają niedobór witaminy” – powiedział Misiorowski.

Badania potwierdziły też, że witamina D stymuluje ochronę przeciwbakteryjną organizmu, a populacje suplementowane witaminą D w mniejszym stopniu zapadają na grypę niż te niesupelementowane. Jest też zalecana osobom z cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy narażonym na choroby układu krążenia.

„Dziś postrzega się witaminę D, a właściwie hormon, jakim jest kalcytriol, jako pewien uniwersalny czynnik transkrypcyjny, pod którego kontrolą pozostaje ogromna liczba genów. Zidentyfikowano już co najmniej 3 proc. genomu jako pozostającego pod kontrolą – w taki czy inny sposób – aktywnej formy witaminy D3″ – zaznaczył dr Misiorowski.

Jego zdaniem, suplementacja witaminy D powinna być powszechna, zwłaszcza u dzieci i młodzieży do 18. roku życia i osób starszych. Dawka bezpieczna, bez ryzyka przedawkowania to 800 – 2000 jednostek na dobę. Osoby otyłe muszą przyjmować dwa razy wyższe dawki, ponieważ duże ilości witaminy D są sekwestrowane w tkance tłuszczowej i stają się biologicznie niedostępne.

Dr Misiorowski odradza jednak kupowanie suplementów na własną rękę i poza aptekami. Wiele międzynarodowych badań suplementów diety wskazało, że dawki witaminy D są w nich zbyt małe lub wręcz toksyczne. Witamina D jest wrażliwa na temperaturę i światło, dlatego musi być odpowiednio przechowywana. Optymalne rozwiązanie to witamina D na receptę, przepisana przez lekarza rodzinnego lub specjalistę. (PAP)
      - www.roik.pl/lekarze-alarmuja-niedobor-witaminy-d-jest-powszechny-2/
      • 13.05.13, 19:44
        Optymalne rozwiązan
        > ie to witamina D na receptę, przepisana przez lekarza rodzinnego lub specjalist
        > ę.

Oooooo!!

forum.gazeta.pl/forum/w,94641,144361933,144438737,Re_Prosze_o_interpretacje.html
        • 12.06.13, 21:32
          Witam,

Będę wdzięczna za odpowiedź co zrobić w sytuacji gdy witamina D jest zbyt niska, a fosfor za wysoki?

Wit D 25OH - 16, 6 (norma 30-100)
          Wit D 1,25OH - 55 (norma 26-96)
          Parathormon - 45 (12-65)
          Wapń - 2,41 (2,15 - 2,50)
          Fosfor - 1,61 (0,87 - 1,45)

Dodam, że mam lekko obniżoną gęstość kości, hiperinsulinemie i hashimoto z niedoczynnością, więc ta wit D sprawdzona nie bez powodu...

Z góry dziękuje za pomoc!
          • 11.08.14, 22:47
            Szukam i szukam informacji odnośnie badania poziomu witaminy D, pytanie mam następujące ( wybaczcie jeżeli już gdzieś padła odpowiedź ale nie znalazłam):

- czy przy stałej suplementacji tej witaminy do badania trzeba zrobić przerwę? Jak długą?
            Gdzieś trafiłam na informację, że dwa tygodnie. Prawda to?

przyznam, że trochę mnie to przeraża bo w czerwcu przestałam brać wit. D3, że niby słońce załatwi sprawę i jak się okazało nic bardziej mylnego ( w moim przypadku), po ok 2 tygodniach wróciły moje bóle pleców i nóg, na szczęście zorientowałam się co jest tego przyczyną i szybko wróciłam do kapsułek, bóle po ok 2 tygodniach minęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
    • 11.10.14, 18:46
      Do poczytania nt. witaminy D3 (działanie, niedobory, suplementacja):

Do czytania:
      - Wytyczne suplementacji witaminy D – skrót aktualnych zaleceń - Wytyczne 2013 - Diabetologia mp.pl
      - Nowe spojrzenie na witaminę D 2011
      - pdm.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=111
      - Niedobór witaminy D u matki zwiększa ryzyko komplikacji w ciąży i chorób przewlekłych u dziecka
      - Plejotropowe działanie witaminy D3 ze szczególnym uwzględnieniem jej roli w chorobach układu pokarmowego u dzieci - Medycyna Wieku Rozwojowego (Instytut Matki i Dziecka) – Resmedica.pl
      - Terapia witaminą D może pomóc na silne bóle miesiączkowe - Szukaj w Google
      - Działanie kalcemiczne i plejotropowe witaminy D. Niedobory tej witaminy u dzieci polskich w wieku 9–13 lat 2012
      - Witamina D a choroby przewodu pokarmowego • Postępy Nauk Medycznych 3/2012 • Czytelnia Medyczna BORGIS
      - Witamina D a reumatoidalne zapalenie stawów • Postępy Nauk Medycznych 3/2012 • Czytelnia Medyczna BORGIS
      - Rola witaminy D w chorobach układu sercowo-naczyniowego • Postępy Nauk Medycznych 3/2012 • Czytelnia Medyczna BORGIS
      - Witamina D a układ oddechowy • Postępy Nauk Medycznych 3/2012 • Czytelnia Medyczna BORGIS
      - Witamina D3 w prewencji chorób u dorosłych – przegląd systematyczny - Wiadmości Lekarskie
      - Witamina D – wpływ na kość • Postępy Nauk Medycznych 3/2012 • Czytelnia Medyczna BORGIS
      - Efektywność uzupełniania niedoborów witaminy D u osób z otyłością, poprzez stymulację jej syntezy skórnej promieniami UVB • Postępy Nauk Medycznych 1/2012 • Czytelnia Medyczna BORGIS
      - Polacy z niedoborami witaminy D
      - Witamina D: rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013.
      - Vitamin D supplementation for prevention of mortality in adults.
      - Vitamin D Deficiency Linked to Schizophrenia
      - Udział witaminy D jako czynnika ryzyka w wybranych schorzeniach endokrynologicznych prof. Wanda Horst-Sikorska - Szukaj w Google
      - 35,000 IU vitamin D daily for 6 months helped all psoriasis suffers (106 ng) – Brazil March 2013 | Vitamin D Wiki
      - Suplementacja witaminy D u ludzi dorosłych – wytyczne** • Postępy Nauk Medycznych 2/2010 • Czytelnia Medyczna BORGIS
      - Prace poglądowe Zastosowanie wit D w dermatologi 2009
      - Aptekarz Polski - 06.2011 - Suplementacja witaminą D. Skutki niedoboru i nadmiaru.
      - Association of Vitamin D With Insulin Resistance and β-Cell Dysfunction in Subjects at Risk for Type 2 Diabetes
      - Stosowanie witaminy D w praktyce klinicznej.pdf (Obiekt application/pdf)
      - Solar radiation and vitamin D: mitigating environmental factors in autoimmune disease. [J Environ Public Health. 2012] - PubMed - NCBI
      - Effect of a single oral dose of 600,000 IU of cholecalciferol on serum calciotropic hormones in young subjects with vitamin D deficiency: a prospective intervention study. [J Clin Endocrinol Metab. 2010] - PubMed - NCBI
      - [[Skeletal and extra-skeletal consequences of vitamin D deficiency]. [Orv Hetil. 2011] - PubMed - NCBI
      - Vitamin d and aging. [Endocrinol Metab Clin North Am. 2013] - PubMed - NCBI
      - ...
      itd
    • 22.10.14, 22:37
      "Piśmiennictwo dotyczące korzyści i szkód z suplementacji wit. D budzi spore kontrowersje. Przyczyn rozbieżności wyników badań jest zapewne wiele; mogą to być różnice między badanymi populacjami pod względem wieku, płci, ekspozycji na promienie UV, spożywanych pokarmów, przyjmowanych leków, sprawności trawiennej i resorpcyjnej przewodu pokarmowego, aktywności 24-hydroksylacji 25-OH-D (jest to proces inaktywacji wit. D), sprawności wątroby i nerek itd. Istotne są także rodzaj, ilość i czas stosowania preparatu wit. D oraz wrażliwość genomu ludzkiego na wit. D (w jądrze znajduje się ok. 3000 miejsc wiązania wit. D)."

