Dodaj do ulubionych

prośba o interpretację wyników

28.08.13, 08:53
Witam,
jeśli ktoś miałby chwilkę i był w stanie zinterpretować wyniki...

nazwa - wynik (norma)
TSH - 2,85 (0,27 - 4,2)
FT4 - 1,05 (0,93 - 1-7)
anty-TPO - >600 ( <34)
anty-TG -93 ( <115)
Parathormon - 34 (15 - 65)
eGFR >60 ( <1,73)
vit D 25(OH) 20 (30 - 100)

USG:
Oba płaty tarczycy prawidłowej wielkości, położone typowo, niejednorodne, hypoechogeniczne ze wzmożonym rysunkiem podścieliska, o gładkich obrysach ze wzmożoną perfuzją. W środkowej części PP hypoechogeniczny niejednorodny lity guz 17x12x12 mm. Wskazanie BAC, Obraz sugeruje AZT.

Pozdrawiam
--
---
9/10 facetów woli duże cyce. ten dziesiąty woli tych dziewięciu.
Mordimer Madderdin
Edytor zaawansowany
  • izzunia 28.08.13, 08:55
    źle podałam eGFR wynik: >60 ml/min/1,73, normy nie podano
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • procesor 28.08.13, 13:04
    wygląda na Hashimoto
    szkoda że lekarz napisał "prawidłowej wielkości" to nic nie daje bo np. jak to porównac z następnym USG za rok czy dwa?

niskie ft4, wysokie przeciwciała, TSH powyżej 2,5 - czas sie leczyć smile
    a jak z objawami?
    --
    Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu ... czas i tak upłynie!
  • izzunia 28.08.13, 13:14
    z objawami tak jest, że mam juz zdiagnozowaną tężyczkę (próba ischemiczna)... więc leczę się suplementami (magnez, wapn i wit d) oraz pramolanem p/depresyjnie, nie jestem w stanie schudnac (po pierwszej ciazy bylo bez problemow, po drugiej ani 1 kg), ciagle bym spala (wiec kawe pije litrami - choc ostatnio mocno ograniczylam), spadla mi koncentracja, chec do zycia, uczenia sie, itd. Guz na tarczycy wyszedł przy okazji - po kolonoskopii okazalo, sie ze mam wrzody, wiec dodatkowo leki i ostatnio na kontrolnym usg gastrolog zajrzał do mojej historii chorób i stwierdził, że na wszelki wypadek sprawdzi tarczycę, gdzie znalazł guza... no i odesłał do endo.
    dzisiaj endo powtorzył usg, guz jak byl tak jest, dostalam letrox 50 (mam brac od jutra 1/2 tabletki) i dodatkowo skierowanie na biopsje. za miesiąc ponownie TSH. i mam żyć normalnie smile
    Aha, prowadzi mnie dr. D. Łazęcki (LuxMed) - nie znalazlam o nim opinii ani negatywnych ani pozytywnych.

Nie pocieszające niestety.
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 28.08.13, 14:54
    Wit. D do podniesienia koniecznie, mam nadzieję że łykasz dużą dawkę do wapnia?
    Zbadaj ferrytynę jeśli jeszcze nie badałaś bo anemia z niedoboru żelaza to najlepsza koleżanka niedoczynności i tak samo jak ona daje popalić smile
    Kto Cię leczy z tężyczki?
    --
    forum.gazeta.pl/forum/f,246288,Tezyczka_utajona_.html
  • izzunia 28.08.13, 18:16
    dr. Czerwonogrodzka (w Luxmedzie w Wawie) - próbę ischemiczną robiłam u dr. Toruńskiej (super specjalista od tężyczki) i stwierdziła, że trafiłam dobrze - bo dr. Czerwonogrodzka dobrze poprowadzi mniesmile - na razie nie narzekam - pierwszy lekarz, który mnie poznał po 3 latach nieobecności i kojarzył z czym wtedy przyszłam smile.

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 28.08.13, 19:07
    A czy mogłabyś spisać swoje spostrzeżenia i opisać jak się leczysz z tężyczki w tym wątku:
    forum.gazeta.pl/forum/w,24712,144724172,144724172,Tezyczka_dzieki_Natder_Objawy_.html
    Bardzo by się to przydało innym tężyczkowym niedoczynnym smile
    --
  • izzunia 28.08.13, 20:27
    trochę przydługo, ale zrobione.
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 28.08.13, 22:19
    Już widziałam, dziękuję!! smile
    --
  • izzunia 16.09.13, 14:43
    no to mam wynik biopsji:
    Obecne w rozmazie z aspiratu treści krwistej, grupy typowych tyreocytów, przemawiają za zmianą o charakterze łagodnym typu: adenomatoid nodule (kat II wg BSRTC).

i co Wy na to?

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 06.11.13, 13:06
    No to mam dodatkowe wyniki:
    sód: 140 (`36-145) - 50%
    potas 3,88 (3,5-5,10) - 21%
    b12 493,10 (191 - 663) - 60%
    ferrytyna 27,77 (13-150) -> 10% (na tydzien przed badaniem zaczelam brac zelazo w kapsułce)

czekam jeszcze na wit d3.

neurolog wyslala mnie do internisty, aby zbadala czemu jestem ciagle nieprzytomna, profilaktycznie zalecila branie zelaza (2 dni pozniej zaczynalo byc juz ze mna lepiej). internistka zlecila w/w badania.

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 06.11.13, 13:10
    Witamina b12 nieźle, żelazo do uzupełnienia - łyka się je zazwyczaj kilka miesięcy.
    A co z hormonami?
    Miałaś wysokie TSH i bardzo niskie ft4!
    Tobie potrzebna jest tyroksyna w tabletce, widział Cię już jakiś endokrynolog??
    --
  • izzunia 06.11.13, 13:15
    po lytrox 25mikrogram tsh wyszlo 1,770 (koniec wrzesnia) innych badan endo nie zlecil, suplementow nie zaleciltongue_out
    ja grzecznie lykam ten lytrox... kolejna wizyta w marcutongue_out
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 06.11.13, 13:20
    Kiedy? Żartujesz? Będziesz naprawdę czekać tak długo??
    TSH powinnaś mieć w okolicach 1 - najwyżej!
    Ja bym dołożyła drugie 25 mikro (dzieląc oczywiście tabletkę i wprowadzając stopniowo)
    I po co najmniej 4 tygodniach na dawce 50 trójca tarczycowa do oznaczenia (nie bacząc na skierowanie lub ich brak).
    --
  • izzunia 06.11.13, 13:45
    szczerze mówiąc to już sama nie wiemsad
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • hashi-tess 06.11.13, 17:06
    izzunia napisała:

> szczerze mówiąc to już sama nie wiemsad

ale czego nie wiesz?

Natder wyłuszczyła Ci wszystko na biało.
    --
    To podróż jest ważna, a nie cel.
  • hashi-tess 06.11.13, 17:23
    posłuchaj
    to tylko 10 minut.
    --
    To podróż jest ważna, a nie cel.
  • izzunia 06.11.13, 18:27
    zasadniczo to, ze względu na alergie w rodzinie, bardzo mocno uważam na to co jem, jak mam możliwość wyhodować sama, to to robię ( w tym roku miałam swoje pomidory, fasolkę, szczypiorek i zioła) mam nadzieję, że w końcu zaczną owocować drzewka i krzaki.
    jeśli kupuję to głównie składniki i potem sama robię resztę, unikam gotowców. nie jem kupowanych fastfood'ów, a jeśli już coś takiego robię to w domu sama zaczynając od wyboru odpowiedniej wołowiny na hamburgery, itd. przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie.
    co do pieczywa, to był czas, że robiłam sama, ale potem nie byłam w stanie (nic nie byłam w stanie robićtongue_out), do tego problemy z jelitami i zalecenie lekarza, żeby jeść biały chleb (najlepiej miękka buła).

zastanawia mnie dlaczego mam tak mało żelaza... bo mięsa jem, wątróbki jem, kaszaneczki jem, ba nawet szpinak często jemtongue_out

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 06.11.13, 18:38
    I widzisz, tyle Twojej ciężkiej pracy i tak wszystko na nic wink
    Nic nie da ani mięsko ani szpinak póki nie podniesiesz poziomu hormonów bo w ostatnich wynikach ft4 leży na podłodze...

--
  • izzunia 06.11.13, 20:41
    też tak sobie pomyślałam.
    nie mniej poradzę się jeszcze jednego endo. nie chcę na razie robić nic na własną rękę i tak muszę koordynować gastrologię neurologa i jeszcze dochodzi endotongue_out
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 06.11.13, 21:16
    Będę za Ciebie bardzo mocno trzymać kciuki smile
    Znaleźć endo, który potraktuje poważnie Twoje samopoczucie będzie ciężko.
    Podobnie z neurologiem i gastrologiem.
    Najgorsze, ze wszystko z czym się borykasz może brać swój początek w chorobie tarczycy.
    Ja zaliczyłam kilku endo ("wyniki ma pani w normie"), gastrologów ("niech pani idzie do neurologa") a także neurologów ("może niech sie pani zgłosi do psychiatry").
    Powodzenia!

--
  • ola_dom 07.11.13, 10:00
    izzunia napisała:

> zastanawia mnie dlaczego mam tak mało żelaza... bo mięsa jem, wątróbki jem, kaszaneczki
    > jem, ba nawet szpinak często jemtongue_out

Możesz jeść nawet kilo gwoździ dziennie, ale jak masz wchłanianie na poziomie zerowym, to i one nie pomogą.
    Słabe wchłanianie bierze się przeważnie z dwóch rzeczy - każdej z osobna albo obu naraz:
    celiakii - przy której jelito łysieje i nie wchłania NIC;
    chorej tarczycy - o czym pisze Ci już natder.

