Dodaj do ulubionych

majątek odrębny- czy mam prawo...?

14.05.06, 14:53
Witam.Prosze o poradę. W czasie trwania małżeństwa kupiliśmy mieszkanie,
pieniądze na zakup pochodziły ze sprzedaży mieszkania po dziadkach meża i
zlikwidowanego przeze mnie wkładu w mojej książeczce mieszkaniowej(założonej
dla mnie i opłacanej przez moich rodziców). W akcie notarialnym mieszkania
jedynym włascicielem jest były maż, lecz jest w nim równiez zawarta
informacja o wkładzie w zakup pochodzącym z mojej książeczki). Po rozwodzie
zostawiłam mezowi mieszkanie i wszystkie inne dobra materialne nalężące do
tzw. wspólnego dorobku. Umówiłam się z mężem, że zwróci mi tę część, która
pochodziła z książeczki czyli ten % wedle aktualnych cen rynkowych. Niestety
eks mąż ostatnio zmienił zdanie. I w związku z tym mam pytanie: czy mój wkład
jest moim majątkiem odrębnym, który mam prawo odzyskać? (doczytałam- Art.32
k.r.o, Art. 33 k.r.o), czy nalezy mi się zwrot równowartości wtedy włozonych
pieniędzy czy jeśli stanowi to teraz np. 10% wartości aktualnej mieszkania to
powinnam domagać się 10% aktualnej wartości tego mieszkania. Na jakie
artykuły powinnam się powoływac i jak je rozumieć? Nie chciałabym zakładać
sprawy o podział majątku tylko odzyskac tę cześć, o ile mam do tego prawo.Z
góry dziękuję za odpowiedź.

Edytor zaawansowany
  • docentino 14.05.06, 20:20
    Do wystapienia przeciwko męzowi o zwrot nakładow na majątek osbisty nie jest
    konieczne złozenie wniosku o podział majątku wspólnego ponieważ mozna wystapić
    z powództwem o zwrot nakladów na majątek męza. Twój wkład w postaci pieniędzy z
    książeczki mieszkaniowej ( na pewno została wyplacona przez bank premia
    gwarancyjna)należy potraktować jako nakład i domagać sie jego zwrotu. Niezbędne
    jest przypomninie sobie w jakiej wysokosci była ta kwota z książeczki wskazana
    w umowie i własnie ta wartość bedzie stanowiła przedmiot wartości sporu, którą
    jesteś obowiązana podac wnosząc pozew do sądu cywilnego. Sądem własciwym jest
    sąd rejonowy miejsca zamieszkania męża. Wydaje mi się, ze mozesz dochodzic
    kwoty wskazanej w akcie notarialnym z odsetkami ustawowymi. W pozwie równiez
    powinnas wskazać czy wzywałaś byłego męża do dobrowolnej zapłaty tej kwoty. W
    pozwie przedstaw zwięźle sytuację, nie musisz powoływac przepisów. Do pozwu
    dołącz kopię umowy, a ewentualne braki formalne pozwu uzupełnisz zgodnie z
    wezwaniem sądu. Opłata sądowa wynosi 5% dochodzonej przez ciebie kwoty.
  • roma36 15.05.06, 11:47
    Bardzo dziękuję za wyczerpującą informację. Pozdrawiam.
  • bagarmosen 18.05.06, 07:09
    uhmum , wychodzi bokiem brak intercyzy , ale się nie martw nie ty jedna - jest
    nas głupich o wiele więcej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka