Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

czy wełna mineralna jest niebezpieczna?

IP: *.dynamic.chello.pl 30.10.11, 20:57
    przymierzam się do ocieplania domu. przeglądam internet i natrafiłem na informacje m.in tutaj na forum, że na rynku pojawiła się super wełna ekologiczna Kanufa. Ktoś ją reklamuje jako pozbawioną niebezpiecznych formaldehydów, które mogą przy zastosowaniu normalnej wełnie być wewnątrz pomieszczeń. Pytanie zasadnicze. Czy to prawda?, że wełna mineralna posiada niebezpieczne formaldehydy i czy mogą one pojawić się wewnątrz pomieszczeń, i czy to niebezpieczne dla zdrowia
    Edytor zaawansowany
    • Gość: albert IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 02.11.11, 11:59
      zawsze kilku mądrych się odzywało a tu taka cisza
    • darecki_s 03.11.11, 15:56
      Moim skromnym zdaniem, spróbuj podzwonić do firm, które produkują wełny mineralne, i posłuchaj, co oni mają do powiedzenia, np. Rockwool czy Isoroc. Ja szczerze mówiąc, nie słyszałem o wydzielaniu się takich substancji. Pozdrawiam.
    • Gość: amigo IP: *.Red-80-58-205.staticIP.rima-tde.net 09.11.11, 23:30
      wpływa na impotencje? co ty gadasz koleś z księżyca się urwałeś.
    • Gość: Rob IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.11.11, 13:55
      Powiedzą, że produkty konkurencji tak, ale ich produkty są robione zgodnie z najnowszymi ble ble ble i są absolutnie nieszkodliwe a nawet mają właściwości lecznicze :))

----------------------
      agroturystyka Bieszczady
    • Gość: hahahaha IP: *.home.aster.pl 30.01.12, 12:45
      otóż to tak jak knauf mówi, że ICH wełna pozbawiona jest szkodliwych substancji,
    • Gość: Rob IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.11.11, 13:51
      Wełna jest niebezpieczna w trakcie jej układania ale jak już jest ułożona i przykryta to już Cię nie zaatakuje :)

------------------
      agroturystyka Bieszczady
    • anastazzjaa 22.12.11, 09:03
      no właśnie, te tanie wełny strasznie pylą podczas układania, dlatego lepiej wybierać te z wyższej półki
    • Gość: Kurczak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.11, 22:23
      Ja u siebie stosowałem wełnę ekologiczna, która nie pyli wcale !
      To jest dopiero bajer :D
    • 1_monterro 23.12.11, 07:36
      Rokłul się sypie na kawałki i jest mniej wygodny do układania niż konkurencja.
      Ma za to rewelacyjny marketing i dla tego jest postrzegany jako ten z wyższej półki :)
    • tommason 23.12.11, 08:31
      1_monterro napisał:

> Rokłul się sypie na kawałki i jest mniej wygodny do układania niż konkurencja.
      > Ma za to rewelacyjny marketing i dla tego jest postrzegany jako ten z wyższej p
      > ółki :)

no właśnie dlatego należy pamiętać: marketing to nie wszystko
    • Gość: Lindt IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.12.11, 20:17
      Coś w tym chyba jest....
    • rzekiprzeplynelem 22.12.11, 10:12
      jest robiona z kamienia (w uproszczeniu) wiec jest to skladnik jak najbardziej naturalny tylko isover bodajże robi welne ze szkla reszta producentów robi welne skalna
    • Gość: Adam Sztabach IP: *.dynamic.chello.pl 28.12.11, 19:37
      Panie rzekiprzeplynelem muszę wyjaśnić, że raczej każda firma produkuje zarówno wełnę szklaną lub kamienną. Na pewno w ofercie ma takie rodzaje Knauf Insulation jak i również produkt wykonany w technologii ECOSE, który jest o wiele przyjemniejszy w montażu i odczuwalnie mniej pylący.

Adam Sztabach
      eRzecznik firmy Knauf Insulation
    • eatingglass 22.12.11, 23:21
      Większych bzdetów dawno nie słyszałem. Wełnę mineralną ma tylko Rokłul. Pozostali mają szklaną. Kup sobie tylko jakąś z lepszym współczynnikiem i tyle. Mity na temat szkodliwości wełny są już dawno obalone.

www.anal-stecker.de, www.sm-toys.co.uk
    • anastazzjaa 23.12.11, 08:30
      eatingglass napisał:

> Większych bzdetów dawno nie słyszałem. Wełnę mineralną ma tylko Rokłul. Pozosta
      > li mają szklaną. Kup sobie tylko jakąś z lepszym współczynnikiem i tyle. Mity n
      > a temat szkodliwości wełny są już dawno obalone.
      >
      > oys.co.uk]www.sm-toys.co.uk[/url]
      a wełna szklana nie już już wełną mineralną? Skoro tak to czemu inni producenci tak podpisuję wełnę szklaną?
      www.knaufinsulation.pl/pl/oferta-0
    • buderus-serwis 23.12.11, 11:03
      Bo jest albo wata szklana, albo skalna. Obie są mineralne :)
    • 1_monterro 23.12.11, 11:45
      podaję linki bo niektórzy maja problem z rozróżnieniem wełny, choć i tak wszystkie są mineralne.
      pl.wikipedia.org/wiki/We%C5%82na_mineralna
      pl.wikipedia.org/wiki/We%C5%82na_szklana
      Wełna szklana otrzymywana jest w wyniku topienia w temperaturze 1000°C piasku kwarcowego, stłuczki szklanej z dodatkiem skał takich jak: gabro, dolomit lub wapień.
    • anastazzjaa 26.12.11, 10:13
      No właśnie - wszystkie są mineralne - i o to mi chodziło :)
    • janu5 29.12.11, 14:03
      kruszac się uwalnia mikroskopijne ułamki działające dokladnie tak samo naa organizm jak pył azbestowy, może trochę mniej jest tych cząstek. To ,że nie zrobiono jeszcze histerii jak z azbestem to kwestia czasu. Azbest zamurowany jest niegroźny i welna także. Jka się pyli to niestety jest szkodliwy
    • Gość: Maku IP: *.centertel.pl 02.02.12, 12:58
      Wełna nie jest niebezpieczna dla człowieka, inaczej nikt by jej nie stosował. Pyli się trochę przy układaniu, ale nie ma to wpływu na późniejsze użytkowanie. Co więcej jest bezpieczniejsza niż styropian, bo nie pali się jak szalona. Mniej pyląca niż Rockwoll jest Ursa, ale o takich cudach zupełnie nie pylących to ja nie słyszałem.
    • katarzyna.s.ki 08.02.12, 21:21
      janu5 napisał:

> kruszac się uwalnia mikroskopijne ułamki działające dokladnie tak samo naa orga
      > nizm jak pył azbestowy, może trochę mniej jest tych cząstek.

Autorowi wypowiedzi chodzi zapewne o wełnę mineralną szklaną. W ECOSE Technology - procesie produkcyjnym wełny mineralnej firmy Knauf Insulation zastosowano nowoczesną technologię łączenia włókien wełny (a więc tych "mikroskopijnych ułamków" jak nazywa to Autor wypowiedzi), która tworzy jeszcze silniejsze wiązania - co skutkuje wyjątkowo mniejszym pyleniem niż podczas montażu tradycyjnej wełny. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, że montaż ocieplenia z wełny mineralnej należy przeprowadzać w odpowiednim stroju ochronnym - rękawicach, okularach, maseczce.

--
      Służę pomocą
      e-Rzecznik Knauf Insulation
    • katarzyna.s.ki 08.02.12, 21:06
      Gość portalu: maurycy napisał(a):
      czy to prawda, że wełna mineralna posiada niebezpieczne formaldehydy i czy mogą one pojawić się wewnątrz pomieszczeń, i czy to niebezpieczne dla zdrowia

Na materiały budowlane zawierające w swoim składzie formaldehyd zaczęto w ostatnich czasach zwracać coraz większą uwagę. W licznych testach laboratoryjnych - nie stwierdzono jednak - aby tradycyjna wełna mineralna, w której wykorzystuje się formaldehyd do produkcji spoiwa łączącego włókna wełny, stanowiła jakiekolwiek zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi mieszkających w ocieplanym budynku. To samo tyczy się osób, które montują wełnę mineralną.
      ECOSE Technology (technologia stosowana w produkcji wełny mineralnej szklanej przez firmę Knauf Insulation) usunęła jednak formaldehyd z całego łańcucha produkcji i dostaw, co ma służyć zwiększeniu zaufania do stosowania wełny mineralnej jako termoizolacji. Usunięcie formaldehydu oznacza także brak emisji tego związku do środowiska zewnętrznego oraz do środowiska wewnętrznego w fabrykach - co w znaczący sposób podnosi komfort pracy zatrudnionych tam ludzi.

--
      Służę pomocą
    • Gość: papa IP: *.adsl.inetia.pl 09.02.12, 14:02
      Panie Rzeczniku jak to jest z tym formaldehydem, bo już głupieje, znalazłem w wikipedi że to silnie trująca substancja, to jak to jest jest trująca a nie szkodzi, nie rozumiem, pan chwali produkt że nie ma formaldehydu a potem mówi że to nie ma żadnego znaczenia czy go zawiera czy nie. Jak to jest?
    • katarzyna.s.ki 09.02.12, 15:27
      Właśnie dzięki takim opiniom i poruszanym tematom, jaki Pan poruszył, firma Knauf Insulation może poprawiać jakość swych produktów do termoizolacji. Bardzo dziękuję za ten głos w dyskusji.

Jak już pisałam we wcześniejszej wypowiedzi - stosowany formaldehyd w produkcji tradycyjnej wełny mineralnej nie zagraża w żaden sposób ludziom, którzy montują ocieplenie oraz osobom, czy zwierzętom mieszkającym w ocieplonym domu. Dzieje się tak dlatego, gdyż gotowa wełna mineralna jest znikomym źródłem tego związku w budynkach. Ponieważ jednak firma Knauf Insulation dąży do rozszerzenia swoich działań w zakresie zrównoważonego rozwoju, postanowiono, dla zwiększenia zaufania do produktów termoizolacyjnych z wełny mineralnej szklanej, wyeliminować kompletnie związki formaldehydowe z procesu produkcji spoiwa łączącego włókna wełny.

Produkt firmy Knauf Insulation w ECOSE Technology w gotowej formie, a więc wełna mineralna stojąca na półkach w hurtowniach budowlanych, nie emituje do środowiska zewnętrznego żadnych związków formaldehydowych, ani też nie reaguje w żaden sposób z powietrzem (co jest potwierdzone cenionym w branży wyróżnieniem Eurofins - gold)
      --
      Służę pomocą
    • Gość: papa IP: *.dynamic.chello.pl 09.02.12, 20:01
      Szanowna pani powtarza pani formułkę, a nie odpowiada na zadane pytanie, proszę tylko prostą, konkretną odpowiedz. Wikipedia podaje, że formaldehyd to bardzo niebezpieczna substancja: pl.wikipedia.org/wiki/Aldehyd_mr%C3%B3wkowy
      Cieszę się bardzo, że Kanuf wprowadził eko wełnę, która nie posiada ww. substancji, ale co w takim razie z tymi tradycyjnymi wełnami, czy są ok? jeśli emitują formaldehyd, a jest on niebezpieczny to na logikę wychodzi , że mogą być niebezpieczne.
      Z pani wypowiedzi wyhodzi jakiś niespójny logicznie karambuł. Wasza wełna ekologiczna nie emituje formaldehydu natomiast zwykła wełna emituje, ale fakt ten nie ma żadnego wpływu na ludzi.
      Jeśli tak jest to po co pani o tym mówi? Ja nie ogarniam tego,może ktoś z internautów pomoże??????
    • katarzyna.s.ki 10.02.12, 20:21
      Szanowny Panie proszę pozwolić, że odniosę się do poszczególnych fragmentów Pana wypowiedzi, tak aby udzielić Panu satysfakcjonującej i wyczerpującej odpowiedzi na Pana wątpliwości.

Gość portalu: papa napisał(a):

> Cieszę się bardzo, że Kanuf wprowadził eko wełnę, która nie posiada ww. substan
      > cji, ale co w takim razie z tymi tradycyjnymi wełnami, czy są ok? jeśli emitują
      > formaldehyd, a jest on niebezpieczny to na logikę wychodzi , że mogą być nieb
      > ezpieczne.

Szanowny Panie, stosowanie / wykorzystywanie formaldehydu lub innych niebezpiecznych substancji w odpowiedni sposób - nie jest zagrożeniem dla organizmów żywych. Podam Panu przykład rtęci. Pierwiastek ten jest ogromnie trujący i niebezpieczny dla ludzi i zwierząt - ale tylko gdy jest niewłaściwie użyty!!! Jest on jednak z powodzeniem wykorzystywany w termometrach.

Kolejny fragment Pana wypowiedzi, do którego chciałam się odnieść:

> Z pani wypowiedzi wyhodzi jakiś niespójny logicznie karambuł. Wasza wełna ekol
      > ogiczna nie emituje formaldehydu natomiast zwykła wełna emituje, ale fakt ten n
      > ie ma żadnego wpływu na ludzi.
      > Jeśli tak jest to po co pani o tym mówi?

Nie rozumiem, w którym miejscu moja wypowiedź jest niespójna! Pozwoli Pan, że znów posłużę się przykładem rtęci i wykorzystaniem jej w termometrach. Parlament Europejski z uwagi na trujące właściwości rtęci zaleca wycofanie wykorzystania tego pierwiastka w celach medycznych w termometrach cieczowych (podobna sytuacja jak z formaldehydem wykorzystywanym w tradycyjnej wełnie mineralnej). To, że wykorzystuje się powszechnie niektóre niebezpieczne substancje w śladowych ilościach lub we właściwy sposób - nie stwarza to zagrożenia dla ludzi podczas właściwego użytkowania produktu (termometru, czy wełny mineralnej). Ponieważ jednak wielu ludzi - jak Pan np. - obawia się kontaktu z trującymi substancjami, firma Knauf Insulation postawiła sobie za cel wzmocnienie zaufania do użytkowania wełny mineralnej poprzez wycofanie z cyklu produkcyjnego formaldehydu.

Jeśli ma Pan jeszcze jakieś wątpliwości, poproszę o konkretne pytania. Postaram się w pełni wyjaśnić dalsze ewentualne niejasności.

--
      Służę pomocą
    • swmichal 06.03.16, 18:22
      Mamy jedzenie z chemią produkty do budowy domów z truciznami. Jak ktoś coś wymyślił a nie da się tego tanio zrobić bez użycia jakiejś trucizny to ustala się na to normę i wszystko jest cacy. To że Napoleona truli po trochu a jego organizm się do tego przyzwyczaił to nie znaczy że mamy taki proceder akceptować w swoim życiu. Jak dla mnie jeśli raz coś pozwolimy sobie wcisnąć to z roku na rok, pokolenia na pokolenie będzie gorzej. Formaldehyd jest też w płytach OSB ale zamykam się bo przecież zgodnie z normą. Tylko dlaczego jest też norma na ilość otwartej powierzchni płyt OSB w pomieszczeniu ? Może dlatego że jednak emitują ten związek i kiedy jest ich za dużo to stężenie może przekroczyć dopuszczalne normy. To niech sobie producent i ten co ustalał normę sam w nich mieszka. Swoją drogą jak łatwo zamydlić nam oczy. Nie stosujemy formaldehydu i już od teraz jest dobrze. Poraża mnie fakt że nikt nigdy nie ciągnie tematu dalej i nie zapyta - A co teraz stosujecie zamiast tego związku? I to moim zdaniem jest istota sprawy. Nie potrafię w sieci znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie. Jakiego lepiszcza używa się teraz. Z czego to jest produkowane podczas całego procesu produkcyjnego. Bo to że jakiś rozpuszczalnik jest rzekomo w 100% odparowywany podczas produkcji mnie nie przekonuje. Może ktoś trafił na te informacje. Będę wdzięczny.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka