Dodaj do ulubionych

Wcześnie wykryte Hashimoto

11.11.11, 22:45
Witam serdecznie. Jestem tu całkiem nowa, a o chorobie Hashimoto u mnie dowiedziałam się dopiero tydzień temu. Znam osobiście djpa stąd i to ona wiedząc o moim częstym odczuciu zmęczenia namawiała mnie na wizytę u endo. Wybrałam się tam w końcu, tym bardziej, że moja internistka też to zalecała, gdy narzekałam na zmęczenie i kłopoty z pamięcią.
Moja historia jest o tyle nietypowa, że choroba została wykryta dość wcześnie. Lekarz już na pierwszej wizycie wypisał mi sporo badań - TSH, FT4, glukozę, lipidogram i anty TPO. TPO wyszło 134 przy normie do 5. Wcześniej badana tarczyca w USG okazała się mała, pani radiolog zapytała, czy stwierdzono u mnie jakieś problemy, a ja nie pomyślałam, że powinnam to sprawdzić, tym bardziej, że ona skwitowała to stwierdzeniem, że czasem mała tarczyca też dobrze funkcjonuje.
Tak więc na drugiej wizycie lekarz obejrzał wyniki i stwierdził H i wypisał Euthyrox 25g z zaleceniem najpierw pół, po kilku dniach 1 tabletkę, badania na początku stycznia i wizyta po badaniach. Zapytał jeszcze o wynik USG i to mu tylko potwierdziło diagnozę.
Piszę o tym dla osób w podobnej sytuacji, żeby wiedziały, że niektórzy lekarze naprawdę leczą od razu.

Moje wyniki:
TSH 37%,
FT4 40%
FT3 na razie nie badał.
Cieszę się, że wiem już teraz, bo moje 2 koleżanki miały z tą chorobą naprawdę niemiłe przejścia.
Nie mam problemów z nadwagą, mam natomiast jakieś kłopoty z nietolerancją glutenu. Odkryłam to chyba z 1,5 roku temu i odtąd unikam chleba i w ogóle mąki pszennej. Lepiej toleruję żytnią i orkiszową, ale też w małych ilościach.

Czy ktoś tutaj ma jakieś doświadczenia z celiakią? Czy przejście na dietę bezglutenową zmieniło coś w kwestii hashi?

W mojej rodzinie otworzył się nowy rozdział diagnozowania chorób i nowych hipotez. Syn (12 lat) od 6 lat ma zdiagnozowane stłuszczenie wątroby, dziecko szczupłe, ogólne samopoczucie dobre, a stłuszczenie badane nawet w Centrum Zdrowia Dziecka i nie wiadomo skąd się wzięło, nic tez się nie poprawia ani nie pogarsza. Djpa podesłała mi informacje o związku hashi z caliakią i potem wyczytałam, że celiakia jest najczęściej niema (ubogoobjawowa), a może powodować m.in. hashi i stłuszczenie wątroby. W CZD najprawdopodobniej badań wg tej ścieżki nie robili, bo biopsji jelita nie było na pewno.

Tak więc postaram się niedługo zbadać hormony obojgu dzieciom, bo mają kłopoty z koncentracją, a córka ma od maleńkości suchą skórę. Sama mam dodatkowo wizytę u gastroenterologa na początku grudnia.

Leczę się w LuxMedzie.

Cieszę się, że dzięki wam mogę się dokształcić. To, co znane jest mniej straszne smile
--
www.inteligentny-projekt.pl/
Obserwuj wątek
    • pies_z_laki_2 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 12.11.11, 00:50
      Witamy na pokładzie smile

Taki przewodnik po chorobie i forum to skarb smile

Tak, mamy podobne przypadłości... Dobrze, że idziesz do gastrologa, może zleci dodatkowe badania serologiczne w kierunku celiakii. Ale jeśli jesteś na diecie bg to wyniki mogą być niemiarodajne. W każdym razie mnie pomogło przejście na dietę bg, niskocukrową i niskolaktozową. Z drugiej strony przy Hashi warto podkręcać metabolizm sporą ilością białka i warzyw, węglowodanów unikać, pić dużo wody i zielonej herbaty - inaczej tyjemy, albo nie chudniemy. Zamiast mleka - jogurty i serki, zamiast wieprzowiny - indyk, gęś, kaczka, cielę, królik, zając. Dużo ryb słodkowodnych, morskich mniej (jod). No z tłuszczy nie smalec, a oliwa i olej lniany. Zdrowy umiar w jedzeniu, za to picie 2-3 litrów płynów dziennie smile

Szukałam odnośnika do wątku o kłopotach żołądkowych, gdzie pisaliśmy o badaniach jakie warto zrobić, ale nie mogę znaleźć... Czyżby porządki przedświąteczne?

• mama_dorota Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 13.11.11, 19:16
        > Tak, mamy podobne przypadłości... Dobrze, że idziesz do gastrologa, może zleci
        > dodatkowe badania serologiczne w kierunku celiakii. Ale jeśli jesteś na diecie
        > bg to wyniki mogą być niemiarodajne.

Nie jestem, gluten, a właściwie tylko mąkę pszenną ograniczyłam, ale nie wyeliminowałam, czasem coś zjadam i teraz już wiem, że to jest mi chwilowo na rękę, bo mogę zrobić odpowiednie badania. Jestem jednak gotowa przejść na tę dietę choćby z powodu samego Hashimoto.

>W każdym razie mnie pomogło przejście na d
        > ietę bg, niskocukrową i niskolaktozową. Z drugiej strony przy Hashi warto podkr
        > ęcać metabolizm sporą ilością białka i w

A możesz napisać dokładniej jak ci to pomogło? Zahamowało rozwój choroby?

> arzyw, węglowodanów unikać, pić dużo wo
        > dy i zielonej herbaty - inaczej tyjemy, albo nie chudniemy. Zamiast mleka - jog
        > urty i serki, zamiast wieprzowiny - indyk, gęś, kaczka, cielę, królik, zając. D
        > użo ryb słodkowodnych, morskich mniej (jod). No z tłuszczy nie smalec, a oliwa
        > i olej lniany. Zdrowy umiar w jedzeniu, za to picie 2-3 litrów płynów dziennie
        > smile

Od ok dwóch lat staram się stosować dietę stwórcy i to dzięki niej otworzyłam oczy na moje problemy z glutenem, choć ona wprost się do tego nie odnosi, ale pierwszy etap jest całkowicie bezglutenowy i dopiero jak go przeszłam i wróciłam do chleba, to zauważyłam, że obecne w moim życiu regularnie wzdęcia nie pojawiały się na diecie, a po chlebie są. Gorsze wzdęcia mam po pszennej mące, niż po fasoli czy kapuście, po których właściwie nic nie mam, jak nie łącze tego z węglowodanami. Teraz stawiam w diecie na białko, warzywa i owoce oraz kwaszony nabiał, zatem z tego, co napisałaś zostało mi odejście od samego tylko glutenu, dlatego już mnie to nie przeraża.

Ciekawe kiedy właściwie zaczęły się moje problemy z Hashimoto. W I ciąży, 12 lat temu regularnie różne osoby zwracały mi uwagę na tarczycę, że jakoś dziwnie wygląda. Zrobiłam w końcu USG i wyszło, że nie ma w niej nieprawidłowości, tylko jest niesymetryczna. Po 12 latach jest za mała, więc być może przeciwciała już wtedy "podjadały" ją po trochu. W obu ciążach bardzo mi przyrastała waga w III trymestrze (12 kg w ciągu 3 miesięcy). Obwiniałam o to siebie, bo miałam dziki apetyt na słodycze i nie byłam w stanie się powstrzymać, trzęsłam się bez cukru jak na głodzie, ale może to była niedoczynność. Standardowo, o ile pamiętam badano czasem TSH. 2 lata po II ciąży udało się zgubić połowę z nabranych 10 kg, więc jest ok, wcześniej byłam raczej zbyt szczupła. Ale brzuszek od nastoletniości miałam balonikowaty.
        --
        • mama_dorota Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 13.11.11, 19:20
          Olej lniany budwigowy wypróbowałam i miałam po nim szalone atrakcje. Zażyłam i po kilku minutach wsiadłam do samochodu. Nagle chwyciło mnie takie rozzwolnienie, że zapadłam w ciemność za kierownicą, dobrze, że stanęłam w korku. Ledwie zdążyłam spowrotem do domu. Druga próba pod kontrolą, ale reakcja organizmu podobna, więc wygląda na to, ze go nie toleruję.

Niestety, piję zbyt dużo mocnej herbaty (kawę bardzo bardzo rzadko), teraz też dochodzę do wniosku, że próbowałam tym stawiać się do pionu czując się słabo, podświadomie podkręcałam metabolizm. Teraz wyhamowuję, pewnie z hormonem będzie łatwiej, a nawet już chyba jest.
          --
        • pies_z_laki_2 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 14.11.11, 10:02
          > A możesz napisać dokładniej jak ci to pomogło? Zahamowało rozwój choroby?

Nie no, aż tak dobrze to nie ma smile Hashi od diety się nie cofnie, o ile wiem...
          Dzięki zmianie sposobu odżywiania udało mi się jednak opanować tycie, opuchnięcia, bóle i zawroty głowy, kłopoty ze skórą. Nie mam już problemów z owłosioną skórą głowy, gdzie na okrągło miałam uczuleniowe (jak to sobie wtedy tłumaczyłam) swędzące bulwki. Nie krosty, a właśnie nieduże bąbelki.

Opanowanie nawracających nadżerek (w miejscach intymnych i na dłoniach koło paznokci tzw. zadarte skórki) kładę na karb wyregulowania hormonów tarczycy, co uporządkowało (mam nadzieję) całą gospodarkę hormonalną. Nie mam już permanentnego zapalenia mieszków włosowych, chropowata, "gęsia" skóra na ramionach wygładziła się i nie rogowacieje na łokciach.

Pewnie nie można dokładnie rozdzielić wpływu diety od wpływu suplementacji hormonem, myślę jednak, że ograniczenie węglowodanów, kawy i cukru, miało tu spory wpływ. Nie to, żebym wcześniej jadła tylko tłuste fastfoody, ale teraz jadam jeszcze zdrowiej i czuję się (i wyglądam) znacznie lepiej.

Nie wyleczy to Hashi, ale mam nadzieję, że odwlecze albo złagodzi możliwe powikłania (albo inne choroby autoimmuno chodzące z Hashi w pęczkach). Czego sobie i innym oczywiście życzę smile
    • agniesz-ka1975 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 12.11.11, 09:03
      Witam,
      Ja sama jestem osobą, która jako niemowlę (a właściwie noworodek) miała zdiagnozowaną celiakię (dzięki wspaniałej, niestety już śp. pani doktor). Teraz zdiagnozowano u mnie hashi i potwierdzam diagnozę sm. Niestety trzydzieści parę lat temu funkcjonował pogląd, że po trzech latach ścisłej diety wprowadza się chorego powoli na normalną dietę i jeśli organizm jej nie odrzuci, to chory uznany jest za wyleczonego. Obecnie, jak czytam, jest tendencja do pozostawania na diecie do końca życia. Zastanawiam się, czy moje obecne problemy zdrowotne nie biorą się stąd, że uznano mnie za osobę zdrową, a system immunologiczny dalej był drażniony i "odpowiedział" w końcu ze zdwojoną siłą. Będę się badać i przebadam swoje dzieci, żeby może w przyszłości uniknęły takich historii, a jeśli będą zdrowe, to mam nadzieję, że uda mi się zaszczepić im świadomość, że muszą siebie bardziej obserwować niż "zwykli" śmiertelnicy. Dużo zdrowia i pomyślnej diagnozy dla dzieci smile
      • arronia Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 12.11.11, 15:55
        O, znajomy zestaw... Tzn. hashi (wiem od kilkunastu lat), SM (wiem od kilku miesięcy), nietolerancja glutenu (od mniejszych kilku). A, jest jeszcze Rainauld.

Odstawienie tego, na co mi wyszła nietolerancja (jeszcze mleko krowie i papryka, parę innych produktów słabiej) zrobiło mi zdecydowanie dobrze. Nie wiem, czy na te inne autoimmuno. choroby, ale na jakość życia. Niby nie miałam jakichś szczególnych objawów - albo nie brałam ich za objawy, tylko to była moja "norma". Na przykład niskie żelazo - teraz ładnie się podniosło (bez proszków/zastrzyków). Albo balonikowaty brzuch, który teraz w zasadzie mi się nie zdarza (chyba że przeholuję z czymś, na co mam jakąś pomniejszą nietolerancję...). Cera też lepsza wink

Jeśli ktoś ma stwierdzoną nietolerancję - na prawdę warto się zawziąć i przejść na dietę.

Pytałam ostatnio lekarkę, jak to jest z tym powolnym wracaniem do jedzenia tego, na co nietolerancja wyszła. Powiedziała, że o ile z roślinnymi jej zdaniem można próbować (nie żeby zachęcała), to zwierzęce sobie lepiej od razu i na zawsze odpuścić (np. mleko). O gluten nie pytałam, bo jakoś przyjęłam, że z nim to już na zawsze się pożegnałam.
        • pies_z_laki_2 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 13.11.11, 11:11
          Trzeba rozróżnić nietolerancję od alergii i celiakii.
          Przy nietolerancji może kiedyś wrócimy do stosowania tego czegoś, czego teraz z powodu jakiegoś schorzenia nie tolerujemy.
          Przy celiakii (zdiagnozowanej odpowiednimi badaniami) powrotu do glutenu nie ma.
          Przy alergii można próbować odczulać, ale z powrotem do stosowania alergenu jest trudno...

• arronia Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 14.11.11, 10:31
            Ja mam stwierdzoną nietolerancję - i o to pytałam lekarza smile
            Celiakii nie badałam. Pewnie gdybym zbadała, to bym miała jasność, czy kiedyś będę mogła spróbować wrócić do glutenu, czy wiadomo, że już nigdy.
            • mama_dorota Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 14.11.11, 11:01
              Tyle, że teraz, niestety, nie zbadasz, bo jesteś na diecie bezglutenowej. Aby zbadać celiakię trzeba mieć gluten w diecie, aby wystąpiły objawy, choćby te w postaci przeciwciał lub zaniku kosmków jelita.

Ja z jednej strony z powodu Hashimoto najchętniej od razu zrezygnowałabym z glutenu, a z drugiej zależy mi na tym, aby zrobić badania. Do niedawna wyglądało na to, że trzeba będzie trochę poczekać na wizytę, ale w końcu udało mi się załapać na nią w przyszłym tygodniu. Na diagnozie zależy mi bo:
              1. jak jest jednoznaczna diagnoza, to łatwiej mieć stabilną postawę wobec diety
              2. lekarze poważniej potraktują ryzyko wystąpienia choroby u dzieci
              3. kto wie jakie papiery będą potrzebna za x lat...

W ten weekend pojechaliśmy do rodziców i zjadłam kilka kromek smacznego ciemnego chlebka. Reakcja organizmu niezbyt przyjemna. Mam wrażenie, że albo przez sam kontrast z dobrym samopoczuciem przy unikaniu większych ilości mąki albo po prostu dlatego, że organizm przyzwyczaja się do lepszych warunków i jak mu się coś niewskazanego podrzuci, to bardziej to odrzuca, niż gdy miał to na co dzień.

A odnośnie nietolerancji glutenu u ciebie - skąd czerpiesz wiedzę o tym, co jeść. Mąkę bezglutenową w sklepie oglądałam kilka razy, ale odstraszają mnie te wszystkie dodatki w niej, typu guma guar. Co z tego, że w tej mące nie ma glutenu, jak guma guar też może powodować bóle żołądka i inne niepożądane objawy. Ogólnie dietę mam niskowęglowodanową, ale czasem jakieś ciastko albo naleśniki by się zjadło. Lepiej wtedy mieć pod ręką jakąś odpowiednią mąkę, żeby nie robić ustępstw na rzecz tego, czego nie wolno. Używasz jakiejś mąki? Jakiej? Kukurydzianej? Owsianej? Ryżowej?
              --
              • pies_z_laki_2 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 15.11.11, 12:34
                Z moich peregrynacji po necie wynika, że mąkę glutenową najlepiej zastępuje mix złożony z co najmniej trzech rodzajów mąk: gryczanej, ryżowej (oddzielnie z białego i kolorowego ryżu), owsianej, jęczmiennej, żytniej, kukurydzianej, ziemniaczanej, migdałowej, orzechowej, z pestek słonecznika, cieciorkowej itp. Jeśli weźmie się takie mąki w dwóch grubościach mielenia, dobrze je rozklei, doda jajko, mielone siemię lniane, przecier jabłkowy, zakwas, czy drożdże, to można zrobić niemal to samo, co z mąki glutenowej.

Czyli trzy różne gatunki w dwóch grubościach mielenia = mieszanka zastępująca mąkę z glutenem.

Sprawdziłam mąkę z niepalonej kaszy gryczanej (grubą i drobną ze sklepu), skrobię i mąkę kukurydzianą (sklep), żytnią w dwóch grubościach (ze sklepu), owsianą (mieloną w domu z płatków w żarnowym młynku do kawy - rózne grubości), jęczmienną z kaszy mazurskiej (własny młynek jw.), siemię lniane (młynek jw.), skrobię ziemniaczaną (sklep), płatki ryżowe i mąkę ryżową (sklep z żywnością japońską), a także płatki i mąka quinoa (nie polecam), orzechową i migdałową (gotowiec) i słonecznika (własny młynek). To działa smile

Zakładam, że nie mówimy o alergii na mąkę pszenną / gluten, a o nietolerancji.
                • arronia Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 15.11.11, 13:34
                  > złożony z co najmniej trzech rodzajów mąk: gryczanej, ryżowej (oddzielnie z bi
                  > ałego i kolorowego ryżu), owsianej, jęczmiennej, żytniej, kukurydzianej, ziemni
                  > aczanej, migdałowej, orzechowej, z pestek słonecznika, cieciorkowej itp

Owsiana, jęczmienna i żytnia zawierają gluten.
                  • pies_z_laki_2 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 16.11.11, 10:10
                    Tak, zawierają, ale
                    1) mówimy o nietolerancji, nie o celiaki czy uczuleniu
                    2) zawierają go bardzo mało, a dzięki temu nawet celiaczki je jedzą.

Te gatunki zbóż wzięłam z forum celakczków, mam nadzieję, że oni wiedzą co mogą jeść, czego na pewno nie, i czym zastąpić pszenną mąkę glutenową.

Przypomniała mi się jeszcze mąka z prosa (z kaszy jaglanej) i sorgo / maniok. No i banany, dynia, fasola i bataty, z których można robić pyszne danka bg smile
                    • arronia Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 16.11.11, 12:22
                      Ze strony celiakia.pl:

zawierają gluten: Pszenica (i jej dawne odmiany: orkisz, kamut), pszenżyto, jęczmień, żyto, owies, mąka pszenna, żytnia, jęczmienna, płatki pszenne, jęczmienne, żytnie, owsiane, kasza manna, kuskus, kasza jęczmienna (pęczak, mazurska, perłowa), musli, kasze owsiane, kaszki błyskawiczne zbożowe i mleczno – zbożowe, makaron pszenny, makaron żytni, pierogi, pyzy, kopytka, naleśniki, pieczywo – każde – jeśli nie jest oznaczone jako bezglutenowe (chleb biały i razowy, bułki, bagietki, maca, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, precle), pieczywo cukiernicze suche (herbatniki, ciastka, wafle, biszkopty, pierniczki, sucharki, paluszki itp.), ciasta, ciastka, drożdżówki, pizza, bułka do hamburgera, bułka tarta

Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo i wszystkie ich przetwory, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa.
                      Za bezglutenowe uznaje się również produkty, w których według ustaleń FAO/WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg) i oznacza się je międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa.

Zabronione w diecie bezglutenowej są: pszenica (także orkisz), jęczmień, żyto i zwykły owies i wszystkie produkty z ich dodatkiem.

www.celiakia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=41
              • arronia Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 15.11.11, 13:43
                Ja po prostu nie używam zbyt dużo mąki...
                Jem trochę kupnego chleba bezglutenowego - i olewam obecność dodatków. Nie mogę się wszystkim przejmować, bo oszaleję. Guma guar to jakiś polisacharyd, nie wiem, czy szkodliwy.
                Znalazłam sobie kilka przepisów bezglutenowych ciast (typu fasolowe, w którym zamiast mąki są mielone orzechy, babkę piaskową wyłącznie z mąki ziemniaczanej, baklawę z papierem ryżowym, z mąki kukurydzianej itd.).
                Kluski śląskie nie mają mąki pszennej - a też kluchy, jeśli ktoś ma natchnienie.
                Bezgluten ma mąkę na naleśniki i pierogi, ale nie wypróbowywałam.
                Jest sieć, przepisów na wytwory bezglutenowe można trochę znaleźć smile
    • mama_dorota jak na huśtawce, co od czego? 25.11.11, 21:58
      Po kilku dniach przemyśleń chciałbym dokładniej opowiedzieć swoją historię i prosić o informację, co powinnam zrobić.

Moje wyniki podaję ponownie, żeby łatwiej było je znaleźć:
      09.03.2011
      TSH 1,29

w morfologii:
      niskie neutrofile: 2,27 (2,5-7)
      podwyższone monocyty: 11,9 (2-10)

Czułam się niezbyt dobrze, ale nieporównywalnie lepiej niż teraz. Zauważałam przede wszystkim, że często czuję się zmęczona, miałam problemy z koncentracją.

lato 2011
      zaczyna mi mocno dokuczać ból w kręgosłupie lędźwiowym, mam rehablitację na szyjny i lędźwiowy, szyjny zawsze mocniej dokuczał, teraz szyjny odpuścił, lędźwiowy bez zmian
      dochodzą bóle w plecach, podejrzewam o nie fotel, ustawiam w różnych pozycjach, wykonuję ćwiczenia, ale nic nie pomaga, w końcu biorę nimesil, pomaga, ale po tygodniu ból wraca, więcej nie biorę, koleżanka _ lekarz ogólna sugerują wizytę u endo

z 31.10.2011 (zlecone przez endo, po nich diagnoza o Hashimoto, Euthyrox 25)
      TSH 37%,
      FT4 40%
      PRL 19,48%
      anty-TPO 132 (<5)
      Samopoczucie nie było bardzo złe, trochę zmęczenia, coraz częściej było mi zimno, od kilku miesięcy śpię pod dodatkowym kocem oprócz kołdry, zaczynam zauważać nasilanie się tego, co wcześniej odbierałam jako "niskie ciśnienie atmosferyczne", poczucie otumanienia, coraz częściej doły emocjonalne. Wieczorem jest mi najzimniej, trudno się rozgrzać. Kiepski sen, budzenie się po kilku godzinach i bezsenność nie dająca się wyjaśnić jakimiś szczególnymi problemami.

Po tygodniu brania pół tabletki zaczęłam brać całą i od tego momentu poprawa na kilka dni, mogłam wtedy normalnie się wyspać, potem jedno zmarznięcie i znów poprzednie objawy + narastające osłabienie, odczuwalnie szczególnie gdy wchodzę po schodach do pracy na III piętro. Uczucie kołatania serca.

z 17.11.2011
      ferrytyna 8,11%
      Poprosiłam o to badanie z powodu poczucia osłabienia, więcej badań ogólna nie zleciła, nie chciała lub nie mogła. Inne objawy to uczucie zimna i odrętwienia w nogach. Kładę się spać z termoforem, którym stopniowo ogrzewam zimniejsze części ciała, a potem przytulam i ... nie mogę zasnąć.

z 23.11.2011
      d3 8,75%
      b12 15%
      kwas foliowy 33%

po tych badaniach kupiłam Biofer folic z witaminą c (biorę 2 tabletki, 18 mg żelaza), b12 w tabletkach (zastrzyków bez recepty nie dostanę), 1 tabletka, witaminę d3 (nie wiem ile brać, raz wzięłam jedną, potem 8, dzisiaj 5).

I teraz moje pytanie brzmi: co jest od czego? Mam za mało Euthyroxu, czy przede wszystkim anemię? Rozmawiałam dziś po raz pierwszy z lekarzem, pediatrą dzieci, o tych wynikach od ferrytyny, ale uznała, że wszystko w normie i to, co mi dolega jest od Hashimoto. Na pytanie dlaczego w takim razie mam tętno 96 odpowiedziała, że norma jest do 100 (wydaje mi się, że chyba dla dzieci). Na moje zdanie, że moje tętno to normalnie ok. 80 nie odpowiedziała nic. Co jest od czego chcę wiedzieć, żeby poznać, czy możliwe jest, że mam za mało Euthyroxu. Następna wizyta u endo na początku stycznia. Czy to nie za długo? Powinnam zbadać hormony wcześniej? Inne parametry też, czy nie ma sensu w czasie suplementacji?

Inne dziwne objawy to:
      - od kilku dni ból w stawach jednego palca u ręki,
      - od wczoraj dokuczliwa suchość śluzówki nosa i trochę krtani, słaby suchy kaszel, ale jak chcę odetchnąć mocniej, kaszlę zawsze
      - drętwienie łydek i ogólnie uczucie w mięśniach pleców takie jak po długim siedzeniu w zgarbionej pozycji lub podobnie jak przy grypie
      - drętwienie i uczucie zimna głównie w łydkach

Co powinnam robić? Zdobyć receptę na b12 w zastrzykach?

Dziękuję za cierpliwość każdej osobie, która to przeczytała smile

--
      • wierka-5 Re: jak na huśtawce, co od czego? 26.11.11, 17:01
        Leczysz się krotko wiec tak od razu wszystkie dolegliwości nie znikną, Tym bardziej,ze hormony niskie i dawka początkowa. Nie ma Ft3. Anemia jest częsta w hashimoto,
        Ja miałam w niedoczynności wysokie monocyty i niskie neutrofile, ale nie wiem czy taka jest w tej chorobie tendencja.
        Masz nisko witaminę b12 jak nie masz kryzysu finansowego to warto oznaczyć przeciwciała p/ wewnętrznemu czynnikowi Castla i komórkom okładzinowym żołądka.
        To jedno badanie koszt około 100 zł.

• mama_dorota Re: jak na huśtawce, co od czego? 26.11.11, 17:16
          Co to za badanie? Dlaczego uważasz, ze jest ważne? Naprawdę chciałabym wiedzieć. Masz z tym jakieś doświadczenia?

Oprócz wymienionych wcześniej zrobiłam jeszcze badania w kierunku celiakii, koszt w najtańszym laboratorium to 130 złotych. Na razie poczekam na wynik. Faktem jest, że niedługo po tym, jak zaczęłam brać euthyrox włączyłam do diety gluten w większym niż wcześniej zakresie, aby móc zrobić badanie. I tak nie wiem, czy wyjdzie, nawet jeśli mam celiakię, bo Sandra Cabot twierdzi, że aby wyszło wiarygodnie należałoby spożywać przez 2 miesiące przynajmniej 2 kromki pszennego pieczywa dziennie, a taką ilość to ja przez ostatnie miesiące jadłam najwyżej w ciągu tygodnia. Po dwóch tygodniach takiej diety, która jeszcze rok temu była dla mnie typowa nie mogłam się doczekać bezglutenowej i już dłużej nie chciałam tego ciągnąć. Zrobiłam badania, czekam na wynik i może teraz sytuacja się poprawi. Być może gorszy stan i obciążenie jelit glutenem spowodowało gorsze wchłanianie.

Jeśli ktoś uważa, że to off top, to tłumaczę, że dieta bezglutenowa jest przez Sandrę Cabot polecana w Hashimoto.

--
    • mama_dorota Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 25.11.11, 22:12
      I jeszcze boli mnie od kilku dni węzeł chłonny pod pachą, ale nie jest powiększony, boli tylko podczas poruszania ramieniem. USG piersi i węzłów miałam wiosną i było ok, ale czytałam w Żyć z ... , że bóle węzłów też się w H zdarzają. To mnie trochę pocieszyło, bo wiadomo, co myślałam, że jeszcze i to...
      --
      • wierka-5 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 26.11.11, 21:23
        Opisywane przez Ciebie objawy są typowe dla niedoczynnosci, a z niedoczynością jest związana anemia. Priorytetem jest ustalenie dobrej dawki eutyroxu, badania hormonów zrób za 5 tygodni od ostatniego podnoszenia dawki.
        Gdy hormony sie podniosą uzupełnisz żelazo i B12. Przy tak niskim wyniku b12 i objawach - drętwienie najlepiej b12 uzupełnić zastrzykami. Gdyby witamina b12 się wchłaniała nie byłoby niedoboru, bo jest wszechobecna i gdy coś nie zakłóca jej wchłaniania nie ma problemu.
        Zakłócają jej wchłanianie przeciwciała tarczycowe i te o których pisałam wyżej.
        Tabletki są mało skuteczne, bo jesli jest zaburzone wchłanianie dawki dostępnej w Polsce witaminy w tabletkach są za niskie. Z tabletki wchłania się około 2%.
        Byłaś z tym wynikiem u endokrynologa?
        • wierka-5 Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 26.11.11, 21:32
          jeszcze zapomniałam dodac : gdy niedobór witaminy jest związany tylko z hashimoto - witaminę wystarczy brać jakiś czas. Gdy natomiast mamy równiez obecne te p/ ciała Castla czy te p/ komórkom okładzinowym wtedy niestety trzeba brać witaminę ciągle, ale takich osób na forum nie ma dużo wiec się nie martw na zapas.
          Poczytaj o dawkach witaminy d było o tym dużo na forum i jest link u góry.
          • mama_dorota Re: Wcześnie wykryte Hashimoto 26.11.11, 22:34
            Nie byłam z wynikami u endo, on mi ich nie zlecił, zrobiłam prywatnie, a następną wizytę wyznaczył na początek stycznia. Poczekam, czy samopoczucie mi sie poprawi, na razie jest zmiennie, przeważnie lepsze rano, gorsze po południu, ale dziś odwrotnie. W książce "Jak żyć..." dziś wyczytałam, że na początku tak bywa, że nawet się pogarsza, to mnie trochę uspokoiło, a także to, że tętno wróciło do normy. Drętwienia też dziś nie mam. Może jednak ta witamina w tabletkach + dbałość o nią w diecie jakoś + odstawienie glutenu jakoś pomoże. Zobaczę co będzie dalej, jak nie, to przejdę się do neurologa i poproszę o receptę na zastrzyki. Taką rade tu gdzieś wyczytałam.

Nie wiem, czy w przypadku występowania tych przeciwciał, które wspominasz odczuwa się jakieś dolegliwości po stronie żołądka. Ja mam jelitowe, żołądkowych nie.

A z d3 to tak dziwnie. Pokazywałam mój wynik pediatrze, jednej z tych, które napisały artykuł polecony w pierwszym wątku o d3 na forum i powiedziała, żebym brała 400-800UI, a z tego, co tu piszecie, to jest mało, więc już nie wiem. Biorę ok. 3500UI. ale nie mam pewności, czy dobrze robię. Postaram się jeszcze dokładniej te watki o d3 poczytać. Na razie się na niedokrwistości skupiłam, ale jeszcze się douczę.

Dzięki wierka-5 za zaangażowanie i pomoc.
            --
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka