objawy przedawkowania selenu

Hashimoto

założyciel: to-ja-007

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam
    Na roznych stronach w necie wypisuja rozne max. normy selenu w suplementach -
    spotkalam sie zarowno z ilosci 50 jak i 100 mikrogram.
    Na forum wspominamy o dawce 200 mikrogram dziennie - bo o takich dawkach jest
    mowa w odpowiednich art. naukowych.
    Jednak niektorzy boja sie selenu i poniewaz spotkalam sie ze zdaniami ze "duze
    dawki" selenu sa trujace, postanowilam sprawdzic od kiedy mozna mowic o
    toksycznych skutkach suplementacji selenu. No i z tego co znalazlam to dopiero
    dzienne dawki 1000-1500 mikrogram moga byc niebezpieczne. Abstrakt do
    odpowiedniego artykulu:

www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus&list_uids=3527390&query_hl=42&itool=pubmed_docsum
    To dosc stary artykul i ja znajde cos nowego to wkleje.
    pozdr.
    ula
    • 01.11.06, 19:52 Odpowiedz
      Ja niecałe 2 lata zażywałam selen codziennie w dawce 200.
      Na wiosnę pisałam, że żle się czuję i miałam dość duże objawy "karuzeli" w
      różnych pozycjach ciała.
      Drążyłam temat i doczytałam się, że przedawkowanie selenu objawia się m.in.
      zawrotami głowy.
      Odstawiłam całkowicie selen i po kilku dniach moja dolegliwość zniknęła /zmienił
      się również zapach ciała/.
      Dodam, że nie mam p/ciał, prawdopodobnie dzięki selenowi.
      • 02.11.06, 06:39 Odpowiedz
        No wiec smile chodzi mi cos po glowie.... Pytaniesmile Jak To jest z selenem i ciaza?
        Dozwolone? w jakiej dawca? Dalej 200 mg?

pozdr Ewa
        • 02.11.06, 15:05 Odpowiedz
          > Jak To jest z selenem i ciaza?
          > Dozwolone? w jakiej dawca? Dalej 200 mg?

Nie ma badan. W artykulach o Hashi+poronienia - w "planach na przyszlosc"
          wspominaja o potrzebie badania wplywu selenu 200 mikrogram na poronienia.
          Ale wynikow nie ma i podejrzewam, ze nawet sie takie badania nie zaczely ...

Dlatego trudno zgadnac. Sam selen jest dozwolony w ciazy,tylko jednak lepiej
          pewnie nie brac wiekszych dawek niz max. dawki dla zdrowych ludzi czyli 100
          mikrogram.

pozdr.
          ula
          • 03.11.06, 14:15 Odpowiedz
            Mi farmaceuta powiedziała ze nawet jak bym brał dzienie bodmax ( w ktorym jest
            chyba 100 selenu) i 2*100 selenu to bym i tak nie przedawkował...
            pzdr
            • 03.11.06, 14:25 Odpowiedz
              Piotrek
              pewnie ze bys nie przedawkowal bo do 500-1000 mikrogram nie powinno byc zadnych
              negatywnych skutkow.
              Aha zalecana w Hashi dawka do wlasnie 200 mikrogram. Tyle ze bodymax ma chyba
              jeszcze inne skladniki wiec lepiej nie brac podwojnej dakwi a kupic sobie sam
              selen (w jakiejkolwiek postaci).

pozdr.
              ula
            • 03.11.06, 14:27 Odpowiedz
              Selen obniza ryzyko wystapienia stanu przedrzucawkowego.

Zbyt niski poziom selenu w organizmie czterokrotnie zwiększa ryzyko
              wystąpienia stanu przedrzucawkowego - niebezpiecznego powikłania ciąży -wskazują
              najnowsze wyniki badaczy brytyjskich, które publikuje czasopismo "American
              Journal of Obstetrics and Gynaecology".
              Charakterystyczne są także zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, łączące
              krwiobieg matki z krwiobiegiem płodu. Ryzyko wystąpienia tego powikłania dotyczy
              około 7 proc. kobiet w ciąży. Stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko
              przedwczesnego porodu, ale w niektórych przypadkach może doprowadzić do dużo
              poważniejszej komplikacji - tzw.
              rzucawki, która objawia się śpiączką lub napadami drgawek, niewydolnością
              wątroby lub nerek i stanowi zagrożenie zarówno dla ciężarnej kobiety jak i płodu.
              Mechanizmy prowadzące do wystąpienia stanu przedrzucawkowego nie są
              dokładnie poznane. Najnowsze wyniki zespołu dr Margaret P. Rayman z
              University of Surrey w Guildford (W. Brytania) wskazują, że jedną z przyczyn
              może być zbyt niski poziom selenu w organizmie kobiety.
              Badacze mierzyli poziom selenu w ścinkach z paznokcia palucha u 53 kobiet w
              stanie przedrzucawkowym i u 53 kobiet w ciąży, które nie miały komplikacji
              ciążowych.
              Selen gromadzi się w płytce paznokciowej i dlatego badanie paznokci jest dobrą
              metodą na oznaczanie jego poziomu.
              Okazało się, że średni poziom selenu u kobiet z objawami stanu
              przedrzucawkowego był wyraźnie niższy niż u kobiet w ciąży z grupy kontrolnej.
              Co więcej, im niższy poziom selenu tym większe było ryzyko, że kobieta w stanie
              przedrzucawkowym urodzi wcześniaka.
              Jak tłumaczą autorzy pracy, jako jedną z przyczyn wystąpienia stanu
              przedrzucawkowego wymienia się wzrost produkcji wolnych rodników przez gorzej
              funkcjonujące tkanki łożyska. Wolne rodniki mają zdolności silnego uszkadzania
              komórek i tkanek i mogą sprzyjać wystąpieniu zaburzeń krążenia. A ponieważ selen
              jest antyutleniaczem i ma zdolność neutralizacji wolnych rodników, zbyt niski
              poziom tego pierwiastka w organizmie może potencjalnie zwiększać ryzyko stanu
              przedrzucawkowego.
              W świetle nowych badań niepokojące wydają się być statystyki, że spożycie selenu
              w wielu krajach europejskich spadło wyraźnie w ciągu ostatnich 20-25 lat.
              Zdaniem dr Rayman, już niewielki wzrost spożycia selenu w diecie czy w postaci
              preparatów powinien dawać znaczne korzyści kobietom w ciąży.

www.nasz-bocian.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1046523#1046523
    • 03.11.06, 14:39 Odpowiedz
      Objawy przedawkowania selenu:
      - depresja, nerwica, problemy emocjonalne, nudnosci, wymioty (moze wystapic po
      dluzszym przyjmowaniu dawke pod 900 mikrogram wzwyz)
      - w mega-dawkach: wypadanie wlosow, utrata paznokci, zmeczenie, nudnosci,
      wymioty, oddech/pot o zapachu czosnku i kwasny/metaliczny smak w ustach...

www.envtox.ucdavis.edu/CEHS/TOXINS/selenium.htm
      www.anyvitamins.com/selenium-info.htm
      www.mayoclinic.com/health/drug-information/DR202633
    • 03.11.06, 15:06 Odpowiedz
      Mimo ze uwaza sie, ze selen powinien chronic przed rakiem. I sa na ten temat
      rozne badania, ktore potwierdzaja to (np. w przypadku nowotworu prostaty, pluc,
      pecherza moczowego, watroby, przelyku), w 2003 ukazaly sie badania ktore
      pokazywaly ze w grupie osob bioracych regularnie selen zaobserwowano zwiekszenie
      o 17% czestotliowsci wystepowania mniej zlosliwych typow raka skory (czyli
      nie-czerniaka, oprocz czerniaka sa jeszcze 2 rodzaje i one sa duzo mniej
      zlosliwe, praktycznie sa uleczalne o ile sie tego naprawde nie zignoruje - jeden
      nie daje przerzutow a przy drugim pojawiaja sie one pozno):

www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?itool=abstractplus&db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=abstractplus&list_uids=14519754
      www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?itool=abstractplus&db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=abstractplus&list_uids=8971064

Abstrakt art. o znaczeniu selenu w prewencji nowotworowej, skad wzielam nazwy
      nowotworow (wymienione wczesniej) przy, ktorych selen moze dzialac:
      www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?itool=abstractplus&db=pubmed&cmd=Retrieve&dopt=abstractplus&list_uids=16313696
    • 08.11.06, 00:28 Odpowiedz
      Hej!Selen jest tzw. mikropierwiastkiem,czyli dawki są rzędu mikrogamów/gram do -
      6 potęgi,Zanim zacznie się stosować selen/przedawkowany jest trucizną/ należy
      zrobić analizę np. włosów,czy paznokci. Przedawkowanie jest znacznie grożnijsze
      niż mały niedobór. Dzienne dawki dla kobiet-50 mikrogr,dla mężczyzn 70.Dawki
      które podajecie sa trujące.Poczytajcie w internecie pod hasłem selen.Selen
      przedawkowany jest grożny szczególnie dla kobiet w ciąży/przenika przez
      łożysko/Pozdrowienia K P.s Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o mikro i
      makro elementach, to wejdżcie na stronę SALVE- gabinety lekarzy specjalistów
      • 08.11.06, 00:54 Odpowiedz
        Mam nadzieję Klaro że nie propagujesz analizy pierwiastkowej włosów bo To JEDNA
        WIELKA BZDURA ,tak samo jak badanie krwinki i wyciaganie chorób[przesłanek]?
        • 08.11.06, 01:40 Odpowiedz
          Hej! Analiza włosów nie jest wymysłem. Jest to analiza metodą spektroskopii
          absorbcyjnej atomowej stosowana chemii od conajmniej 30 lat. Oznacza się tą
          metodą zawarość metali w glebach,materiale roślinnym i biologicznym. Stosowana
          jest toksykologii/zatrucia/Analiza włosów pozwala na określenie zawartości
          pierwiatków/większość odkłada się w tkankach,więc analiza płynów ustrojowych
          nie zawsze daje efekty/Włosy rosną zszybkością 1-2 cm na miesiąc,więc analiza
          segmentowa wzdłuż długości włosa pozwala na określenie zmian zawartości
          minerałów np w ciągu roku.Ta metoda pozwala na określenie zawarości
          pierwiastków rzędu ppm.Nie porównój metod analizy chemicznej z dziwnymi
          wynalazkami.To,że metoda dopiero od niedawna jest stosowana w
          medycynie/diagnostyce/,to nie znaczy,że stosują ją szarlatani. Jak sądzisz,
          jaką metodą oznacza się zawartość mikroi makro elementów - własnie metodą AAs
      • 08.11.06, 01:12 Odpowiedz
        Witam
        Zgadzam sie z Toba Klara551.
        Juz tu tez pisalam na temat selenu.
        Selen z drozdzy (taki jaki jest w aptekach)w dawce jak byla napisana na
        opakowaniu , czyli 1 tabletke 50µg dziennie sama bralam i po 5 tygodniach mialam
        dosc.
        Pozniej gdzies czytalam ze te substytuty zywnosci (a takim jest selen z drozdzy)
        nie sa tak kontrolowane jak leki i nie wiadomo dokladnie czy dawka podana na
        opakowaniu zgadza sie z tym co jest w tabletce.
        Pomagal mi ten selen bardzo ale tylko przez 5 tygodni. Pozniej mialam juz wstret
        do tych tabletek i bylo mi niedobrze. Tak ze je zaraz przestalam brac.
        Poza tym (nie podam zrodla bo nie pamietam), czytalam ze ten selen z drozdzy nie
        ma tak dobrego dzialania jak selenit sodu przy obnizaniu przeciwcial i wplywie
        na przemiane T4 na T3, bo to jest juz polaczenie organiczne tego selenu z czyms.
        I on sie moze szybciej magazynowac w organizmie w przeciwienstwie do selenitu sodu.
        Po roku przerwy po tamtym selenie teraz za namowa endokrynologa zaczelam brac
        znowu selen, ale selenit sodu. Lykam go juz przez miesiac i nie czuje takiego
        wstretu jak przedtem.
        Ten selenit sodu zalecany jest przy Hashimoto w dawce 200µg na dobe i to mozna
        brac dlugo.
        On jest produkowany w dawkach 100, 200 i 300µg (dostepny tylko w Niemczech).
        Z tym ze 200µg i 300µg tylko na recepte i na zlecenie lekarza.
        A o wysokich dawkach tez czytalam tak jak Ula, ale wlasnie to jest stosowane
        przy innych chorobach (nowotwory, sepsa) i chyba tylko w klinikach pod kontrola
        badan jego poziomu we krwi.
        Juz branie w dakach 500µg w dosc krotkim czasie moze tez wywolac zatrucie.
        Tak ze z selem mozna postepowac tak jak poleca producent.
        Dzieki ze napisalas na ten temat.
        Pozdrawiam Rosteda
        • 08.11.06, 01:46 Odpowiedz
          Hej! Podajecie dawki np 200mg selenu w formie pierwiastkowej, czy w związku
          chemicznym?Jeżeli w formie pierwiastkowej,to jest to przekroczenie dziennego
          zapotrzebowania,a co za tym idzie nadmiar selenu odkłada sie w organiżnie i
          prowadzi do zatrucia K
        • 08.11.06, 01:49 Odpowiedz
          Do Katerina24
          Nie wydaje mi sie zeby Klara nam cos wmawiala.
          Selen najbardziej odklada sie w paznokciach i wlosach i dlatego tam jest go
          najwiecej.
          A przy zatruciu (ostrym) selenem najpierw dochodzi do utraty wlosow i paznokci.
          Przylaczylam sie do opini Klary bo ona ma racje.
          Pozdrawiam i rowniez zycze dobrej nocy.
          Rosteda
        • 17.11.06, 10:15 Odpowiedz
          Droga Rostedo mogłabyś mi podać jak konkretnie nazywa się preparat z selenitem
          sprzedawany w Niemczech?? Jakiej firmy najlepiej kupić i mniej więcej ile
          kosztuje?? Mała hashimotka ma łykać po 50 wink
          Pozdrawiam
          Ala
      • 09.11.06, 18:00 Odpowiedz
        Chcesz to sobie rob analize.
        Mnie wystarcza badania - ze przy Hashimoto masz tego pierwsiastka 3 razy miej
        niz reszta populacji.

> Dzienne dawki dla kobiet-50 mikrogr,dla mężczyzn 70.Dawki
        > które podajecie sa trujące.

Mylisz sie. I niepotrezbnie straszysz.
        "Normy", ktore podajesz sa bardzo stare i wlasnie dlatego ze w wielu miesjacch
        niestety nadal wystepuja te przestarzale normy - rozpoczelam ten watek ...

>Poczytajcie w internecie pod hasłem selen.

A czy Ty czytalas info ktore ja zlinkowalam?
        Sama troche poczytaj to podyskutujemy, ok?

• 08.11.06, 12:52 Odpowiedz
      Ja jestem na selen i cynk uczulona - dostałam swędzącej wysypki (na potas w
      tabletkach też tak reaguję), więc nie dla mnie ta terapy.

pozdr
    • 08.11.06, 20:01 Odpowiedz
      Mniej więcej rok temu robilam sobie analizę pierwiastkową włosów. Wowczas nie
      mialam jeszcze pojęcia, że mam Hashi. Teraz pod wplywem Waszych postów i
      dyskusji na temat suplementacji selenu odgrzebałam moje wyniki. Dwie rzeczy,
      które od razu rzuciły mi się w oczy, to spory niedobór selenu i żelaza. Czyli
      moje wyniki potwierdzają podawane przez Was informacje. Widocznie nasza
      niedoczynność jest związana nie tylko z niedoborami żelaza oraz anemią, ale
      również z niedoborem selenu.
      Będąc ostatnio u mojej endo zapytałam ją o selen. Niestety nie miala
      najmniejszego pojęcia o co chodzi i powiedziała, że pierwszy raz słyszy o
      jakimś związku między niedoczynnością i selenem. Może to dlatego, że polskie
      laboratoria nie oznaczają jego poziomu (ktoś chyba wcześniej pisał o tym na
      forum), więc trudno oczekiwać, żeby lekarze wiedzieli cos na ten temat. Sama
      nie wiem.
      Póki co kupiłam sobie preparat selen+chrom (nie pamiętam jakiej firmy, bo
      opakowanie mam w samochodzie). Biorę go mniej więcej 2 godziny po euthyroxie.
      Nie wiem tylko w jaki sposób sprawdzę czy nie przedawkowałam.
      --
      Niektórzy szczycą się tym, że mówią to, co myślą nie wiedząc o tym, że... nie
      myślą
    • 18.11.06, 18:45 Odpowiedz
      Witam
      dziękuje Rostedo- dotarł do mnie Twój mailsmile
      alliiaa

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.