Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Jak dostać mieszkanie w TBS-ie?

IP: 62.29.248.* 12.02.03, 10:29
    No Panie Redaktorze - użył Pan stwierdzenia, że w TBSie można
    znaleźć kąt za niewygórowany czynsz. Czynsz ten wynosi 4%
    wartości odtworzeniowej a więc jest 33% wyższy niż w
    kamienicach. To już prosze nie piszcie , że w kamienicach drogo.
    Proszę też pamiętać, że TBS to mieszkania z programów
    społecznych a więc kierowane do osób które nie są krezusami.

Pozdrawiam

Obserwuj wątek
      • Gość: XXX Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: green.d* / 10.9.18.* 12.02.03, 13:44
        "...Nie możesz być zbyt bogaty...", ale także nie możesz być
        biedny!!! Jestem najemcą mieszkania w bloku, którego
        właścicielem jest TBS "Pomorska" z Łodzi. Powierzchnia lokalu
        zajmowanego przeze mnie wynosi ok. 55-60 m2, za który płacę 620
        zł czynszu, do tego muszę doliczyć koszt wody (1 m3 ciepłej wody
        wynosi ok. 14 zł, natomiast 1 m 3 wody zimnej ok. 1,80 zł),
        gdzie za 2 m-ce płacę ok. 100 zł przy 2 osobach). Nadmieniam, iż
        otrzymałam wyrównanie za ogrzewanie za okres X-XII 2002 (trzy
        miesiące) 500 zł. A gdzie jeszcze I-III 2003...? I w tym
        momencie mam do zapłaty już 1200 zł. Jak na wysokość łódzkich
        zarobków oraz ideę budowy mieszkań przez TBS, taka kwota jest
        bardzo wysoka. Okazuje się, że wynajem mieszkania w TBS wiąże
        się z szukaniem dodatkowej pracy w celu możliwości uregulowania
        opłat...

Pozdrawiam

• Gość: Piotr Miączyński Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: gnom:* / 172.20.6.* 13.02.03, 11:21
          Czy mieszkania w TBS - ie są drogie? Niektóre pewnie tak. Są jednak i takie gdzie poziom czynszu jest bardzo umiarkowany. Można tutaj odpowiedzieć ?na okrągło?: TBS - y są rózne. tańsze i droższe. Większość z nich jest jednak tańsza od wynajmowania mieszkań na wolnym rynku.
          Druga sprawa.
          Każdy kto decyduje się mieszkać w TBS musi wpierw zrobić rachunek ekonomiczny. czy go na to stać. Czy nie ma lepszych rozwiązań. Według mnie lokal w Towarzystwie jest dla przeciętnej polskiej rodziny nie zarabiajaącej kokosów jedyną szansą na własne cztery kąty.
            • kristal Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 14.02.03, 12:34
              Gość portalu: doradca napisał(a):

> Jakich własnych 4 kątów?
              > Jesteś uwiązany do mieszkania jak chłop pańszczyźniany do ziemi.
              > A i tak spłacane mieszkanie nigdy nie będzie twoje.
              > Naprawdę lepiej wziąć kredyt i kupić własne niż płacić po te 600zł nie
              wiadomo
              > za co.

Niestety zgadzam się z tym w zupełności.
              Sam nabiłe się w "butelkę" - TBS "Marki"

Najemnca (spłata kredytu)+ partycypant (wkład 30%) fundują mieszkanie dla TBS.
              TBS jest właścicielem mieszkania i dodatkowo dostaje preferencyjny kredyt z KFM.
              Super pomysł na wyciągnięcie szmalu z niezamoznych rodzin poto by sifansować
              mieszkanie dla TBS, który to TBS będąc np. sp. z o.o. nie ponisi zbytniego
              ryzyka.

O co tu chodzi?
              Że TBS po spłaceniu kredytu (25 lat) stanie się pełnym właścicielem mieszkań
              jest pewne.

Dodatkowo najmeca ma prawo mieszkać i to wszystko reszta to obowiązki.
              TBS może mu narzucić warunki jakie mu się podoba i jak najemcy nie pasuje to
              proszę bardzo można się wyprowadzić, zadnych praw z tytułu wkładu
              partycypacyjnego, za to TBS ma wszelkie prawa nie dając złamanej złotówki.
              Wszelkie środki to Partycypant, najemca + kredyt KFM.

Biorąc samemu kredyt na 25 lat masz wszystko jak nadłoni, prawo głosu i
              własności. Jak możliwy jest tak duży przekręt.
              • Gość: kiki Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: *.wbk.com.pl 14.02.03, 16:15
                Własne 4 kąty rozumiem jako przystań, swój kawałek podłogi. No bo przecież nie
                jest to własność - to chyba każdy wie. No przecież wiedziały gały co brały. To
                prawda, że teraz gdy oprocentowanie kredytów jest niższe i wzrosła zdolność
                kredytowa pracowników najemnych to o wiele łatwiej jest kupić na kredyt własne
                mieszkanie. Poza tym w planach miało być kolorowo - 10% wkładu i czynsz -
                wyszło coś innego bo państwo nie dokłada jak powinno do budownictwa w Polsce.
                Natomiast jak nie jesteś właścicielem to musisz się przystosować do tego, że
                trzeba płacić za wynajem.
            • Gość: Czarny Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: *.iitd.pan.wroc.pl 17.02.03, 13:18
              Z doświadczeń narzeczonej z TBSem: mieszkanie zostalo
              "wyproszone" po długich wędrówkach do Urzędu Gminy o
              korespondecji z Zarządem TBS. Mieszkanie okazało się
              mieszkankiem - 30,5 m2 -w których nie ma nawet czterech ścian -
              ponieważ jest trójkątne (!). Nie da się nic sensownie
              zaprojektować ani wstawić większego mebla. Po wizycie na
              budowie, kierownik tejże poinformował nas "w zaufaniu", że jak
              uzyskamy zgode Prezesa to on przestawi odpowiednio ścianki, po
              dla niego to żadna różnica czy zrobi ścianę w poprzek czy w
              ogole. prezes arogancko poinformował przez telefon, że o żadnych
              zmianach nie ma mowy, po co będzie "jak zrezygnuje ta Pani iktoś
              nie będzie chciał mieć takich ścian?" Aha - przy okazji - każą
              płacić 17,5 złotych za m2, czyli 534 złote(!). Punkąłem
              narzeczoną w piękną głowę i szukamy czegos innego. Polecam.
      • Gość: rajjar Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: *.acn.pl / 10.72.5.* 02.03.03, 23:00
        Czemu wszyscy którzy jeszcze dobrze się nie wprowadzili już myslą o wyprowdzce
        i sprzedaży mieszkania. Słysze głosy wynajem żle bo TBS jest do bani, a co
        teraz robicie pewnie w wiekszości wynajmujecie mieszkania i zastanawiacie się
        że w sumie kiepsko inwestować w czyjąś chate. Pewnie lepiej zaciągnąć kasy na
        100.000, albo i więcej i wyżynać się przez 25 lat a potem to już z
        górki....mająć 55 na karku żeby być dumny że to moja chata. Jestem zdania, że
        w tak niepewnym gruncie Deweloperskim TBS jest dobrym rozwiązaniem nie
        doskonałym ale dobrym. Nie spotkałem handlowca który nie zataił by z 10 wątków
        ukrytych przyszłych opłat jakie czekają przyszłych dumnych właścicieli
        mieszkań którzy wdepneli w niezłe bagno(nie dotyczy wszystkich). Jedno mnie
        wkurza ,że podpiując umowę do końca niewiemy co nas czeka w przyszłych
        mieszkaniach i czy masz prawnika czy też nie nie jesteś w stanie sprawdzić
        wszystkiego. Dopóki nasze prawo bedzie pozwalało na takie kombinacje i nie
        reagowało stanowczo i surowo na wszelkie machloje Deweloperkie doputy nikt z
        nas nie bedzie się czuł pewnie kupując mieszkania. Pozdrawiam.
        • kristal Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 03.03.03, 07:59
          Gość portalu: rajjar napisał(a):

> Czemu wszyscy którzy jeszcze dobrze się nie wprowadzili już myslą o
          wyprowdzce
          > i sprzedaży mieszkania. Słysze głosy wynajem żle bo TBS jest do bani, a co
          > teraz robicie pewnie w wiekszości wynajmujecie mieszkania i zastanawiacie się
          > że w sumie kiepsko inwestować w czyjąś chate. Pewnie lepiej zaciągnąć kasy na
          > 100.000, albo i więcej i wyżynać się przez 25 lat a potem to już z
          > górki....mająć 55 na karku żeby być dumny że to moja chata. Jestem zdania, że
          > w tak niepewnym gruncie Deweloperskim TBS jest dobrym rozwiązaniem nie
          > doskonałym ale dobrym.

Hmm, jeśli myślisz że mieszkając w TBSie nie spłacasz kredytu to się mylisz.
          Spałacasz go i to przez około 25 -30 lat i do tego po spłacenia nie masz nic.
          Czyli chyba jednak lepij wziąć kredyt na siebie i wiedzieć za co się płaci.
          poza tym jak mieszkanie jest Twoje to Ty decydujesz o wszystkim a
          w przypadku wynajmu musisz się nisko kłanaić żeby cokolwiek wyżebrać a jak nie
          na rączkę to proszę bardzo... wynajmiemy komuś innemu. I co nadal się
          upierasz ???
          • Gość: rajjar Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 03.03.03, 13:46
            Elastyczność w TBS również istnieje nikt Cię nie wyprosi chyba że się bedziesz
            bardzo starał.
            A sprzedaż Tbs jest barzdo prosta i znam nie jeden przypadek zbycia takiego
            mieszkania. Spłata oczywiście istnieje w każym mieszkaniu ale kwoty są przeciez
            bardzo różne, i doliczane do czynszu. W kredycie to conajmnie 700 +
            opłaty "czynszowe" + opłaty typu zuzycia czegoś tam.
            Mówie tutaj o ryzyku gdzie dla mnie większe jest przy spłacaniu kwot kredytu
            przy tak niespokojnej sytuacji polityczno-gospodarczo-walutowej.
            W Tbs ryzykuje tylko wkład 10 czy 30%-ntowy.W gotowcu mówie o mieszkaniu
            zaciągnięty kredyt typu 120000,ryzykujesz chyba więcej. W takich sytacjach
            zdania są podzielone i każdy ma troche racji. Niech każdy wybierze rozwiaznie
            dobre dla siebie.
            Ja stawiam na TBS - ryzyko kredytu na 100 000 lub więcej jest za duże dla mnie
            zresztą kto kiedyś by pomyslał że mieszkanie spółdzielcze będzie mógł wykupić?
            A ja w najbliższy 30 latach nie zamieżam dupy ruszać z Warszawy chyba że
            przeniosą Stolice do Krakowa.
            • Gość: karol Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: 212.14.44.* 31.10.03, 07:40
              Od tego roku wszedł kredyt gwarantowany przez rząd, gdzie jest
              zagwarantowane, że w okresie na jaki jest kredyt, oprocentowanie
              nie będzie większe niż tyle co podpisałeś. I gdzie tu ryzyko?
              Owszem można stracic pracę i nie mieć z czego spłacać kredytu.
              Ale spłate kredytu można wstrzymać na jakiś okres - jak się uda
              znaleść prace to zpłacasz dalej. A w TBS'ie jak stracisz pracę i
              nie będziesz płacił czynszu to zgadnij co sie stanie?
      • Gość: kaja Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.08.03, 10:43
        TBS-y są drogie. A na pewno we Wrocławiu. Mam mieszkanie w TBS-
        ie 65m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka - na to wszystko musiałam
        wpłacić 30% wartości mieszkania czyli ok.60.000,00 zł. A czynsz:
        teraz ok. 750,00 i co pół roku podwyższany o ok. 30-40 zł. Dla
        ludzi, którzy nie moga być zbyt bogaci, mają dwójkę dzieci, są
        na dorobku (nie każdy ma bogatych rodziców) i musi spłacać
        kredyt (nie mówiąc o innych opłatach) - to drogo, ale czekać na
        spółdzielcze - nie dla kogoś kto osiadł w tym mieście bo dostał
        prace, bo tu skończył studia - tylko dla rodowitych Wrocławian.
        A reszta - jak cie nie stac, to wynocha z miasta.
        • remo29 Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 28.08.03, 11:34
          Hehe, Wrocław duże miasto, to i ceny duże. Niby normalna prawidłowość. A tu
          dupa! W Tychach (mieścina trzy- cztery razy mniejsza od Wrocka) TBS 64m2= 56
          tys. partycypacji + 13 tys. kaucji. Czynsz 550 + media. W mieście, gdzie metr
          kwadratowy NOWEGO budynku o wysokim standardzie waha się w granicach 2000 zł,
          TBS liczy ponad 2600!
          W ogóle, żeby mieć te 56+13=69 tys. (potrzebne na "dzień dobry") musiałbym
          wziąć kredyt (przynajmniej połowę tej sumy). I ty dupa kolejna: kredyt
          hipoteczny w BZWBK oprocentowany jest na poziomie 5,49 a kredyt przeznaczony na
          wkład TBS 13%! Zatem co z tego, że muszę wziąć "tylko" 35 tys. kredytu, a nie
          np. 90 tys.? I tak płacę za niego ogromne odsetki, a mieszkanie nadal NIE JEST
          MOJE!
          Ktoś kto powiedział że TBSy są dla mniej zamożnych ma jakieś nietutejsze
          informacje definiujące pojęcie "zamożności". Prawo do udziału w TBS ma rodzina,
          której dochód nie przekracza 7500 tys. brutto/miesiąc. Czyli jeśli jako głowa
          rodziny zarabiałbym 7499 brutto, to mógłbym do TBSu wstąpić. Ludzie, gdybym
          zarabiał tyle, to odkupiłbym od Kulczyka tyskie browary!
        • remo29 Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 28.08.03, 11:45
          BTW: korzystając z okazji, że mam online Wrocławiankę - pytanko w temacie cen.
          Nie orintujesz się ile kosztuje 60metrowe mieszkanie w starym budownictwie (2
          pok, kuchnia, łazienka, bez c.o. - opalane węglem; I piętro, wys. mieszkania
          3,80m - całość do generalnego remontu) w okolicach zbiegu Jedności Narodowej i
          Nowowiejskiej?
          • takandrynka Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 28.08.03, 13:29
            Mieszkam od grudnia w OTBS Gdansk...za prawie 60 m place 600zl a poza okresem
            grzewczym 512...z czego jakies 60 zl to zaliuczka na poczet ogrzewania. Na
            mieszkanie, lacznie z kaucja (12 mies czynsz) wydalam ok. 45 tys. U nas czynsz
            wynosi 7,72zl/m2 plus oplaty dodatkowe....co daje kwoty wspomniane wyzej.
            Podgrzanie wody 13,20 - co chcemy obnizyc jako lokatorzy, bo mamy kotlownie
            lokalna, w bloku, gazowa. Kuchenki tylkko elektryczne. Pozdrawiam. Podobnie jak
            moj przedmowca, nie byloby mnie stac na wslasnosciowe...a to...moze tez kiedys
            bedzie moja wlasnoscia. Na razie nie zamierzam sie wyprowadzac.
            • Gość: Magic Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.08.03, 10:24
              We wrocku nie jest aż tak źle. Jest jedna firma Intakus która stosuje zasady
              wolnej amerykanki. Jest jeszcze TBS Wrocław Sp. z o.o. Wkład własny na początku
              wynosił 600zł/m2 ale po przetargu obniżyli cene do 530zł/m2 i o dziwo
              zadzwoniła Pani, że potrzebuje nr konta aby zwrócić kasę (różnicę). Który
              deweloper by tak zrobił???? Kaucja za mieszkanie to około 4300zł (48m2) no i
              czynsz w wysokości 7,95zł x m2. Niby prawa własności nie ma ale niech każdy
              sobie zada pytanie co to za własność w bloku? O własności możemy mówić w
              przypadku własnego domu i ogródka. Chyba, że ktoś myśli tylko o wynajmowaniu
              mieszkania.
                  • majka75 Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 07.10.03, 11:17
                    Witaj,
                    czy mogę Cię poprosić o troszkę informacji dot. Twojego doświadczenia z TBS?
                    Tzn. jaką partycypację wpłacasz, czy 30% wartości mieszkania?
                    Czy dlugo musisz czekać na jego otrzymanie?
                    Jaki czynsz będziesz płacić? Słyszałam, że czynsz jest dosyć wysoki?