(...)

"Przy ustalaniu dawki wit. D należy pamiętać o głównych czynnikach decydujących o stężeniu 25-OH-D we krwi (będącym najlepszym markerem stanu gospodarki wit. D u człowieka), do których należą: zawartość wit. D3 i D2 w spożytych pokarmach (ilość spożytych tłuszczów i produktów zbożowych), sprawność trawienna i resorpcyjna przewodu pokarmowego, ekspozycja skóry na promienie UV (pora roku), przyjmowanie leków inaktywujących wit. D (np. leki stymulujące cytochrom P-450, fenytoina, fenobarbital) lub wiążących wit. D w przewodzie pokarmowym (cholestyramina) oraz stany chorobowe nasilające katabolizm ogólnoustrojowy (stany zapalne, nowotwory). "

(...)

" Przy przestrzeganiu zalecanych przez American Geriatrics Society dawek wit. D stężenie 25-OH-D najczęściej nie przekracza 60 ng/ml (150 nmol/l), a więc jest znacznie mniejsze od stężeń toksycznych. Podano, że przy stężeniu 25-OH-D <200 ng/ml (500 nmol/l) lub dziennym doustnym podawaniu <30 000 IU nigdy nie obserwowano objawów toksycznych przedawkowania wit. D. (5) Wydaje się, że suplementacja wit. D w dawce 1000–4000 IU/d jest bezpieczna, szczególnie u osób starszych, obciążonych dużym ryzykiem wystąpienia złamań kości oraz upadków z towarzyszącymi im powikłaniami. Takie stwierdzenie może jednak nie być prawdziwe dla osób z różnymi chorobami.

W ostatnio opublikowanej pracy podano równanie pozwalające obliczać dawkę wit. D potrzebnej do zwiększenia stężenia 25-OH-D o odpowiednią wartość: (6)

dawka dzienna wit. D potrzebna do osiągnięcia pożądanego stężenia 25-OH-D w surowicy = [(8,52 – pożądane stężenie 25-OH-D) + (0,07 × wiek) –crying0,20 × BMI) + (1,74 × stężenie albuminy [g/dl]) –crying0,62 × początkowe stężenie 25-OH-D)] / –0,002

Takie równanie opracowano dla całej populacji osób pozostających w opiece ambulatoryjnej oraz osób przebywających w zakładach opiekuńczych. Według autorów tego równania osoby ze stężeniem 25-OH-D <30 ng/ml powinny przyjmować preparat wit. D w dawce 5000 IU/d przez 3–6 miesięcy, a potem 2000–4000 IU/d. Takie zalecenia nie są jednak powszechnie obowiązujące. Zaskakujący jest fakt małego przyrostu stężenia 25-OH-D (o zaledwie 4–10 ng/ml) pomimo stosowania tak dużych dawek wit. D. Warto też przypomnieć, że jeszcze w latach 70. XX wieku zapotrzebowanie na wit. D u osób dorosłych oceniono na 400–600 IU/d. "

(...)

"Na zakończenie zwrócę jeszcze uwagę na to, że błędem jest suplementacja wit. D w dawce uderzeniowej 300 000 IU u noworodków (2-krotnie w 1. rż.), która obowiązywała w Polsce jeszcze w latach 70. XX wieku i zaowocowała szczytem zachorowalności na zawał serca u 35–40-latków. Tak duża dawka wit. D może zainicjować uszkodzenie śródbłonka naczyniowego, prowadzące do przedwczesnej miażdżycy tętnic, szczególnie tętnic wieńcowych. "

Komentarz I do artykułu: Czy suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko zgonu?
      15.09.2014

Zobacz artykuł: Czy suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko zgonu?

prof. Franciszek Kokot
      Jak cytować: Kokot F.: Komentarz. W: Suplementacja witaminy D u osób dorosłych a ryzyko zgonu – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2014; 9: 113–117
      - www.mp.pl/reumatologia/przeglad-badan/show.html?id=108652

(szczególnie podkreślę " stany chorobowe nasilające katabolizm ogólnoustrojowy (stany zapalne... Czyli choroby autoimmunologiczne w tym ch. Hashimoto...)
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.