Dodaj do ulubionych

po co badać FT4?pytanie o prl.wzrost tsh po utyciu

14.07.05, 10:40
no właśnie, po co? czy nie lepiej sprawdzić tsh? biorę letrox kilka miesięcy.
lekarz zalecił kontrolę właśnie FT4. Niestety muszę liczyć się z pieniędzmi.
Mam też wrażenie, że objawy niedoczynności zaczynają powracać, znów zrobiłam
się drażliwa i zaczyna puchnąć mi twarz-co prawda nie aż tak jak przed
leczeniem ale jednak jest to widoczne. W ostatnim czasie troszkę utyłam.
Biorę bardzo małą dawkę, taka mi wystarczała aby poziom tsh przekraczał nieco
2.
No i prolaktyna... zaniedbałam się trochę, nie zbadałam jej.. a ostatnio była
zbyt wysoka. Jak to jest, czy estradiol nareszcie wzrośnie po leczeniu tej
nieszczęsnej prolaktyny? Mam bardzo niski, poniżej normy dla kobiet a jestem
21 latką, nie powinno tak być. Czy to przez prl? czy jak ją unormuję e2 wróci
do normy? Czy leczenie tego trwa całe życie? Jak długo? czy ktoś to leczył?
Edytor zaawansowany
  • anial6 14.07.05, 10:54
    dodam jeszcze, ze od samego poczatku az do teraz biorę bardzo niską dawkę tzn
    25 MG letroxu. po miesiącu od rozpoczecia leczenia bylo ok, az dziwiłam się, że
    taka mala dawka wystarcza
  • anial6 16.07.05, 10:13
    naprawde nie wiecie jak to jest z waga?
  • candy74 16.07.05, 10:25
    Hej,
    Niedawno rozpoznano u mnie Hashimoto i leki biorę dopiero od dwóch tygodni. Na
    razie przyjmuję 12,5 mg euthyroxu, niedługo powinnam przejść na taką samą dawkę
    jak Ty i też mam nadzieję, że to wystarczy na jakiś czas.
    Moja lekarka każe badać tylko TSH, z ciekawości zrobiłam sobie FT4. Teraz mam
    zamiar zrobić badania wszystkich hormonów tarczycy.
    Do niedawna myślałam, że tyję, bo takie mam takie cechy dziedziczne, albo
    dlatego że jadłam za dużo słodyczy. Jakiś czas temu mój mąż zwrócił mi uwagę, że
    bardzo mało jem, a do tego pilnuję, aby wszystko było zdrowe i niskokaloryczne
    (zamieniam śmietanę na jogurt, zamiast masła jemy masmix, jeśli majonez to tylko
    odrobinka typu light, mięso drobiowe itp). Mimo tego nie chudnę, a mam wrażenie,
    że wręcz tyję. Są to więc chyba oznaki niedoczynności.
    Przy TSH 3,5 nie mam suchej skóry, włosy mam ładne, nie wypadają w nadmiarze, za
    to u mnie niedoczynność objawia się najprawdopodobniej atakami lęku
    (przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, strach łażący po całym
    człowieku bez powodu).
    Na razie nie umiem jeszcze obserwować mojego organizmu, tak jak robią to
    dziewczyny na forum, które leczą się od dawna. Wiem, że dzięki takim obserwacjom
    wiadomo kiedy rośnie TSH lub maleje, można wtedy odpowiednio dawkować lek. To
    wyższa szkoła jazdy.
    Jeżeli czujesz, że masz cechy niedoczynności, to może Twoje TSH wzrosło i
    potrzebujesz większej dawki Letroxu po prostu.
  • to-ja-007 18.07.05, 11:01
    Aniu
    Witaj na forum.
    Dawka zalezy od wagi dlatego jak sie tyje to nalezy zwiekszyc dawke.
    Tak w ogole to dawke masz za mala bo TSH masz powyzej 2 a to jest za duze.
    Nie wiem po co w ogole brac letrox jesli Ty albo lekarz boicie sie ustawic
    hormony tak zeby byly w normie.

    Moze tylko Ci zazdroscic ze chyba nie odczuwasz dokuczliwie objawow
    niedoczynnosci, skoro sie nie skarzysz.

    Niski estradiol jest przez brak owulacji. Mozesz miec to przez nadmiar
    prolaktyny ale i przez niedoczynnosc tarczycy albo przez jeszcze inne problemy.
    Nikt nie jest jasnowidzem zeby odpowiedziec na pytanie czy jak unormujesz prl to
    e2 wroci do normy - moze tak a moze nie ........

    Najpierw niech lekarz tak ustawi Ci dawke letroxu zeby TSH bylo ok 1.
    Potem zbadaj prolaktyne jesli bedzie za wysoka to trzeba to niestety trzeba to
    zbadac dokladniej i ewentualnie zaczac leczyc.

    Jesli chodzi o to ktory hormon TSH czy fT4 to zalezy. Np. u mnie lepiej TSH.
    Ja jak mam ewidentne objawy niedoczynnosci (podstawowa temp ciala ok 35 stopni)
    to fT4 jak do tej pory zawsze mialam w normie - mimo ze TSH bylo za wysokie.

    pozdrawiam
    ula
  • anial6 21.07.05, 15:53
    Witam
    Mam świeże wyniki. Tsh wzrosło o jakieś 0,30, czyli teraz mam 2,61, a było
    2,30. Wybieram się do lekarza, ale jak on może mi pomóc? Skoro cały czas biorę
    25 mg, gdyby tak zwiększyć do 50 wpadłabym w nadczynność. A jednak znów nie
    czuję się najlepiej, no i trochę spuchłam. Przecież teraz tsh jest niby w
    normie. Prolaktyna już ok (21 ng) Slyszałam gdzieś, że tsh powinno utrzymywać
    się w przedziale od 1 do 2. I jak tu utrafić?
  • to-ja-007 21.07.05, 16:18
    > 2,30. Wybieram się do lekarza, ale jak on może mi pomóc? Skoro cały czas biorę
    > 25 mg, gdyby tak zwiększyć do 50 wpadłabym w nadczynność.

    Dlaczego tak uwazasz??????? Bralas kiedys 50?
    Tsh nie spada liniowo w zaleznosci od dawki letroxu.

    > Slyszałam gdzieś, że tsh powinno utrzymywać
    > się w przedziale od 1 do 2. I jak tu utrafić?

    I dobrze slyszalas. Tylko u Ciebie TSH jest nadal powyzej 2.
    Oczywiscie zawsze sie moze zdarzyc wyjatek od reguly i np. osoba z TSH pow 2
    ktora sie czuje swietnie.
    Ale jesli nie czujesz sie dobrze to nie ma sensu sie upierac przy dawce 25.
    Tabletki mozna dzielic wiec jesli sie boisz nadczynnosci mozesz dawke 25
    podzielic na 2 i brac 1.5 tabletki. Albo mozesz co drugi dzien brac 25 a co
    drugi dzien brac 50 ...
    Lekarz powinien pomoc Ci dobrac odpowiednia dawke.

    podrawiam
    ula

  • anial6 26.07.05, 10:49
    Jestem zaniepokojona. Lekarz przepisał mi 50 mg dziennie. Obliczając, doszłabym
    do tsh 0,73! (gdyby spadało jak do tej pory)
  • candy74 26.07.05, 21:06
    Ale chyba TSH 0,73 nie jest złe, prawda?
  • anial6 28.07.05, 00:36
    może i złe nie jest ale...
    dowiedziałam się z tego forum, że tsh powinno być od 1 do 2
    już zaczęłam łykać tą 50. poczekamy, zobaczymy
    to dziwne, że większość objawów powróciła przy 2,6; nawet opuchlizna, której
    nie skojarzyłam z tarczycą. myślałam, że aż tak utyłam na twarzy
  • anial6 15.08.05, 15:37
    zaczęły mi trochę bardziej wypadać włosy. może to normalny objaw przy
    zwiększaniu dawki. ostatnio też tak miałam. serce ok. sypiam dobrze ale teraz
    zdarzy mi się obudzić bez budzika.
  • to-ja-007 16.08.05, 13:40
    Masz racje - przy zwiekszaniu dawki moga troche bardziej wypadac wlosy.
    Niestety wlosy wypadaja w niedoczynnosci i nadczynnosci. Jak zwiekszasz dawke to
    na poczatku mozesz byc w nadczynnosci ale to powinno sie uspokoic jesli dawka
    jest ok.
  • anial6 17.08.05, 17:14
    Witam ponownie!
    Mam kolejny problem... już drugi dzień z samego rana mam biegunkę. Raz dziennie
    co prawda, ale na ulotce wyraźnie jest napisane jakie są skutki przedawkowania.
    Natomiast w dalszym ciągu jestem senna, drzemam sobie po południu, twarz mam
    spuchniętą, najbardziej rano, niestety w ciągu dnia też. Dalej czuję się jakbym
    miała niedoczynność. Czy to już nigdy nie przejdzie??

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka