• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

darowizna domu

• 27.04.06, 14:47
    moj ojciec chce przepisac na mnie dom z dzialka dom pietrowy ok 150m2 ile
    wyniosa oplaty z tym zwiazane i jak to sie zalatwia krok po kroku, czy moje
    siostry moga miec cos do tego ze ojciec mi przepisuje dom jakies odstepne czy
    cos takiego czy tylko ja bede wlascicielka domu, i 3 sprawa za rok wychodze za
    maz czy moj mza bedzie mial jakies prawa do domu ?
    Edytor zaawansowany
    • Gość: agaelgam IP: 62.29.165.* 27.04.06, 15:51
      Będziesz musiała zapłacić podatek od darowizny. Jest to wartość domu
      pomniejszona o kwotę ok 9600zł (bo taką kwote możesz otrzymać od krewnego w
      pierwszej lini raz na 5 lat bez podatku.)Zapłacisz 7% podatku więc znacznie
      korzystniej byłoby, gdybyś kupiła dom. Wówczas podatek wynosi 2% (oczywiście o
      ile dochody Ci pozwalają i skarbówka nie będzie miała nic do zarzucenia).
      Najepiej idź do notariusza, uczciwie przedstaw sprawę i niech Ci coś doradzi.
      Mam świetną notariusz w Warszawie. Powiedziała mi kiedyś, że notariusz jest po
      to, żeby człowiekuwi pomóc tak, aby sam notariusz zarobił, a państwo podatku
      nie dostało :)) Wymyśli więc coś, aby dostać taksę, a Ty, żebyś zapłaciła jak
      najmniej. Jeśli nabędziesz dom po rodzicach to mąż nie będzie miał do niego
      praw. Jest to majątek, który i tak byś odziedziczyła, bo jest od dawna w waszej
      rodzinie
      • Gość: olka IP: *.acn.waw.pl 28.04.06, 12:51
        czy mogę prosić o namiary do pani notariusz?
        • Gość: agalgam IP: 62.29.165.* 28.04.06, 15:39
          oczywiście, musze tylko sprawdzic w domu a mam tam problem z neostradą (w ogóle
          telefon nie działa) najpóźniej 8 maja napiszę Ci na adres gazetowy
          • Gość: olka IP: *.acn.waw.pl 29.04.06, 22:02
            dzięki:)
            pisz na n_nadia@gazeta.pl
    • 27.04.06, 19:53
      podatku od darowizny prawdopodobnie nie zapłacisz wcale, albo bardzo mały, bo
      to ojciec daruje Ci dom, czyli osoba bardzo bliska i jesli jest to pierwsza
      darowizna od niego dla Ciebie. Ojciec może przepisać dom tylko na Ciebie, ale
      siostry mogąwnieśc sprawę i cos też im się będzie należało, ale właścicielką
      domu możesz byćtylko Ty, siostry możesz spłacić w inny sposób.
      Akt notarialny darowizny sporzadza się u notariusza, musisz być Ty i obecny
      właściciel\e nieruchomości. Koszty- sporządzenie aktu notarialnego, opłata za
      zmianę wpisu w księdze wieczystej, albo ewentualne jej załozenie, jeśli
      nieruchomosc nie posiada takowej. Tak jak pisałam wcześniej prawdopodobnie nie
      zapłacisz podatku od darowizny,albo bardzo niewiwlki.
      Jesli niruchomośc zostanie darowana Ci przed Twoim ślubem, to tylko Ty będziesz
      jej właścicielką, Twój przyszły mąż nie będzie współwłaścicielem, bo w chwili
      sporządzania umowy darowizny nie byliście w związku małżeńskim i nie jesteście
      objęci wspólnotą majątkową. Jeśli w chwili sporządzania umowy darowizny
      będziecie już w związku małzeńskim, to wtedy ojciec może darować Wam obojgu dom
      i mąż w tym przypadku będzie współwłaścicielem darowanej nieruchomości.

--
      "Mężczyźni dzielą się na dwie grupy, przystojnych i inteligentnych. Przystojni,
      to ci, którzy mi się podobają, a inteligentni, to ci, którym ja się podobam."
      • 27.04.06, 22:37
        Nie rób człowiekowi bałaganu w głowie.
        Do darowizny nikt nic nie ma.Gdyby to był zapis testamentowy,to wtedy istotne
        były reguły obowiązujące przy spadkach,a więc udziały,zachowki itp.Podarować
        można cały majątek osobisty/cały!/ i nikomu nic do tego.
        • 28.04.06, 10:05
          Andrzeju zanim coś napiszesz, przezczytaj proszę dokładnie. Chodziło mi o to,
          że ojciec moze darować jej całą niruchomosć i tylko Ona bedzie włąścicielką,
          ale siostry mogą wnieść sprawę o należną im część majatku po rodzicach.
          --
          • 28.04.06, 11:02
            Ojciec żyje a więc może swój udział we wspówłasności darować w całości,reszta
            nawet mimo nieprzeprowadzenia postępowania spadkowego należy w odpowiednich
            częściach do spadkobierców po matce/o ile jest taki układ/ i w ogóle nie może
            być przez ojca podarowana.Powinno się przeprowadzać postępowanie spadkowe
            bezpośrednio po otwarciu spadku.
            Dzieci mają prawa do majątku po zmarłym rodzicu.
            Żywy rodzic może swoją część darować w całości.Dzieci nie mają do niej za życia
            ojca żadnego prawa.
    • Gość: yoka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.04.06, 20:57
      wstrzymaj sie z przeprowadzeniem sprawy do 1 stycznia 2007 roku, wtedy wejda w
      zycie nowe przepisy podatkowe zaproponowane przez min. gilowska (jesli uchwali
      je parlament). Zgodnie z nimi darowizny i spadki w pierwszej grupie podatkowej
      (najbliższa rodzina) zostana zwolnione od podatków. Teraz za darowizne domu i
      dzialki zaplacisz nawet kilka tysiecy zł plus oplaty notarialne itd. - wszystko
      zalezy od wartosci domu i dzialki
      • 28.04.06, 10:11
        opłaty notarialne i tak będą, to kancelaria notarialna je pobiera, nie są
        bardzo wysokie i żaden nortariusz nei sporzadzi aktu notarialnego za darmo. A
        podatek od darowizny jużteraz byłby bardzo niewielki albo w ogole nie byłoby
        go, bo autorka postu jest właśnie w pierszej grupie podatkowej i jeśli byłaby
        to pierwsza darowizna od jej ojca.
        --
        • Gość: agaelgam IP: 62.29.165.* 28.04.06, 15:47
          nie chcę podwarzac Twoich infrmacji, ale w ubiegłym roku moja mama przepisywała
          na mnie nieruchomość. Była to pierwsza darowizna od niej. Notariusz obliczył
          wartość nieruchomości po możliwie niskiej cenie, tak aby Urząd skarbowy nie
          przyczepił się, odliczył od wartości kwotę zwolnioną, którą mogę dostać od
          krewnego z I linii a od reszty musiałam zapłacic podatek, więc za ten dom też
          będzie trzeba coś zapłacić, chyba, że jest tak stary, że jego wartośc wynosi ok
          10tys.
      • Gość: zuch26 IP: 80.50.169.* 28.04.06, 12:17
        a to juz weszlo ma wejsc czy dopiero w planach ?
    • 28.04.06, 11:05
      Spadek jest majątkiem osobistym,odrębnym.Możecie w każdym momencie rozszerzyć
      małżeńską wspólnotę majątkową o majątek odrębny/posiadany i przyszły/ w formie
      aktu notarialnego.
    • 11.05.06, 08:36
      • 19.05.06, 12:23
        a czy ktos sie orientuje jak to jest z ta darowizna tzn zwolnieniem w 1 linii,
        ma wejsc czy nie jak tak to kiedy jakie artykuly to okreslaja
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.