--
    problemy ekstremy
  • izzunia 07.11.13, 10:15
    celiakii nie mam na 100% - gastrolog zlecił mi ostatnio stado różnych badań, m.in to. i gastrologa mam fajnego - ponad 20 lat pracował jako lekarz wojskowy, więc doświadczenie w różnych przypadkach ma smile zresztą, co tu mówić, on wykrył guza na tarczycy...
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 08.11.13, 11:31
    mam wynik d3sad
    18,6, czyli spadł o 1,4 pomimo regularnego brania
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • muktprega1 08.11.13, 18:43
    > mam wynik d3sad
    > 18,6, czyli spadł o 1,4 pomimo regularnego brania

Nie doszukałam się w Twoim wątku na temat D3
    1) od kiedy bierzesz
    2) jakie D3 - nazwa
    3) jaka dawka
  • izzunia 08.11.13, 20:24
    w lipcu mialam d3 20, lekarz zapisała vigentoletten (czy jak to się zwie) 1000j raz dziennie rano, oraz minimum godzina dziennie na słońcu.
    stosowałam się do zaleceń.
    ale chyba za mało tego brałam.

swoją drogą dzisiaj przeczytałam "Jak żyć..." i chyba muszę iść z synem (8 lat) do endo sad Mam wrażenie, że ma typowe objawy hashimoto dla dzieci w tym wieku (falami dziwne wyskoki, zamykanie się w sobie, itd.). Być może teraz już panikuję, ale chyba lepiej przebadać i mieć spokój niż pominąć. Tylko gdzie ja znajdę endokrynologa dla dziecka?
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • ola_dom 08.11.13, 21:12
    izzunia napisała:

> w lipcu mialam d3 20, lekarz zapisała vigentoletten (czy jak to się zwie) 1000j
    > raz dziennie rano, oraz minimum godzina dziennie na słońcu.
    > stosowałam się do zaleceń.
    > ale chyba za mało tego brałam.

będzie z kilka razy za mało...
    Dawka dla nas to 5000 jednostek dziennie. I najlepiej nie w tabletkach, tylko kapsułkach olejowych (z all...o) albo w kroplach - Vigantol (na receptę, ale warto zdobyć, bo tani).
    --
    problemy ekstremy
  • izzunia 19.11.13, 20:27
    no to właśnie wróciłam od innego endo celem potwierdzenia dawkowania i diagnozy... kobita niby polecana, pacjentki (przed gabinetem)peany na jej cześć piały, a ja wyszłam z mieszanymi uczuciamisad
    niby diagnoza potwierdzona, guz jest wyczuwalny, badania tarczycowe co 2-3 miesiące, dawkowanie lekko zwiększyć, ale...
    1. z badań tarczycowych tylko tsh
    2. to, że mam niską wit d3, to nie szkodzi trzeba tylko zwiększyć dawkę do 2 tys j.
    3. żelazo nie ma znaczenia, to nie powinno wpływać na nic (mam 27,7, gdzie norma 13-150, a ja zasypiałam na stojąco), oczywiście ze względu na zimę moge brać, ale potrzeby nie ma (a mi sukcesywnie od kilku lat pogarszają się wyniki krwi, choć ciągle są w normie)
    4. tsh=1,79 przy hasimoto to norma
    5. to, że nie mogę schudnąć, to nie mam co oczekiwać z takimi wynikami tsh, że magicznie zacznę chudnąć, bo to zależy od wielu innych czynników, a przy takim tsh to jestem unormowana już
    6. to że mam znaczące pogorszenie stanu psychicznego jeśli nie biorę leków (zmniejszyłam dawkę), to raczej wina psychiki i może w tym kierunku powinnam pójść...

I tak sobie myślę, czy przypadkiem nie mam wpisane w karcie hipochondryk i do jakiego lekarza nie pójdę, to będzie mnie olewał sad

nie mniej po dzisiejszej wizycie zacznę zwiększać dawkę,tzn o 1/4 tabletki przez tydzień zobaczę jak będzie, potem na weekend będę brała po 1 całej (50 mikrogram)

za 6 tygodni zrobię to nieszczęsne tsh ale dodatkowo ft3 i ft4 niestety już z własnych pieniędzy.
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 22.11.13, 10:49
    zastanawia mnie jeszcze cos... co ma wpływ na pamięć? tzn czy hormony, witaminy mają wpływ na pamięć?
    ostatnimi czasy po prostu zapominam nawet podstawowych słówsad

niestety mam obciążenie rodzinne Alzheimerem i nie wiem czy mam się już martwić, czy na razie czekać aż unormuję wszystkie braki w hormonach i witaminach...

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 22.11.13, 11:09
    Wszystko.
    I hormony.
    I witaminy.
    I magnez również - bardzo!
    --
  • izzunia 22.11.13, 11:13
    Czyli czekać i uzupełniać.

Natomiast dzisiaj miłe zaskoczenie u internistki smile Mam zwiększyć vit d3 co najmniej do 3000j dziennie smile
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 22.11.13, 11:47
    O to trochę Ci zejdzie wink
    Na dawce 5000j przez 5 miesięcy poziom d3 urósł u mnie z 19 do 23. Szał nie?

Kiedy wreszcie lekarze zauważą że niedobory leczy się a nie stosuje do nich dawki profilaktyczne???

--
  • izzunia 22.11.13, 12:14
    u mnie po braniu przez 4 miesiące spadla z 20 do 18,4...
    więc teraz może się przynajmniej utrzyma na tym samym poziomie smile
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 29.11.13, 08:43
    zauważyłam ostatnio, że tyję, i to tak widocznie - ok 1-2 kg tygodniowo sad jem normalnie (a nawet patrząc na inne osoby, to sporo mniej), fakt, że się nie ruszam (ale wcześniej tak samo było i waga z niewielkimi wahaniami ale utrzymywała się na jednym poziomie, a teraz masakra - przestaję się mieścić w ciuchy ciążowe sad
    aha - od 2 tygodni biorę większą dawkę letroxu - tzn. zwiększyłam z 25 mikro na 37,5 i chyba wtedy się zaczęło. pozostałe samopoczucie raczej dołujące (ale mam ciężki zapieprz i dzieci odstawiają ostatnio fochy, więc może dlatego...)
    co powinnam zbadać, na co zwrócić uwagę? przed ciążami ważyłam ok 54 teraz już powyżej 70 przy wzroście 154 mam już 15 kg nadwagisad
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 29.11.13, 09:09
    Przy takim poziomie d3 powinnaś brać 5000-7000j. dziennie.
    "od 2 tygodni biorę większą dawkę letroxu - tzn. zwiększyłam z 25 mikro na 37,5 i chyba wtedy się zaczęło"
    Co się zaczęło?
    --
  • izzunia 29.11.13, 09:27
    zauważylam wyraźny przyrost wagi, wcześniej był średnio ok 0,5 - 1 kg /msc teraz 1-2 na tydzieńtongue_out

a witaminy zwiększyłam na razie do 3 tys, nie mniej zwiększę do 6 tys.
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 29.11.13, 09:32
    a... i planowałam w weekend przejść na 50mikro...

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 29.11.13, 09:48
    A kiedy ostatnio oznaczałaś ft4 i ft3?
    Myślę, że tyjesz bo dawka hormonu jest za mała...
    --
  • izzunia 29.11.13, 10:03
    Badania robiłam 2013-09-16. Po miesiącu brania letroxu.
    potem endo stwierdził, że jest ok i następne za pół roku... ale już wyprowadziłyście mnie z błędusmile
    nie mniej zanim zrobie badania podniosę dawkę do 50 mg czyli za miesiąc będę robić kolejne... (pewnie jakoś między świętami).
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 29.11.13, 10:07
    i jeszcze jedno... bo zgubiłam gdzieś link odnośnie brania leków i suplementów i zasad ich brania, u mnie wygląda to tak:
    5:30 letrox
    ok 9 -10 (po śniadaniu) pramolan, asamax, vit d3 - 2000j, magnez - 200mg
    ok 14 żelazo (Chela ferr forte 1 kaps)
    ok 22 - pramolan, wapno (1000), asamax, vit d3 2 tys

dobrze to mieszam, czy coś poprawić?
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 29.11.13, 10:25
    "pramolan, asamax"
    Nie wiem co to, więc się nie wypowiem.

Co do d3, wapnia i magnezu to one wzajemnie na siebie oddziałują, d3 nie wchłania się bez magnezu, magnez nie wchłania się bez wapnia. Dlatego, uważam, że sensownie jest łykać i jedno i drugie. Zapotrzebowanie obliczamy wg masy ciała, czyli 6 mcg magnezu na każdy kilogram ciała, wapnia 2 razy więcej. Nie wolno tych suplementów łączyć, musi być pomiędzy nimi przerwa min. 2 godziny. Dawkę dobową dobrze jest podzielić na dwa i jedną porcję łykac rano a drugą wieczorem.
    --
  • izzunia 28.12.13, 19:54
    mam nowe wynikitongue_out
    TSH 1,88 (wzrosło z 1,79)
    fT3 2,43 pg/ml (2,00 - 4,40) --> 15,58%
    fT4 1,05 ng/dl (0,93 - 1,70) --> 17,72%
    ferrytyna 26,66 ng/ml (13,00 150,00) (spadło z 27,7)
    czekam jeszcze na wapń i magnez, vit d nie robiłam.
    z innych:
    OB - 10 (<12) - ale mam stan zapalny nadgarstka (choroba de quervaina - zaczęłam właśnie leczenie)
    P-LCR 29,6 (6-24)
    MCV 80 (80-99)
    erytrocyty 5,18 (3,7 - 5,1)

z objawów - ostatnio znowu ciągle śpię (ale miałam ciężki okres w pracy i w domu, choć starałam się spać min 8-10 godzin na dobę)
    wdało mi się zapalenie stawów (nadgarstek)
    włosy mi się przerzedziły dość znacznie (ale odrastają powoli)
    chodzę jakaś nabuzowana i ciągle wypijam litry kawy sad
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • natder 28.12.13, 20:35
    Dawka hormonu do natychmiastowego podniesienia.
    Iza, na co Ty czekasz???
    --
  • izzunia 28.12.13, 20:58
    podniosłam z zalecanego 25 do 50,i własnie minęło 4 tygodnie, więc kontrola... i tak myślałam, że trzeba będzie podnieść znowu. o 25? w dawkach wpierw przez 10 dni 12,5 a potem 25 i pewnie za kolejne 1,5 miesiąca znowu kontrola...

gorzej, że to żelazo mi spada, może za mała dawka (1 tabletka chela ferr forte)

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 28.12.13, 21:29
    właśnie dowiedziałam się od męża, że jestem hipochondryczką, niepotrzebnie sama robię badania (i wydaję kasę na to), niepotrzebnie latam po lekarzach, przecież problemu nie ma, a lekarze dokładnie wiedzą co robią, a ja leczę się sama i to forum jest moim lekarzem.
    popłakałam sięsad
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 05.01.14, 19:18
    podniosłam letrox o 12,5 - jestem od tygodnia na dawce 62,5 i chyba jest dobrze - tzn budzę się prawie wyspana i w ciągu dnia nie potrzebuję tak tragicznie drzemki - jestem w stanie przetrwać dzień.
    na razie zostanę na tej dawce. niepokoi mnie trochę wzrost ciśnienia (zawsze mialam niskie tzn max 110/60, a teraz ok 130/75, niby ciągle w normie, czuję się ok, ale to również jakaś zmiana. chyba pozostaje mi to obserwować.

brakujące badania, po wielkich bojach udało mi się odzyskać smile
    niby ciągle w normie, ale jednak inaczej:

(8,4 - 10,2) wapń całkowity - 9,69 71,67% - tutaj notujemy zwyżkę i to sporą (20%)
    (1,68 - 2,55) magnez - 1,89 24,14% - tu niestety spadek (36%)

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 18.02.14, 21:37
    wyniki z 2014-02-15
    tsh - 0,69 (0,27 4,2)
    ft3 2,48 (2 - 4,4) 20%
    ft4 1,29 (0,93 - 1,7) 46,75%

wapń całkowity 9,38 (8,4 - 10,20) 54%
    magnez 2,12 (1,68 - 2,55) 50%
    ferrytyna 43,15 (13 - 150) 22%

biorę letrox 62,5.
    czuję się nieźle, ale od tygodnia biorę leki p/depresyjne więc pewnie dlatego. wcześniej było ze mną marnie - tzn śpiąca, bez życia, bolące mięśnie, itd.

za dwa dni do nowego lekarza.

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • muktprega1 19.02.14, 09:57
    Leki przeciwdepresyjne wpływają niestety na przemianę hormonów, moim zdaniem nie są Ci potrzebne a Twoje wynikłe z tego problemy powstają z niedoborów hormonów i pewno zelaza.

> ft3 2,48 (2 - 4,4) 20%
    > ft4 1,29 (0,93 - 1,7) 46,75%

Moje % na których czuję się dobrze, to ok 80% obydwa smile
  • izzunia 21.02.14, 08:23
    byłam wczoraj u nowej doktorki (teściowa mi ją poleciła, jest już w lekarzach polecanych) i:
    1. mam zwiększyć jeszcze letrox z 62,5 do 75
    2. uzupełnić niedobory (magnez, vit d, wapń)
    3. zrobić usg tarczycy, a potem zdecydować - wyciąć płat z guzem (wersja występująca u mnie najczęściej złośliwieje) albo co 6 miesięcy kontrolować guza
    4. mam zrobić badania pod kątem insulinooporności (glukoza oraz hemoglobina glikemiczna, czy jakoś tak)

z badaniami do kontroli i w zależności od wyników dalsze postępowanie.

pierwszy raz z wizyty jestem naprawdę zadowolona.

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 07.03.14, 10:50
    usg z dzisiaj
    Tarczyca dwupłatowa o obniżonej echogeniczności i unaczynieniu. Dł płata prawego 37,8mm szer. 18.3, gr 15mm = 5,4 ccm. W płacie typ hipoechogeniczna, niejednorodna zmiana lita o śr. 13mm, o III typie ukrwienia. Cieśń o gr. 2mm. Dł. płata lewego 34mm, szer 16,4mm gr. 13,9mm - 4,03ccm. Obraz sugeruje AZT i guzek.
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 24.04.14, 09:35
    no to ciągnę dalejtongue_out
    ponieważ zaczęły mnie boleć ręce i stopy, rtg i usg wskazują na zmiany reumatyczne, wysłano mnie do reumatologa i lekarza rehabilitacji.
    pierwszy dał leki i zabiegi. drugi powiedział, jak zaczęłam opowiadać co i jak, że jestem zbyt skomplikowanym przypadkiem i powinnam być leczona w szpitalu, albo przynajmniej dokładnie zdiagnozowana i ustawiona pod kątem leków, bo w zwykłym leczeniu ambulatoryjnym będę się miotać i nic z tego nie będzie.

podsumowując - z różnych badań wyszło mi że mam:
    tężyczkę,
    colitis ulterosa (objawowo wygląda, dedykowane leki pomagają, wycinkowo niespecyficzne)
    hashimoto
    rzs
    alergie

i szykuję się psychicznie do szpitala na szaserów - doktorka stwierdziła, że tam ma koleżankę i do niej powinnam się udaćtongue_out
    a w pracy cyrk...
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 24.04.14, 09:36
    zapomniałam dodać jeszcze - depresjatongue_out
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 19.05.14, 19:46
    no to kolejna porcja wyników:
    tsh 1,69 (0,27-4,2)
    ft3 2,35 (2-4,4) -> 14,58%
    ft4 1,15 (0,93 - 1,7) -> 28,57%
    crp 5,7 (0-5)
    ob 49 (2-15)
    hematokryt 36 (37-47)
    mcv 79 (80 -99)
    neutrofile 2,16 (2,5 - 7)
    eozynofile 7,5 (1-7)

smile boskotongue_out
    jestem na dawce 75 letroxu, ale przez tydzień brałam 62,5 (byłam ciężko przeziębiona / chu... wie co z wysypką i innymi atrakcjami i obniżyłam troszkę dawkę, jak zaczęłam się czuć lepiej wróciłam do normalnej dawki).
    samopoczucie średnietongue_out
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • hashitess 19.05.14, 21:50
    izzunia napisała:

> smile boskotongue_out
    > jestem na dawce 75 letroxu, ale przez tydzień brałam 62,5 (byłam ciężko przezię
    > biona /

ale dlaczego tak?

chu... wie co z wysypką i innymi atrakcjami i obniżyłam troszkę dawkę,
    > jak zaczęłam się czuć lepiej wróciłam do normalnej dawki).

ale to nie usprawiedliwia obniżenia hormonu.

> samopoczucie średnietongue_out

nie chcę straszyć, ale jak tak będziesz robić,
    to bedziesz w permanentnym rzucie choroby.

Poziomy hormonów masz bardzo niskie.
  • hashitess 19.05.14, 21:52
    podniosłam wątek n/t alergii.

Poczytaj n/t wysypek.
  • izzunia 19.05.14, 22:52
    dostalam goraczki prawie 40 stopni, serducho mi walilo, nie rzygalam tylko po herbacie z miodem i pomarancza. Pare razy myslalam, ze zejde,bolalo mnie dokladnie wszystko. Odstawilam wszyskie leki poza odrobine zmniejszonuymi hormonami i nurofenem/paracetamolem,zeby jak naj mniej obciazac organizm. Jak tylko zaczelam wracac do zywych, wrocilam do stalej dawki. Lekarze nie wiedzieli co sie ze mna dzieje - np.mialam 2 rozne wysypki i swiatlowstret.
    wydaje mi sie ze dobrze zrobilam... inna sprawa, ze wyniki mam mocno nieciekawe, a do szpitala dopiero za miesiac ide.
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • muktprega1 20.05.14, 14:47
    Objętośc Twojej tarczycy z marca obliczona ze stronki

www.nuk.bieganski.org/index.php?la=pl&go=kal&kalk=tar_obj#proc
    objętość całej tarczycy: 5.18805 ml (norma 13-18 ml) więc malutka

Ten opis przypomina mi mój straszny rzut sprzed chyba 2 lat. Po nim naturalnie hormony spadają i trzeba dawkę hormonów podnieść. Miałaś tak niski poziom ferrytyny D3 z tężyczką, jak one teraz wyglądają?
    Pamiętaj, że niski poziom to mnożenie następnych jednostek chorobowych, a to TYLKO braki.... Radze sprawdzić USG jamy brzusznej, u mnie niedobór D3 zaowocował kamieniami w woreczku żółciowym...
  • izzunia 20.05.14, 14:57
    na dniach bede robic i ferrytyne i d3 i magnez, wapn - musze to zrobic w innym labie, bo inaczej bym zbankrutowała...
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 23.05.14, 11:33
    no to mam pozostałe wyniki:
    zrobiłam dodatkowo kontrolnie ob i crp, zeby sprawdzic, co sie z nimi dzieje:
    OB - 38 (spadło z 49, norma: 2-15)
    CRP - 1,7 (spadło z 5,7, norma 0-5)

sód 141 (136-145)
    potas 4,04 (3,5 - 5,1)
    magnez 0,9 (0,66 - 1,07)
    wapń 2,31 (2,15-2,5)
    ferrytyna 48,54 (13-150)
    vit d3 31,3 (wystarczający 30-100)

według tego to mam książkowe wyniki tongue_out

nie mniej koniecznie podnieść jeszcze vit d i żelazo, oraz na spokojnie z wapniem i magnezem.

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 19.08.14, 09:50
    no i kolejna partia wyników. załamałam się wczoraj jak je przeczytalamsad
    2 miesiące nie brałam vit. i suplementów, ale wszelkiej masci orzechami sie tuczylam i duuuzo na sloncu przebywalam... hormony 75 letroxu codziennie, bez wyjątku.
    a wyniki jak niżej. i nie wiem co robićtongue_out

Parametr Wynik Jednostka L H Norma %
    Potas 4,04 mmol/l 3,5 5,1 N 33,75
    Witamina B12 358,6 pg/ml 191 663 N 35,51
    Ferrytyna 19,77 ng/ml 13 150 N 4,94
    FT3 2,46 pg/ml 2 4,4 N 19,17
    FT4 1,12 ng/dl 0,93 1,7 N 24,68
    d3 25 OH 25 ng/ml 30 100 -7,14
    Wapń 2,37 mmol/l 2,15 2,5 N 62,86
    Magnez 0,84 mmol/l 0,66 1,07 N 43,9
    TSH 1,08 µIU/ml 0,27 4,2 N 20,61

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • muktprega1 20.08.14, 08:01
    Te wyniki są dla mnie nieczytelne, napisz tak jak pisałaś wyżej - wynik a w nawiasie normy, widać gąszcz cyfr smile
  • izzunia 20.08.14, 08:16
    Poprawiam się:

Parametr -> Wynik (L, H) -> %
    Potas -> 4,04 (3,5; 5,1) -> 33,75
    B12 -> 358,6 (191; 663) -> 35,51
    Ferrytyna -> 19,77 (13; 150) -> 4,94
    FT3 -> 2,46 (2; 4,4) -> 19,17
    FT4 -> 1,12 (0,93; 1,7) -> 24,68
    d3 25 OH -> 25 (30; 100) -> -7,14
    Wapń -> 2,37 (2,15; 2,5) -> 62,86
    Magnez -> 0,84 (0,66; 1,07) -> 43,9
    TSH -> 1,08 (0,27; 4,2) -> 20,61
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • muktprega1 21.08.14, 10:09
    > FT3 -> 2,46 (2; 4,4) -> 19,17
    > FT4 -> 1,12 (0,93; 1,7) -> 24,68

Ft4 i Ft3 niziutko- stanowczo za mało tyroksyny, dodałabym co najmniej 12 i za 4-5 tyg sprawdziła proporcje tylko tych dwóch.

Ferrytyna - 4,94 % - sama widzisz jak kiepsko uzupełniałaś, żelazo dziewczyny uzupełniają rok, dwa, tak długo zanim wchłonie się żelazo, a ono jak powietrze potrzebne do hormonów:

"Aktywność peroksydazy tarczycy zależy od żelaza, dlatego niedobór żelaza może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Poziom ferrytyny powinien być w zakresie od 90-110 do osiągnięcia prawidłowego funkcjonowania tarczycy [Źródło: Paoletti]."

D3 - 25 Tobie potrzeba ok 5000 jednostek codziennie też długo (rok, półtora a potem dawka podtrzymująca - 2000):

thyroid.about.com/b/2010/09/30/vitamin-d-important-thyroid.htm
    W skrócie: przy niedoczynności tarczycy, jeśli masz niski poziom witaminy D, leczenie hormonami tarczycy może być nieoptymalne lub nie przynosić rezultatów. Poziom wit. D w danej komórce musi być odpowiednio wysoki, żeby hormon tarczycy odpowiednio na nią "zadziałał". Tarczycowi pacjenci muszą być "nasyceni" D3 - co oznacza poziom co najmniej 50 - 60 lub powyżej."

Magnez obowiązkowo, masz niski, miałaś teżyczkę, a ten wynik z krwi i tak jest zawyżony w stosunku do właściwej wielkości. Brałąm 2x1 Slow Mag bez B6 rano i na wieczór 4x. Kosmetyczne wielkości niedoborów NIC NIE ZMIENIĄ.
  • izzunia 27.08.14, 11:09
    suplementy zaczęłam znowu uzupełniać, ale niestety 3 miesięczne zaniedbania w tydzień się nie odwrócą, bo po tygodniu żadnej poprawy (może trochę mniej ręce i stopy mrowią). Gorzej, że wczoraj wieczorem bez powodu popłakałam się, potem pojechałam na długą, szybką przejażdżkę samochodem z głośną muzyką, a dodatkowo uspokajacze biorę... i po powrocie przygotowałam zwiększoną dawkę letroxu - od dzisiaj jestem na 87,5. na razie jest źle. zobaczymy za kilka dni.
    --
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 19.11.14, 21:15
    No to do bazy kolejna paczka wyników:
    2014-11-18

OB -> 21 [2, 15] -> 146%
    Sód -> 140 [136, 145] -> 44%
    Potas -> 4,48 [3,5 ; 5,1] -> 61%
    Wapń całkowity -> 2,42 [2,15; 2,5] -> 77%
    Magnez -> 0,88 [0,66; 1,07] -> 54%
    Witamina B12 -> 487,6 [191; 663] -> 63%
    Ferrytyna -> 31,52 [13; 150] -> 14%
    TSH -> 1,74 [0,27; 4,2] -> 37%
    FT3 -> 2,29 [2; 4,4] -> 12%
    FT4 -> 1,28 [0,93; 1,7] -> 45%

żyć nie umierać... a na serio wiem dlaczego tak masakrycznie źle się czułam ostatnio i to pomimo podwyższenia letroxu do 88, po wynikach zwiększyłam do 100 oraz wróciłam do suplementów:
    żelazo - 1 tabletka chela ferr forte codziennie
    wapń - 1 tabletka calperos raz na 2 dni
    magnez - 4 tabletki chela mag codziennie
    vit d3 - 4 tys jednostek dziennie
    do tego jeszcze 2 kapsulki cignon (wzmacnianie ścięgien - jako terapia przy zapaleniu stawów) jeszcze 2 miesiące

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 22.01.15, 17:49
    Czuję się średnio, mam jakieś paskudne przeziębienie i znowu zaczęłam tyć - ale tym razem to może być spowodowane tym, że za dużo jem słodyczy smile

OB. -> 33 (2, 15) -> 238%
    Ferrytyna -> 30,82 (13, 150) ->13%
    Lipidogram
    Cholesterol całkowity -> 228 (115, 190)
    Cholesterol HDL -> 67
    Cholesterol LDL -> 145,4
    Triglicerydy -> 78 -> 150
    CRP -> 1,9 (0, 5) -> 38%
    TSH -> 0,223 (0,27; 4,2) -> -1%
    FT3 -> 2,52 (2; 4,4) -> 22%
    FT4 -> 1,28 (0,93; 1,7) ->45%
    D3 25(OH) -> 24,4 (niewystarczający)
    Hemoglobina glikowana -> 5,02 (4,8; 5,9)
    Hemoglobina glikowana (IFCC) -> 31,39 (29; 42)

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 05.02.15, 19:35
    ech i jeszcze zaliczyłam wpadkę (5tc obecnie)tongue_out
    ostatnie badania byly po 2-ch miesiacach na 100 letroxu. dzisiaj lekarz stwierdzil, ze to za duzo dla mnie, choc byl mocno zdziwiony, ze wyniki takie dobretongue_out i zalecil 4 razy w tyg. 100 i 3 razy w tyg 75...
    i chyba jednak muszę zmienić lekarzasad

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • ala_kk 05.02.15, 22:06
    Jedna tabletka chela ferr forte zawiera 28mg zelaza, nie wyleczysz tym niedoboru. Koniecznie zmien lekarza.
  • izzunia 10.03.15, 11:48
    11 TC
    Parametr -> Wynik -> (L; H) -> %
    Ferrytyna -> 24,26 -> (13; 150) -> 8%
    TSH -> 1,33 -> (0,27; 4,2) -> 27%
    FT3 -> 2,7 -> (2; 4,4) -> 29%
    FT4 -> 1,15 -> (0,93; 1,7) -> 29%

Poprzedni lekarz kazał obniżyć dawkę letroxu (wiedział, że jestem zaciążona), nie posłuchałam, ale też nie podniosłam.

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • izzunia 20.08.14, 08:16
    Poprawiam się:

Parametr -> Wynik (L, H) -> %
    Potas -> 4,04 (3,5; 5,1) -> 33,75
    B12 -> 358,6 (191; 663) -> 35,51
    Ferrytyna -> 19,77 (13; 150) -> 4,94
    FT3 -> 2,46 (2; 4,4) -> 19,17
    FT4 -> 1,12 (0,93; 1,7) -> 24,68
    d3 25 OH -> 25 (30; 100) -> -7,14
    Wapń -> 2,37 (2,15; 2,5) -> 62,86
    Magnez -> 0,84 (0,66; 1,07) -> 43,9
    TSH -> 1,08 (0,27; 4,2) -> 20,61

--
    ---
    Mordimer Madderdin
  • moniqua_2 25.05.15, 13:10
    izzunia co u Ciebie? prawie rok nie pisałaś, poczytałam cały wątek jak się czujesz? okropna ta Twoja historia i walka z hormonami. Mam nadzieję, że udało Ci się ustabilizować co nieco.
    pozdrawiam

--
    Mój wątek forum.gazeta.pl/forum/w,24776,157250719,157250719,mecze_sie_10_lat_czy_to_Hashimoto_.html
  • tess-a77 13.03.15, 19:22
    Witam,
    bardzo Was proszę o podpowiedź dotyczącą wyników:
    TSH: 1,11 (norma 0,25-5,00)
    FT4: 13,75 (norma 10,6-19,4) - 35,80%
    FT3: 3,67 (norma 3,5-7,8) - 3,95%
    Poza tym mam masę objawów, które zgadzają się z niedoczynnością tarczycy:
    duże zmęczenie, ospałość, ociężałość
    powracające infekcje
    łamliwe paznokcie
    częste bóle głowy (w szczególności migreny)
    ciężki PMS (napięcie przedmiesiączkowe)
    trudność w nabraniu powierza (bez konkretnego powodu)
    wahania nastroju
    niewielki kaszel
    duże przybranie na wadze
    uczucie braku równowagi - od 15 lat leczę się(bez efektów) na zawroty głowy niewiadomego pochodzenia
    denerwujące mrowienia, drętwienia palców które pojawia się i znika
    trudność z utrzymaniem wagi przy normalnym odżywianiu się
    zwiększone wypadanie włosów, obserwowane podczas czesania się lub podczas brania prysznica
    trudność z utrzymaniem stałego poziomu energii przez cały dzień
    bardzo sucha skóra
    puchnięcie powiek i pod oczami
    zimne stopy i dłonie
    Poza tym moja mama ma niedoczynność tarczycy.
    Bardzo proszę o Wasze opinie!!! Termin u endokrynologa mam dopiero za miesiąc sad
  • izzunia 16.03.15, 12:42
    załóż swój wątek i tam umieść wyniki smile

--
    ---
    Mordimer Madderdin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka