Dodaj do ulubionych

prawa autorskie przy braku publikacji, pytania LEP

04.09.06, 20:26
Witam,

Istnieje od paru lat cos takiego jak Lekarski Egzamin Panstwowy (ktory jest panstwowy tylko w nazwie, ale to na osobna prawnicza debate). Na egzaminie pojawiaja sie pytania, ktore nigdy pozniej (wczesniej niestety tez nie) nie sa upubliczniane. Nie jestem pewna, ale chyba poprawne odpowiedzi tez nie sa podawane (pewnie trudno podac odpowiedzi bez podawania pytania). Generalnie pytania te objete sa prawami autorskimi i w zwiazku z tym nie mozna ich wydawac itd.
Moje pytanie jest zatem takie: czy w takim razie lamane jest prawo jesli grupa ludzi dobrej woli zamiesci w internecie liste pytan, ktore moga do zludzenia przypominac te, ktore pojawily sie na jakims LEPie? Co jesli zaznaczy sie, ze podobienstwo jest niezamierzone i czysto przypadkowe a osoby, ktore tego dokonaly na zadnym egzaminie nie byly?

Dziekuje z gory za uwagi
Pozdrawiam

Misia
Edytor zaawansowany
  • evamarija 05.09.06, 11:14
    pani_do_bani napisała:

Na egzaminie pojawia
    > ja sie pytania, ktore nigdy pozniej (wczesniej niestety tez nie) nie sa upublic
    > zniane. Nie jestem pewna, ale chyba poprawne odpowiedzi tez nie sa podawane.
    Generalnie pytania te obje
    > te sa prawami autorskimi i w zwiazku z tym nie mozna ich wydawac itd.

Nie chce mowic ze to bzdura, ale tak wyglada. Czego moga dotyczyc pytania objete
    prawem autorskim? Chyba wlasnych badan? A skad masz znac wyniki skoro brak
    publikacji? Nic nie rozumiem, a ciekawe. Moze choc napiszesz czego moga dotyczyc
    takie pytania, a moze podasz swoj przyklad takiego pytania?
  • pani_do_bani 05.09.06, 18:06
    Pytania dotycza wiedzy medycznej, nic poza to co jest w ksiazkach, ewentualnie uaktualnione nowymi wytycznymi. Moze byc konretnie "Przeciskazaniem do podania glikozydow naparstnicy jest: A,B,C,D,E" albo przypadki kliniczne: "Pacjent lat 20, przy przyjeciu temperatura 39, cisnienie 90/60, bla bla bla, pierwszym badaniem na izbie przyjec bedzie: A,B,C,D,E".
    Ten pierwszy typ pytan to ciezko zapytac o dane zagadnienie w inny sposob, drugie to wymyslone historyjki gdzie mozna sie doszukac inwencji tworczej autora.
  • evamarija 06.09.06, 10:06
    Sa tak wyszukane ze rzeczywiscie musza byc objete prawem autorskim! Juz sie
    niektorym profesorom w du..ach przewraca, nie tylko medykom doprawdy.
    A jak w ksiazkach jest to mozesz przeciez podac autora i cytowac, cytowac,
    cytowac...
    --
    Forumprawne
  • filutern 06.09.06, 14:02
    czy ktos ma pytania z listopada 2006?smiało piszcie

007

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka