Dodaj do ulubionych

Co z moim domem jesli nie spisze intercyzy????

01.01.07, 12:48
chcialabym prosić o odp na pytanie co z moim domem jesli nie spisze intercyzy (w spr ewentualnego rozwodu??) ale po kolei....

Opowiem w skrócie moją historię. Z moim narzeczonym jestesmy razem już 4 lata. Nie mieszkamy jeszcze ze sobą z pewnych względów. Dostalam od rodzicow dom, który zostal na mnie przepisany u notariusza. Slub planujemy na grudzień 2007, ale może się przeciagnac na 2008 rok.
Dom jest nowowybudowany, moi rodzice wlozyli w Niego nie tylko wiele wkladu finansowego, ale także wiele serca, jest przemyslany, będą mieli swój wlasny pokoj goscinny itp.

Chciałabym podpisac intercyze, nie dlatego ze nie wierze w to ze moje malzenstwo będzie nieudane. Moi rodzice wlozyli w ten dom oszczednosci zycia... i wiem, ze zostalo im teraz niewiele pieniedzy... Nigdy bym sobie nie wybaczyla, gdyby nie daj Boze malzenstwo okazalo się nieudane, a ja musialabym polowe tego domu oddac mezowi.....

Chcialabym zapytac czy bez podpisywania intercyzy tak wlasnie by było???

Akcentuje jeszcze raz - jeśli dom jest na mnie zapisany i zawrę slub konkordatowy bez intercyzy- co wtedy z domem??? Czy przy ewentualnym rozwodzie sad zwrocilby uwage, ze to była moja wlasnosc już przed slubem???

Edytor zaawansowany
  • tommy_man 02.01.07, 21:26
    W wypadku rozwodu podzialowi ulega majatek dorobkowy bylych malzonkow, a wiec
    to, co stalo sie ich wlasnoscia w trakcie trwania malzenstwa. Wszystko to, co
    zostalo nabyte przed zawarciem małżeństwa stanowi majatek odrebny i nie ulega
    podzialowi.

    Takze spokojnie o dom - jest Twoj i nim pozostanie:)

    Pzdr
  • jolantas1955 04.01.07, 15:33
    Chyba,że umrzesz, to wtedy twoi rodzice będą musieli się podzielic z wdowcem.
  • kazio_rozlamowiec 11.01.07, 11:21
    Jak rozumiem w gre wchodzi ustrój wspólności majątkowej(ustawowy) a w takim
    razie wszystko to co należało do Ciebie przed ślubem wchodzi do twojego majątku
    osobistego I wrazie rozwodu, unieważnienia, małżeństwa nalezy do ciebie Dzieli
    się tylko majatek wspólny tj w dużym uproszczeniu to co weszło do waszego
    majątku po ślubie. Napomkne tylko że jeśli dom będzie przynosił dochód nie wiem
    np. wynajem, pokoje gościnne, co kolwiek innego wejdzie on (dochód) do majątku
    wspólnego(a ten sie dzieli)
  • turzyca 16.02.07, 21:04
    wydaje mi sie rowniez (przy czym: wydaje=99% pewnosci), ze jesli sprzedasz ten
    dom i za pieniadze z niego kupisz kolejny to ten nowy bedzie juz podlegal
    wspolwlasnosci
  • gulgul231 18.02.07, 23:09
    jedyne na co nalezy uwazac to sytuacja w ktorej dziewczyna sprzeda dom, do aktu
    pojawi sie z malzonkiem i kupia w ramach wspolnosci ustawowej (bo dziewczyna
    nie powie ze to byly jej 'prywatne' pieniądze).

  • ropooh 19.02.07, 12:53
    pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu stanowiącego majątek osobisty małzonka (tak
    jak w tym przypadku) nie wchodza w skład majątku wspólnego.
  • kamcia884 21.02.07, 14:35
    Tak , w razie rozwodu dom jast twoj, tylko zastanów się, jak juz tu ktoś
    wcześniej wspomniał , co byłoby gdybys umarła wcześniej lub nawet za młodu .
    Poszukaj rozwiązania , proponuje do analizy Art.1049 kc

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka