Dodaj do ulubionych

hashimoto i niedoczynnosc- obrzek? NOWA

12.04.13, 21:08
Witam
jestem nowa na forum jak i w sprawach "chorobowych"
Otoz w styczniu dowiedzialam sie ze cierpie na Hashimoto i niedoczynnosc tarczycy.
Jestem w tej kwestii "zielona".
Wiem tylko ze wyniki byly zle.
Na poczatku stycznia TSH 165, przeciwciala bardzo wysokie!- dokladnie nie pamietam, i gleboka niedoczynnosc.
Po miesiacu stosowania euthyrox 75 mam takie wyniki:
TSH 2,66
wolna tyroksyna 16,26
przeciwciala przeciwko tyreoglobulinie 247,88
Nie mam pojecia o co chodzi w tych wynikach i co to sa za oznaczenia, czy moze ktos mi tak po ludzku opisac co i jak bo pogubilam sie w tym lekarskim slownictwie.
I jeszcze jedno- chyba dokucza mi obrzek sluzoaty- chociaz nie wiem czy napewno- tzn od ok roku cos sie zaczelo dziac z moja twarza otoz jest wysuszona czerwone placki sie pojawiaja ktore pieka, zaczely gwaltownie robic mi sie zmarszczki!!! opadac powieki strasznie jestem zalamana bo wygladam na 10lat starzej.Pytnaie czy to sie zmieni- juz 3miesiace jestem na lekach, czy t opadajaca powieka przestanie opadac czy juz tak zostanie? nie wiem co stosowac jestem zalamana...
Edytor zaawansowany
  • dorci-a177 12.04.13, 21:36
    witaj
    Wyniki wpisuj z normami i najlepiej by było miec tsh,ft3 i ft4 a wogóle napisz jak się czujesz i czułaś z takimi wynikami.
  • agcerz 13.04.13, 10:27
    A zanim dopiszesz te wyniki z normami - tak, zmieni się, będziesz wyglądać zupełnie normalnie. Daj sobie a. więcej czasu, b. ustal odpowiednią dawkę hormonu. Cierpliwość jest cnotą przy tej chorobie (niestety, ja też nie lubię czekać... co zrobić smile.
  • pies_z_laki_2 14.04.13, 12:18
    Witamy na pokładzie smile

Po pierwsze nie panikuj, zobaczysz, będzie dobrze!
    Po drugie nie jesteś sama, większość z nas ma lub miała podobne problemy.
    Po trzecie schodzisz z dużej (!!!) niedoczynności, a to musi potrwać, więc na razie jak mówią dziewczyny musisz uzbroić się w cierpliwość.
    Po czwarte poczytaj forum, mamy tu encyklopedię Hashimoto i innych chorób tarczycy. Trudno jest opisać w jednym zdaniu wszystko, co zapisałyśmy na wielu stronach forum smile Pytaj o konkretne rzeczy, będzie łatwiej odpowiadać...

W skrócie na początek:
    - masz niedoczynność, nadal jeszcze masz, już niewielką, ale jednak,
    - przy ch. Hashimoto nie wolno przerywać suplementacji hormonalnej, co najwyżej manipuluje się dawką,
    - niedoczynność tarczycy wpływa na cały ustrój, przy twoich niedawnych wynikach trudno się dziwić twoim dolegliwościom i rozedrganiu, to nie ty się denerwujesz, tylko twoje rozjechane hormony smile
    - twoja tarczyca produkuje za mało hormonu (T4), więc musisz go uzupełniać w tabletkach (tyroksyna syntetyczna, czyli lewotyroksyna),
    - za mało hormonu T4 (bada się jego wolną frakcję czyli free T4 czyli fT4) powoduje reakcję przysadki i wyrzut hormonu TSH, dlatego tak bardzo ci urosły wyniki TSH,

Powinnaś się właściwie cieszyć, że 1) wyniki miałaś takie dramatyczne, bo lekarze nie mieli wątpliwości i postawili od razu diagnozę, dzięki czemu 2) wiesz co ci jest, bo dziewczyny długie lata się miotają po różnych lekarzach i nikt nie wpada na to, że trzeba sprawdzić tarczycę..., 3) że przysadka tak ładnie reaguje na zmiany poziomu hormonów tarczycy, 4) że ty tak dobrze znosisz wdrożenie suplementacji hormonem, bo różnie dziewczyny reagują na początku... i 5) trafiłaś na nas, bo teraz na pewno nie zginiesz smile Poradzimy, pomożemy, wesprzemy, pocieszymy, albo pogrozimy palcem smile Nie jesteś sama smile
  • estella156 15.04.13, 21:10
    dziekuje za odpowiedzi, racja ciesze sie z jednego ze od razu rozpoznano te chorobe,
    przeraza mnie fakt iz bede musiala lykac tabletki do konca zycia...
    Niedlugo mam zrobic tylko tsh i jak wynik bedzie wyzszy niz 2 to trzeba zwiekszyc dawke.
  • muktprega1 16.04.13, 00:42
    > Niedlugo mam zrobic tylko tsh i jak wynik bedzie wyzszy niz 2 to trzeba zwieksz
    > yc dawke.

Mam nadzieję, że już wiesz, że samo TSH - (hormon przysadki mózgowej) jest niemiarodajne do ustalenia dawki tyroksyny, do tego potrzebne są hormony tarczycy (Ft3 i Ft4), bo przecież ona u Ciebie szwankuje.
  • estella156 25.04.13, 19:56
    nie wiem wlasnie bo lekarka kazala tylko zrobic tsh i jak bedzie ponizej 2 to dawka jest dobra a jak powyzej to znaczy ze ja trzeba zwiekszyc.
    Dzis robilam tsh i wyszlo 2,834 (0,34-4,94) Bylam tez dzis u mojej endo i powiedziala ze ok, skarzylam sie tez na opuchniete powieki i sucha i luszczaca sie skore na twarzy ale powiedziala ze nie wyglada na to ze jest to zwiazek z choroba tylko prawdopodobnie mam uczulenie na jakis kosmetyk.
    Powiedziala ze na nastepne spotkanie- za pol roku mam miec zrobione tsh i ponowne usg tarczycy.
    Wlasnie troche mnie zdziwilo ze nie poprosila zebym zrobila Ft3 i Ft4...
  • hashi-tess 25.04.13, 20:25
    ja mam pytanie co zrobisz:
    1. posłuchasz medyka czy pod wpływem forum zaczniesz czytać
    o swojej przypadłości i wykorzystasz doświadczenie osób mających
    takie samo co Ty schorzenie.

Dodatkowo zapytam czy wykonywałaś badania pod kątem niedokrwistości
    chorób przewlekłych.
    --
    To podróż jest ważna, a nie cel.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?