Opłaty za zakup domu Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam,

Jak sie ksztaltuje wysokosc wszystkich oplat przy zakupie domu o wartosci
    calkowitej ok 400 tys zl. Chcialabym poznac CALY koszt - od oplaty skarbowej
    za zakup, przez notariusza i wypisy, do wpisow w ksiedze wieczystej. Nabywca
    nie posiada zadnej innej nieruchomosci. Wszelkie oplaty zwiazane z zakupem
    pozostalyby po jego stronie. Czy istnieja jakies mozliwosci zminimalizowania
    oplat (darowizna, spadek etc). Osoba kupujaca nie jest spokrewniona z osoba
    sprzedajaca?.

Jaki jest orientacyjny koszt opinii rzeczoznawcy (Wroclaw), ktory oszacowalby
    wartosc nieruchomosci (na potrzeby ew. zainteresowania ze strony Urzedu
    Skarbowego).

Bede wdzieczna za wszelkie informacje na dany temat. Moze ktos zna adresy
    internetowe stron z poradami prawnymi?
    Pozdrawiam
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.03, 21:37
      Witam Cię Alicjo, postaram się policzyć wszystkie opłaty od umowy sprzedaży,
      czyli częściowo odpowiedzieć na Twoje pytanka, a może i jeszcze coś wyjaśnić.

> Jak sie ksztaltuje wysokosc wszystkich oplat przy zakupie domu o wartosci
      > calkowitej ok 400 tys zl. Chcialabym poznac CALY koszt - od oplaty skarbowej
      > za zakup, przez notariusza i wypisy, do wpisow w ksiedze wieczystej.

Przy kwocie 400.000,-zł opłaty wyglądałyby tak (zakładam, że ten dom jest na
      statusie nieruchomości a nie spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego -
      jeśli założenie moje jest złe to proszę Cię o sprostowanie):
      - podatek od czynności cywilnoprawnej (on zastąpił opłatę skarbową) 2% tj.
      8.000,-zł
      - taksa notarialna: 2.800,-zł + VAT 22% tj. 616,-zł
      - wniosek do sądu wieczystoksięgowego (stała opłata) 150,-zł + VAT 22%
      tj. 33,-zł
      - opłata sądowa od wpisu prawa własności do księgi wieczystej; 4.320,-zł
      - wypisy: jedna strona 7,32,-zł z VAT-em, ale myślę, że trzeba być
      przygotowanym na ok. 160 - 180,-zł
      Wszystkie te opłaty wnoszone są u notariusza przy zawieraniu umowy.

> Nabywca nie posiada zadnej innej nieruchomosci.

To dla nabycia w drodze sprzedaży nie ma niestety obecnie znaczenia.

> Czy istnieja jakies mozliwosci zminimalizowania oplat (darowizna, spadek
      etc). Osoba kupujaca nie jest spokrewniona z osoba sprzedajaca?.

Brak pokrewieństwa jest fatalny: przy darowiźnie i spadku w I-szej grupie, a
      przy spadku w II-giej grupie można od podatku odliczyć wartość 110 m.kw. domu
      pod pewnymi warunkami (i tu byłoby istotne, że nabywca nie ma innej
      nieruchomości). W III-ciej grupie tego zwolnienia nie ma, a podatek od spadku
      bądź darowizny sięga aż 20%. Wydaje mi się, że to bardzo bardzo kosztowne, bo
      przy sprzedaży podatek = 2%. Oczywiście pamiętaj (rozliczając wszystkie koszty)
      o ewentualnym podatku dochodowym dla sprzedającego o ile od nabycia przez niego
      tej nieruchomości nie minęło 5 lat (nie liczy się roku, w którym nabył).

Pozdrawiam Cię serdecznie wierząc, że wszystko jest w miarę jasne. Jak nie to
      się upomnij. B.
      • Gość: Alicja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.03, 10:56
        Dziekuje slicznie za wyczerpujaca odpowiedz.
        Szczerze mowiac, koszty sa porazajace...nie bylam swiadoma, ze oplata sadawa za
        wpis do ksiegi wieczystej wynosi az ponad 4 tys zl, szacowalam ja na max. 500
        zl...
        Jeszcze raz dziekuje i zycze milego dnia /w koncu mamy piatek:-)/
        Alicja
      • Gość: Alicja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.03, 11:21
        Jeszcze jedna mysl przyszla mi do glowy po lekturze forum: czy osoba
        niespokrewniona moze zawrzec z wlascicielem nieruchomosci /wlasciciel wcale
        nie jest w podeszlym wieku.../umowe na "dozycie" /nie pamietam dokladnie nazwy,
        chodzi o przeniesienie wlasnosci domu w zamian za opieke/ - moze taka operacja
        okazalaby sie korzystniejsza finansowo? Nie mam pojecia, jak wowczas wyglada
        sprawa wpisu "opiekuna" do ksiegi wieczystej....

A tak na marginesie - Jestem coraz bardziej pelna podziwu co do wiedzy i checi
        niesienia pomocy !!!! :-)

Pozdrawiam

Alicja
        Alicja

• Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.03, 23:19
          Witam Cię Alicjo! Umowa o dożywocie warta jest rozpatrzenia z uwagi na to, iż
          odpada niejako problem tłumaczenia się w US, skąd środki na nabycie (tu się
          ceny nie płaci jak przy sprzedaży), ale niestety Alicjo, w interesującym Cię
          temacie czyli opłat od takiej umowy nie mogę Ci nic pocieszającego napisać.
          Opłaty te bowiem przy umowie o dożywocie są dokładnie takie same jak przy
          sprzedaży plus DODATKOWO opłata sądowa za wpis uprawnień dożywotnika do Działu
          III księgi wieczystej (konieczny jest taki wpis przy umowie o dożywocie). Ta
          niejako dodatkowa opłata sądowa liczona jest w specyficzny sposób, a ja Ci ja
          chętnie policzę (musisz ją dodać do tych kosztów, które podałam w poprzednim
          poście przy umowie sprzedaży), ale żeby policzyć muszę znać datę urodzenia
          obecnego właściciela nieruchomości (jeśli jest to małżeństwo - to data
          urodzenia młodszego). Zasadą jest, że im człowiek uprawniony starszy tym taniej
          (najtaniej powyżej 80-ciu lat). Alicjo - wiem, że Cię nie pocieszyłam, ale cóż
          ja mogę zrobić, skoro takie są przepisy:-((( Pozdrawiam Cię bardzo
          serdecznie i dziękuję za dziękuję:-))) B.
          • Gość: Alicja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.03, 23:48
            1954 :-((((
            Az mnie serce boli, gdy pomysle, jak piekna szafe moglabym sobie zbudowac za
            taka fure pieniedzy!!!! :-))
            Chory kraj, po prostu zyjemy w chorym kraju...

Dziekuje slicznie za odpowiedz, ide pograzyc sie w rozpaczy, moje skapstwo
            pewnie nie pozwoli mi zasnac :-)

POzdrawiam i jeszcze raz wielkie podziekowania!!!!
            • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.06.03, 17:43
              Cześć Alicjo! Nie jest moim celem dobijanie Cię kwotami do zapłacenia, ale
              obiecałam policzyć tę sądową za wpis uprawnień dożywotnika w Dziale III księgi
              wieczystej. Przy wartości nieruchomości 400.000,-zł oraz wieku uprawnionego
              urodzonego w 1954 roku opłata ta wynosi 1.360,-zł. Pozdrawiam Cię
              serdecznie:)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.