Forum Dom Dom
ZMIEÑ
    Dodaj do ulubionych

Jaki kominek. DGP czy warto?

IP: *.dynamic.chello.pl 04.03.12, 09:10
    Interesują mnie Wasze opinie o kominku z dgp.
    Osobiście zastanawiam się na d takim rozwiązaniem w budowanym domu. Jako główne źródło ciepła przewidziane jest ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne grzejniki w pomieszczeniach z drewnianą podłogą. Kominek miałby dwa zadania. Pierwsze – ozdobne, drugie w razie ciężkich mrozów miałby wspomagać podstawowe ogrzewanie poprzez system dgp. Co myślicie o takim pomyśle?
    Na temat samego dgp słyszałem wiele opinii. Wg niektórych to świetne rozwiązanie, a inni twierdzą, że jest mocno przereklamowane. Do tego dochodzi zabrudzenie ścian przy wylotach ciepłego powietrza.

I kwestia ostatnia. Jaki skald kominkowy wybrać?
    Dom będzie miał ok. 150 m. powierzchni użytkowej, dom parterowy.
    Wstępnie myślałem o kominku Oliwia 18 kW z firmy kratki.pl, ale na różnych forach znalazłem wiele negatywnych opinii o produktach tej firmy.
    Jeśli nie kratki to, co możecie polecić?

Pozdrawiam
    Edytor zaawansowany
    • Gość: jadwiga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.03.12, 15:05
      Miałam parterowy dom, ok. 100m, ogrzewany kominkiem z dystrybucją gorącego powietrza. Oprócz tego nastawione na min. ogrzewanie elektryczne, podczas naszej nieobecność /nie mieszkalismy tam na stałe/. I moja opinia: przy paleniu okazjonalnym, dla frajdy niejako, OK. Jednak teraz, w domu całorocznym mam kominek tylko do celów nastrojowo-ozdobnych, bez żadnych rozprowadzeń. Ściany przy wylotach powietrza były brudne /próby umycia skończyły się rozmazaniem brudu/, ciągłe wynoszenie popiołu, przynoszenie drewna. Ok. 5-6 rano trzeba było dorzucać do kominka, żeby nie wygasł. Ale najgorsze dla mnie bylo uczucie zatkanego nosa rano, jakieś takie "zakurzenie". Źle mi sie spało zimą w tamtym domu. Nie mówię, że jest to rozwiązanie złe, jednak to zależy na jakie kompromisy jesteśmy gotowi pójść.
    • Gość: jadwiga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.03.12, 15:11
      Jeszcze w kwestii wkładu: nie pamietam marki, ale zwróć uwagę, aby szufelkę na popiół mozna było wysuwać nawet wtedy, gdy w kominku jest drewno. Taki miałam kiedys /chyba Jotul/. Teraz nieopatrznie kupiłam inny i żeby wynieść popiół muszę czekać az wszystko wygaście, bo dostęp do szufelki jest poprzez komorę spalania. Strasznie to upierdliwe.
    • 04.03.12, 20:31
      Mam kominek z płoszczem wodnym i powiem szczerze jest w domu brudno. Lepiej zainwestować w lepszy piec niż jakikolwiek kominek.
    • Gość: abc IP: *.204.16.81.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 06.03.12, 19:55
      z płaszczem wodnym. mam pastelowe kolory i czystą ścianę nad kominkiem
      faktem że drewno trochę syfi w saloonie ale widok jest świetny. Są rózne kominki, mam wpięty w ogrzewanie i jak trzyma to gaz się nie uruchamia. kosztował 8 000 5 lat temu
    • Gość: Beta IP: *.adsl.inetia.pl 07.03.12, 09:20
      Przy prawidłowo wybudowanym kominku nie ma prawa się brudzić przy kratkach, no, może minimalnie. Tę odrobinę łatwo jest zmyć. Ale przecież co kilka lat i tak trzeba odnowić mieszkanie. Z popiołem nie ma takiego znów problemu, bo usunięcie go 3-4 razy w sezonie to nie jest doprawdy uciążliwe.
      U nas kominek budowali prawdziwi fachowcy, namiaru nie podam, bo to ładnych kilka lat temu było. Na każdym etapie budowy następowało czyszczenie odkurzaczem, przemycie ścierką. W ogóle przyjemnie było patrzeć, jak porządnie robota była zorganizowana, z naciskiem na schludność i czystość robót. Dlatego przy kratkach mamy czysto.
      Jeśli jednak robotnicy zostawiają pod obudową resztki zapraw, kurz itp, to potem się mści.
    • Gość: marcel IP: *.dynamic.chello.pl 07.03.12, 12:53
      A jakieś konkretne wkłady lub firmy produkujące wkłady możecie polecic
    • Gość: greg IP: *.home.aster.pl 02.07.12, 01:13
      ja mogę polecić Makroterm - bardzo solidna, znana w branży marka
    • Gość: wojo IP: *.adsl.inetia.pl 18.12.12, 19:12
      Mam DGP od 5 lat (turbina DARCO, filtr, bypass, sterownik obrotów i temperatury) ale używałem może kilka razy przez 1,5 h. Przewody są rozprowadzone na poddaszu i to jest największa wada, bo gdy turbina nie działa, to przez nawiewy wchodzi zimne powietrze, a gdy działa to pod sufitem jest gorące powietrze a niżej jest zimno. Ponadto nawiewy gdy nie działają to zaburzają prace wentylacji. W efekcie sprzedaję turbinę, gdyż rozwiązanie to ma rację bytu wyłącznie gdy nawiewy są zaraz nad podłogą i są rozprowadzone wewnątrz budynku, a nie na poddaszu. Spece od kominków o tym nie mówią, bo stracą kasę, albo o tym nie wiedzą (bo tacy spece).
    • Gość: tomek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.08.13, 17:59
      mam to samo na poddaszu cały system jeszcze nawet dociepliłem i wieje zimne jak kominek nie pracuje bo te rury spiro mają małe dziurki i przez nie zasysane jest zimno z poddasza owinę jeszcze folią i zobaczę pozdrawiam
    • 11.04.13, 13:26
      Polecam zainteresować się temat kominków z płaszczem wodnym. Mam coś takiego u siebie i jestem bardzo zadowolony. Dzięki indywidualnemu projektowi od firmy Waligóra spełnia on dwie funkcje - dekoracyjna i grzewczą. Osobiście początkowo byłem negatywnie nastawiony do tego typu kominków, ale poczytałem i faktycznie to ma realne przełożenie na funkcjonowanie domu.
    • Gość: zawiedziona IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 17.10.13, 21:10
      A ja właśnie spędzam ostatni sezon grzewczy z kominkiem z płaszczem wodnym i wiosną - po 7 latach - wymieniam go na kominek z grawitacyjną dgp. Kominek z płaszczem to nic innego jak kocioł c.o., któremu zamontowano drzwiczki z szybą i nazwano kominkiem. Przyłączam się do tych co twierdzą, że z salonu robi się kotłownia. Ma on oczywiście tą zaletę, że ogrzewa równomiernie cały dom, bo jako wpięty w instalację c.o. za pomocą pomp rozprowadza ciepło na wszystkie kaloryfery, ale moim skromnym zdaniem wady przeważają nad tą zaletą. Tak więc decyzja podjęta, niech się dzieje ...
    • Gość: Abnes IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.14, 14:33
      Jeżeli chodzi ogólnie o kominki to jak mniemam, dwa aspekty są dla ciebie ważne czyli cena jak i jakość produktu. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo dobre produkty oferuje firma archonhome, których strone można sprawdzić w internecie. Jak na relatywnie niską cenę, produkty są bardzo dobre.
    • Gość: Webnes IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.14, 09:48
      Jeżeli chodzi o dobre kominki, to polecam wam osobiście te oferowane przez archonhome. Mają naprawdę dobre produkty.
    • Gość: Henio66 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.14, 10:27
      Mi przy wyborze kominka z DGP pomógł ten: link.
      Zastanawiam się tylko czy wkład kratki do dobry wybór do kominka z dgp. Szukał bym raczej wkładów stalowo-szamotowych a nie żeliwnych.
    • 01.04.15, 10:50
      Wszystkim którzy szukają wkładów stalowo- szamotowych polecam kominki Byrski, może nie są najtańsze, ale w tym przypadku warto zapłacić za jakość.
    • 12.04.15, 09:01
      teraz i ja mam problem, mam dom, nówka 160 m kw i zastanawiam się nad kominkiem z dgp, ogrzewanie trzech pokoi, garderoby i przedpokoju czyli górę.przy 40 m rur, jedna pompa, wkladem ze 3500 przy KW 14 oraz obudowa czyli kominek w komplecie fachman zaśpiewał mi 7 tys za samą robociznę.czy to jest cena akurat? materialy w granicach 10 tys.robota na cos 2 tygodnie
    • Gość: junior IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.05.14, 13:12
      Ja osobiście odradzam, mam dom w parterze 160 m2 , kominek z rozprowadzeniem ( dodatkowo z wymuszonym nawiewem ) Jotul Panorama, aby zimą przy -10 st. mieć w pokojach 21 st. muszę cały dzień palić mocno w kominku bardzo suchym drewnem, a przy oknie kominka mam 27 st. Paląc w normalną zimę zużywam 25-28 m2 drewna, i nigdy nie miałem więcej jak 22 st. gaz z butli tylko do podgrzania wody do mycia. Do tego brudzi się podłoga, sypie kora, budzą się zimujące robaki, czarne sufity przy wylotach powietrza. Brat ma kominek z płaszczem w tym samy czasie spalił 8 m2 drewna a temperaturę miał 24-26 st. Zastanawiam się czy go nie zdemontować i założyć z płaszczem wodnym.
    • Gość: oviviel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.05.14, 12:43
      A propos kominków, mnie się strasznie podobają biokominki :) Co prawda one nie mają specjalnie funkcji grzewczej, ale są swietn jako ozdoba do domu ;) Najbardziej podobają mi się projekty na www.mbiokominki.pl ;)
    • 03.11.15, 20:37
      Jesli kominek i sa rozne pomieszcenia, to koniecznie ze wspomaganiem. Mam DGP. Kiedys go nie bylo, ale byl wyprowadzony otwor z obudowy kominka na druga strone sciany przy ktorej jest on zamontowany, konkretnie do przedpokoju. Zalozylem tam prosty wentylator metalowy ze sklepu z czescami AGD, na probe, bo turbina DGP to kilkaset pln. Krecilo sie i cieplo wychodzilo sprawnie przez kilka tygodni. Pewnego dnia okazalo sie ze mocowanie wiatrak-silnik bylo z tworzywa sztucznego. Przychodze do domu, a tu zimno... Niby kominek pali, ale zimno. Okazalo sie ze wiatrak spadl z osi, i cieplo nie wychodzi na pomieszczenia az tak szybko jak przedtem. Wtedy zobaczylem to wyraznie: bez wiatraka to jakby suszarce do wlosow nakazac nagrzac lazienke bez dzialajacego wiatraka - predzej sie spali jej spirala grzewcza niz lazienka sie nagrzeje. A z silniczkiem: nagrzewa w tri miga :-) . No i wtedy postawnowilem juz nie kupowac kolejnego silniczka, tylko dedykowane DGP, zwlaszcza ze chcialem juz zakonczyc temat wykonczenia wnetrza, czyli last minute zeby zrobic mu obudowe z plyty rygipsowej (zeby bylo cicho). Turbina jest pod sufitem w przedpokoju, obudowa 2x rygips ogniowy i welna, no i wentylacja, zeby sie to nie zagotowalo. Idealnie cicho nie jest, wrecz przeciwnie, tzn myslalem ze bedzie zupelnie cicho, a jest cos jak odkurzacz na niskich obrotach. Troche sie poprawilo jak zamontowalem regulator obrotow - w nocy jak kominek przygasa, temperatura kominka spada, i calosc sie wycisza. Czyli jak widac sa kompromisy, jednak nie wyobrazam sobie dzis ze nie ma albo kominka, albo nie dziala DGP....
    • 05.11.15, 08:35
      Cześć! Mega Ci zazdroszcze ze już jestes na etapie wybierania kominka do domu. Ja mam dom w stanie surowym zamkniętym i w miejscu, w ktorym bedzie stal kominek jest narazie dziura w kominie ;) No coz nie mam kominka jeszcze ale kupilam sobie tak na przyszlosc juz kosz wiklinowy na drewno kominkowe: www.koszyki.net.pl/p/5427,40/kosz-kominkowy-z-brzozy-i-wikliny-70x48x17-27-50-cm/ . Od czegos trzeba zaczac. A tak na marginesie. Ja wsrod znajomych, ktorzy niedawno wybudowali dom słyszałam, że masa z nich ma kominki z firmy kratki.pl i są zadowoleni.
    • 03.01.17, 00:01
      Ja mam kominek firmy MCJ z Rybnika jestem bardzo zadowolona i polecam,bardzo dobry kontakt z przedstawicielem handlowym tej firmy ,wszystko mi wyjaśnił i co najważniejsze nie wciskal na sile.Wiem ze oni robią te kominki i to nie jest made in china

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.