Z góry dziękuję.
                    Iwona
                    • ioka Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 07.10.03, 13:14
                      Witam,
                      partycypacja w moim przypadku wyniosla ponad 24 tys. , mieszkanie bedzie mialo
                      36 m, tylko nie wszystko jest liczone do kosztow partycypacji (tzn bez balkomu
                      i pomieszczenia gospodarczego) , czynsz wyliczono okolo 450-500 zl (lacznie z
                      mediami) i do tego kaucja (przy odbiorze kluczy) 12-ktornosc czynszu (czynsz
                      bez mediow) to bedzie okolo 3500 zl :((
                      otrzymanie mieszkania zalezy od tego czy blok juz stoi czy dopiero jest w
                      zamierzeniach itd. ja zdecydowalam sie na to mieszkanie w chwili gdy staly
                      fundamenty wiec nie wiedzialm wlasciwie co biore ....ale dostaje sie projekt
                      mieszkania wiec mozna sobie mnije wiecej wyobrazic jak to bedzie wygladalo
                      Jesli masz pieniadze to oczywiscie lepiej kupic mieszkanie ale jesli
                      dyzponujesz jakas kwota i nie hccesz pakowac sie w kredyt na dluzszy okres
                      czasu to TBS jest dobrym rozwizaniem
                      Pozdrawiam
                    • ioka Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? 22.10.03, 11:30
                      niestety w tym przypadku nie mamy wpływu - przynajmniej takich informacji
                      udzielila mi mila pani z tbs-u , mieszkanie w chwili odbioru musi spelniac
                      jakies ich standrdy zgodnie z umowa w banku wiec mozna pozmieniac dopiero na
                      wlasny koszt - niestety
                      hmmm ja mam nadzieje ze mieszkania oddadza nam troche wczesniej nie w
                      kwietniu ...
                      a Ty tez na swistackiego bedzies mieszkala ??
                      pozdrawiam
        • Gość: Karol Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: 212.14.44.* 31.10.03, 07:51
          No to się wpakowałaś. 60tys? Ja mieszkam w Szczecinie. W tym
          roku kupiłem mieszkanie 50 m kw, oczywiście z rynku wtórnego, i
          zapłaciłem 83 tys. zł. No i co z tego że nie jest nowe. Ale jest
          moje i mogą mi naskoczyć. Bloczek ocieplony, okna PCV. Nie warto
          było troche dołożyć? Acha i czynsz jest 400 zł. Sama różnica w
          czynszu zrekompensowałaby ci ewentualny kredyt do tych
          osiemdziesięciu kilku tysięcy
      • Gość: Małgorzata Panie Piotrze - proszę o uszczegółowienie IP: *.zus.pl 10.09.03, 11:16
        Witam

Od niedawna interesuje się tematem TBS. Znalazłam w artukule
        pewną informację, która chyba nie do końca jest prawdziwa.
        Proszę o wyjasnienie czy faktycznie tak jest. Chodzi o
        oszacowanie wysokości kaucji. Pisze Pan Panie Piotrze, że : "Aby
        dostać klucze, musisz wpłacić do TBS-u: kaucję w wysokości 10
        proc. wartości mieszkania (ale nie więcej niż 12-krotność
        miesięcznego czynszu). Ten ostatni wymóg nałożyła na TBS-y
        ustawa o ochronie praw lokatorów.". Czy status indywidualny
        regionalnego TBS może zmienić ten zapis z ustawy, mianowicie
        przekroczyc 12-krotność miesięcznego czynszu ? Tyski TBS żąda
        kaucji 10%-owej i jest to dla mieszkania 50-metrowego dokładnie
        ponad 30-krotność czynszu miesięcznego (czynsz bez mediów, z
        mediamy byłobyto szacując około 16-17-krotność). Czy TBS działa
        tutaj zgodnie z prawem ?
      • Gość: Małgorzata Panie Piotrze - proszę o uszczegółowienie kwestii IP: *.zus.pl 10.09.03, 11:20
        Od niedawna interesuje się tematem TBS. Znalazłam w artukule
        pewną informację, która chyba nie do końca jest prawdziwa.
        Proszę o wyjasnienie czy faktycznie tak jest. Chodzi o
        oszacowanie wysokości kaucji. Pisze Pan Panie Piotrze, że : "Aby
        dostać klucze, musisz wpłacić do TBS-u: kaucję w wysokości 10
        proc. wartości mieszkania (ale nie więcej niż 12-krotność
        miesięcznego czynszu). Ten ostatni wymóg nałożyła na TBS-y
        ustawa o ochronie praw lokatorów.". Czy status indywidualny
        regionalnego TBS może zmienić ten zapis z ustawy, mianowicie
        przekroczyc 12-krotność miesięcznego czynszu ? Tyski TBS żąda
        kaucji 10%-owej i jest to dla mieszkania 50-metrowego dokładnie
        ponad 30-krotność czynszu miesięcznego (czynsz bez mediów, z
        mediamy byłobyto szacując około 16-17-krotność). Czy TBS działa
        tutaj zgodnie z prawem ?
      • Gość: Renee Re: Jak dostać mieszkanie w TBS-ie? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 08.12.03, 16:34
        Jestem młodą osobą,która przyjechała do stolicy za pracą.Moje
        zarobki nie są wysokie więc o wynajęciu mieszkania nie mam nawet
        co marzyć(nawet pokój to dużo).Myślałam,że TBS będą sznsą dla
        ludzi takich jak ja.Niestety...aby dostać trzeba wpłacić co
        najmniej 30% mieszkania,a to są już duże kwoty.No i dalej
        wysokość czynszu i fakt że mieszkanie nie będzie moje pomimo
        spłacanego przeze mnie kredytu.Chyba gdzieś się zmutowała po
        drodze idea TBS,nie sądzicie.Mam wrażenie,że Państwo nabija w
        butelkę bądź co bądź największą rzeszę podatników.
    Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka