Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Lepszy dom parterowy czy z poddaszem?

25.09.13, 22:56
    Witam,
    na wiosnę zaczynam się budować jednak nie wiem jaki projekt wybrać, żona chce poddasze, a ja parter. Możecie podpowiedzieć, który bardziej się opłaca finansowo i funkcjonalnie?

Będę wdzięczny za podpowiedzi od posiadaczy domów! :)

--
    Zamieść darmowe ogłoszenia nieruchomości i sprzedaj, wynajmij lub zamień swoje mieszkanie!
    Edytor zaawansowany
    • nawalonych7krasnali 26.09.13, 15:52
      Pod względem finansowym to piętrowy droższy - bo stropy tanie nie są. Ale sypialnia na poddaszu to na poddaszu - poza tym jeśli nie chcesz do końca życia słuchać: "a ja chciałam poddasze...." to rozważ czy się jednak nie opłaca dopłacić :-D
      Jeśli chodzi o funkcjonalność, to ten sam metraż robicie na połowie, bo jeszcze piętro. Jeśli mała działka to piętro zaoszczędza powierzchnie.
      --
      yerba-mate.phorum.pl/index.php - wszystko o yerba mate
    • arttu.pl 26.09.13, 15:52
      Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każde rozwiązanie ma wady i zalety.

Parterowy:
      -większe fundamenty, więcej prac ziemnych
      -większy dach - konstrukcja oraz pokrycie
      -nie ma schodów, jest "bliżej" do dzieci :)
      -każdy może mieć wyjście do ogrodu ze swojej sypialni
      -pokoje zawsze prostopadłościenne wiec nawet jeśli nieduże to zazwyczaj ustawne i optycznie większe
      -zazwyczaj wymaga większej działki

Z poddaszem:
      -mniejszy rzut, mniej fundamentów, mniej robót ziemnych
      -mniejszy dach do pokrycia
      -są schody, co dodaje uroku, ale czasami dokucza
      -jest łatwiejsza możliwość strefowania domu, np przy montażu alarmu
      -chyba wrażenie większego bezpieczeństwa do osób strachliwych
      -zawsze w domu z poddaszem warto zrobić dodatkowy pokój na dol i łazienkę- bo a nuż ktoś złamie nogę...odpukać
      -albo babcia sie sprowadzi na starość
      -pokoje na górze zazwyczaj nieustawne oraz niepełnowartościowe (szczególnie w projektach gotowych)

itd, itp

--
      Małgorzata Pilc-Adamowska, arch.
    • mruwa9 26.09.13, 20:45
      kwestia gustu.
      W Polsce inwestorzy wpadaja w panike n mysl, ze ktos postronny (chociazby tesciowa ;-) moglaby niechcacy zobaczyc kawalek sypialni, dlatego wszyscy koniecznie chca umieszczac sypialnie na pietrze/poddaszu.
      Mieszkam w domu z poddaszem uzytkowym i gdybym miala budowac jeszcze raz, wybralabym bezwzglednie dom parterowy. Bieganie po schodach, co przed budowa wydaje sie wydumanym problemem, wkurza setnie. Nawet glupie taszczenie odkurzacza na gore (chyba, ze planujecie odkuracz centralny). Skutek- kupilam drugi odkurzacz, na kazda kondygnacje jeden. Latem na poddaszu jest wsciekle goraco (nawet ok. 30 st C) (dom drewniany, dobrze izolowany), wiec zeby dalo sie mieszkac, warto zainstalowac klime, a to dodatkowy koszt, a jeszcze wyzszy, gdy trzeba instalacje robic na dwoch, a nie tylko na jednej kodygnacji..
      A nawet w domu z poddaszem uzytkowym warto miec na dole co najmniej jedna sypialnie i pelnowartosciowa lazienke ( a nie tylko toalete): wypadki i choroby chodza po ludziach, a ja znam przypadkek, gdy na cito trzeba bylo sprzedawac dom i organizowac przeprowadzke, niemal z dnia na dzien, bo wlasciciel domu z powodu wypadku stracil zdolnosc korzystania ze schodow, a wszystkie sypialnie i lazienka byly na pietrze.
      Dzis wybralabym dom parterowy, schodow nie lubie, oszczedzilabym powierzchnie domu,ktora obecnie trace na komunikacje, glupi remont (tapetowanie) przedpokoju ze schodami to koszmar, zagospodarowanie i sprzatanie okolicy schodow to tez wyzwanie, w stosunku do prostych , gladkich powierzchni bez schodow.
      I nie przeszkadza mi, ze goscie moga zobaczyc moja sypialnie (zawsze mozna zamkac drzwi)- sami przeciez tez pewnie jakas maja? To przeciez zaden powod do wstydu. A nawet w domu parterowym mozna oddzielic strefe prywatna od tej oficjalnej, gdzie zaprasza sie gosci.
    • clas_sic 26.09.13, 22:41
      zgadzam się z mruwą - sama kupiłam projekt parterowego domu. W domu piętrowym z oknami dachowymi dochodzą jeszcze wiecznie brudne okna, dodatkowo zaśnieżone zimą. Ja wybrałam projekt
      galeriaprojektow.pl/ot_ar-3.htm
      który nam projektant przerobił nieco - poszerzył dom ścianę od sypialni przesuwając o 2m, przeorganizował trochę łazienki by były 2 a nie 1 łazienka i toaleta i oddzielił pomieszczenie gospodarcze od kuchni. W tym projekcie spokojnie dałoby się zorganizować jeszcze pokój na poddaszu ale świadomie z tego zrezygnowaliśmy. Sypialnie są wyraźnie od reszty domu oddzieloną strefą więc nie ma obawy, że ktoś zobaczy niepościelone łóżko. No i mąż stwierdził, że nie ma zamiaru na starość po schodach biegać, więc jedyne schody to 3 stopnie przy drzwiach wejściowych.
    • mruwa9 27.09.13, 07:49
      clas_sic napisała:

> zgadzam się z mruwą - sama kupiłam projekt parterowego domu. W domu piętrowym z
      > oknami dachowymi dochodzą jeszcze wiecznie brudne okna, dodatkowo zaśnieżone z
      > imą.

Okna dachowe, nawet w pietrowym domu, nie sa obowiazkowe...
    • Gość: kij IP: *.dynamic.chello.pl 27.09.13, 09:23
      Do tego, co napisała mruwa, dodam, że dom parterowy wygląda ładniej. Schody w domu, nawet dla zupełnie zdrowych i sprawnych ludzi są upierdliwe.
    • ekornik 16.09.15, 20:40
      My tez się zastanawialiśmy czy potrzebne nam jest poddasze, teraz gdy budowa już prawie ukończona wiemy, że byłoby zbędne. Wybraliśmy nowoczesny nietypowy projekt parterowego domu ze strony www.ortho-architekci.pl
      www.ortho-architekci.pl/projekt/13/szczegoly
      Wprowadziliśmy małe zmiany, między innymi zmieniliśmy lokalizację garażu na działce i zrezygnowalismy z podniesionego sufitu nad salonem - salon jest obniżony o 3 stopnie, przez co przestrzeń w pokoju dziennym robi piorunujące wrażenie. I widok na ogród przez ogromne przeszklenia robi swoje...
      Oprócz tych 3 stopni nie ma w domu schodów, przez co maksymalnie wykorzystana jest powierzchnia użytkowa w budynku na przestrzeń mieszkalną.

• jhbsk 27.09.13, 14:10
      Ja uważam, że lepiej inwestować w dom z poddaszem. Funkcjonalniejszy i ładniejszy.
      --
      JS
    • mruwa9 27.09.13, 16:44
      A w czym funkcjonalniejszy?serio pytam...od kiedy wspinanie sie po schodach,wnoszenie po nich mebli czy ich sprzatanie jest funkcjonalniejsze,niz w przypadku plaskich,bezprogowych powierzchni?
      Co do urody,to kwesia indywidualna.kazdy dom mozna zaprojektowac dobrze albo szpetnie.
    • nawalonych7krasnali 27.09.13, 17:17
      Większość ludzi jednak nie przestawia mebli co tydzień między piętrami, więc problem jest jakby naciągnięty. Poza tym jeśli w upały jest 30 stopni i ktoś twierdzi, że jest DOBRZE ocieplony.... hm ktoś ją przekonał tylko, że jest dobrze ocieplony i tyle. Remontów też się co miesiąc nie robi, a jeden odkurzacz na kondygnację to raczej norma i najlepsze rozwiązanie.
      Jaki z tego plus? - to, że spanie na dole ma inny komfort niż spanie na górze - chyba, że się mieszka na cichym zadupiu gdzie nie stwarza to różnicy, ale trzeba jeszcze brać pod uwagę, że można się wyspać kiedy na dole jest impreza - zza ściany mogą dochodzić różne odgłosy. Budowanie domu z myślą o niepełnosprawności? - równie dobrze po co budować, przecież zaraz umrzemy... ta sam kategoria.
      To jest kwestia gustu - nie lubisz biegać po schodach, to lubisz parter, inny lubi poddasze choć inni uważają, że to pokoje nie do wykorzystania ze względu na skośne ściany. Inny znowu to uwielbia, a meble można albo dostosować do ścian, albo szafy zrobić w "korytarzach", bo nie każdy lubi zagracone meblami pokoje.
      Ja np jestem zwolennikiem "pustych" pokoi, a szafy można zrobić w poszerzonych przedpokojach. W sypialniach minimum - tylko komoda z bielizną, szafka nocna, łóżko i toaletka. Do takiego wyposażenia to krzywe i skośne ściany niestraszne. Jedyne o czym trzeba pamiętać to dla komfortu robić w każdym pokoju WENTYLACJĘ - o czym w projektach architekci zapomnieli. Wtedy i latem jest wymiana powietrza...
      --
      yerba-mate.phorum.pl/index.php - wszystko o yerba mate
    • mruwa9 27.09.13, 23:12
      nie, mebli sie codziennie nie wnosi po dchodach. Ale majac u gory zamieszkale pokoje, trzeba po schodach codziennie sie wspinac. Na dluzsza mete (na krotsza tez)- upierdliwe. Wiele osob mieszkajacych w domach co najmniej dwukondygncjnych, opowiada, ze rano planuja, co beda z gor y potrzebowac, zeby w ciagu dnia uniknac biegania po schodach.
      owszem, spanie u gory sie rozni od spania na dole. Niestety- na niekorzysc. Latem u gory jest upiornie goraco. Mimo bardzo dobrej wentylacji.
    • kasiek76 02.10.13, 21:54
      Tak, u góry jest cieplej, ale nie upiornie gorąco. Chyba, że dom nie posiada odpowiedniej izolacji. Mieszkam od kilku lat w domu z poddaszem i nie narzekam na temperaturę na poddaszu. Ale te schody.... no cóż, wychowałam się w parterowym i do biegania po schodach musiałam się przyzwyczaić, bywa to upierdliwe.
      --
      _ _ _ ciągle nie wiem, jaką dać sygnaturkę _ _ _
    • nieznajacy_sie 03.10.13, 11:05
      W sumie to nie trzeba myśleć o niczym i potem jak przyjdzie co do czego to sobie w brodę pluć.
      Oczywiście nie każdy na starość będzie niepełnosprawny i oby był dobrze działający jak najdłużej, ale...
      Ale wypadki jednak chodzą po ludziach i co wtedy gdy złamiesz nogę? nie daj Boże 2? Jesteś ud..ny we własnym domu. Wejść na poddasze do sypialni trudno, no dobra, możesz okres "gipsowy" przesiedzieć w salonie, ale czy takiego komfortu oczekujesz w swoim domu?
      Zresztą to nieważne, to dość wydumany problem. Dużo bardziej istotne moim zdaniem jest to irytujące bieganie po schodach, ciągle w tą i z powrotem. Osobiście nie zdawałem sobie z tego sprawy - ja wychowałem się w bloku, domy rodziny były zwykle parterowe i najzwyczajniej mówiłem tym co narzekali na bieganie po schodach, że są to wydumane problemy.
      Parterówka wg znajomych budowlańców jest droższa w budowie i eksploatacji od domu z poddaszem o takiej samej powierzchni, ale moim zdaniem jest wygodniejsza.
    • Gość: ty IP: 80.50.228.* 03.10.13, 21:23
      Zadajesz pytanie typu żenić żenić się z blondynką czy z szatynką.Co nie zrobisz i tak wina będzie po stronie doradzającego.Sam musisz odpowiedzieć sobie na te zasadnicze pytania wynikające przede wszystkim z usytuowania i wielkości działki.Poza tym twój gust,wymagania co do funkcjonalności i dziesiątek innych rzeczy.To sam musisz wiedzieć.Budujesz dom prawdopodobnie na kilkadziesiąt lat zadaj sobie pytanie czy za 10-20 lat będzie ci się chciało latać po schodach.Dzisiaj takie pytanie może wydawać ci się śmieszne ale po 50-tce ?takich pytań może byc dziesiątki albo i setki .Ja mam dom piętrowy plus piwnica i to jest moim zdaniem rozwiązanie kiepskie a ilu osobom takie rozwiązanie nie przeszkadza?nie masz jednoznacznej dobrej rady.
    • ziutkamala 12.10.13, 19:50
      Finansoweo lepiej parterowy ale to dopiero na starość ;)
    • drogimex 27.04.15, 20:32
      Witam,
      większość domów w Polsce buduje się jako parterowe z poddaszem użytkowym. Rozwiązanie to ma dużo zalet, do których należy przede wszystkim zaliczyć łatwe rozdzielenie strefy dziennej (salon, kuchnia) i jednocześnie gościnnej ze strefą prywatną, nocną - pokoje sypialniane, które umieszcza się często na piętrze.
      Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak dobrze przemyśleć wysokość tzw. ścianki kolankowej, aby możliwe było funkcjonalne i wygodne umeblowanie pokoi. Zaleca się, aby ścianka miała wysokść ok 90-130cm. Konieczne jest również odpowiednie zapewnienie dostępu światła dziennego - okna zwykłe i dachowe.
      Dom parterowy nie zawsze będzie tańszy, a czasami nawet może być w tej samej cenie co dom z poddaszem, przy analogicznej powierzchni użytkowej. Wynika to z faktu, że dom piętrowy musi mieć fundamenty pod wszystkimi ścianami, natomiast w domu z poddaszem fundamentów jest znacznie mniej. Nie ma co prawda konieczności wykonania stropu, jednakże dom taki wymaga dużej powierzchni działki, co przy wysokiej cenie gruntu w danym rejonie może istotnie zwiększyć koszt budowy.
      Polecam artykuł zbudujmydom.pl/index.php?page=dom-jednorodzinny-parterowy-z-poddaszem-czy-pietrowy gdzie omówiono zagadnienia związane z wyborem danego typu domu w zależności od warunków miejscowych i naszych oczekiwań.
      Pozdrawiam,
      Tomek
    • witmarkus 12.05.15, 15:47
      Trudne pytanie, wszystko zalezy od twoich oczekiwań. Ja wybrałem dom z poddaszem (mniejsza pow. fundamentu, mała działka). Zobacz sobie ten artykuł: dom parterowy czy z poddaszem - są tam najważniejsze kryteria wyboru, moim zdaniem. A co lepsze? A masz warunki zabudowy? Ja też musiałem się tym sugerować.
    • marcinsz32 31.05.15, 23:23
      Ja jestem za domem z poddaszem. Cena zależy od rodzaju projektu - jego charakteru, wielkości domu itd. Warto przejrzeć kilka projektów. Ze swojej strony mogę polecić MG POJEKT www.mgprojekt.com.pl/. Jestem bardzo zadowolony z ich usług.
    • werka1183 18.09.15, 16:48
      mi się marzy dom z poddaszem użytkowym. Wtedy jest więcej miejsca i więcej pomieszczeń które można zagospodarować według własnych potrzeb. Wiem wiem też jest więcej pomieszczeń do sprzątania. Ale nie po to człowiek ma się przenosić z mieszkania do domku i znowu się gnieść w ciasnych pomieszczeniach. Po to buduje się dom aby mieć więcej własnej przestrzeni.
    • aga8.6 18.10.15, 19:21
      Polecam przeczytać www.orzeszkowepole.blogspot.com/2015/10/wybieramy-projekt-domu.html
      dzięki temu wpisowi podjęłam w końcu decyzję jaki dom chcę i wygrał dom z poddaszem użytkowym mimo swoich wad
    • alass91 11.05.16, 20:59
      My z mężem zdecydowaliśmy się na dom z poddaszem, ze względu na to, że zawsze marzyła nam się sypialnia z łazienką właśnie na poddaszu. Projekt wybraliśmy taki www.domywstylu.pl/projekt-domu-gozdzik.php Na stronie jest duży wybór, dlatego ciężko było wybrać ten jeden idealny. Polecam zerknąć, obejrzeć, może coś się spodoba.
    • pabloby 21.11.18, 11:30
      Ja do tej pory jedynie dałem radę zamówić projekt domu. Zdecydowałem się na dom piętrowy. Chodzi dokładnie o taki projekt pracownia-projekty.dom.pl/arp_emilian_ce.htm , przekonał mnie głównie metraż tego domu.
    • munisa_luka 11.12.18, 08:57
      Zależy co ci odpowiada bardziej, w końcu ty będziesz w nim mieszkać. Ale zdaje mi się, że poddasze może być przydatne.
    • e-kt 18.12.18, 11:00
      Z punktu widzenia energooszczędności najlepiej wybierać projekty budynków o zwartym kształcie, zbliżonym do sześcianu. Mają najkorzystniejszy stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do ogrzewanej kubatury, dzięki czemu mają mniej strat energii. Oceniając projekty pod tym względem, budynki parterowe sprawdzą się najlepiej.
    • juliadudek75 20.12.18, 12:26
      Wg mnie z poddaszem, funkcjonalne można zagospodarować tą przestrzeń na różne tematy :D
    • rysiawojtas74 23.12.18, 09:51
      Zgadzam się z przedmówczynią :)
    • tojacecylia78 26.12.18, 10:00
      no tak, ale wtedy można zrobić podpiwniczony zamiast ze strychem...
    • michas70 04.01.19, 21:47
      Osobiście wolę domy piętrowe w stylu współczesnej willi podmiejskiej www.archdesign.pl
    • dariuszsasak89 21.01.19, 22:13
      Kwestia gustu, ale poddasze to bardzo wygodne rozwiązanie, gdzie nie masz wszystkiego na jednym poziomie. Takie rozwiązanie może się potem przydać jak np. zawieszka u Was dziecko z rodziną. Kolejna sprawa będzie to droższe,ale bardziej funkcjonalne, sypialnie na gorze, na dole pokój dzienny, kuchnia kotłownia i tylko tutaj przyjmujesz gości masz święty spokój. Kolejna sprawa oszczędzisz sobie zrzędzenia żony skoro ona tego chce :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka