Jak uniknąć podatku przy sprzedaży lub kupnie m... Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • a jeżeli sprzedaje swoje prawo do umowy z devloperem, wskazuje następce
    prawnego w zamian za tzw. odstępne i uzyskane stąd dochód przeznaczam na
    zakup większego mieszkania - można to zakwalifikować do zwolnienia.
    • Gość: księciuniu IP: *.crowley.pl 03.10.06, 13:05
      Chciałbym sie upewnić czy dobrze rozumiem - jeżeli ktoś w 2007 r. sprzeda
      mieszkanie kupione / otrzymane jeko darowizna w 2000 r., to wg. proponowanych
      zmian nie bedą go obciążać te nowe obostrzenia ?? BARDZO PROSZĘ O PILNĄ
      ODPOWIEDŹ Z góry dsziękuję
    • Gość: rrrtc IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.10.06, 21:32
      ... to znaczy, ze jesteś cwaniakiem-warszawiakiem.
      • Gość: Tomek IP: *.hsd1.ca.comcast.net 08.10.06, 06:38
        Przeciez caly ten artykul napisany jest w stylu cwaniackim.
        Najpierw zapoznaj sie z przepisami a potem poucz urzad
        skarbowy jaki podatek masz placic od nabytej nieruchomosci.
        Po prostu dzika India. Myslalem o kupnie czegokolwiek w Polsce
        ale ten artykul udowodnil ze nie warto pakowac sie w klopoty
        z polskimi urzedami bo wyraznie nadal wszystko opiera sie
        tam na znajomosciach i lapowkach, a nie na przepisach.
    • Gość: podatnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.10.06, 14:25
      to co wypisuje tutaj niedouczony dziennikarzyna
      przykład - dla czynności zawartych w formie aktu notarialnego nie składa się
      żadnych deklaracji
      ludzie nie dajcie się ogłupiać takimi artykułami i weryfikujcie te informacje
      bo one nie są wiarygodne ze względu na nieuctwo autorów
      • Gość: Tomek IP: *.hsd1.ca.comcast.net 09.10.06, 07:09
        Na czym polega oglupianie? W czym sa autorzy niedouczeni?
        Ktore informacje sa niewiarygodne? Gdzie zweryfikowac?

• Gość: piotrmajk IP: *.range81-153.btcentralplus.com 09.11.06, 01:27
          to nie sa bzdury chociaż autor mógłby się nieco wysilić.
          apropo proszę wytłuścić 5lat LICZĄC OD KOńCA ROKU kalendarzowego-znam ludzi
          którzy odczekali 5 lat i byli zadowoleni i sprzedali a pozniej rybka bo 1
          miesiaca zabraklo.
          • Gość: Miss IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.11.06, 18:49
            Musi minąć 5 pełnych lat skarbowych (= 5 pełnych, rocznych rozliczeń skarbowych
            podatnika liczonych po dacie sprzdaży).
            Urząd skarbowy dysponuje własnym kalendarzem i czas oblicza po swojemu.
            • Gość: matt IP: *.net.autocom.pl 03.01.08, 00:40
              Aż z ciekawości dopytałem sie i mam informacje z pierwszej reki od
              osoby pracującej przy spadkach w US. Pomimo, iż wszyscy deklarują,
              że nie sprzedadzą mieszkania otrzymanego w spadku przez 5 lat to
              okazuje się, że sporo osób jednak sprzedaje te mieszkania a urząd
              nie bardzo ich ściga gdyż nie ma jak.
    • Gość: Nuworysz IP: *.globalconnect.pl 15.10.06, 22:01
      Co z tymi nowymi głupimi zmianami dotyczacymi sprzedaży mieszkan?

Podobno cos ma/mialo wejsc od stycznia 2007

Nie sledzilem ostatnio zmian,a chyba złe kupiłem mieszkanie (z lokatorem), miał
      sie wyprowadzic,a teraz ani mi nie zależy na tym mieszkaniu,a on sugeruje aby
      sprzedac i sie rozliczyc

Teraz sie zastanawiam czy tak i jesli tak to czy sie spieszyc przed koncem 2006
      r. czy nie i czy jesli bede sprzedawac w 2007 r czy to bedzie tak samo 2 lata
      na nabycie nowego- mam nadzieje tym razem trafionego :-)
    • Gość: Tamara IP: *.efekt.net.pl 14.11.06, 08:44
      moja leciwa babcia sprzedała mieszkanie przed terminem zwalniającym ją od
      podatku,bo nie miała środków na jego utrzymanie.Za nadwyżkę po kupnie tańszego
      zrobiła remont,splaciła długi i pomogła finansowo córce i wnukom.Ponieważ jest
      apodyktyczna i nie słucha rad,znalazła się teraz w kłopocie,bo oprócz rachunków
      za remont nie ma kwitów na reszte kasy.Urząd Skarbowy zaczął ją ścigać o
      zapłatę podatku.Pieniędzy nie ma ,co ma robić?
      • Gość: majka 2 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.11.06, 14:35
        Skoro Babcia rozdała pieniądze dzieciom i wnukom to oni teraz sciepkę winni
        uczynić i podatek zapłacić.
        Babcia może się powoływać na ubóstwo i fakt iż zapłacenie podatku wpędzi ją w
        niedostatek. Zwolnienie w takim tybie to uznanie urzęnika skarbowego.

Czekanie /tu będę brutalna/ aż Babcia zejdzie z tego świata wraz z
        niezapłaconym podatkiem i sprawa sama się rozwiąże jest skazane na
        niepowodzenie bo podatek to dług spadkowy ...niestety . Można jeszcze przyjąć
        spadek bez długów ale trzeba się pilnować ,żeby w odpowiednim momencie takie
        oświadczenie złożyć.

Jeśli chodzi o podatki to z jakiegoś tytułu zawsze się należą ....jednym
        słowem fiskus czuwa.
    • Gość: est IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.11.06, 12:36
      Troszkę już nieaktualny ten artykuł.. szczególnie w zakresie darowizn i spadków
    • Gość: WSA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.11.06, 10:52
      Skarga na decyzje nie przysługuje do NSA tylko do Wojewódzkiego Sądu
      Administracyjnego
    • Gość: majka2 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.11.06, 14:26
      POdatek od sprzedaży nieruchomości trzeba zapłacić jak się jest właścicielem i
      się je sprzedaje przed upływem 5 lat kalendarzowych ."Sprzedaże"różnych opcji
      zakupu , cesje z umów deweloperskich nie mają tu zastosowania bo nie ma się
      własności!!!
      Mogą ew. wystąpić jakieś inne podatki może od czynności cywilno prawnych??,
      jakieś dochodowe z innych źródeł??
      Można podatku od sprzedaży nieruchomości nie płacić jeśli w ciągu 2 lat wyda
      się pieniądze/ najlepiej wszystkie /na inną nieruchomość mieszkalną, jej
      remont, adaptację, wykończenie itd. Od części nie wydannej trzeba zapłacić 10 %
      od przychodu czyli od ceny uzyskanej za sprzedaż .
      Takie uregulowanie dotyczy mieszkań nabytych do końca 2006r.
      Mieszkanie nabyte w 2007 i sprzedane będzie podlegało podatkowi dochodowemu w
      wys.19 % od dochodu czyli od różnicy między ceną zakupu i sprzedaży po
      odliczeniu kosztów np. remontu, notarialnych itd
      Są jakieś zwolnienia np. jak się jest w tym mieszkaniu zameldowanym przez 1rok
      czyli chyba mieszkać nie trzeba.??
      • Gość: lokator IP: *.chello.pl 02.12.06, 17:52
        Nie rok, a dwa lata meldunku na pobyt stały, z obowiazkiem zamieszkiwania w tym
        lokalu , co może być sprawdzane przez urząd.
        Str.3 w/w art.w GW
        • Gość: Marysia IP: 194.181.253.* 27.12.06, 14:56
          chwileczkę- nie rozumiem czegoś tutaj....
          Czy mam rozmuieć z historii o leciwej babci, że Urząd interesuje ile kosztowało
          miekasznie które kupuje się po sprzedaży tego odziedziczonego?
          1. mam mieszkanie odziedziczone po babci, od chwili otrzymania spadku nie minęlo
          jeszcze 5 lat, ale chcę je sprzedać
          2. aby uniknąć podatku (i z konieczności także) mam zamiar za pieniądze
          otrzymane ze sprzedazy kupić inne mieszkanie- mniejsze i tańsze!
          3. w Urzędzie poinformowano mnie, że nikogo nie będzie ochodziło ile zarobię na
          tej transakcji i że ta kwotą, którą "zarobię" także nie będzie objęta podatkiem!
          Ale prawdą jest, ze w Urzędach jedne rzeczy mówią a potem inne robią...więc jak
          jest naprawdę!
    • Gość: komentator IP: *.cec.eu.int 09.01.07, 15:37
      Uwaga, ustawa przewiduje iz nabyta nowa nieruchomosci za pieniadze ze sprzedazy
      poprzedniej musi znajdowac sie na Terytorium Rzeczpospolitej.....
      Przepis ten zostal ostatnio uznany za niezgodny z prawem europejskim przez
      Trybunal UE - ogranicza on swobode przemieszczania sie, w tym w celu pracy,
      obywateli Unii, i swobodnego wyboru miejsca zamieszkania- jest on
      dyskryminujacy dla kogos kto np postanawia sie osiedlic w Wielkiej Brytanii i
      chce tam kupic nowe mieszkanie.
      Orzeczenia Trybunalu Sprawiedliwosci Wspolnot Europejskich maja bezposrednie
      zastosowanie na gruncie prawa krajowego, tak wiec urzedy Skarbowe nie moga
      scigac kogos kto kupi nowa nieruchomosc poza granicami RP.
      • Gość: oliver IP: *.pools.arcor-ip.net 10.10.08, 16:21
        No to ciekawe.Ja tez sprzedalem dom przed uplywem 5 lat.Podatku w Polsce nie
        placilem, bo zlozylem oswiadczenie, ze wydam te pieniadze na inne cele
        mieszkaniowe. Kupilem dom w Niemczech.Zaplacilem tez duzy podatek. Czy urzad
        skarbowy w Polsce ma prawo wymagac "ulokowania sie" tylko na terenie Polski?
        Ksiegowi niemieccy powoluja sie na przepisy unijne- nie mozna placic tego samego
        podatku w dwoch krajach...
        Jak to jest naprawde?
      • Gość: obi IP: *.dip.t-dialin.net 11.05.09, 18:33
        Czy wie Pan może jak dotrzeć do treści tego orzeczenia Trybunału???
        To dla mnie bardzo ważne bo chciałbym właśnie uniknąć tego bezsensownego podatku po kupieniu domu w Niemczech.
    • Gość: Janusz IP: *.chello.pl 16.01.07, 01:14
      Pomimo upłynięcia już kilku miesięcy od decyzji Sejmu RP o zwolnieniu z podatków
      od spadków i darowizm na waszym portalu dalej omawiacie przepisy które odeszły
      juz do lamusa. Gdzie jak gdzie ale portale internetowe maja to do siebie, że
      łatwo je aktualizowac lub przynajmniej dopisać że to co na razie jest napisane
      nie odpowiada prawdzie w tej chwili. Portal Gazety jest w sumie niezły i szkoda
      żeby stracił reputację i wiernych internautów.
      • A ja jeszcze o czymś innym - w roku 2006 moja mama sprzedawała swoje
        mieszkanie, które zeby je mogła sprzedać musiała wykupić od spółdzielni. Za
        pieniądze kupiła razem z nami dom - coś ala bliźniak. Jest w 1/3 właścicielem
        tej nieruchomosci więc pomimo że rzeczywiscie wydała całą kwote jaką wzieła za
        mieszkanie z papierów wynika ze została jej jeszcze połowa kasy. Częśc
        oczywiście włożylismy w remont ale została niezla kwota od której
        prawdopodobnie musmy zapłacić podatek.
        I w zwiazku z tym moje pytanie - czy za mieszkanie wykupione od spółdzielni i
        sprzedane przed upływem 5 lat od wykupu trzeba płacić ten podatek ? Mieszkanie
        moja mama dostała w roku 1992 i przez cały czas spłacała kredyt zaciągnięty
        przez spółdzielnię w banku (nie pamietam jak się ten kredyt zwał ale w tamtych
        latach była to dośc popularna forma).
        • Gość: magda_555 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.07, 18:44
          A czy jak osoba sprzedaje mieszkanie w Polsce, a na stale mieszka w Wielkiej
          Brytanii - to placi podatek i gdzie ewentualnie go placi w Polsce czy w
          Wiellkiej Brytanii i jaka to kwota? W ogole czy ten podatek placi kupujacy czy
          sprzedajacy czy moze obydwoje?
      • Bardzo interesuje mnie ten temat. Podpowiedz proszę gdzie znajdę wiarygodne,
        obowiązujące przepisy. Ile trzeba zapłacić za sprzedaż nieruchomości przed
        upływem 5 lat, ile i od czego (kwoty sprzedaży, czy zysku). Nieruchomość będzie
        sprzdawana w tym roku. Bardzo proszę o pomoc. pozdrawiam.
        • Czy ktoś wie gdzie szukać pewnych informacji o przepisach. Wiele już
          dowiedziałam się czytając Wasze info. ale w pewnych kwestiach macie odmienne
          zdania. Proszę o pomoc. Dziekuję.
        • Gość: danuta IP: *.centertel.pl 18.02.07, 16:10
          dostalam mieszkanie wlasnosciowe zapisane w formie testamentu w 2003 roku .
          spadkodawca nabyl mieszkanie z bonifikata .Mam pytanie ,jezeli jestem osoba
          obca w stosunku do spadkodawcy to musze zachowac 5-cio letni okres karencji do
          dalszej odsprzedazy bez narazenia sie zadania zwrotu bonifikaty przez
          spoldzielnie? Nadmieniam, ze od smierci spadkodawcy nie minelo ustawowych 5 lat
    • Gość: Magda IP: *.szeptel.net.pl 25.01.07, 11:10
      Jesli kupilam mieszkanie 15 wrzesnia 2003 roku to kiedy minie okres
      piecioletni , zebym mogla je sprzedac bez podatku. Kupuje wlasnie drugie
      wieksze mieszkanie z mezem i niewiem kiedy sprzedac ta kawalerke zeby nie
      stracic. A przynajmniej jeszcze rok bedziemy w niej mieszkac, wiec kwestia jest
      raczej kilku miesiecy czekania. pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.
    • Gość: Michał IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.07, 15:40
      pieniądze ze sprzedaży mieszkania wydali na spłatę wcześniej zaciągniętego
      kredytu bankowego.
    • Gość: Michał IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.07, 15:41
      pieniądze ze sprzedaży mieszkania wydali na spłatę wcześniej zaciągniętego
      kredytu bankowego.

Właśnie jestem w takiej sytuacji sprzedałem mieszkanie spłaciłem kredyt a US i
      tak dowalił mi 10% podatku nachodzę się zapewne aby go nie zapłacić.
      • Można uniknąć płacenia podatku

19% podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nie
        zapłacą jednak wszyscy. Podobnie jak i w poprzednich uregulowaniach, tak i
        teraz ustawodawca przewidział sytuacje, które zwalniają podatnika z opłacenia
        tego podatku. Zgodnie z art. 22 ust. 126 zwolniony z podatku od sprzedaży
        nieruchomości lub praw majątkowych jest podatnik, który był zameldowany na
        pobyt stały w zbywanym budynku lub mieszkaniu przez okres nie krótszy 12
        miesięcy przed datą zbycia. Pamiętać jednak należy, aby z takiego zwolnienia z
        podatku skorzystać, trzeba złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w
        terminie 14 dni od daty zbycia stosowne oświadczenie o wymaganym zameldowaniu w
        danej nieruchomości. Jeżeli tego nie zrobimy, 19% podatek od dochodu trzeba
        będzie zapłacić.

Co do 14-dniowego terminu złożenia oświadczenia, mają zastosowanie przepisy
        Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na
        sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy - za ostatni dzień terminu uważa się
        następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (czyli pierwszy dzień
        roboczy następujący po dniach wolnych od pracy). A więc jeżeli 14 dzień terminu
        złożenia oświadczenia przypada w sobotę lub niedzielę, przesuwa się on na
        poniedziałek.

Nie ma obecnie już zastosowania przepis dotyczący przekazania całości przychodu
        ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat od momentu sprzedaży.

Od kiedy liczyć 12 miesięcy?

Warunki do spełnienia ulgi meldunkowej są tylko z pozoru proste. Po bliższym
        przyjrzeniu się przepisom budzą one jednak spore wątpliwości. Jedną z nich jest
        moment, od którego należy liczyć 12-miesięczny okres meldunku potrzebny do
        zwolnienia z podatku. Niejasności w tym zakresie wyjaśnił minister finansów.
        Niestety dokonał on najbardziej niekorzystnej wykładni dla podatników. Zgodnie
        ze stanowiskiem ministerstwa finansów, okres ten można liczyć dopiero od dnia
        nabycia budynku albo lokalu mieszkalnego. Oznacza to, iż nie wlicza się do
        niego wcześniejszego zameldowania podatnika pod wskazanym adresem.

Ponadto ministerstwo podkreśla, że nowe zasady opodatkowania dochodów z
        odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w artykule 10
        ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o PIT należy stosować tylko do dochodów
        uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych dopiero w 2007
        roku. Jeżeli nabycie takie nastąpiło do końca 2006 roku, przy zbyciu należy
        stosować stare zasady, czyli przychód taki należy opodatkować 10% podatkiem.

Dla kogo nowe przepisy

Nie wszyscy będą mogli również skorzystać z nowej ulgi. Dotyczy ona bowiem
        tylko nieruchomości i praw majątkowych nabytych od 2007 roku. Oznacza to, iż
        jeżeli podatnik zakupił nieruchomość w roku 2006 po czym zameldował się w niej
        na stałe, postanawia sprzedać ją w roku 2008 (okres zameldowania przekracza 12
        miesięcy) to i tak będzie musiał zapłacić 10% podatku od przychodu ze
        sprzedaży. Powodem tego jest fakt, iż nabycie nastąpiło na podstawie starych
        przepisów, przez co obowiązują one również przy sprzedaży.

W sytuacji takiej będą jednak miały również zastosowanie stare ulgi w tym
        zakresie. A więc podatnik taki może w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć
        właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, że pieniądze uzyskane
        ze sprzedaży nieruchomości w terminie dwóch lat przeznaczy na inne cele
        mieszkaniowe, przez co nie zapłaci podatku dochodowego od zbycia tej
        nieruchomości. Oczywiście, jeżeli złoży takie oświadczenie po czym z obowiązku
        przekazania tych pieniędzy na cele mieszkaniowe się nie wywiąże - będzie musiał
        zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Mieszkanie otrzymane w spadku lub darowiźnie od najbliższych wolne od podatku

Od 2007 roku istotne zmiany dotyczące nieruchomości zostały również wprowadzone
        w podatku od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 4a tej ustawy zwalnia
        się z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka,
        zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochę. Aby jednak
        zwolnienie takie uzyskać należy powiadomić właściwy urząd skarbowy o nabywanym
        w drodze spadku lub darowizny majątku na specjalnym formularzu SD-Z1 w terminie
        miesiąca od dokonania czynności. Do jego złożenia zobowiązany jest otrzymujący
        spadek lub darowiznę.

Zawiadomienia takiego nie trzeba natomiast składać w dwóch sytuacjach. Pierwsza
        z nich występuje, gdy przekazanie majątku nastąpi na podstawie aktu
        notarialnego. Druga natomiast, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 9
        637 zł. Kwota ta jest obliczana oddzielnie dla każdego z darczyńców, ale
        równocześnie dla każdego z nich wszystkie darowizny dokonane w okresie pięciu
        kolejnych lat są sumowane. Przepisy te mają zastosowania również do
        nieruchomości i praw majątkowych. Pamiętać jednak należy iż stosować je można
        tylko do umów podpisanych po 01 stycznia 2007 roku.

Podatnicy którzy otrzymają w spadku lub darowiźnie taką nieruchomość i
        postanawiają ją sprzedać powinni jednocześnie pamiętać, że muszą się w niej
        zameldować na pobyt stały nie krótszy niż 12 miesięcy, jeśli chcą uniknąć
        zapłacenia podatku dochodowego od jej zbycia. W przeciwnym razie będą oni
        musieli zapłacić 19% podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
        Dochód taki ustalą odejmując od przychodu ze sprzedaży jedynie udokumentowane
        nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, poczynione w czasie jej
        posiadania. Jeżeli natomiast przy otrzymaniu spadku lub darowizny podatnicy
        musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn - od przychodu ze zbycia odejmą
        również wysokość tego podatku.

Nie jest ważna liczba mieszkań

Nowe przepisy w zakresie ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości nic nie
        mówią o ilości posiadanych mieszkań lub budynków. Oznacza to, iż jedynym
        warunkiem koniecznym do zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży
        nieruchomości jest zameldowanie się w niej na pobyt stały przez okres co
        najmniej 12 miesięcy, przy czym podatnik może posiadać na własność bądź być
        współwłaścicielem ich większej liczby. Pamiętać jednak należy o konieczności
        złożenia stosownego oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z tego
        podatku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia
        odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego.

--
        --www.tik-tak.pl/forum/img/tickers/tickers12336.gif
        ,suwaczki.waszslub.pl/waszslub.php?d=2003062100800830
    • Gość: Robson IP: *.leed.cable.ntl.com 12.07.07, 00:04
      Witam.
      Sprzedałem mieszkanie i chciałbym przeznaczyć pieniądze na budowę, muszę płacić
      podatek do US ?
      • Gość: MetU IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 21.02.08, 14:28
        jesli mieszkanie nabyles przed 1 stycznia 2007 roku to obowiazuja Cie stare
        zasady. Jesli po 1 stycznia 2007 roku to zeby nie placic podatku wymagane jest
        zameldowanie pod tym adresem przez 12 miesiecy (niezaleznie czy czy byles
        wlascicielem tego mieszkania czy nie ale musisz w dniu sprzedazy tam byc
        zameldowany i to przez 12 miesiecy min). DOdatkowo musisz w ciagu 14 dni od
        sprzedazy powiadomic Urzad skarbowy o sprzedazy zeby nie placic podatku.

pozdr.

dodatkowo zeby potwierdzic zameldowania 12 miesiecy - ze ono zwalnia z
        nieplacenia podatku Ministerstwo Finansow wydalo wczoraj tj 20 lutego
        interpretacje przepisu dot. tego zwolnienia

Ulga meldunkowa przysługuje osobie jeśli była zameldowana w mieszkaniu 12
        miesięcy. Okresu tego nie liczy się od chwili nabycia mieszkania tylko od
        zameldowania na tym mieszkaniu więc po spełnieniu warunku - poinformowaniu US o
        sprzedaży mieszkania w ciągu 14 dni od sprzedaży, można skorzystać z ulgi i nie
        płacić podatku od sprzedaży mieszkania!!!

patrz:mf.gov.pl/dokument.php?const=4&dzial=609&id=114665&typ=news&PortalMF=fc0dc2a5756cd78ecc22d
    • Chce sprzedać mieszkanie które nabyłem w drodze spadku. Obowiązująca
      od 2007 ustawa dot. podatków nakłada obowiązek 19 % podatku od
      dochodu ze sprzedazy mieszkania jednak robi odstępstwo w przypadku
      gdy nabyte mieszkanie było później niż 5 lat pełnych przed zbyciem
      wtedy podatek 0%. Jednocześnie ustawa nie okresla co rozumie sie
      poprzez nabycie czy wyrok prawomocyny sądu (tak jak naliczamy
      podatek od spadku -gdy spadkobiorca nie jest zwolniony) czy chwilę
      śmierci spadkobiercy (Kodeks Cywilny). W moim przypadku to barzdzo
      istotne bo od chwili zgłoszenia do sądu do uzyskania prawomocnego
      wyroku mineło 8 lat a wyrok zapadł w styczniu 2007. Może ktoś Wie
      czy będę musiał zapłacić podatek jeśli sprzedam mieszkanie jeszcze w
      tym roku.
    • jak wygląda sprawa w przypadku sprzedaży mieszkania zakupionego w
      2006 roku . za otrzymane pieniądze mam zamiar spłacić kredyt
      mieszkaniowy dot tego właśnie mieszkania a za pozostałą kwotę mam
      zamiar kupić mniejsze mieszkanie. co z ewentualnym podatkiem do
      urzędu skarbowego ratunku !! urząd za odpowiedż na trzy pytania chce
      225,- zł
      • Gość: radca IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.02.08, 15:19
        obowiazuje sie stara ustawa (przed 1 stycznia 2007 roku)
        a co do odplatnej odpowiedzi na 3 pytania z US to cos krecisz bo za wydanie
        interpretacji praca nikt Cie nic nie kasuje
        chyba ze chcesz porady doradcy podatkowego

sprawdz ustawe stara o podatku doch.
    • Jeżeli kogoś interesuje -=- można zajrzeć i poczytać.
      Kto nie jest leniwy ten nie straci czasu a zyska wiedzę.
      gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3887025.html
      kobieta.gazeta.pl/poradnik-domowy/1,48636,4752739.html
      gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4794948.html
      Ten ostatni przypadkowo wpadł mi w ręce.
      --
      Kościół katolicki najważniejszym artykułem pierwszej potrzeby
      w Polsce.Zapewnia dostatnie życie oszustom .
    • sprzedać i kupić następną nieruchomośc.
    • Gość: d IP: *.szpital-bielany.torun.pl 06.04.09, 13:22
      Sprzedałam mieszkanie rok temu, czy jeśli teraz zakupię inne mieszkanie nie
      zapłacę podatku?
      Słyszałam, że jeśli w okresie dwóch lat od sprzedaży zakupi się inne to się nie
      płaci podatku.
      Czy to prawda?
    • Gość: dodo IP: 77.223.225.* 06.08.09, 20:23
      mieszkanie sprzedalam w styczniu 2008 ale umowe kupna domu mialam juz w
      listopadzie 2007, zlozylam u urzedzie wniosek o wydanie na cele mieszkaniowe w
      ciagu 2 lat.Chcę tu uwzględnic raty kredytu na dom i wydatki na wykończenie
      domu podłogi, sprzet elektryczny i inny do tego kupionego domu.Czy mam rację,
      ze urząd skarbowy to uwzględni ?
    • Gość: Marecki IP: *.chello.pl 19.08.10, 17:22
      Witam! Kupiłem mieszkanie nie cały rok temu, nie jestem tez tam zameldowany i chce je sprzedać i kupić mniejsze mieszkanie. To mniejsze mieszkanie będzie mnie oczywiście kosztować mniej. Resztę pieniędzy z sprzedanego mieszkania chciałem przeznaczyć na remont nowego mieszkania. Czy będę musiał płacić podatek 19%?

Z góry dziękuje za odp.
    • Gość: anita IP: *.centertel.pl 09.09.10, 21:01
      mam na wlasnosć kilka dzialek budowlanych chciałbym sprzedać3 lub 4 ale obawiam się że zapłacę podatek us. proszę o odpowiedz czy moje obawy są słuszne
      • Gość: Marta IP: *.dynamic.chello.pl 19.09.11, 16:01
        Czy nadal płacę podatek jeśli sprzedam mieszkanie i nie całą sumę przeznaczę na kupno. To znaczy np: sprzedam za 460000 a kupie za 390000 doatkowo 20000 przeznaczę na doposażenie to czy od tej sumy też płacę podatek która mi pozostała.
    • Gość: christophe123 IP: *.w90-4.abo.wanadoo.fr 12.10.11, 22:07
      najnowsza ustawa podatku od sprzedazy nieruchomosci umozliwia przeznaczenie srodkow w okresie dwoch lat do konca roku kalendarzowego , dlaczego ustawodawca tak postapil ? kto go do tego zmusil ? zaplacilem podatek od sprzedazy nieruchomosci zakupionej w 2004 roku nieruchomosc ta sprzedalem w 2007 roku srodki wydalem na zakup nowej nieruchosci w 2009 roku od daty sprzedazy do daty kupna minelo 25 miesiecy i 15 dni podatek musialem zaplacic , jestem swiecie przekonany ze przepis ten jest niezgodny dlatego w nowej ustawie zostal zmieniony

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.